Υπάρχει πρόοδος στη ζωή μας;

Υπάρχει πρόοδος στη ζωή του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Τελευταία με απασχολεί πολύ αν υπάρχει εξέλιξη, progress, αν η ζωή μας δηλαδή γίνεται καλύτερη σε όλους τους τομείς ή όχι. Ή, τελοσπάντων, σε ορισμένους.

Τελικά, μετά απο πολλή δυστυχώς σκέψη, καταλήγω οτι δεν υπάρχει progress στο ανθρώπινο είδος παρ' όλα τα επιτεύγματα της τεχνολογίας, τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού, το μορφωτικό επίπεδο που σίγουρα δε συγκρίνεται με αυτό που είχαν οι άνθρωποι εκατό ή διακόσια χρόνια πριν..

Και με πιάνει κατάθλιψη. Εσείς τί πιστεύετε;
Αναλύστε την άποψή σας, και ας κάνουμε μια γενικότερα συζήτηση πάνω σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αν δεν δέχεσαι καν εξ' αρχής ως "πρόοδο" όλα αυτά που είπες, τότε τι ακριβώς εννοείς με την λέξη "πρόοδο" (progress); Νομίζω πως χρειαζόμαστε έναν ορισμό, απλά για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αν καταλαβα καλα αυτο που λες, σου απαντω :)

δεχομαι οτι η τεχνολογια προοδευει, η ιατρικη το ιδιο και μπλα μπλα μπλα....

αλλα ολα αυτα συνεισφερουν στο να εχουμε ενα καλυτερο κοσμο? μια καλυτερη ζωη? η οχι?
τελικα, ολα αναπτυσσονται ραγδαια... αλλα οι ζωες μας καλυτερευουν, η οχι?
αυτος ειναι ο προβληματισμος μου.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Βασικά δεν απαντούσα στο ερώτημα, αλλά ζητούσα κάποια διευκρίνηση :P

Δεν νομίζω όμως πως όλα αυτά:
πλέον ζούμε περισσότερο, ζούμε καλύτερα, μορφωνόμαστε περισσότερο, έχουμε περισσότερα δικαιώματα, έχουμε καταφέρει να νικήσουμε πολλές ασθένειες/αναπηρίες και εν τέλει έχουμε περισσότερες επιλογές για το ΠΩΣ θα ζήσουμε
είναι εντελώς άσχετα με την καλυτέρευση της ζωής μας. Γιατί η ζωή μας κατά ένα μεγάλο μέρος συνίσταται από όλα αυτά.

ΑΛΛΑ (και εδώ κολλάει η διευκρίνηση που θεωρώ απαραίτητη)

τα πάντα εξαρτώνται από το τι εννοούμε όταν λέμε "προοδεύει η ανθρωπότητα" ή "προοδεύω εγώ στη ζωή μου". Εννοούμε πνευματική ανάπτυξη; Αν ναι, και πάλι νομίζω πως ο σημερινός κόσμος μας δίνει πολλά (ή έστω αρκετά σε σχέση με το παρελθόν) ερεθίσματα για να μπορέσουμε να αναπτυχθούμε.

Άλλο ζήτημα αν τελικά δεν καταφέρνουμε να αναπτυχθούμε και ποιοι παράγοντες είναι αυτοί που δεν μας το επιτρέπουν. Ίσως θα μπορούσαμε να επεκταθούμε και σε αυτό στην συνέχεια της κουβέντας μας.

Αν όμως με την λέξη "πρόοδος" εννοούμε την πνευματική πληρότητα, δηλαδή το να νιώθουμε ότι είμαστε ολοκληρωμένες προσωπικότητες, με ξεκάθαρους στόχους και ότι έχουμε πετύχει να ζούμε σε αρμονία, τότε η απάντηση είναι και όχι, δυστυχώς.

Νομίζω πως ο άνθρωπος ως νοήμον ον διψάει πάντα για το καλύτερο, για το "πιο" (πιο γρήγορο, πιο εύκολο, πιο φτηνό, πιο καλό, πιο αγνό, πιο δυνατό, πιο όμορφο κτλ), έχει μια τάση δηλαδή να εξελίσσεται και να κυνηγάει το ιδανικό (και να αλλάζει το ιδανικό όταν το πετύχει). Οπότε δύσκολα ποτέ θα μπορέσουμε να πούμε "Μπράβο! Είμαστε καλά!", μιας και το βλέμμα θα είναι στραμμένο στο "Θα μπορούσαμε και καλύτερα".

