Η επικαιρότητα εν συντομία

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δίποδο κτήνος

ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΗΓΑΝΙΣΕ ΛΑΔΙ, ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΕ ΣΚΥΛΟ
ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΕ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΤΟΥ ΖΩΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ


Το απάνθρωπό του πρόσωπο κατάφερε να δείξει Κύπριος φοιτητής που σπούδαζε στη Χίο.
Ο λόγος για ασυνείδητο συμπατριώτη μας, ο οποίος βασάνισε ένα αδέσποτο σκυλάκι με καυτό λάδι και είχε το θράσος να βιντεοσκοπήσει την πράξη του, προκειμένου να τη δείχνει σε φίλους και γνωστούς.
Το αποτροπιαστικό βίντεο έφερε στο φως της δημοσιότητας αυτή την εβδομάδα η τοπική εφημερίδα της Χίου «Η Αλήθεια», σε άρθρο με τίτλο «Δίποδο κτήνος», και έχει προκαλέσει θύελλα αντιδράσεων.
Δράστης φέρεται να είναι ένας 22χρονος φοιτητής κυπριακής καταγωγής του τμήματος Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, που εδρεύει στη Χίο.

Ο 22χρονος ακούγεται στο επίμαχο βίντεο να σκηνοθετεί με κάθε λεπτομέρεια την αποτρόπαια πράξη του.
Έχοντας ζεστάνει λάδι στο μάτι της κουζίνας, ο νεαρός δελεάζει το σκυλάκι με κομμάτια λουκάνικου. Αφού κερδίζει την εμπιστοσύνη του άμοιρου ζώου, παίρνει το τηγάνι και ρίχνει το καυτό λάδι από το παράθυρο, πάνω στο σκύλο που τρώει το λουκάνικο. Ο σκύλος τρέχει ουρλιάζοντας να φύγει, ενώ ο δράστης ξεσπά στα γέλια...
Αν και στο βίντεο δεν εμφανίζεται το πρόσωπο του νεαρού, η τοπική εφημερίδα που έλαβε το βίντεο μέσω e-mail κατάφερε να φτάσει στην άκρη του νήματος.
Οι σκηνές που καταγράφηκαν κατάφεραν να δώσουν αρκετά στοιχεία, ούτως ώστε να αναγνωριστεί η διεύθυνση του σπιτιού. «Από μαρτυρίες φοιτητών καταλήξαμε να ταυτοποιήσουμε το σπίτι όπου βιντεοσκοπήθηκε, το οποίο νοικιάζει Κύπριος φοιτητής», λέει η δημοσιογράφος Ειρήνη Αναγνώστου.
Η ίδια προσθέτει πως, σύμφωνα με το ρεπορτάζ, το επίμαχο βίντεο πρέπει να έχει τραβηχτεί τον περασμένο Μάιο ή Ιούνιο και όλο αυτόν τον καιρό διακινούνταν μέσω e-mail, ενώ ένα τμήμα του μέσω κινητών τηλεφώνων.
Οι αστυνομικές Αρχές της Χίου έχουν ήδη κινηθεί αυτεπάγγελτα και σχηματίζουν δικογραφία εις βάρος του φερόμενου ως δράστη.
Ο ίδιος, ωστόσο, λείπει στην Αγγλία, κι αναμένεται -σύμφωνα με την αστυνομία- να επιστρέψει στη Χίο στα τέλη του Οκτώβρη, οπότε και θα κληθεί να καταθέσει.

Έκαψε σκύλο με καυτό λάδι
Δίποδο κτήνος

Tωρα θα φταιω να πω οτι σαν τιμωρια πρεπει να του κανουν τα ιδια?:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ΕΛΕΟΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fatsoula

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Όχι Mario δεν θα φταίς εσύ!!!
Και εγώ το ίδιο εύχομαι να πάθει!!!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Έκαψε σκύλο με καυτό λάδι
Δίποδο κτήνος

Tωρα θα φταιω να πω οτι σαν τιμωρια πρεπει να του κανουν τα ιδια?:mad:


Ειλικρινά δεν έχω τι να πω!!! Ντροπή; Αίσχός; Μα τι άνθρωπος είναι :mad:;Το κοκόμοιρο σκυλάκι λυπάμαι:( ! Αν έκανε κάτι τέτοιο σε ένα ζωο, φαντάσου τι είναι ικανός να κάνει σε έναν άνθρωπο :mad:!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rose87

