Γιατί οι άνθρωποι έχουν 2 πρόσωπα;

Γιατί γίνετε αυτό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Φοβούνται μήπως χάσουν κάτι;

    Ψήφοι: 6 23.1%
  • Τους αρέσει να μειώνουν τους άλλους;

    Ψήφοι: 1 3.8%
  • Ζηλέυουν αυτό που δεν μπορούν να ειναι οι ίδιοι;

    Ψήφοι: 7 26.9%
  • Θέλουν να είναι όλα γύρο τους δικά τους;

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Ο κουμπάκιας έχει άλλη γνώμη....

    Ψήφοι: 10 38.5%

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ακούω συχνά ανθρώπους να έχουν 2 πρόσωπα, αυτό που μπροστά είναι καλό ευγενικό και πίσω λέει διάφορα.. ή βλέπω ανθρώπους που στο σύνολο μηλάνε δημοκρατικά και βρήσκουν κάποιον σε μια άκτη μακρυα απο τους άλλους και αρχίζει να πυροβολεί με προσβολές και κακοήθιες.

Γιατί πιστέυετε ο άνθρωπος το κάνει αυτο; τι κερδίζει μηλώντας πίσω απο τους άλλους; και τι θα χάσει άν τελικά μηλήσει μπροστά σε όλους για αυτό που νοιώθει; τι μπορεί να κάνει έναν άνθρωπο να το πράξει;

Δεν μηλάω προσωπικά, απλά σαν απορεία θέλω να καταλάβω την ψυχολογία των ανθρώπων αυτών, εσείς σκευτήκατε γιατί συμβένει αυτό;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιατί οι άνθρωποι αυτοί είναι θρασύδειλοι.
Θέλουν μεν να έχουν τα οφέλη του να είναι ευγενικοί (ή έστω ανεκτοί), θέλουν να ρίξουν και το δηλητήριο τους πισώπλατα, έτσι για να μην νιώθουν πόσο έρπουσες, κατώτερες μορφές ζωής είναι, αλλά να ξεγελούν τον εαυτό τους οτι είπαν αυτά που νιώθουν, έστω και πισώπλατα. Τέτοια άτομα δε, είναι συνήθως και συμφεροντολόγοι και βάζουν άλλους να βγάζουν το φίδι απο την τρύπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Αν κ δεν με καλύπτουν απόλυτα οι απαντήσεις που έχεις βάλει στο poll θα σου απαντήσω όπως εγώ αντιλαμβάνομαι το θέμα αυτό.
Πιστεύω ότι τα άτομα αυτά φοβούνται να πούνε την γνώμη τους,φοβούνται να έχουν διαφορετική γνώμη από αυτήν που έχει ο συνομιλητής τους,γιατί έτσι πιστεύουν ότι θα τους κρίνουν.
Μία άλλη εκδοχή είναι να θέλουν να κάνουν εντύπωση κ έτσι σκαρφίζονται ότι τους έρθει ή προδίδουν πράγματα που τους έχουν εκμυστηρευτεί άλλοι.
Έτσι ψήφησα στο poll την απάντηση ότι τα θέλουν όλα γιατί θέλουν να τους ''πάνε'' όλοι κ να συμφωνούν με όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα άτομα αυτά φοβούνται να πούνε την γνώμη τους,φοβούνται να έχουν διαφορετική γνώμη από αυτήν που έχει ο συνομιλητής τους,γιατί έτσι πιστεύουν ότι θα τους κρίνουν.

Εκτός από αυτό μερικοί θέλουν να είναι αρεστοί σε όλους.Πές το διπλωματία.
Αρκετοί δε θέλουν να δείξουν το αληθινό τους πρόσωπο από την αρχή για διάφορους λόγους.
Η απάντηση όπως το βλέπω εγώ είναι το προσωπικό συμφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Συμφωνώ με το Bill ;)Προσπαθούν να είναι αρεστοί σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
2 πρόσωπα έχουν αυτοί που δεν έχουν 2 @@.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν άνθρωποι με 2 πρόσωπα, αλλά άνθρωποι που σου επιτρέπουν να δεις μόνο το μισό τους ;)