Ουφ... αυτά ως πρώτες προσωπικές μου σκέψεις επί του θέματος (αν το έπιασα σωστά). Ελπίζω να βγάζετε νόημα. Αν όχι, εδώ θα είμαι κ αύριο για να ξεκαθαρίσω κάποιες από αυτές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δύσκολη ερώτηση. Παρ' όλο που η ιατρική προοδεύει, μαζί της εξελίσσονται και μεταλάσσονται και οι ιοί, και γίνονται ανθεκτικότεροι στα αντιβιωτικά.
Παρ' όλο που ο άνθρωπος χτίζει 100όροφους ή δεν ξερω τί ουρανοξύστες εξακολουθεί και είναι ανίσχυρος απέναντι στους σεισμούς, τις πλημμύρες και απέναντι στη φύση γενικότερα.
Τώρα όσον αφορά τις τέχνες και τον πολιτισμό πιστεύω ότι έχουμε μια οπισθοδρόμηση (πιστεύω ας πούμε ότι μουσική ισάξια με αυτήν που έγραψαν οι κλασικοί Μότσαρτ, Μπετόβεν και λοιποί δεν έχει γραφτεί τα τελευταία 200 χρόνια).

Οπότε η άποψη μου είναι σε γενικές γραμμές ότι δεν έχουμε προοδεύσει με την έννοια που το θέτεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εξαιρετικό το Θέμα! Και να λάβουμε υπόψη μας, ότι μιλάμε για "εξέλιξη" και "πρόοδο", που κρατάει τώρα και 10.000.000 χρόνια( κατά τους υπολογισμούς των Παλαιοντολόγων). Συγχαρητήρια για την Εισηγήτρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Εξαιρετικό το Θέμα! Και να λάβουμε υπόψη μας, ότι μιλάμε για "εξέλιξη" και "πρόοδο", που κρατάει τώρα και 10.000.000 χρόνια( κατά τους υπολογισμούς των Παλαιοντολόγων). Συγχαρητήρια για την Εισηγήτρια!

να σ' καλα.
αλλα οπως βλεπεις (και βλεπω) ο κοσμος προτιμα τα "ελαφρα" θεματα, τυπου χρωμα μαλλιων, διακοπες και πιστωτικες καρτες, αντε και αν προφυλασσομαστε στο σεξ, αντι αυτο :P

anyway, θα θελα πολυ να το συζητησω, αν βρεθει κανας αξιολογος συνομιλητης, εκτος απο τους ηδη παροντες :)

palladin, ειναι καπως ετσι τα πραγματα... εχουμε προοδευσει πολυ σε επιπεδο σκεψης, αλλα εχουμε παει υπερβολικα πολυ πισω σε γενικη προοδο!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Να πω κι άλλο παράδειγμα: η μετάβαση από τις παγανιστικές και πολυθεϊστικές θρησκείες της αρχαιότητας στις μονοθεϊστικές (που αποτέλεσε πραγματική επανάσταση) είναι μία πρόοδος. Ο τρόπος όμως που εκμεταλλεύονται ακόμα και τώρα τις θρησκείες οι υψηλά ιστάμενοι για να χειραγωγούν τις μάζες είναι τελείως αναχρονιστικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
σωστα...
ενας συμφοιτητης μου πε οτι υπαρχει προοδος, και οτι δε θα θελε σε καμια περιπτωση να ζουσε σε παλιοτερες εποχες.. (συγκεκριμενα επειδη μιλαγαμε για ινδιανικες φυλες, ανεφερε αυτο..)

αναρωτιομουν παντως αν και οι ινδιανοι θα θελαν να ζουν στη σημερινη εποχη..

και καταληγω οτι οχι, αποκλειεται!

