Το ταλέντο

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι είναι τελικά το ταλέντο; Πιστεύετε στις εκ γενετής ικανότητες;
Πόσο επιρρεάζει το περιβάλλον τις δεξιότητές μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ακριβώς για το ίδιο θέμα συζήταγα χθες ... :confused:

Συχνά όταν δημιουργώ κάτι βλέπω κάποια ομοιότητα στο δημιούργημα μου με κάποια εμπειρία μου. Και νιώθω ότι αν δεν είχα την συγκεκριμένη εμπειρία-κομμάτι δεν θα μπορούσα να φτάσω στο συγκεκριμένο σημείο του puzzle. Ίσως να είναι κάτι επίκτητο. Ωστόσο όταν βλέπω την διαφορετικότητα των συνανθρώπων μου γύρω μου αλλά και την αντίθεση αυτής της διαφορετικότητας με την ομοιότητα του περιβάλλοντος πιστεύω ότι τελικά υπάρχει και κάτι που διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Ίσως αυτό που διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο να είναι η ικανότητα άντλησης πληροφοριών/εργαλείων από τυχαία συμβάντα που θα χρησιμεύσουν στο ξεκίνημα ή στην εξέλιξη κάποιας δημιουργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, πιστεύω στην εκ γενετής προδιάθεση.
Ωστόσο, το περιβάλλον επηρεάζει το αν θα αναπτυχθεί η προδιάθεση αυτή ή όχι και σε τι βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Exposed αυτο που λες μαλλον περισσοτερο αφορα εγκεφαλικες ικανοτητες, ευφυια κλπ. Το να μη ξερει καποιος μπασκετ πχ, και να μαθει πολλες φορες ταχυτερα απο αλλους με το που ερθει σε επαφη με το αθλημα, και το να ξεπερασει το 95% των υπολοιπων, ειναι λιγο διαφορετικο.

Δεν υπαρχει σαφης ορισμος του ταλεντου, αλλα ισως μπορουμε να το περιγραψουμε καπως. Πχ :

"Το φαινομενο κατα το οποιο, ενα ατομο επιδυκνυει ικανοτητες αισθητα ανωτερες του μεσου ορου σε καποιον τομεα, και αυτες δεν δικαιολογουνται απο άλλες επιδρασεις του περιβαλλοντος (ή απο τη διαρκεια που επιδρουν αυτες), συμφωνα με την εμπειρια μας."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Lorien, θα μπορούσες να αναφέρεις κάποιο παράδειγμα; (γνωστό άτομο που έχει διαπρέψει σε κάποιο τομέα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
W.A.Mozart (εμαθε πιανο 1 ετους, εκανε συνθεσεις στα 6 , συμφωνιες στα 9 )
Βobby Fischer (σκακι στα 6,μικροτερος ηλικιακα grandmaster του κοσμου)
Jimmy Hendrix (εκανε σεξ με την κιθαρα και οι ηχοι ηταν καλοι :P )

Σε καποια αθληματα, οπου ολοι (η εστω σχεδον ολοι) οι παικτες περνανε το ιδιο προγραμμα, ειναι πιο ευκολο να βρουμε ποιοι ξεχωριζουν λογω καποιου αλου παραγοντα. Πχ, στο μπασκετ κατα καιρους ξεχωριζαν συγκεκριμενα ατομα, οπως Jordan , Bird, Johnson, Γκαλης κλπ.

Αμα ψαξουμε καθε τομεα της ζωης, τεχνες,επιστημες,αθληματα, παντου καποιοι ξεχωρισαν, και ειναι τοσο λιγοι που ειναι αμφιβολο αν μονο το περιβαλλον το καθορισε. Σιγουρα παιζει ρολο, αλλιως ενα ταλεντο δε θα εκφραστει ποτε και δε θα αξιοποιθει/καλλιεργηθει. Αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Embrance

Νεοφερμένος

Ο Embrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Οποιοσδηποτε με σκληρη προσπαθεια,μπορει να φτασει και να ξεπερασει καποιον που έχει ταλεντο σε κατι.Σαν προσοπικο παραδειγμα θα εβαζα τις πολεμικες τεχνες.Για ποιον λογο παραεμειναν τοσο γνωστες μεσα απο τους αιωνες?Διοτι ειναι κατι που το ταλεντο δεν μετραει.Μετραει η επιμονη του καθεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οποιοσδηποτε με σκληρη προσπαθεια,μπορει να φτασει και να ξεπερασει καποιον που έχει ταλεντο σε κατι.Σαν προσοπικο παραδειγμα θα εβαζα τις πολεμικες τεχνες.Για ποιον λογο παραεμειναν τοσο γνωστες μεσα απο τους αιωνες?Διοτι ειναι κατι που το ταλεντο δεν μετραει.Μετραει η επιμονη του καθεος.
Η ιστορια δε φαινεται να επαληθευει την προταση σου αυτη.

