Φιλικές ή τυπικές σχέσεις με συναδέλφους;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πώς διαχωρίζετε τις σχέσεις με τους συναδέλφους σας;
Πότε αποφασίζετε ότι πλέον έχουν περάσει τα όρια του συναδελφικού και γίνονται φιλικές;

Και, σε αυτό το σημείο, πώς φιλτράρετε τους "απλά συναδέλφους" με τους "προς φίλους" κλπ;

Μου γεννήθηκε η απορία, γιατί τώρα με τα γενέθλιά μου δεν ήξερα ποιον να καλέσω.. και μερικοί που είναι στο μεταίχμιο... ε, αν καλούσα κι αυτούς, έπρεπε να καλέσω κι άλλους... και θα γινόμαστε πολλοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Γίδι μου πολλοί το διαχωρίζουν αυστηρά αυτό. Εγώ το θεωρώ υπερβολικό. Καλό είναι να μην απορρίπτουμε άτομα, σε οποιονδήποτε χώρο κι αν τα γνωρίσουμε αν θεωρήσουμε ότι είναι άτομα με ποιότητα.Αλλά καθώς ο εργασιακός χώρος είναι πιθανώς ο πιο ανταγωνιστικός θα πρέπει να προσέχουμε σε ποιον ανοίγουμε τον εαυτό μας και τον χώρο μας!

Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ ιδιαίτερη παρέα με συναδέλφους, έχω όμως πει μες στην κοριτσοκουβέντα πράγματα για τα οποία μετάνιωσα μετά. Πολύ προσωπικά χωρίς να υπάρχει λόγος.:confused: Και το μετάνιωσα, όχι ότι με έβλαψε κάποιος, αλλά όταν το ξανασκέφτομαι λέω ότι δεν θα το ξαναέκανα!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Δηλαδή, αν μιλάω συχνά με ένα συνάδελφο και βγαίνουμε για κανένα καφέ, είναι άδικο σε σχεση με τους άλλους? Δεν νομίζω.


Δεν μπορεί να είναι όλοι φίλοι μας, αναγκαστικά, λόγω ιδιοσυγκρασίας κάποιους ανθρώπους θα τους ξεχωρίσεις περισσότερο και θα δεθείς μαζί τους. Σίγουρα οι συνάδελφοι είναι σημαντικοί, αλλά στα γενέθλιά σου θες μόνο τους αγαπημένους σου ανθρώπους. Αν τυχαίνει να είστε και συν'άδελφοι οκέικ.

Ακολούθησε μόνο την καρδιά σου και ποτέ κανόνες και ταμπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, γενικά είμαι κι εγώ υπέρ του Φόλλοου γιορ χαρτ, αλλά κάποιες φάσεις είναι στο μεταίχμιο... και λες αν καλέσω εκείνη τη συνάδελφο, με την οποία έχουμε κάνει παρέα κάποιες φορές και παίζει να γίνουμε φίλες, θα πρέπει να καλέσω και κάμποσους άλλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αν είναι συνάδερφος αλλά όχι ανώτερος τότε τα πράγματα είναι όπως με όλους τους ανθρώπους.

Αν όχι τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα και πρέπει πέρα από το χαβαλέ να κρατιούνται κάποιες αποστάσεις πάντα.

Τώρα αν είναι η γραμματέας.....:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το θεωρώ αρκετά συνηθισμένο και λογικό να δημιουργηθούν κάποιες φιλίες μέσα στον εργασιακό χώρο.
Όταν είσαι 8 ώρες και βάλε, στον ίδιο χώρο με κάποιους ανθρώπους, αν ταιριάζουν τα χνώτα σας, θα πείτε και 5 κουβέντες πιο προσωπικές...
Δεν μου κακοφαίνεται αυτό...