ναι μεν μπορει να κοπιαζαν πολυ στην καθημερινοτητα τους, ακομα και για το πιο ευνοητο, το ποσιμο νερο..
αλλα ηταν σιγουρα ευτυχισμενοι, και αδιαμφισβητητα δεν τους ελειπαν οι βρυσες, γιατι τοτε δεν τις ηξεραν καν..
αρκουνταν λοιπον στα Pure πραγματα που ειχαν, και το θεμα εμενε εκει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ναι μεν μπορει να κοπιαζαν πολυ στην καθημερινοτητα τους, ακομα και για το πιο ευνοητο, το ποσιμο νερο..
αλλα ηταν σιγουρα ευτυχισμενοι, και αδιαμφισβητητα δεν τους ελειπαν οι βρυσες, γιατι τοτε δεν τις ηξεραν καν..
αρκουνταν λοιπον στα Pure πραγματα που ειχαν, και το θεμα εμενε εκει..:)
μα ακόμα και τώρα υπάρχουν περιοχές στην Αφρική που δεν υπάρχει πόσιμο νερό:/: Ακόμα υπάρχει σκλαβιά (με ελαφρώς διαφορετική μορφή, αλλά υπάρχει.) Όποιος είδε το black diamond θα καταλάβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το ειδα εγω.
εκει ομως δεν ειναι ελευθεροι οι λαοι... ειναι σε καθεστως υποδουλωσης...
οι ινδιανοι ηταν ελευθεροι, ροφανως.
εκτος, αν μιλας για ασχετο παραδειγμα και δεν κολλαει με το αποπανω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
το ειδα εγω.
εκει ομως δεν ειναι ελευθεροι οι λαοι... ειναι σε καθεστως υποδουλωσης...
οι ινδιανοι ηταν ελευθεροι, ροφανως.
εκτος, αν μιλας για ασχετο παραδειγμα και δεν κολλαει με το αποπανω :)
γενικώς εξετάζω την ανθρωπότητα σαν ολότητα, όχι κάποιον συγκεκριμένο λαό.
Αλλά και ειδικά για τους ινδιάνους που ανέφερες, οι οποίοι είχαν και πολύ σημαντικό πολιτισμό, τώρα πλέον έχουν σχεδόν εξαλειφτεί μετά το σφάξιμο που έπεσε. Ούτε αυτό είναι πρόοδος:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τα παιδια που ψηφισαν "ναι", που ειναι? θα ηταν πολυ ενδιαφερον να ακουσω επιχειρηματολογια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι η "πρόοδος" ταυτίζεται πάντα με την "εξέλιξη". Υπάρχει εξέλιξη γιατί δεν μπορεί να μην υπάρχει, είναι στη φύση κάθε ζωντανού οργανισμού. Όσο για την πρόοδο; Δεν ξέρω αν υπάρχει, δεν μπορώ να ξέρω, δεν ξέρω επίσης αν θα μπορούσε να υπάρχει και αν κάνουμε τα απαραίτητα για το συγκεκριμένο στόχο (αν υφίσταται ως στόχος μας). Η αξιολόγηση γίνεται πάντα σε χρόνο που δεν μπορείς να επέμβεις διορθωτικά. Θα το κρίνει η ιστορία, τα παιδιά μας, τα παιδιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rose87

Νεοφερμένος

Η rose87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου υπάρχει πρόοδος και υπάρχει απο την στιγμή που οι πληροφορίες και οι γνώση είναι ελεύθερες και προσβάσιμες απο τον καθένα που μπορεί και θέλει να ψάξει. Αυτό σου δίνει ένα συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με το παρελθόν να εξελιχθείς και να προοδεύσεις μέχρι εκεί που επιθυμείς σε όποιον τομέα κι αν επιλέξεις.
Τώρα γιατί αυτή η πρόοδος έχει επιφέρει και πολλά αρνητικά είανι γιατί κατά την γνώμη μου δεν εχουμε την ωριμότητα σαν ανθρωπότητα να την διαχειριστούμε:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι η "πρόοδος" ταυτίζεται πάντα με την "εξέλιξη". Υπάρχει εξέλιξη γιατί δεν μπορεί να μην υπάρχει, είναι στη φύση κάθε ζωντανού οργανισμού. Όσο για την πρόοδο; Δεν ξέρω αν υπάρχει, δεν μπορώ να ξέρω, δεν ξέρω επίσης αν θα μπορούσε να υπάρχει και αν κάνουμε τα απαραίτητα για το συγκεκριμένο στόχο (αν υφίσταται ως στόχος μας). Η αξιολόγηση γίνεται πάντα σε χρόνο που δεν μπορείς να επέμβεις διορθωτικά. Θα το κρίνει η ιστορία, τα παιδιά μας, τα παιδιά τους.