Νεοφερμένος

Η rose87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μιλώντας για την παγκόσμια φτώχεια και όχι για την Ελλάδα,

Η γη θα ήταν αδύνατον να σηκώσει έναν ευημερεύων πληθυσμό όπου κανένας δεν θα ήταν φτωχός. Τους χρειαζόμαστε τους φτωχούς για να ζούμε οι ίδιοι άνετα άλλα και για να επαρκούν οι πόροι. Κυνικό; Δεν είπα ότι συμφωνώ. Απλώς αναφέρω την αλήθεια. Γιατί είναι ωραίο να μιλάμε για την καταπολέμηση της φτωχιάς από τον ζεστό καναπέ μας τη στιγμή που αν αυτοί δεν ήταν φτωχοί πιθανόν να μην ήμασταν εκεί.

Aγαπητή Angie_Ann η αποψή σου είναι και η θέση πολλών άλλων ατόμων, είναι όλες εκείνες οι αντιφατικές έννοιες όπου η μία αποκτάει νόημα εξαιτίας τις άλλης. Καλός-κακός, ομορφός-άσχημος, ανόητος-έξυπνος γιν και γιαν...

Και τώρα έρχομαι να ρωτήσω, άραγε το περιεχόμενο αυτών των εννοιών -γενικά- δεν έχει διαμοφορθεί απο το σύστημα μέσα στο οποίο ζούμε; Το περιεχόμενο των λέξεων αλλά και όσα αυτές αντιπροσωπεύουν δεν έχουν τάχα υποβληθεί μέσα απο τα διάφορα πρότυπα?!

Η αλήθεια στην οποία εσύ αναφέρεσαι είναι η αλήθεια που κάποιοι μας έχουν επιβάλλει και που εμείς έχουμε ωχαδερφιστικά δεχτεί, οι φτωχοί δουλεύουν για τους πλούσιους, οι δούλοι για τους άρχοντες, τα ζώα για τους αφέντες:mastigio.

Η σημερινή πραγματικότητα είναι γιατί συμφέρει κάποιους, πολύ συγκεκριμένα, οι οποίοι εκμεταλλέυονται παράγουν και πουλούν πλουτίζοντας. Παράλληλα αυτοί οι κάποιοι λόγω του χρήματος και της εξουσίας που αυτό παρέχει είναι σε θέση να κρατούν την κατάσταση που σήμερα επικρατεί παγιωμένη.

Επειδή όμως υπάρχει αυτή η διαστρέβλωση δεν σημαίνει ότι είναι και η αλήθεια. Στις πρωτες πρωτες ομάδες ανθρώπων και επί 1000δες χρόνια οι άνθρωποι ήταν οργανωμένοι σε ομάδες που κάποιοι κυνηγούσαν κάποιοι μαγείρευαν και κάποιοι αναβαν φωτιά, όλοι όμως τα μοιράζονταν μεταξύ τους και ενωμένοι αντιμετόπιζαν τις δυσκολίες.

Ολοκληρώνοντας, όσο εμείς θεωρούμε ότι ο ζεστός καναπές μας, είναι αυτό που πραγματικά μας κάνει ευτυχισμένους και πως ακόμη χειρότερα ότι κάποιοι άλλοι πρέπει να μένουν παγωμένοι για να απολαμβάνουμε εμείς αυτές τις ευκολίες τότε θα εξακολουθούμε να έχουμε έναν πραγματικά πολύ φτωχό κόσμο.

Και εν κατακλείδα όλοι οι άνθρωποι γεννιόμαστε με ίσα δικαιώματα, είναι θέμα καθαρά τύχης ή ατυχίας αν θα γεννηθούμε πλούσιοι ή φτωχοι, τώρα στο τι θα εξεληχθούμε και σε ποιο τομέα πνευματικά ή υλικά είναι ένα θέμα και δικό μας...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από rose87:
Aγαπητή Angie_Ann η αποψή σου είναι και η θέση πολλών άλλων ατόμων, είναι όλες εκείνες οι αντιφατικές έννοιες όπου η μία αποκτάει νόημα εξαιτίας τις άλλης. Καλός-κακός, ομορφός-άσχημος, ανόητος-έξυπνος γιν και γιαν...

Και τώρα έρχομαι να ρωτήσω, άραγε το περιεχόμενο αυτών των εννοιών -γενικά- δεν έχει διαμορφωθεί απο το σύστημα μέσα στο οποίο ζούμε; Το περιεχόμενο των λέξεων αλλά και όσα αυτές αντιπροσωπεύουν δεν έχουν τάχα υποβληθεί μέσα απο τα διάφορα πρότυπα?!