Απλά η δυσκολία είναι στο να ξεχωρίσεις ότι όντως πρόκειται για αληθινές φιλίες κι όχι για δήθεν φιλίες που κάτι έχουν να κερδίσουν μέσα από αυτή την σχέση.
Αυτό πως το κάνεις... με τον καιρό και δοκιμάζοντας την σχέση όπως δοκιμάζεις μια οποιαδήποτε σχέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
έχοντας αλλάξει ήδη 2 δουλειές, μπορώ να πω με σιγουριά ότι το να είσαι επιφυλακτικός με τις συναδελφο-φιλίες, μόνο καλό μπορεί να σου κάνει.. Μετά από πολλές εμπειρίες και τεσταρισμένες καταστάσεις, μπορείς να πεις ότι οκ, μια χαρά παρέα κάνουμε και εκτός γραφείου..και πάλι όμως δε πιστεύω, ότι θα είσαι 100% ο εαυτός σου στη φιλία αυτή...ποτέ δε θα μπορέσεις να πεις ελεύθερα στον συνάδελφο-φίλο "μα πόσο μαλάκας είναι ο διευθυντής μας":)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Είμαι της άποψης μακρυά και αγαπημένοι. Δυστυχώς ο εργασιακός χώρος μέσα από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, μου έχει δείξει ότι δεν "ευνοεί" για πολλά πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
8ωρο με 5-10 ανθρωπους τους οποιους δεν εχεις επιλεξει... κ πρεπει να υποστεις....
καποιες φορες εισαι μαζι τους περισσοτερο απο οτι εισαι με την οικογενεια σου...ειναι λογικο να εχεις την αναγκη να μιλας μαζι τους να λες μια κουβεντα παραπανω....

υπαρχουν εργοδοτες παντος που δεν το θελουν αυτο... φοβουνται της κλικες... απο της μια τους καταλαβαινω απο την αλλη ομως... ανθρωποι ειμαστε οχι καρεκλες κ για να μην βγαινω οφφ τοπικ

εμενα η κολλητη μου ειναι πρωι συναδελφος...

εγω πιστευω οτι εχει να κανει με τον ανθρωπο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ πάλι τι να πω που ο νυν φίλος μου είναι πρώην συνάδελφος??? :P :P


[θα επανέλθω αλλά κάποια πιο...νορμάλ ώρα από...3.30 τα ξημερώματα :) ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πώς διαχωρίζετε τις σχέσεις με τους συναδέλφους σας;
Πότε αποφασίζετε ότι πλέον έχουν περάσει τα όρια του συναδελφικού και γίνονται φιλικές;

Και, σε αυτό το σημείο, πώς φιλτράρετε τους "απλά συναδέλφους" με τους "προς φίλους" κλπ;
.


Οτι και να γίνει ακόμα και φιλία να πιάσει κάποιος με συνάδελφο δεν πρόκειτε να είναι καλή, πάντα άν κάτι δεν πάει καλά τότε αρχίζουν οι αντίθετες πλευρές, το βλέπω το πέρασα και θα το περνάω όσο παραμένω βλάκας.

Οταν λοιπόν γελάς κάνεις πλάκα και ξαυνικά άν γίνει κάτι στην δουλειά τότε κανένας δεν πέρνει θέση και εσύ έχεις βγεί ο κακός. Πιστευω ότι είναι καλό να έχεις καλή σχέση ναι να βγείς να γελάσεις αλλα ώς εκεί, όχι φιλίες:)

Οι ευθύνες και η ανάγκη για δουλειά κάνει τους ανρώπους απάνθρωπους.... Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugs Bunny

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bugs Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Δεν είναι εύκολο, όπως προείπαν μερικοί να κρατάς απόστασεις και να είσαι εντελώς τυπικός με άτομα που είστε πάνω από 8 ώρες την ημέρα στον ίδιο χώρο.
Μου έχει τύχει να δημιουργήσω φιλία με συνάδελφο, όπου μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή, αλλά και το αντίθετο... να είμαι απόλυτα ευχαριστημένη που έκανα το βήμα και ανοίχτηκα.
Βέβαια, πολλές φορές, ενώ θεωρείς ότι γνωρίζεις έναν άνθρωπο, τον οποίο ζεις μόνο μέσα στον εργασιακό χώρο, βγαίνοντας έξω για ένα καφέ μαζί του πέφτεις από τα σύννεφα, όταν έρχεσαι αντιμέτωπος με έναν εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα.
Παν μέτρον άριστον δεν έλεγαν οι παλιοί; Κάτι ήξεραν.
Επιλεκτικές φιλίες συμπληρώνω εγω... η σοφή (τρομάρα μου) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top