Δε νομίζω οτι τα παιδια μας και τα παιδια τους θα μπορεσουν να τοκανουν αυτο. δε νομιζω βασικα οτι θα εχει απομεινει κατι ορθιο σε 50-70 χρονια απο τωρα, ωστε να υπαρχει μετρο συγκρισης. :(

Κατά την άποψη μου υπάρχει πρόοδος και υπάρχει απο την στιγμή που οι πληροφορίες και οι γνώση είναι ελεύθερες και προσβάσιμες απο τον καθένα που μπορεί και θέλει να ψάξει. Αυτό σου δίνει ένα συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με το παρελθόν να εξελιχθείς και να προοδεύσεις μέχρι εκεί που επιθυμείς σε όποιον τομέα κι αν επιλέξεις.
Τώρα γιατί αυτή η πρόοδος έχει επιφέρει και πολλά αρνητικά είανι γιατί κατά την γνώμη μου δεν εχουμε την ωριμότητα σαν ανθρωπότητα να την διαχειριστούμε:hmm:
εχεις καποια δικια... αλλα η προοδος δεν εξαρταται μονο απο την προσβαση στην πληροφορια..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου υπάρχει πρόοδος και υπάρχει απο την στιγμή που οι πληροφορίες και οι γνώση είναι ελεύθερες και προσβάσιμες απο τον καθένα που μπορεί και θέλει να ψάξει.

Mόνο τρεις στους δέκα ανθρώπους έχουν την δυνατότητα "πρόσβασης" στην γνώση. Και πολλοί από αυτούς που έχουν πρόσβαση, δεν γυρνούν στο ίντερνετ για την "γνώση", αλλά για χαβαλέ και κάνα ψηστήρι (περισσότερα στο θέμα "ζευγαράκια").

Σοβαρεύω τώρα... Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόοδος στη ζωή, αλλά σίγουρα υπάρχει οπισθοδρόμηση, και αυτό γίνεται από τη στιγμή που ο πίθηκος εκφυλίστηκε στον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σοβαρεύω τώρα... Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόοδος στη ζωή, αλλά σίγουρα υπάρχει οπισθοδρόμηση, και αυτό γίνεται από τη στιγμή που ο πίθηκος εκφυλίστηκε στον άνθρωπο.

Πώς είσαι τόσο σίγουρος για μερικά πράγματα ; Υλική πρόοδος υπάρχει, πνευματική όχι. Ο άνθρωπος δεν ήταν έτσι όπως είναι σήμερα στους προκατακλυσμιαίους πολιτισμούς. Υπάρχει η άποψη ότι ο άνθρωπος κάποτε ήταν σε φοβερά ύψη και ξέπεσε και ότι όλα αυτά που φαίνονται παραμύθια (η πτώση της Παλ.Διαθήκης, η ελληνική μυθολογία με τους γίγαντες και τους τιτάνες και όλα αυτά ήταν πραγματικές ιστορίες που κατέγραψαν οι ''τελευταίοι άνθρωποι''. 'Οτι δεν ήταν θεοί αλλά πραγματικά όντα. Μήπως τα μυθιστορήματα του Λάβκραφτ δεν ήταν παραμύθια ; Πώς να εξηγήσουμε τις τοιχογραφίες με τα διαστημόπλοια στο Περού ; Μήπως η ανθρώπινη εξέλιξη είναι κυκλική και όχι γραμμική ; Στα ινδουιστικά κείμενα περιγράφονται κύκλοι, μιλάνε για την διάρκεια της γης και την ονομάζουν μέρα του Βράχμα και ότι ακολουθείται από τη νύχτα του Βράχμα. Μήπως ζούμε τώρα τη νύχτα ; Oι άνθρωποι ψηλώνουν όλο και περισσότερο και ο μέσος όρος ζωής αυξάνει. Mήπως πλησιάζει η ώρα να φάμε νέα συνειδητοποίηση με κατακλυσμούς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πώς είσαι τόσο σίγουρος για μερικά πράγματα ;

Έχω πολλούς κατασκόπους... :redface: Πάμε στα καθέκαστα.




