Όταν πάρει κανείς "λάθος δρόμο"...

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Σας έχει τύχει ποτέ να παρατηρείτε οτι ένας άνθρωπος δικός σας έχει πάρει "λάθος δρόμο"; Οτι έχει κάνει δηλαδή λανθασμένες επιλογές; Τι θεωρείτε οτι πρέπει να κάνει κάποιος σε μια τέτοια περίπτωση; Πιστεύετε οτι μπορεί να "συνεφέρει" τον άλλον; Ή οτι είναι ανώφελο κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
θεωρω χρεος μου να προσπαθησω να τον συνεφερω..α απο πολλες δικες μου συνειδητες
αν ομως ειναι αγυριστο κεφαλιν και μετπροσπαθειες δεν κοβει, δε συνεχιζω αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Κάνεις μια προσπάθεια και από κει και πέρα εξαρτάται από τη δεκτικότητα του άλλου. Μερικοί είναι πιο αποδοτικό να ζήσουν τα λάθη τους και να μάθουν από αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εξαρτάται για τι πράγμα λέμε λάθος δρόμο. Εγώ μιλάω πολύ έξω από τα δόντια σε κάτι τέτοια, αλλα συμφωνώ με τη C.M. Κάποιοι πρέπει να πάθουν για να μάθουν. Γί αυτό εξαρτάται για τι μιλάμε.

Πχ ναρκωτικά, δεν αφήνω περιθώρια να κυλήσει ο άλλος. Αν λέμε όμως για το διάβασμα στο σχολειό, ας περάσει σε άλλη σχολη. Η ας μην περάσει. Κάτι θα μάθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πραγματικά όμως τι σημαίνει λάθος δρόμος και για τι ηλικίες μιλάμε?
είναι άλλο πράγμα να δεις το ξαδερφάκι σου που είναι 10 ετών να καπνίζει (λέμε τώρα) κι αλλιώς να δεις την 27 χρονη ξαδέρφη σου να κάνει κάτι "κακό"

Πιστεύω ότι για κάθε περίπτωση άνω των 18 το κάθε άτομο είναι σε θέση να αναλάβει τη ζωή του στα χέρια του και να κάνει τις επιλογές του και .... ας πρόσεχε! Εγώ ίσως πω τη γνώμη μου αλλά από κει και πέρα σταματάω εκεί... δεν προσπαθώ καν να του αλλάξω γνώμη.
Η ζωή είναι ίδια για όλους... ειδού η Ρόδος ειδού και το... άλμα :P
Όλοι ζουμε κάτω απ την ίδια κοινωνία... λίγο ως πολύ με τα ίδια ερεθίσματα...
Ποια είμαι εγώ που θα πω ότι αυτός είναι λάθος δρόμος? Ας αναλάβει ο καθείς τις ευθύνες του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αν και εφόσον οι λάθος επιλογές, δεν θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή του δικού μου ανθρώπου (όπου εκεί όχι απλά παίρνω θέση, αλλά γίνομαι και καταπιεστική), τότε απλά λέω τη γνώμη μου και τελειώνει η υπόθεση.
Παρόλα αυτά, συνεχίζω να κρατώ στενή, μη φανερή όμως επαφή, έτσι ώστε αν χειροτερέψουν τα πράγματα να είμαι εκεί και να μπορέσω να βοηθήσω τη κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σας έχει τύχει ποτέ να παρατηρείτε οτι ένας άνθρωπος δικός σας έχει πάρει "λάθος δρόμο"; Οτι έχει κάνει δηλαδή λανθασμένες επιλογές; Τι θεωρείτε οτι πρέπει να κάνει κάποιος σε μια τέτοια περίπτωση; Πιστεύετε οτι μπορεί να "συνεφέρει" τον άλλον; Ή οτι είναι ανώφελο κάτι τέτοιο;

Μου έχει τύχει να βλέπω κοπέλα να καταστρέφει την χωή της με έναν άνθρωπο που την χτυπούσε, της φερόταν άσχημα και πήγενε για γάμο, ερχόταν με μελανιές και δάκρυα σε μένα και μου έλεγε τι γινόταν, της έλεγα πώς αυτό που θα κάνει δεν θα είναι γάμος θα είναι μαρτήριο.

Αποτέλεσμα; ήρθε μία μέρα και μου είπε ότι την ζηλέυω για αυτό που έχει και ότι φοβάμαι μήπως ο δικός της γάμος θα είναι καλύτερος απο τον δικό μου, ότι την ζηλέυω απίστευτα και ότι δεν θέλω να βλέπω ανθρώπους ευτυχισμένους, όταν της είπα ότι άν το ήθελα αυτό θα της έλεγα να τον παντρευτεί και μου είπε απλά ότι ο δικός της ΄της είπε ότι τον καμάκωνα και επειδή την ζηλέυω κολάω σε εκείνον, για να καταστρέψω την ευτυχία τους.:worry:

Η κοπέλα αυτή τον παντρέυτηκε τελικά, δεν ξέρω τι απέγινε αλλα εγώ της είπα όταν έφευγε ότι θα είμαι εδώ άν ποτέ με χρειαστεί...

