Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ, σαν έφηβος με πολύ μικρή εμπειρία, πιστεύω ότι σαν Πρόσωπο υπήρξε. Ίσως, να είχε κάτι το ξεχωριστό και γι'αυτό τον λόγο κάποιοι να του έδωσαν πρόσθετες ιδιότητες τις οποίες δεν είχε. Αυτή είναι η γνώμη μου.....

αν και μεγαλύτερης ηλικίας από το συγγραφέα του πόστ πιστεύω ακριβώς αυτό... Υπήρξε ως άνθρωπος, ήταν μεγάλος επαναστάτης της εποχής πιθανότατα και είχε κάτι ξεχωριστό που έκανε τους ανθρώπους να του δώσουν πρόσθετες ιδιότητες που δεν είχε στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BrokenHeart
Εγώ, σαν έφηβος με πολύ μικρή εμπειρία, πιστεύω ότι σαν Πρόσωπο υπήρξε. Ίσως, να είχε κάτι το ξεχωριστό και γι'αυτό τον λόγο κάποιοι να του έδωσαν πρόσθετες ιδιότητες τις οποίες δεν είχε. Αυτή είναι η γνώμη μου.....
Και σύμφωνα με τη Β΄Καθολικη Επιστολή του Ιωάννη, όπου γράφει, για τον "εν σαρκί Ιησού Χριστό"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
αν και μεγαλύτερης ηλικίας από το συγγραφέα του πόστ πιστεύω ακριβώς αυτό... Υπήρξε ως άνθρωπος, ήταν μεγάλος επαναστάτης της εποχής πιθανότατα και είχε κάτι ξεχωριστό που έκανε τους ανθρώπους να του δώσουν πρόσθετες ιδιότητες που δεν είχε στην πραγματικότητα.

Η ιστορικότητα του προσώπου δεν αμφισβητείται ούτε από τους άθεους. Η άποψη ότι ήταν επαναστάτης, άποψη πολύ διαδεδομένη, είναι κατά τη γνώμη μου τελείως λανθασμένη αν εννοούμε κοινωνικός ή πολιτικός επαναστάτης. Δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία που να αποδεικνύουν κάτι τέτοιο, εκτός αν μιλάμε για εσωτερική επανάσταση. 'Ηταν μύστης και Δάσκαλος, ακολούθησε αυτό που στον Εσωτερισμό αποκαλείται μεσαία ευγενής Ατραπός. 'Ολη του η ζωή ήταν ένα μυητικό ταξίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η ιστορικότητα του προσώπου δεν αμφισβητείται ούτε από τους άθεους.


Ξέρω πολλούς άθεους που αμφιβάλλουν γι' αυτό.



'Ολη του η ζωή ήταν ένα μυητικό ταξίδι.

Όπως όλων μας, και τελειώνει με (κοι)μύ(η)ση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όπως όλων μας, και τελειώνει με (κοι)μύ(η)ση...

Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι(κοι)μύ(η)ούνται διαρκώς και πριν το θάνατο. Το φταίξιμο είναι της Εκκλησίας - Εκλυτίας - Αλητίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και γιατί τους κατηγορείς? Καθείς με την (κατά)κλιση του.


...Θα αυτοεκπληρωθείς ως εγερτής? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και γιατί τους κατηγορείς? Καθείς με την (κατά)κλιση του.


...Θα αυτοεκπληρωθείς ως εγερτής? :P

Δεν έχω τέτοιες φιλοδοξίες. Θα είμαι πάντα μαθητής και μάλλον η αυπνία μου θα χρονίσει. Αυτοί με τις κατακλίσεις τους και τα κλίσματά τους, κι εγώ με τις αυπνίες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;"
Αν υπάρχει πράγματι "πνεύμα Αντιχρίστου"( όπως γράφει και ο Ιωάννης στη Β΄Καθολική Επιστολή του), τότε πράγματι ο Ιησούς Χριστός υπήρξε( και υπάρχει) ως ιστορικό πρόσωπο( "εν σαρκί").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
"Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;"
Αν υπάρχει πράγματι "πνεύμα Αντιχρίστου"( όπως γράφει και ο Ιωάννης στη Β΄Καθολική Επιστολή του), τότε πράγματι ο Ιησούς Χριστός υπήρξε( και υπάρχει) ως ιστορικό πρόσωπο( "εν σαρκί").