Ο άνθρωπος δεν ήταν έτσι όπως είναι σήμερα στους προκατακλυσμιαίους πολιτισμούς.

Δεν πήγαινε δηλαδή στην δουλειά του, φορώντας το φυλαχτό του, σκεφτόμενος τι του είπε ο αστρολόγος χτες?

Για να σοβαρευτώ λίγο...



Πώς να εξηγήσουμε τις τοιχογραφίες με τα διαστημόπλοια στο Περού ;


Σκέψου την γοητεία που θα ασκούσε επάνω στους λαούς το ταξίδι στα άστρα... Λογικό δεν είναι να το εκφράσουν? Λογικό δεν είναι να περάσει στην μυθολογία τους? Και απο εκεί να διαχυθεί, σαν λεκές από λάδι πάνω σε βαμβακερό πουκάμισο (:mad: :mad: :mad: καθαριστήριο πάλι γ@μω) σε διάφορες πτυχές της κοινωνικής ύπαρξής τους?

Σκέψου την ματαιοδοξία των ιερέων... Λογικό δεν είναι να αποδίδουν την Γραφή και την Μασονία (μην παρεξηγηθούμε), που ο απλός κόσμος δεν επιτρεπόταν να μάθει, σε υπερφυσικές οντότητες? Αυτή η υπερφυσική παρέμβαση δεν δικαιολογούσε ταυτόχρονα και την ύπαρξη της ιερατικής κάστας?


(Και, χώρια από αυτά... Δεν έχω δει ποτέ διαστημόπλοιο σε σχήμα μαϊμούς...)







Τέρμα η σοβαρότητα... Ή δες το ως εξής. Είμαστε οι δυό μας προϊστορικοί και βόσκουμε γελάδια. Εγώ σου σπάω τα νεύρα τραγουδώντας προστυχιές, πίνοντας μέχρι αηδίας, πετώντας σβουνιές στη φωτιά :redface: Δεν θα ήθελες να φύγεις μακριά από την ταπεινή ύπαρξή σου ως γελαδάρη? Να ταξιδέψεις πέρα από αυτό τον -γεμάτο ρεμπεσκέδες- κόσμο? (Ή θα μπορούσες απλά να με σκοτώσεις :redface:) Δεν θα ήσουν έτοιμος να δεχτείς -τουλάχιστον- την πιθανότητα?





Υγ.
Μήπως τα μυθιστορήματα του Λάβκραφτ δεν ήταν παραμύθια ;

Όχι, ήταν εφιάλτες.

Mήπως πλησιάζει η ώρα να φάμε νέα συνειδητοποίηση με κατακλυσμούς?

Αμην.... Θα κλείσουν και τα σχολεία :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τέρμα η σοβαρότητα... Ή δες το ως εξής. Είμαστε οι δυό μας προϊστορικοί και βόσκουμε γελάδια. Εγώ σου σπάω τα νεύρα τραγουδώντας προστυχιές, πίνοντας μέχρι αηδίας, πετώντας σβουνιές στη φωτιά :redface: Δεν θα ήθελες να φύγεις μακριά από την ταπεινή ύπαρξή σου ως γελαδάρη? Να ταξιδέψεις πέρα από αυτό τον -γεμάτο ρεμπεσκέδες- κόσμο? (Ή θα μπορούσες απλά να με σκοτώσεις :redface:) Δεν θα ήσουν έτοιμος να δεχτείς -τουλάχιστον- την πιθανότητα?
Το να θες να ξεφύγεις από μια πραγματικότητα είναι αδύνατο να σε οδηγήσει να περιγράφεις με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες σενάρια από το μέλλον. Εγώ πάντως πιθανολογώ ότι αν έκανα παρέα με σένα μάλλον εσύ δεν θα με άντεχες, εγώ έχω υπομονή γαιδουρινή :D:D

Α ΚΟΙΤΑ ! ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΟ 999ο ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ! Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top