Κατά τα άλλα δεν νομίζω πως αποτελεί μυστήριο το γιατί είμαστε επιλεκτικοί στο πρόσωπο που δείχνουμε κάθε φορά. Ανάλογα με τις περιστάσεις, το κοινωνικό περιβάλλον, τις απαιτήσεις των άλλων, τους στόχους μας κτλ είμαστε σε θέση να αλλάξουμε τα πιστεύω μας. Και αυτό δεν αποτελεί την εξαίρεση, αλλά τον κανόνα. Τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατί οι άνθρωποι έχουν 2 πρόσωπα;


Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δύο - αλλιώς θα κυκλοφορουσα με το άλλο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δύο - αλλιώς θα κυκλοφορουσα με το άλλο :redface:

Μεγάλη ατάκα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν άνθρωποι με 2 πρόσωπα, αλλά άνθρωποι που σου επιτρέπουν να δεις μόνο το μισό τους ;)

Κατά τα άλλα δεν νομίζω πως αποτελεί μυστήριο το γιατί είμαστε επιλεκτικοί στο πρόσωπο που δείχνουμε κάθε φορά. Ανάλογα με τις περιστάσεις, το κοινωνικό περιβάλλον, τις απαιτήσεις των άλλων, τους στόχους μας κτλ είμαστε σε θέση να αλλάξουμε τα πιστεύω μας. Και αυτό δεν αποτελεί την εξαίρεση, αλλά τον κανόνα. Τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ :)

να αλλαξουμε τα πιστευω μας αναλογα τις περιστασεις? δε νομιζω τα πιστευω να αλλαζουν τοσο ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Χμ.... Γιατί το πιστεύεις αυτό; Για ανέπτυξε λίγο το σκεπτικό σου... :)

Τι ορίζεις ως πιστεύω; Εγώ εννοώ τις αντιλήψεις για ορισμένες έννοιες, πρόσωπα, ηθικούς κανόνες κτλ

Μια πολύ καλή έρευνα κάπως σχετική με το θέμα της αλλαγής των πιστεύω του καθενός περιγράφεται και στο βιβλίο “Ο βασανιστής ως όργανο της κρατικής εξουσίας. Ψυχολογικές καταβολές“, της Μίκας Χαρίτου. Μέσα στο βιβλίο αυτό περιγράφεται πως το καθεστώς της Χούντας και το στρατιωτικό περιβάλλον (=περιβάλλον και περιστάσεις) κατάφερε να δημιουργήσει βασανιστές, ακόμη και από άτομα που ήταν ιδεολογικά αντίθετα όχι μόνο στην χρήση βίας, αλλά ακόμη και στο ίδιο το καθεστώς το οποίο κλήθηκαν να υπηρετήσουν με τον πιο βάρβαρο τρόπο.

Έχω υπόψιν μου και άλλα παραδείγματα από παρόμοιες έρευνες.

Αλλά τα πάντα βασίζονται στο τι εννοεί ο καθένας με τον όρο "πιστεύω". Αν θεωρείς ότι υπάρχει ένας αμετάβλητος και σταθερός πυρήνας πεποιθήσεων μέσα στο άτομο και ταυτίζεις τα "πιστεύω" με τον πυρήνα αυτό, τότε σαφώς και δεν αλλάζουν εξ' ορισμού ("αμετάβλητος και σταθερός πυρήνας"). Αν όμως πιστεύεις ότι δεν υπάρχει τέτοιος σταθερός πυρήνας και ότι "τα πάντα ρει", τότε σαφώς και τα "πιστεύω" μπορούν και συνήθως αλλάζουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Προσωπικά, πιστεύω πως οι άνθρωποι δεν έχουν μόνο δύο, αλλά και περισσότερα πρόσωπα. Το παρατηρώ και στον εαυτό μου πολλές φορές. Μου συμβαίνει ασυναίσθητα. Δεν ξέρω γιατί. Όσο για το πισώπλατο θάψιμο, προσπαθώ να το αποφεύγω, αλλά θα ήμουν ψεύτρα εάν ισχυριζόμουν ότι δεν έχω θάψει κανέναν πισώπλατα.