Σύμφωνα με τη θρησκεία των ορθόδοξων και ο Αντίχριστος είναι συγκεκριμένο πρόσωπο, όχι πνεύμα. Τον κατονόμασε μάλιστα ο Ούγκο Τσάβες σε λόγο του στον ΟΗΕ :D . ''Εδώ ήρθε και μίλησε πριν από λίγο ο Αντίχριστος, mr.Bush you are a donkey, you are danger (Mίστερ Ντάνγκερ σύμφωνα με προφορά Τσάβες).:DΤί σκηνή κι αυτή...Αντίχριστοι υπήρξαν πολλοί, Bush όμως ένας και ανεπανάληπτος, απευθείας συνομιλία με τον έξω από δω με μειωμένο πάγιο. 'Εχει πλάκα το όνομά του, που βγάζει 666 και με τα τρία αριθμολογικά συστήματα. Γουστάρω...τον έχουμε στο χέρι.

G.W.Bush - ο νέος Τουρκουεμάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
'Εχει πλάκα το όνομά του, που βγάζει 666 και με τα τρία αριθμολογικά συστήματα. Γουστάρω...τον έχουμε στο χέρι.

G.W.Bush - ο νέος Τουρκουεμάδα

Ενδιαφέρον! Μπορείς να το κάνεις πιο "λιανό"; Σε "πληζάρω"!
φιλικά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αντί άλλης απάντησης:
συνάντηση igognito