Οι πολεμικες τεχνες δε, δεν διαδοθηκαν, επειδη το ταλεντο δε μετραει. Τι ειδους κριτηριο ειναι αυτο ; Διαδοθηκαν για αλλους λογους (επειδη δε γινοταν να μην διαδοθουν, οικονομικοι λογοι,κλπ). Και ακομα και σε κατι οπως οι πολεμικες τεχνες, υπαρχουν ατομα που ξεχωριζουν, ενω προπονουνται το ιδιο συχνα και σκληρα με αλλα και πολλες φορες απο τον ιδιο δασκαλο κιολας. Ο Μπρους Λι δεν εκανε δα και τοσο εξωπραγματικα περισσοτερη προπονηση απο χιλιαδες αλλους μεχρι σημερα, κι ομως ξεχωριζει μεχρι σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικά πιστέυω ότι το ταλέντο παίζει πολλύ συμαντικό ρόλο, βλέπω ανθρώπους να διαβάζουν χρόνια να εξασκούνται και να μην καταφέρνουν τίποτα και άλλοι απλά με το ταλέντο που έχουν το καταφέρνουν χωρίς καμιά προσπάθεια.

Το ταλέντο για μένα είναι αυτό που καμιά φορά πρέπει να μας οδηγεί στα επαγγελματικά, όταν κάποιος δεν το έχει δεν προοδέυει ή δεν του πάει αυτό που κάνει, εξάλου το ταλέντο είναι χαρά για αυτόν που το έχει, π.χ. ο Mozart δεν θα μπορούσε να γίνει μαραγκός δεν ήταν στην κλήση και το ταλέντο του, δεν θα τα κατάφερνε όσο την μουσική.;)

Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και λίγο off-topic πιστεύεις δηλαδή μάνια ότι δεν υπάρχει καμία ομοιότητα ανάμεσα στα διαφορετικά είδη τέχνης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν και λίγο off-topic πιστεύεις δηλαδή μάνια ότι δεν υπάρχει καμία ομοιότητα ανάμεσα στα διαφορετικά είδη τέχνης;


Με συγχωρείς δεν κατάλαβα την ερώτηση:redface: μου εξυγείς σε παρακαλώ;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Embrance

Νεοφερμένος

Ο Embrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Η ιστορια δε φαινεται να επαληθευει την προταση σου αυτη.

Οι πολεμικες τεχνες δε, δεν διαδοθηκαν, επειδη το ταλεντο δε μετραει. Τι ειδους κριτηριο ειναι αυτο ; Διαδοθηκαν για αλλους λογους (επειδη δε γινοταν να μην διαδοθουν, οικονομικοι λογοι,κλπ). Και ακομα και σε κατι οπως οι πολεμικες τεχνες, υπαρχουν ατομα που ξεχωριζουν, ενω προπονουνται το ιδιο συχνα και σκληρα με αλλα και πολλες φορες απο τον ιδιο δασκαλο κιολας. Ο Μπρους Λι δεν εκανε δα και τοσο εξωπραγματικα περισσοτερη προπονηση απο χιλιαδες αλλους μεχρι σημερα, κι ομως ξεχωριζει μεχρι σημερα.
Τοτε μαλλον δεν ξερεις Ιστορια.Το να προπονησε το ιδιο συχνα και σκληρα δεν σημαινει οτι κατι θα γινει.Παιζουν πολοι παραγοντες και βαριεμαι να τους γραφω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τοτε μαλλον δεν ξερεις Ιστορια.
Ή εγω, ή εσυ. Τα παραδειγματα που εφερα δε σε καλυπτουν ; Και αν οχι , γιατι ;

Το να προπονησε το ιδιο συχνα και σκληρα δεν σημαινει οτι κατι θα γινει.Παιζουν πολοι παραγοντες και βαριεμαι να τους γραφω...
Ακριβως. Και ενας απο αυτους τους αλλους παραγοντες, ειναι και η κλιση. Και που και που υπαρχουν ατομα με πολυ μεγαλη κλιση και δεξιοτεχνια σε κατι, που τους ερχεται φυσικο. Και τα λεμε ταλεντα.
Αλλα και πειραμα να κανεις και να βαλεις ολους τους παραγοντες ιδιους, καποιοι θα ξεχωρισουν, και καποιος θα ξεχωρισει ακομα περισσοτερο.

Επισης προσπαθησε να μη το βλεπεις αυστηρα στο χωρο των πολεμικων τεχνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τοτε μαλλον δεν ξερεις Ιστορια.