Προφανώς και 'το περιεχόμενο αυτών των εννοιών' έχει διαμορφωθεί από το 'σύστημα' μέσα στο οποίο ζούμε...Αν ζούσαμε σε άλλο πλανήτη θα ίσχυαν άλλα δεδομένα. Αν θέλεις εξήγησε μου καλύτερα αυτό που λες εδώ γιατί εγώ το μόνο που βλέπω είναι μερικές εντυπωσιακές προτάσεις στη σειρά που δεν μου λένε τίποτε. Ίσως να κάνω και λάθος...

Η αλήθεια στην οποία εσύ αναφέρεσαι είναι η αλήθεια που κάποιοι μας έχουν επιβάλλει και που εμείς έχουμε ωχαδερφιστικά δεχτεί, οι φτωχοί δουλεύουν για τους πλούσιους, οι δούλοι για τους άρχοντες, τα ζώα για τους αφέντες:mastigio.
Η αλήθεια στην οποία αναφέρομαι είναι αρκετά ρεαλιστική αν κάποιος διαβάσει τις στατιστικές για το περιβάλλον. Αν όλοι οι κάτοικοι της μόλυναν το ίδιο όπως εσύ και εγώ σύντομα θα είχαμε πεθάνει από τη μόλυνση...

Επίσης δεν νομίζω να λέω ότι συμφωνώ με την παρούσα κατάσταση...Για την ακρίβεια το λέω πως δεν συμφωνώ αν ξαναδιαβάσεις τα λεγόμενα μου...

Όσο για την τελευταία σου πρόταση αν εξαιρέσουμε το ότι είναι εντελώς γενική και προσεγγίζει το λαϊκισμό θα πω μόνο το εξής: δεν νομίζω ότι δεν δουλεύουν οι πλούσιοι... Εκτός και αν εννοείς τους πλούσιους του 0,01% ...Το πρόβλημα είναι πως αμείβεται ο καθένας για τη δουλειά που κάνει.

Η σημερινή πραγματικότητα είναι γιατί συμφέρει κάποιους, πολύ συγκεκριμένα, οι οποίοι εκμεταλλέυονται παράγουν και πουλούν πλουτίζοντας. Παράλληλα αυτοί οι κάποιοι λόγω του χρήματος και της εξουσίας που αυτό παρέχει είναι σε θέση να κρατούν την κατάσταση που σήμερα επικρατεί παγιωμένη.

Επειδή όμως υπάρχει αυτή η διαστρέβλωση δεν σημαίνει ότι είναι και η αλήθεια.Στις πρωτες πρωτες ομάδες ανθρώπων και επί 1000δες χρόνια οι άνθρωποι ήταν οργανωμένοι σε ομάδες που κάποιοι κυνηγούσαν κάποιοι μαγείρευαν και κάποιοι αναβαν φωτιά, όλοι όμως τα μοιράζονταν μεταξύ τους και ενωμένοι αντιμετόπιζαν τις δυσκολίες.
Ναι και επίσης τότε ο πληθυσμός της γης περιοριζόταν σε λιγότερο από το 1.000.000 ενώ τώρα είναι 6.000.000.000....Σαν να μου φαίνεται ότι δεν πρόκειται για ακριβώς το ίδιο...

Ή μήπως προτείνεις να επιστρέψουμε σε εκείνη την κατάσταση;

Γιατί τότε όχι μόνο δεν θα μας φτάνουν οι πόροι ( που τώρα φτάνουν μόνο για τους μισούς και με οργανωμένη παραγωγή) αλλά και θα επανέλθουμε σε ημιάγρια για να μην πω όχι ανθρώπινη κατάσταση...


Ολοκληρώνοντας, όσο εμείς θεωρούμε ότι ο ζεστός καναπές μας, είναι αυτό που πραγματικά μας κάνει ευτυχισμένους και πως ακόμη χειρότερα ότι κάποιοι άλλοι πρέπει να μένουν παγωμένοι για να απολαμβάνουμε εμείς αυτές τις ευκολίες τότε θα εξακολουθούμε να έχουμε έναν πραγματικά πολύ φτωχό κόσμο.
Καταρχήν νομίζω ότι ένας ζεστό καναπές βοηθάει στο να είναι ευτυχισμένος κάποιος. Εσένα δεν σε βοηθάει; Τι προτιμάς ακριβώς; Ζεστό καναπέ ή ξύλινο πάτωμα καλύβας;

Όσο για τα υπόλοιπα, για πες μου μερικές ρεαλιστικές προτάσεις, εφαρμόσιμες στη σύγχρονη πραγματικότητα για να μην είναι όλοι παγωμένοι...