Ολο αυτό θα το ξαναέκανα για όποιοδήποτε άλλο άτομο για όποια λάθος επιλογή και να κάνει, θα προσπαθήσω και άς έχω ξανά την ίδια κατάσταση, λυπήθηκα μόνο επιδή δεν άλλαξε κάτι σε εκείνη, λυπάμαι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά κάτι που για μένα είναι λάθος για κάποιον άλλο είναι σωστό. Είναι άπειρες οι φορές που άτομα με τα οποία είχα κοντινή σχέση διάλεξαν να κάνουν πράγματα που για μένα ήταν τρελά. Αυτό που κάνω είναι να πω έμμεσα την άποψή μου και να είμαι κοντά τους όταν χρειαστούν βοήθεια. Βέβαια όσο πιο κοντινό σου είναι το άτομο τόσο πιο δύσκολο να είσαι αντικειμενικός, αλλά χρειάζεται προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κι αν δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό όπως τα ναρκωτικά ή κάτι παρόμοιο; Αν εσείς βλέπατε πράγματα και καταστάσεις που ο άλλος δεν έχει προσέξει καν; Αν βλέπατε οτι στο μέλλον δε θα ευτυχίσει γιατί έχει κάνει κάποιες λανθασμένες επιλογές? Κι αν νόμιζε οτι αυτό που κάνει είναι καλό γι αυτόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πολλές φορές αν είσαι ωμός δεν πετυχαίνεις να βοηθήσεις, επειδή το άλλο άτομο σε απομακρύνει (στο μυαλό του πιθανώς να σε θεωρεί εμπόδιο στον δρόμο που έχει επιλέξει να χαράξει). Οπότε διπλωματία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ναι αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Δύσκολη κατάσταση. Αλλά ίσως και να μου φαίνεται δύσκολη... Δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα σου κάνω μια ερώτηση να την κάνεις στον εαυτό σου όπως την έχω κάνει κι εγώ στον εαυτό μου κάποιες φορές σε ανάλογες περιπτώσεις.

Είσαι λοιπόν τόσο σίγουρη ότι ο δικός σου δρόμος είναι ο σωστός ώστε να αναλάβεις την ευθύνη να οδηγήσεις κάποιο άτομο σε άλλη πορεία ζωής?
Θέλω να πω... μπορείς να αναλάβεις την ευθύνη ότι αυτό που θα του πεις, αν το κάνει, δεν θα οδηγηθεί κάπου χειρότερα?
όπως λέει και η unter, αυτό που είναι σωστό για σένα και για μένα, είναι πιθανό να μην είναι για κάποιον άλλον... άρα... δεν είναι λίγο επίφοβο να οδηγούμε ανθρώπους σε άλλες πορείες ζωής με βάση τα δικά μας κριτήρια?
Το να πεις απλά τη γνώμη σου, είναι αυτό που επιβάλεται κατ εμέ... αλλά το να "πιέσεις - ζορίσεις" προς μια κατάσταση... είναι λάθος (παλι κατ εμέ)
Ακόμα και λάθος να κάνει το άλλο άτομο... δεν είναι καλύτερα να μάθει μέσα απ τα δικά του λάθη και να μη μπορεί να κατηγορήσει ποτέ κανέναν άλλον για την πορεία της ζωής του? Να μην μπορεί να πει... η ζωή μου πήγε σκατά αλλά... αααα δε φταίω εγώ! το αδέσποτο φταίει! ή.. η οικογένεια μου φταίει κλπ
Γενικά είμαι πάντα υπερ του να "οδηγούμε" αυτούς που αγαπάμε να κάνουν αυτό που νομίζουν μεν αλλά κυρίως να αναλαμβάνουν το βάρος της ευθύνης της απόφασης τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Όταν βλέπεις οτι ο άλλος δεν είναι καλά λογικό δεν είναι να ανησυχείς? Προφανώς και δε θα επέβαλα σε καμία περίπτωση στον άλλον τι να κάνει. Αλλά όσο νά'ναι αν βλέπεις έναν δικο σου άνθρωπο να μην περνάει καλά, να έχει πολύ άγχος, να έχει χαμηλή αυτοπεποίθηση εξ'αιτίας κάποιων επιλογών που έχει κάνει, θέλεις να του/της πεις την άποψή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
την άποψη σου ναι φυσικά και θα την πεις!
εδώ τη λέμε εδώ μέσα σε αγνώστους με την καλή μας πρόθεση και διάθεση να βοηθήσουμε... δε θα το κάνουμε για τους δικούς μας ανθρώπους?!
να την πεις και μάλιστα χωρίς φόβο αλλά με πολύ πάθος!