Θα παρακαλούσα να αποφεύγονται οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
W.A.Mozart (εμαθε πιανο 1 ετους, εκανε συνθεσεις στα 6 , συμφωνιες στα 9 )
Βobby Fischer (σκακι στα 6,μικροτερος ηλικιακα grandmaster του κοσμου)
Jimmy Hendrix (εκανε σεξ με την κιθαρα και οι ηχοι ηταν καλοι :P )

Σε καποια αθληματα, οπου ολοι (η εστω σχεδον ολοι) οι παικτες περνανε το ιδιο προγραμμα, ειναι πιο ευκολο να βρουμε ποιοι ξεχωριζουν λογω καποιου αλου παραγοντα. Πχ, στο μπασκετ κατα καιρους ξεχωριζαν συγκεκριμενα ατομα, οπως Jordan , Bird, Johnson, Γκαλης κλπ.

Αμα ψαξουμε καθε τομεα της ζωης, τεχνες,επιστημες,αθληματα, παντου καποιοι ξεχωρισαν, και ειναι τοσο λιγοι που ειναι αμφιβολο αν μονο το περιβαλλον το καθορισε. Σιγουρα παιζει ρολο, αλλιως ενα ταλεντο δε θα εκφραστει ποτε και δε θα αξιοποιθει/καλλιεργηθει. Αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν υπαρχει.

Συμφωνώ μαζί σου,χωρίς βέβαια να θέλω να συγκρίνω τον εαυτό μου με τα ταλέντα που προανέφερες.
Από μικρή χωρίς να ξέρω κάποια τεχνική ήμουν καλή σε όλα τα αθλήματα. Στα 8 μου,μου είπαν να πάω να κάνω ένα τεστ στο οποίο θα έδειχνε σε ποιο άθλημα υπερτερώ. Το τεστ έδειξε ότι πρέπει να ασχοληθώ με ρίψεις,αυτό έκανα τον πρώτο χρόνο χωρίς κόπο... βγήκα πρώτη στην μεγαλύτερη κατηγορία από εμένα σε τοπικό κ δωδεκανησιακό επίπεδο,οι συναθλήτριες μου πάντα με 2 ώρες την μέρα περισσότερη προπόνηση από εμένα δεν μπορούσαν να με φτάσουν.
Τα χρόνια περνούσαν κ πήρα πολλές διακρίσεις κ πανελλαδικά αλλά κ βαλκανικά.Το θέμα όμως ήταν ότι δεν μ΄άρεσε αυτό που έκανα,έτσι δεν έδινα τα πάντα για αυτό,έτσι σιγά σιγά σταμάτησαν οι διακρίσεις,σταμάτησαν οι εφημερίδες να μιλάνε για μένα,αλλά κ σταμάτησε ο προπονητής μου να με παρακαλάει να κάνω προπόνηση

Τι θέλω να πω? Ότι όσο ταλέντο κ να έχεις αν δεν αγαπάς αυτό που κάνεις,αν δεν έχεις ζήλο,αποφασιστικότητα αλλά κ αν δεν πιστεύεις στο εαυτό σου,το ταλέντο δεν φτάνει για να καταφέρεις πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Το αν κάποιος θα διαπρέψει σε κάτι, οφείλεται κατα 20% στο ταλέντο και κατά 80% στην εξάσκηση, και σε αυτό δεν σηκώνω αντίρηση :P

Αλήθεια, έχετε σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να έχετε ταλέντο σε κάτι που δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα? Και εξηγούμαι:
(θα πάρω ως πειραματόζωο την αγαπημένη μου Idril:P)
Αν η Idril π.χ. έχει ταλέντο στο να οδηγεί ιπτάμενα αυτοκίνητα(φτωχό παράδειγμα, i know), θα το μάθει ποτέ, παίρνοντας ως δεδομένο το ότι δεν θα προλάβει αυτή την εξέλιξη της τεχνολογίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Shaman
Δηλαδή εγώ αν ξεκινήσω να διαβάζω/ερευνώ την φυσική θα γίνω κατά 80% Einstein;

Δηλαδή κάποιος που έχει ταλέντο στην ευκλείδεια γεωμετρία μπορεί να είναι σκάρτος υπερβολική γεωμετρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
@Shaman
Δηλαδή εγώ αν ξεκινήσω να διαβάζω/ερευνώ την φυσική θα γίνω κατά 80% Einstein;

:confused:Excuse me?
Πολύ επιτυχημένο παράδειγμα, πραγματικά...
Τεσπά, νομίζω πως αν κλειστείς σπίτι σου και διαβάζεις κάθε μέρα - όλη μέρα μόνο φυσική, ναι, θα γίνεις μεγάλος φυσικός. Αυτό με τον Einstein δε το σχολιάζω, λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@shaman

Άραγε που πιστεύεις ότι οφείλεται το γεγονός ότι πολλοί ενώ έχουν αφιερώσει δεκαετίες διαβάσματος στην επιστήμη τους δεν κατάφεραν τίποτα;