Χωρίς κάποια ριζοσπαστική αλλαγή στον τρόπο διακυβέρνησης του κόσμου μας οι φτωχοί είναι απαραίτητοι. Τώρα το αν μας το επιβάλουν αυτό ή όχι είναι άλλο θέμα μιας και είτε συμβαίνει είτε όχι φτωχοί πάντα θα υπάρχουν με το υπάρχων σύστημα.

Επίσης αγαπητή μου να σε ρωτήσω κάτι. Εσύ προσωπικά τι έχεις κάνει για την καταπολέμηση της φτώχειας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Έχω πάθει πλάκα:blink:
https://www.news.com.au/story/0,23599,22634351-2,00.html

DUTCH magician Ramana has been doing his best to freak out American people by levitating in Times Square and in front of the White House.

The illusionist, real name Wouter Bijdendijk, hovered several feet above the pavement with apparent ease. His only "prop" was a stick that he held with his left hand.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλα, πρωτη φορα βλεπεις κατι τετοιο?
ειναι παλιο κολπο illusion..
μη μασας, δεν εχει ιδιαιτερες ικανοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rose87

Νεοφερμένος

Η rose87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αγαπητή Angie_Ann η απάντησή μου,

--*Αν θέλεις εξήγησε μου... δεν μου λένε τίποτε*:
Αυτό που εννοώ με τις εντυπωσιακές (!;) μου προτάσεις είναι ότι κάθε χαρακτηρισμός και συγκεκριμένα ο πλούτος, εμπεριέχει το νόημα που του δίνει η εκάστοτε γλώσσα, πολιτική κατάσταση αλλά πολύ περισσότερο η εποχή κι όχι ο πλανήτης!
Αυτό που πρέπει να σκεφτούμε, είναι μήπως τελικά ο πλούτος σήμερα στις ανεπτυγμένες χώρες δεν είναι παρά σωρεία επίπλαστων αναγκών που απώτερο σκοπό έχουν την αποκοίμηση των συνειδήσεων των ανεπτυγμένων και την σταδιακή εξόντωση των υπανάπτηκτων?
--*στατιστικές για το περιβάλλον. Αν όλοι οι κάτοικοι της μόλυναν το ίδιο όπως εσύ και εγώ σύντομα θα είχαμε πεθάνει από τη μόλυνση* :
Δηλαδή εσυ τώρα παίρνεις ένα άκρως αρνητικό παράδειγμα για να δικαιολογήσεις την υπαρξη των φτωχών.. Οι στατιστικές στις οποίες αναφέρεσαι αναφέρονται στην μολυνση που προκαλούν οι πλούσιες χώρες αλλά τίποτε δεν τις συνδέει λογικά με το ότι πρέπει να εξακολουθήσει η φτώχεια για να μην... τι; αυξηθεί η ρύπανση??? Το γεγονός ότι μολύνουμε είναι θέμα άγνοιας και επιπολαιότητας κι όχι θέμα πλούτου!
--*Δεν είπα ότι συμφωνώ. Απλώς αναφέρω την αλήθεια.*
Δεν είναι Γιάννης είναι Γιαννάκης, αφού τη θέση που διατυπώνεις την θεωρείς αληθή εξορισμού συμφωνείς μαζί της αλλιώς δεν θα συνέχιζες έτσι τον λόγο σου. Ασφαλώς η άποψη σου είναι απόλυτα σεβαστή και σε καμία περιπτωση δεν επιτίθεμαι προσωπικά σε εσένα απλά διατυπώνω τις δικές μου θέσεις με αφορμή τα λόγια σου. *Επίσης δεν νομίζω να λέω ότι συμφωνώ με την παρούσα κατάσταση...Για την ακρίβεια το λέω πως δεν συμφωνώ αν ξαναδιαβάσεις τα λεγόμενα μου...* Αν δεν συμφωνούσες θα ανέφερες αντεπιχειρήματα κι όχι *Γιατί είναι ωραίο να μιλάμε για την καταπολέμηση της φτωχιάς από τον ζεστό καναπέ μας τη στιγμή που αν αυτοί δεν ήταν φτωχοί πιθανόν να μην ήμασταν εκεί.* ποιός ξέρει ίσως να μην καταλαβαίνω...
--*Όσο για την τελευταία σου πρόταση αν εξαιρέσουμε το ότι είναι εντελώς γενική και προσεγγίζει το λαϊκισμό θα πω μόνο το εξής: δεν νομίζω ότι δεν δουλεύουν οι πλούσιοι...* Πουθενά στα λόγια μου δεν απορρέει ότι οι πλούσιοι δεν δουλεύουν... Ασφαλώς και δουλεύουν και ιδιαίτερα στην εποχή μας οι πραγματικά πλούσιοι γίνηκαν λόγω προσωπικής τους ακατάπαυστης εργασίας. *οι φτωχοί δουλεύουν για τους πλούσιους, οι δούλοι για τους άρχοντες, τα ζώα για τους αφέντες* εδώ θα παραδεχτώ ότι έχεις δίκιο φαίνεται σαν να λαϊκίζω, λάθος μου δεν είχα τέτοια πρόθεση. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι πάνω απο το μισό πληθυσμό και παραπάνω δουλεύει κάτω απο άθλιες συνθήκες για τον υπόλοιπο, χωρίς κανένα δικαίωμα στην υγεία την παιδεία, την θρεπτική τροφή... Όσο γι'αυτό το 0,01 των πλουσίων είναι αυτό που ρυθμίζει την κατάσταση στον πλανήτη μας σήμερα τόσο για τους φτωχούς όσο για τους πλούσιους (δεν αναφέρθηκα όμως σε αυτούς)!