"ξέρεις κάτι Μαρία μου? Σε βλέπω εδώ και καιρό να είσαι πεσμένη και να είσαι έτσι κι έτσι... πιστεύω ότι κάνεις κάποιο λάθος σε αυτό κι αυτό! Αν θες να το συζητήσουμε, ή αν πιστεύεις ότι έχω ίσως δίκιο, ή αν θες να το συζητήσουμε γενικότερα... στη διάθεση σου!"

αν δεν θέλει όμως.... :/: η δική σου/μου/του παρέμβαση σταματάει εκεί... δυστυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Μάλλον είναι κάπως πιο βαθύ το θέμα. Το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές και της έχουν πει το ίδιο κι άλλοι όχι μόνο εγώ. Φαίνεται οτι καταλαβαίνει και κατά βάθος συμφωνεί κιόλας αλλά παρουσιάζει μια αδυναμία ως προς το τι να κάνει. Μάλλον θα σας μπέρδεψα ακόμη περισσότερο. Τεσπα, δε θέλω να υπεισελθω σε λεπτομέρειες δημόσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
θα σου κάνω μια ερώτηση να την κάνεις στον εαυτό σου όπως την έχω κάνει κι εγώ στον εαυτό μου κάποιες φορές σε ανάλογες περιπτώσεις.

Είσαι λοιπόν τόσο σίγουρη ότι ο δικός σου δρόμος είναι ο σωστός ώστε να αναλάβεις την ευθύνη να οδηγήσεις κάποιο άτομο σε άλλη πορεία ζωής?
Θέλω να πω... μπορείς να αναλάβεις την ευθύνη ότι αυτό που θα του πεις, αν το κάνει, δεν θα οδηγηθεί κάπου χειρότερα?
όπως λέει και η unter, αυτό που είναι σωστό για σένα και για μένα, είναι πιθανό να μην είναι για κάποιον άλλον... άρα... δεν είναι λίγο επίφοβο να οδηγούμε ανθρώπους σε άλλες πορείες ζωής με βάση τα δικά μας κριτήρια?
Το να πεις απλά τη γνώμη σου, είναι αυτό που επιβάλεται κατ εμέ... αλλά το να "πιέσεις - ζορίσεις" προς μια κατάσταση... είναι λάθος (παλι κατ εμέ)
Ακόμα και λάθος να κάνει το άλλο άτομο... δεν είναι καλύτερα να μάθει μέσα απ τα δικά του λάθη και να μη μπορεί να κατηγορήσει ποτέ κανέναν άλλον για την πορεία της ζωής του? Να μην μπορεί να πει... η ζωή μου πήγε σκατά αλλά... αααα δε φταίω εγώ! το αδέσποτο φταίει! ή.. η οικογένεια μου φταίει κλπ
Γενικά είμαι πάντα υπερ του να "οδηγούμε" αυτούς που αγαπάμε να κάνουν αυτό που νομίζουν μεν αλλά κυρίως να αναλαμβάνουν το βάρος της ευθύνης της απόφασης τους


Αυτό ακριβώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτατε για πιον απο ολους τους λαθος δρομους μιλαμε...
Μου εχουν τυχει διαφορα περιστατικα... Το πρωτο ειμουν πολυ μικρος για να καταλαβω και να μπορω να κανω και κατι, ευτυχος ομως υπιρχαν αλλοι συγκενεις που εσωσαν την κατασταση
Στην δευτερη περιπτωση, δεν ητανε βεβαιοτιτα και ουτος η αλλος δεν μπορουσα να πω τπτ, προκειτε για επιλογη του
Στην τριτη, απλα δεν μπορω να του πω κατι γιατι δεν εχουμε οικιοτιτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Εγώ πάντοτε θεωρώ σχεδόν "κοινωνικό μου χρέος" θα έλεγα να προσπαθήσω να συνεφέρω τον άλλο όσο γίνεται κι όσο μπορώ και θέλει κι ο ίδιος πάντα.ιδίως αν πρόκειται για πολύ στενό μου άτομο...
αλλά πρέπει κι αυτός να βοηθήσει.αν μένει αμέτοχος και συνεχίσει να βυθίζεται...ότι και να κάνεις είναι μάταιο πιστεύω...:worry:
και μην ξεχνάμε ότι πρέπει να είναι σε φάση να καταλάβει ότι ότι κάνεις το κάνεις για το καλό του.γιατί μπορεί να βρείς και το μπελά σου από ένα τέτοιο!!!ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatsoula

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Φυσικά θα της/του πω κάποια πράγματα μπας και τα δεί και η ίδια/ίδιος αλλά αν δω πως δεν θέλει ο ίδιος/ίδια να βοηθήσει τον εαυτό της/του δεν θα το συνεχίσω!!!
Βέβαια όταν το συνηδητοποίησει θα είμαι εκεί να συμπαρασταθώ να το ξεπεράσει και δεν του/της πω ''εγώ στα έλεγα'' απλά θα τον/την κάνω να νιώσει καλύτερα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top