Νομίζω, πως και η ζήλεια παίζει κάποιο ρόλο σε όλη αυτή την κατάσταση. Σε μερικές τουλάχιστον καταστάσεις. Και επίσης πολλές φορές θέλουμε να συμμετέχουμε ενεργά σε μια παρέα και να γινόμαστε αρεστοί, ώστε παρασυρόμαστε και αν ακούμε να θάβουν κάποιον φίλο μας ή ακόμα και απλά έναν γνωστό μας δεν λέμε τη γνώμη μας, αλλά παρασυρόμαστε. Μου έχει συμβεί. Πάντως είναι ένα από τα χείροτερα πράγματα που μπορεί να κάνει κανείς, να είναι διπρόσωπος. Πόσο μάλλον εάν γίνεται συνειδητά. Αλλά μερικές φορές απλά δεν μπορείς να συγκρατηθεία και είναι να μην το ανοίξεις το ρημάδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Αυτό που πιστεύω εγώ είναι: Ολοι οι άνθρωποι που έχουν ένα νορμαλ IQ ώστε να μπορουν να λειτουργούν στην κοινωνια έχουω πολλά πρόσωπα.Αυτο υσχίει 1ον) γιατί ο άνθρωπος πρέπει να προσαρμόζεται στις συνθήκες που του τυχαίνουν για να επιβιώσει αλλίως θα τον φανε οι άλλοι 2ον) Γιατί για να λειτουργήσει σε μια κοινωνία πρέπει πρέπει να μπορεί να επικοινωνεί με τον ποιο απλό ή ανόητο άνθρωπο έως καποιον πολύ έξυπνο η απλά με διαφορετικές πεποιθήσεις και τρόπο ζωής 3ον) Γιατί όταν ειναι ευμετάβλητος σε καταστάσεις και συμπεριφορές ανοίγει τους ορίζοντες του σε αλλους κόσμους και αναπτύσει πολυδιάστατη προσώπικότητα οδεύοντας προς την προσωπική του ολοκλήρωση που είναι ο απώτερος σκοπός όλων μας και γυρίζει πισωπλατα σε όλες τις δογματικες απόψεις που εγκλωβίζουν τους άλλους στην αδράνεια...και στην τελική σκεφτείτε,αλλιώς συμπεριφέρεστε στους γονείς σας,αλλιώς στους συναδέλφους,αλλιώς στους φίλους σας,αλλιώς σε κάποιους που βρισκονται σε πλεονεκτικότερη θέση απο σας σε οποιονδήποτε τομέα και πάει λέγοντας.....Αυτο που δεν μπορούν πολλοι να καταλαβουν είναι ότι η ευμεταβληκότητα του ανθρώπου είναι κάτι το απολύτως φυσικό!δεν είναι εγωιστικό η κακό.........Αυτα απο εμενα !!!;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
ίσως γιατί και το νόμισμα έχει δύο όψεις....... κορώνα ή γράμματα;;;;;;;
κορώνα αυτό που θέλεις να βλέπουν οι άλλοι ότι είσαι.....
γράμματα αυτό που πραγματικά είσαι......
Η αλήθεια όμως έχει μόνο μία όψη......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Η αλήθεια όμως έχει μόνο μία όψη......
Καλή ή κακή?:P

Πάντως αν είχαμε μόνο δυο πρόσωπα θα τα βγάζαμε πέρα…το κακό είναι ότι δημιουργούμε ένα καινούριο και διαφορετικό πρόσωπο για κάθε διαφορετική κατάσταση. Στο τέλος δεν ξέρουμε και εμείς οι ίδιοι αν μιλάμε για προσαρμογή στο περιβάλλoν, για έλλειψη ταυτότητας ή για «έξυπνους ελιγμούς».( οποίους πληρώνουμε ακριβά, με ατελείωτες τύψεις, στο τέλος.)

Όλα αυτά με την πεποίθηση ότι είμαστε αυθεντικοί, αληθινοί και ο εαυτός μας… τι ωραίο παραμύθι…:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Η αλήθεια όμως έχει μόνο μία όψη......

οντως....κι οπως λεει κι ο Παμπλο Νερουδα..."Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει αληθεια"...


Οσο για τα ατομα με 2 προσωπα πιστευω πως αυτο το βγαζει η ζηλεια τους... Ο ανθρωπος απο την φυση του ειναι ενα ον το οποιο απαιτει ολο και περισσοτερα απο αυτα που εχει, ειτε αυτα ειναι φιλιες ειτε χρηματα ειτε οτιδηποτε αλλο... Ετσι λοιπον ακολουθει την τακτικη του χαμαιλεοντα και μεταμφιεζεται συνεχως για να πετυχει αυτο που θελει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top