--*τότε ο πληθυσμός της γης περιοριζόταν σε λιγότερο από το 1.000.000 ενώ τώρα είναι 6.000.000.000....Σαν να μου φαίνεται ότι δεν πρόκειται για ακριβώς το ίδιο...* Συμφωνώ τότε είχανε ρόπαλα τώρα έχουν έξυπνες βόμβες, τότε είχαν ένα πιάτο φαγητό τώρα πετάμε μία σακούλα κάθε που μαγειρεύουμε ω μα ναι οι διαφορές του τότε με το τώρα, ατελείωτες. Το πνεύμα όμως του να μοιράζομαι εξακολούθει να υπάρχει και σήμερα πάρε για παράδειγμα την φιλανθρωπία, τις επιδοτήσεις, τα διάφορα μοντέλα που εφαρμόζονται σε χώρες όπως την Σουηδία. Σήμερα μιλάμε για παγκοσμιοποίηση γιατί να μην γίνει και σε τέτοια θέματα μόνο η οικονομική μας βολεύει...?
--*Γιατί τότε όχι μόνο δεν θα μας φτάνουν οι πόροι ( που τώρα φτάνουν μόνο για τους μισούς και με οργανωμένη παραγωγή) αλλά και θα επανέλθουμε σε ημιάγρια για να μην πω όχι ανθρώπινη κατάσταση... Ποιούς μισούς βρε Angie_Ann τους όλο και περισσότερους παχύσαρκους των πλούσιων χωρών. Και όσο για την οργανωμένη καλλιέργεια ποιανών εκτάσεων? Για τους πόρους, το γνωρίζεις ότι τόννοι ολόκληροι μιλάμε για χιλιάδες τόννους καταστρέφονται κάθε χρόνο για να κρατούνται οι τιμές ψηλά και να μην βουλιάζει το οικονομικό σύστημα. Ανάτρεξε σε τέτοιου είδους έρευνες και θα δεις τι εννοώ... Επειδή αυτά δεν γινονται ευρέως γνωστά,τι σημαίνει ότι δεν ισχύουν ? Ανάτρεξε και στην ιστορία,στο κραχ του χρηματιστηρίου της Αμερικής πεθαιναν οι άνθρωποι απο την πείνα και το κράτος έριχνε πίσα στα διάφορα φρούτα και συτιρά για να μην μπορούν να τα φάνε και να κρατούν τις τιμές ψηλά, ιστορία τρίτης λυκείου σε πηγή!!! Εδώ έγκειται η παντελή απουσία ανθρωπιάς κι όχι στο αν θα γίνει μία ορθολογικότερη κατανομή των πόρων!!!!
--*Καταρχήν νομίζω ότι ένας ζεστό καναπές βοηθάει στο να είναι ευτυχισμένος κάποιος. Εσένα δεν σε βοηθάει; * Αλίμονο πραγματικά αλίμονο και ντροπή μου, όσον αφορά εμένα, αν μου αρκούσε ένας ζεστός καναπές για να είμαι ευτυχισμένη. Για μένα Angie μετράνε άλλα πράγματα, μετράει η γνώση, η καλλιέργεια, το να έχω ουσιαστικές σχέσεις με τους συνανθρώπους μου. Πίστεψε με έχω νιώσει πολύ δυστυχία στο ζεστό καναπέ μου και πολύ ευτυχία κρύα βράδυα του χειμώνα που είμαι έξω απο το σπίτι μου...
Η κατάσταση σε τούτο τον κόσμο, θεωρώ ότι
θα αλλάξει μόνο όταν μπορέσουμε να συνειδητοποιήσουμε τι πραγματικά συμβαίνει και είμαστε διατεθιμένοι να κάνουμε κάποιες υποχωρήσεις. Επίσης ακόμη πιο σημαντικό είναι να αποκτήσουμε παιδεία τόσο οι ανεπτυγμένοι όσο και οι υπανάπτυκτοι. Η γνώση είναι το μέσον για την εξάλειψη όχι μόνο της φτώχειας αλλά και πολλών άλλων γεγονότων!
Οσο για το τι κάνω εγώ οφειλώ να σου πω ότι είναι μία καθόλα προσωπική υπόθεση στην οποία εφόσων δεν με γνωρίζεις θα μπορούσα να πω ένα σωρό ψέματα για να εντυπωσιασώ αλλά στην ουσία να υποκριθώ. Αν παρόλα αυτά θέλεις μερικά παραδείγματά μπορώ να σου αναφέρω δεν πετάω ποτέ τα ρούχα αλλά τα δίνω σε φιλόπτωχα, στέλνω τρόφιμα που δεν χαλάνε όταν μου δίνεται η ευκαιρεία δεν καταναλώνω άσκοπα νερό, τροφή, ηλεκτρκό ρεύμα, αποφεύγω τα πλαστικά, αποφεύγω την χρήση αυτοκινήτου... Μπορεί να είμαι μία σταγόνα στον ωκεανό και να φαντάζουν ασήμαντα όσα κάνω όμως δεν παύει να είμαι μία μονάδα κι αν αυτές οι μονάδες αρχίσουν να αυξάνονται τότε μπορεί να υπάρξουν ουσιαστικές αλλάγες.
Ασφαλώς κάτι τέτοιο ποτέ δεν πρόκειται να γίνει ακόμη κι αν αλλάξει η διακυβέρνηση όσο αρεσκόμαστε στον ζεστό καναπέ και την προσωπική μας και μόνο βόλεψη..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είκοσι χρόνια και 30.000 δέντρα και θάμνοι, σε πρώτη φάση, θα χρειαστούν για να αποκατασταθεί το τοπίο στον αρχαιολογικό χώρο της Ολυμπίας, παρ' όλο που η προηγούμενη ηγεσία του υπουργείου Πολιτισμού δήλωνε λίγες ώρες μετά την καταστροφή πως «κάηκαν μόνο μερικά δέντρα».
Όπως αναφέρουν Τα Νέα, με τα 30.000 δέντρα, μόλις το 1/3 όσων κάηκαν στην πυρκαγιά του Αυγούστου, επιχειρείται να βελτιωθεί η αποκαρδιωτική εικόνα της Αρχαίας Ολυμπίας εν όψει της τελετής της Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας στις 25 Μαρτίου για τους Αγώνες του Πεκίνου.