-Κανένας δεν πιστεύει …ότι ζεις.
Με κοίταξε και δεν άλλαξε καθόλου το μειδίαμά του:
-Και ποιος αλήθεια γνωρίζει τι πιστεύει, όταν πιστεύει;
Μία μύγα πέταξε από την πλευρά του και ήρθε να καλοκαθίσει, στο τρίτο μου μάτι:
-Αλήθεια αγωνιούσες όλον αυτόν τον καιρό, όπως έλεγε ο αγαπητός κι αλησμόνητος αδελφός Πασκάλ;
Η μύγα περπάτησε κι έφθασε στην άκρη της μύτης μου. Πάντα, κάτι τέτοιο, με οδηγούσε σε ασταμάτητο φτάρνισμα. Μικρός, τότε που πρωτάκουγα για διαβόλους και θεούς, μʼ εκείνο το φτάρνισμα «ένοιωθα» να διώχνω «δαιμόνια» από μέσα μου:
-Εσύ τι πιστεύεις; ρωτάει απρόσμενα, αντί να μου απαντήσει..
Η σιωπή της μύγας δεν είχε κρατήσει πολύ. Η φωνή του ήταν, από ψιθυριάρικη μέχρι κι αδιάφορη, σχεδόν χωρίς απαίτηση γιʼ απάντηση:
-Η σιωπή μου προς απάντησή σου! του λέω.
Η μύγα βέβαια είχε ήδη σμίξει με το σμήνος, που φτερούγιζε γύρω μας. Λιλιπούτειοι αγγέλοι ανυπόφορης ζέστης, αλμυρού ιδρώτα και μπόχας από τη γύρω βρωμιά, δεν έδειχνε να τον πολυγουστάρουν. Θαρρείς και δεν τον πλησίαζε ούτε μία. Αδιάφορος, για να μην πω «ατάραχος», μιάς και μιλάμε για μύγες… Τι να του πω;
- Πόσο, αλήθεια, αντέχεις στη σιωπή;
Σπάει τη δική του.
-«Ο υπομείνας έως τέλους θέλει σωθεί»; του υπενθυμίζω με ερωτηματικό, λίγο ειρωνικό, λίγο παιχνιδιάρικο.
Μαζί του όποτε βρισκόμουν, έτσι νοιώθω, παιχνιδιάρικα. Γιατί κι εκείνος, με τις παραβολές του και τις αλληγορίες του- μη νομίζετε!- όλο και κάποιες ειρωνείες κρύβει. Εξάλλου, δεν είναι κι από τα ανθρωπίνως δυνατά, να παίρνεις τον πονηρό λόγο και να τον μεταμορφώνεις, σε …αγάπη!
-Η σιωπή είναι κρυσταλλωμένος λόγος, συνήθιζε να λέει τους χειμώνες η προγιαγιά μου…Εσύ τι λες;
Αυτή τη φορά ήταν σειρά μου να σπάσω τον πάγο. Και δεν άργησε:
-Συ είπας!
Να ʽναι καλά, εκεί όπου είναι- το «βούλωσα και τέλειωσε», ισχύει εδώ!- αλλά με το «στερεότυπό» του εκείνο, με έκανε από τότε, «άλλον άνθρωπο»…
Ήταν μία συνάντηση igognito!
-Από του Στέφανου και μετά την προδότρα φλυαρία δεν ξαναφάνηκες, αντίκρυ από ασβεστωμένους τοίχους, είνʼ αλήθεια…ή κάνω λάθος;
Το μόνιμο μειδίαμά του! Ατάραχος: οι μύγες είχαν μείνει έξω από το σκηνή μας! Δεν έδειχνε να βιάζεται για να μου αποκριθεί. Ο χαμός του Στέφανου του είχε στοιχίσει, πιότερο κι από κάρφωμα της παλάμης σε ξύλο. Και μετάνιωσα για τον λόγο μου. Τι τις θέλεις τώρα τις αρχαίες μνήμες, αναλογίζομαι και νοιώθω ύστερα, πως εκείνος «πιάνει τα ερτζιανά» που εκπέμπει ο νους μου. Ήμαρτον, μου ʽρχεται να πω, μα πάλι μετανιώνω. Δεν τρως τη γλώσσα σου καλύτερα, λέει η δεύτερη φωνή μου. Διαβόλισσα, συνήθως! Πάντα igognito κι αυτή…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Γουστάρω...τον έχουμε στο χέρι.
!!!:P:redface::devil::hmm:: Λοιπόν,

«Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;», ένα ερώτημα που τίθεται ιστορικά, από τα πρώτα χρόνια της ώριμης πια «Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας»(2ος μ.Χ. αιώνας). Σήμερα, με την «νέα τάξη πραγμάτων» και την «Παγκοσμιοποίηση», προφανώς η «Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία» δεν υφίσταται πολιτικά, άρα και «εν ζωή»: γιατί με την πολιτική έχουν χρέος να ασχολούνται μόνον οι ζωντανοί.( Ακόμη και ο ίδιος ο Θεό, φέρεται να έχει αυτό το Χρέος! Γιʼ αυτό φέρεται να λέει κάπου και ο Ιησούς Χριστός: «Ο Θεός είναι Θεός ζώντων…» και όχι νεκρών, πχ σαν τον Αβραάμ!). Αλλά υπάρχουν ακόμη στη ζωή (μας) τα «ερείπιά» της. Ένα από αυτά, είναι και ο «ιστορικός Χριστιανισμός». Ο «ιστορικός Χριστιανισμός», ακόμη και μέσα στα ιστορικά «ερείπιά» του, εδράζει σε μία «ιστορική προϋπόθεση»: στην ιστορική παρουσία του Ιησού Χριστού, στον «εν σαρκί Ιησού Χριστό». Ενσάρκωση-Παρουσία-Σταύρωση-Ανάσταση-Ανάληψη, αποτελούν την «πεντέμυχο» του μυστηρίου: «Υπήρξε ο Ιησούς Χριστός;».
Ανήκω σʼ εκείνους που θεωρούν ότι σήμερα η Δύση και η «ιστορία» της κρίνονται και βρίσκονται σε Κρίση. Και αυτό κάνει, την ίδια την ιστορία όλου του Πλανήτη, να βρίσκεται σε «κρίση προσανατολισμού»:"ανατολικά ή δυτικά; νότια ή βόρεια" που λέμε. Αν πράγματι όμως είναι έτσι, τότε εκείνο που βασικά κρίνεται, είναι το ιστορικό υπόστρωμα, η παράδοση της Δύσης, όπου «πλειοψηφική υπεροχή» και ευθύνη έχει, ο ιστορικός Χριστιανισμός. Και η ευθύνη του, κατά βάθος χρόνου, τόπων και γεγονότων, είναι, ότι μετά από «δύο χιλιάδες χρόνια», έχει αφήσει μετέωρο το ερώτημα: Υπήρξε, τελικά, ο Ιησούς Χριστός?
Στο ζήτημα αυτό τουλάχιστον, ο ιστορικός Χριστιανισμός και η σύγχρονη επωνυμία του(μερικές εκατοντάδες «ομολογίες»), φαίνεται να έχει τις ευθύνες ενός φαντάσματος, που επιμένει ακόμη να ζει, σύμφωνα με τον «ρωμαϊκό νόμο», στα ρωμαϊκά ερείπια. Οι απόγονοι του Παύλου σήμερα, μέσα από όλους αυτούς τους αιώνες, το μόνον που μπορούν να ισχυριστούν πειστικά, είναι ότι υπάρχει «μία κάποια διαφορά», πχ ανάμεσα σʼ έναν άνθρωπο με «Αλτσχάιμερ» και στο άγαλμα των «Αθηναίων», προς έναν «Άγνωστο Θεό»!
Με αυτές τις παραπάνω «αιτιάσεις» και όλα τα υπόλοιπα «ενδεχόμενα» που συνεπάγεται το θέμα, προτείνω ένα ευρύτερο θέμα: μία «Συστηματική Κριτική της Αποκάλυψης». Και ως «Αποκάλυψη» εδώ εννοείται, η ιστορικότητα της τριαδικής δυτικής παράδοσης(Ιουδαϊσμός-Χριστιανισμός-Μωαμεθανισμός) και το «μέλλον» της, το πραγματικό «αποκεκρυμμένο», μέχρι μόλις πρόσφατα. Γατί τώρα όλοι ξέρουμε, ότι πράγματι, «πάσα η κτίσις συστανάζει και συναγωνιά»: «Επειδή η κτίσις υπετάχθη εις την ματαιότητα ουχί εκουσίως, αλλά δια τον υποτάξαντα αυτήν», επειδή"... και οι πάγοι λιώνουν"!:devil::whistle::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Zeitgeist part1
Αυτό το έχετε δεί; (δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, αν έχει ειπωθεί πάλι sorry)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
το έχω δει και ομολογώ ότι μου άρεσε πολύ. Όχι μόνο το 1ο μέρος, αλλά γενικά το ντοκιμαντέρ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Κι εγώ την έχω δει. Δείχνει ότι ο Χριστιανισμός δεν είναι κάτι ξεχωριστό, αλλά μια θρησκεία, όπως όλες οι άλλες. Επίσης, αναλύει με αποδείξεις μερικά από τα στοιχεία του Χριστιανισμού, και τα συσχετίζει με την αστρολογία. Πολύ καλό, επαναλαμβάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αλήθεια ποία ιστορικά Γεγονότα φανερώνουν ότι η Ιησούς υπήρξε; (Πότε δεν μου κίνησε το ενδιαφέρον, όποτε πότε δεν διάβασα κάτι σχετικό)
Πιστεύω ότι είναι αρκετά καλή ιδέα να συγκεντρώσουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Από οσ ξερω, κανενα ιστορικο γεγονος δεν υπαρχει. Αν υπηρχε κατι χειροπιαστο και μη αμφισβητισιμο, θα ειχε γινει πανικος. Προτεινω το ντοκυμαντερ The God Who Wasnt There.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για τους μαθητές του υπήρξε έστω ένα στοιχείο που αποδεικνύει ότι υπήρχαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Για τους μαθητές του υπήρξε έστω ένα στοιχείο που αποδεικνύει ότι υπήρχαν;