Τέλος για να γίνεις επιστήμονας αρκεί το διάβασμα; Μα έτσι θα ανακυκλώνεις μόνο γνώσεις. Ο επιστήμονας δεν πρέπει να δημιουργεί κιόλας; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Νομίζω πως όλοι συγκλίνουμε στο οτι υπάρχει εκ γενετής προδιάθεση.Υπάρχει μια θεωρία πως στα παιδιά μέχρι τα έξι τους χρόνια διαφαίνεται η όποια κλίση τους κι αν ο γονέας μπορέσει να το καταλάβει και να ωθήσει το παιδί να καλλιεργήσει το ταλέντο του τότε έχουμε αυτό που λέμε "κάνω αυτό για το οποίο φτιάχτηκα".Αν αυτό δεν συμβεί τότε οι παράγοντες που θα καθορίσουν αν το παιδί απο μόνο του αργότερα θα ασχοληθεί με την κλίση είναι πολλοί και κυρίως κοινωνικοί και οικονομικοί.Συνήθως οι άνθρωποι που δεν ασχολήθηκαν απο μικροί με αυτό στο οποίο έχουν πραγματικό ταλέντο καταλήγουν να κάνουν κάτι παραπλήσιο έχοντας πάντα την εντύπωση πως κάτι τους λείπει.
Το έμφυτο ταλέντο αν δεν καλλιεργηθεί συστηματικά δεν μπορεί να αποδώσει το ίδιο με κάποιον που κατέβαλλε προσπάθεια π.χ. αν ο Α έχει ταλέντο στην μουσική και ο Β χωρίς ιδιαίτερο ταλέντο προσπαθεί συστηματικά τότε ο Β θα ξεπεράσει τον Α, αν ο Α όμως καταβάλλει την ίδια προσπάθεια τότε θα διαπρέψει στον χώρο του και θα καταλήξει αυτό που λέμε "χαρισματικός στο τάδε.."
Κοντολογίς οι επίκτητες ιδιότητες αν θεωρηθούν δεδομένες ή αγνοηθούν και δεν εξασκηθούν συστηματικά είναι δυνατόν να υστερούν της επίμονης προσπάθειας (όλοι θυμάστε τον μύθο με την χελώνα που ξεπέρασε τον λαγό στο τρέξιμο;)).




@shaman

Άραγε που πιστεύεις ότι οφείλεται το γεγονός ότι πολλοί ενώ έχουν αφιερώσει δεκαετίες διαβάσματος στην επιστήμη τους δεν κατάφεραν τίποτα;

Τέλος για να γίνεις επιστήμονας αρκεί το διάβασμα; Μα έτσι θα ανακυκλώνεις μόνο γνώσεις. Ο επιστήμονας δεν πρέπει να δημιουργεί κιόλας; :eek:


Ο όρος επιστήμονας είναι αρκετά γενικευμένος.Επιστήμονας θεωρείται οποιοσδήποτε έχει σπουδές παν/μιακού επίπεδου.Επιστήμονες θεωρούνται οι γιατροί,οι φυσικοί, οι γεωγράφοι αλλά και οι δικηγόροι, οι οικονομολόγοι, οι μαρκετινγστες, οι κοινωνιολόγοι, οι λογιστές κλπ (ναι ξέρω απέχουν πολύ απο την ιδέα του επιστήμονα με την λευκή ρόμπα).
Το δεν κατάφεραν τίποτα είναι βαριά κουβέντα.Κάποιοι ασχολήθηκαν με την έρευνα κάποιοι με την πρακτική εφαρμογή της επιστήμης τους.Αν τώρα ως επίτευγμα θεωρείς κάτι που θα μείνει στην ιστορία αλλάζοντας για πάντα το ρου της δυστυχώς η ανακάλυψη της φώτιας έχει ήδη γίνει:P
Στα οικονομικά περιοδικά που διαβάζω (συγγνώμη για τους άλλους κλάδους έχω μαύρα μεσάνυχτα) δημοσιεύονται κάθε μήνα ένα σωρό ενδιάφερουσες μελέτες απο νέους επιστήμονες και μπορεί ανάμεσα τους να μην βρισκέται κανένας νέος Άνταμ Σμιθ σίγουρα όμως δεν μπορώ να πω πως δεν κάνουν τίποτα.
Κάθε επιστήμη είναι μια σκάλα και κάθε σκαλοπάτι της πολύτιμο για να οδηγήσει στο επόμενο.
Και μην ξεχνάς πως κάθε έρευνα χρειάζεται να παρουσιάζει "ενδιαφέρον" (το πως ορίζεται αυτό είναι άλλη κουβέντα) για να χρηματοδοτηθεί, πολλές προσπαθειες λοιπόν καταλήγουν στον κάδο των αχρήστων:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top