https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=843106&lngDtrID=253

Πάλι καλά που είναι και οι Ολυμπιακοί... Για να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Άθλια η συμπεριφορά των ελληνικών αρχών στους πρόσφυγες. Ντροπή μας.

Greece Casting off Asylum Seekers

According to recent reports, the Greek coast guard has not only been rejecting but torturing asylum seekers that are arriving in ever greater numbers on the Aegean coast. Refugee organisations are demanding a response at the European level.

DPA​
Greece may be in violation of international law in its treatment of asylum seekers.


It is hardly a secret that Greece has shown reluctance recently to accept refugees and asylum seekers. Earlier this year, the Mediterranean country was lampooned for the fact that it turned down almost all of the asylum applications it received from Iraqis fleeing violence back home. But now it looks as though Greece may be in blatant violation of human rights norms. Reports released this month by Greek and German refugee organisations suggest that the Greek coast guard in the Aegean Sea has been systematically maltreating and obstructing asylum seekers arriving on their shores.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
"Κριτήρια για την ονομασία της ΠΓΔΜ έδωσε στις δύο πλευρές ο Μάθιου Νίμιτς"


"Η συνάντηση στη Νέα Υόρκη, που διήρκεσε δυόμισι ώρες και έγινε στο γραφείο του κ. Νίμιτς, ήταν σε καλό κλίμα, σύμφωνα με τις δηλώσεις των τριών ανδρών. Τόσο ο κ. Νίμιτς, όσο και οι πρέσβεις Βασιλάκης και Ντίμιτροφ δήλωσαν ότι η συνάντηση «ήταν έντιμη».