Για τους μαθητές του έχουμε τα γραπτά τους (ειδικά αρκετές επιστολές του) και γραπτά άλλων που αναφέρονται στα ταξίδια των μαθητών για την διάδοση του Χριστιανισμού. Με τη σειρά μου θα ρωτήσω τα εξής: Αν όλα αυτά είναι ένα παραμύθι τότε πως διαδόθηκε ο Χριστιανισμός σε τέτοια κλίμακα; Πως δέχτηκαν τόσοι άνθρωποι να αλλάξουν θρησκεία αν δεν είχαν αρκετά πειστήρια; Είναι δυνατόν μόνο ένας ή δύο άνθρωποι που επινόησαν τον Χριστό να διέδωσαν μια τέτοιου μεγέθους θρησκεία; Κάποιος βέβαια που δεν το θεωρεί ικανοποιητικό πειστήριο προφανώς αμφιβάλει και για την ύπαρξη του Αριστοτέλη αλλά και πολλών ανθρώπων για τους οποίους μόνο αλλοιωμένα γραπτά έχουν φτάσει στα χέρια μας.

Κατά τη γνώμη μου δεν γίνεται να έχει μεταφερθεί μέσα στους αιώνες κάτι το τόσο μεγάλο, έστω και κατά πολύ αλλοιωμένο χωρίς να βασίστηκε σε κάτι, έστω και σε έναν άνθρωπο με έμπνευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για τους μαθητές του έχουμε τα γραπτά τους (ειδικά αρκετές επιστολές του) και γραπτά άλλων που αναφέρονται στα ταξίδια των μαθητών για την διάδοση του Χριστιανισμού.
Το θεμα ειναι αφενος η εγκυροτητα τους, και αφεταιρου, το γιατι βγηκαν τοσο μετα απο το θανατο του. Λογικα θα σου φανει ενδιαφερον το ντοκυμαντερ που ανεφερα ;)

Με τη σειρά μου θα ρωτήσω τα εξής: Αν όλα αυτά είναι ένα παραμύθι τότε πως διαδόθηκε ο Χριστιανισμός σε τέτοια κλίμακα; Πως δέχτηκαν τόσοι άνθρωποι να αλλάξουν θρησκεία αν δεν είχαν αρκετά πειστήρια; Είναι δυνατόν μόνο ένας ή δύο άνθρωποι που επινόησαν τον Χριστό να διέδωσαν μια τέτοιου μεγέθους θρησκεία; Κάποιος βέβαια που δεν το θεωρεί ικανοποιητικό πειστήριο προφανώς αμφιβάλει και για την ύπαρξη του Αριστοτέλη αλλά και πολλών ανθρώπων για τους οποίους μόνο αλλοιωμένα γραπτά έχουν φτάσει στα χέρια μας.
Κατά τη γνώμη μου δεν γίνεται να έχει μεταφερθεί μέσα στους αιώνες κάτι το τόσο μεγάλο, έστω και κατά πολύ αλλοιωμένο χωρίς να βασίστηκε σε κάτι, έστω και σε έναν άνθρωπο με έμπνευση.
Για να απαντηθει αυτο πρεπει να μελετησει κανείς , το πως ηταν ο κοσμος τοτε, τι μαθαινε, τι σκεφτοταν, τι ηθελε, τι επιπεδο ειχε κλπ. Αδρα παντως μιλαμε για εποχη οπου ο κοσμος ειχε επιπεδο αρκετα χαμηλο για να καθοδηγηθει ευκολα και για να θελει να πιστεψει σε κατι για να μην νιωθει lost. Και φυσικα μπορει να βασιστηκε σε κατι και καποιον, αλλά τοτε υπηρχαν πολλοι "μεσίες" σαν τον Ιησου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top