Ο Αδ.Βασιλάκης δήλωσε πως «ήταν μια έντιμη συνάντηση, η οποία έγινε σε πολύ καλό και φιλικό κλίμα», σημειώνοντας ότι «η κάθε πλευρά κατέθεσε τις προτάσεις της, τις οποίες γνωρίζετε». Σύμφωνα με τον κ. Βασιλάκη, «η σημερινή συνάντηση θα αποτελέσει κίνητρο και για τις δύο πλευρές να σκεφτούν και να προγραμματίσουν τις κινήσεις τους στο μέλλον», προσθέτοντας: «Εξέθεσα σαφώς τις θέσεις της ελληνικής κυβέρνησης».

Απαντώντας σε σχετική ερώτηση, τόνισε: «Δεν νομίζω ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως σύμπτωση απόψεων, το σίγουρο όμως είναι ότι και οι δύο επιθυμούμε την εύρεση μια κοινά αποδεκτής λύσης». Ερωτηθείς εάν η συνάντηση αυτή είχε κάτι διαφορετικό από τις προηγούμενες συναντήσεις, ο κ. Βασιλάκης ανέφερε ότι «είχε βελτιώσεις», υπογραμμίζοντας ότι «και οι δυο θέλουν να βρουν λύση».

Από την πλευρά του ο αντιπρόσωπος της ΠΓΔΜ Ν.Ντίμιτροφ δήλωσε ότι «ήταν μια μακρά συζήτηση, όπου οι διαφορές μας στο όνομα συνεχίζονται».

Ο κ. Ντίμιτροφ χαρακτήρισε «χρήσιμη» την επικείμενη επίσκεψη Νίμιτς σε Αθήνα και Σκόπια, υποστηρίζοντας ότι «η Ελλάδα ως μέλος του ΝΑΤΟ και της ΕΕ είναι σύμμαχος των Σκοπίων και επιθυμούμε καλές σχέσεις μαζί της γι αυτό προσπαθούμε να ξεπεράσουμε την τελευταία διαφορά που μας έχει απομείνει».

Ωστόσο, υπογράμμισε: «Βλέπουμε το όνομα ως μέσο για την αναγνώριση της εθνικής μας ταυτότητας, αλλά και εγγύηση της σταθερότητας στην ευρύτερη περιοχή. Είμαστε ευέλικτοι αναφορικά με τη διμερή επικοινωνία με την Ελλάδα, αλλά θα επιμείνουμε στη θέση μας για το όνομα, καθώς έχουμε το δικαίωμα το συνταγματικό μας όνομα να χρησιμοποιείται διεθνώς».

Παράλληλα, σε δηλώσεις του ο πρόεδρος της ΠΓΔΜ Μπράνκο Τσερβένκοφσκι, ο οποίος συναντήθηκε στα Σκόπια με τον Πέντρο Αγκραμούντ, τον εισηγητή της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης, ο οποίος ετοιμάζει έκθεση για την προσωρινή ονομασία της ΠΓΔΜ στο Συμβούλιο της Ευρώπης, τόνισε: «Γίνεται λόγος για την ονομασία μας και για την εθνική μας ταυτότητα και εδώ δεν μπορούν να γίνονται εξισώσεις. Αμφισβητείται το νόμιμο ιστορικό δικαίωμα να κατονομάζουμε τη χώρα μας με το πραγματικό όνομά της».

Ακόμη πιο προκλητικός εμφανίστηκε ο υπουργός Εξωτερικών της ΠΓΔΜ Αντόνιο Μιλόσοσκι, ο οποίος σε συνέντευξη που παραχώρησε στο Mega, κάλεσε την Ελλάδα να προσθέσει τον προσδιορισμό «Αρχαία» στην Μακεδονία και να προχωρήσει σε μια «τολμηρή κίνηση αναγνωρίζοντας την ΠΓΔΜ με το συνταγματική της ονομασία».

Έκανε, δε, λόγο για πρόβλημα που πρέπει να λυθεί σε διμερή βάση, αφού μόνο η Ελλάδα έχει πρόβλημα με την ονομασία της ΠΓΔΜ".

Ίδωμεν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Steve

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Με παράλυση απειλείται ολόκληρη η βιομηχανία ψυχαγωγίας των ΗΠΑ, μετά την απόφαση του συνδικάτου των Αμερικανών σεναριογράφων του κινηματογράφου και της τηλεόρασης να προχωρήσει από τη Δευτέρα σε επ΄αόριστον απεργία. Όπως διευκρίνισε το συνδικάτο WGA (Αμερικανική Συντεχνία Συγγραφέων) - η ηγεσία του οποίου συνεδρίασε την Παρασκευή για να δώσει το πράσινο φως στην κινητοποίηση, την οποία είχε ήδη εγκρίνει η επιτροπή διαπραγματεύσεων του σωματείου - η απεργία θα ξεκινήσει στις 00:01 το πρωί της Δευτέρας (ώρα ΗΠΑ). Η απόφαση αυτή, η πρώτη εδώ και σχεδόν 20 χρόνια, ελήφθη έπειτα από άκαρπες διαπραγματεύσεις τριών και πλέον μηνών. Οι περίπου 12.000 σεναριογράφοι μέλη της WGA διεκδικούν κυρίως περρισσότερα συγγραφικά δικαιώματα όταν το έργο τους μεταδίδεται από κινητά τηλέφωνα ή στο διαδίκτυο. Επίσης, ζητούν αυξημένο ποσοστό συγγραφικών δικαιωμάτων στα DVD και επέκταση των συνδικαλιστικών ατελειών και των κοινωνικών προνομίων στα προγράμματα τηλεοπτικής πραγματικότητας (reality shows).

Περισσότερα εδώ.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Απεργούν οι Αμερικανοί σεναριογράφοι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aς κανουν. Καλυτερα. Να κανουμε αποτοξινωση απο τις χαζες, κλισε, ιδεες τους για λιγο καιρο.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Απεργούν οι Αμερικανοί σεναριογράφοι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
"Ελπίδα για βελτίωση του κλίματος Ελλάδας-FYROM"

Αυτό που προσωπικά πιστεύω, είναι ότι οι γείτονες έχουν ένα μεγάλο μείον στα μάτια της κοινής γνώμης με τη συμπεριφορά αυτή της αδιαλλαξίας και της στενομυαλιάς..
Εσείς το βλέπετε αυτό; Το αισθάνεστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Aς κανουν. Καλυτερα. Να κανουμε αποτοξινωση απο τις χαζες, κλισε, ιδεες τους για λιγο καιρο.

Δεν σε ανάγκασε κανείς να τα δεις μαν.

Ο Αμερικάνος Πρόεδρος γίνεται να απεργήσει έστω και για δύο μέρες? Θα γλιτώσουν 10-15 Ιρακινοί την ζωούλα τους.

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Απεργούν οι Αμερικανοί σεναριογράφοι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν σε ανάγκασε κανείς να τα δεις μαν.
Και ;

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Απεργούν οι Αμερικανοί σεναριογράφοι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Λες και ειχαν καθόλου ιδέες in the first place! Αφού όλο οι μόνες στοιχειωδώς αξιόλογες ταινίες που βγαίνουν ειναι τα remakes παλιών ταινιών, και όλες οι "original" είναι ουσιαστικά αναμασήματα. Να ψοφήσουν όλοι τους!

@ Shaman, αμην!

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Απεργούν οι Αμερικανοί σεναριογράφοι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Από πού βγάζεις το συμπέρασμα, ότι τα Σκόπια έχουν "ριγμένη" εικόνα στα μάτια της κοινής γνώμης;
Οκ, το να διακυβεύεται η είσοδός του σε διεθνείς ομάδες, είναι ένα κίνητρο, για να είναι πιο διαλλακτικοί...
Αλλά δε φαίνονται σε κανέναν ως "οι κακοί".
Άλλωστε έχουν εφαρμόσει εδώ και καιρό μία πολύ πιο ήπια πολιτική, απ' ό,τι το 1991...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
+1 στο Γιδακι.;)
Ιδια εικονα με αυτην που λεει και στην Ιταλια.
Απλως αναφερεται οτι ειναι πιο "εντονη" η πιεση της Ελληνικης μεριας προς την συνθετη ονομασια του FYROM και να μην εχουν σκετο το MACEDONIA.
(πολυ μπακαλαιστικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top