ECDL vs. Πιστοποιήσεις της Microsoft

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σκέφτομαι να αποκτήσω κάποια πιστοποιήσει σχετική με υπολογιστές, μιας και σίγουρα θα μου χρειαστεί στο μέλλον...
Ποία να προτημίσω; Ποίες οι διαφορές; Ολές απαιτούνται να κάνω μάθημα σε φροντηστίριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Τουλαχιστον στο ECDL νομίζω μονο δίνεις, αλλά μπορείς να πάς σε ένα αποιοδήποτε φροντιστήριο που είναι εξεταστικό κέντρο και να ρωτήσεις και για τα δύο (αφού ξεκαθαρήσεις πρώτα οτι δεν θα κανεις μαθήματα). Αν σχεδιαζεις πάντως στο μέλλον να πάς σε κάποια σολή σχετική με υπολογιστές δέν θα σου χρειαστεί, κατσε μαθε vi καλύτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
τι είναι το νί; Οσο για το χαρτί πες οτι γίνετε κάποια στραβή και δεν περνάω σε κάποια σχολή σχετική με υπολογιστές, τότε σίγουρα θα μου χρειαστεί;
Πάντως πιο έχει μεγαλήτερη αξία το ECDL ή το Μicrosoft ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πάντως πιο έχει μεγαλήτερη αξία το ECDL ή το Μicrosoft ;
Για το δημόσιο είναι ισοδύναμα. Αν και το ECDL ακουγεται περισσοτερο στην αγορά είναι αρκετά έυκολο και μάλλον το Microsoft θα είναι λιιιιγο πιο δύσκολο (δεν ξερω τίποτα για το MS απλά είναι τοσο έυκολο το ECDL).

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
τι είναι το νί;
Απο την εποχή των δινοσάυρων οι πρωτόγονοι άνθρωποι έφτιαχναν εργαλεία απο πέτρα και χρησιμοποιούσαν το vi editor για text editor. Υπάρχει προεγκατεστημένος σε όλα τα unix συστήματα. Ακόμα και σήμερα κάποιοι τον προτιμούν (vim που είναι VI Improved) και άν τον μάθεις είναι πολύ δυνατός σε δυναντότητες. Στο linux τον έχεις ήδη μαλλον και αμα θές υπάρχει και για windows.
(βγαίνεις με [esc], :q! :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Για το δημόσιο είναι ισοδύναμα. Αν και το ECDL ακουγεται περισσοτερο στην αγορά είναι αρκετά έυκολο και μάλλον το Microsoft θα είναι λιιιιγο πιο δύσκολο (δεν ξερω τίποτα για το MS απλά είναι τοσο έυκολο το ECDL).
(βγαίνεις με [esc], :q! :D )
Άρα μέχρι στιγμής πρόβλεπετε προβάδισμα στο Microsoft ... Θα το έχω σοβαρά υπόψιν...

Αρχική Δημοσίευση από gademis:
L).
Απο την εποχή των δινοσάυρων οι πρωτόγονοι άνθρωποι έφτιαχναν εργαλεία απο πέτρα και χρησιμοποιούσαν το vi editor για text editor. Υπάρχει προεγκατεστημένος σε όλα τα unix συστήματα. Ακόμα και σήμερα κάποιοι τον προτιμούν (vim που είναι VI Improved) και άν τον μάθεις είναι πολύ δυνατός σε δυναντότητες. Στο linux τον έχεις ήδη μαλλον και αμα θές υπάρχει και για windows.
(βγαίνεις με [esc], :q! :D )
Που λες , το κατέβασα αυτο το vi αλλά το μόνο που κατάφερα να κάνω είναι να το κοιτάω σαν %^$%^$$^% :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ECDL μόνο αν θες να πιάσεις δουλειά στο δημόσιο και δεν έχεις τελιώσει σχολή πληροφορικής...στον ιδιωτικό τομέα δε μετράνε αυτά (αν λέμε για τις απλές πιστοποιήσεις, στυλ word, excel κλπ). Τα πιο βαρβάτα, αν τα θέλουν πολύ, στα πληρώνουν εκείνοι και αφού έχεις κάποια εργασιακή εμπειρία.. (της Μιcrosoft μάλιστα είναι και παλούκια, στο λέω επειδή ετοιμάζομαι να δώσω ένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασίκά σκεφτόμουν να δώσω word ECDL αλλά το πιο μέγαλο επίπεδο μέτα να ασχολίωμουν με τπτ πιο σημαντικά θέματα , όπως mysql ή κάτι τέτοιο βασίκα ακόμη δεν έχω πάει να ρωτήσω γιατί θέματα ύπαρχουν πιστωποιτικά...
Γενικά πίστευω ότι δεν θα μου είναι άχρηστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δωσε ECDL μωρε, ολοι αυτό ξέρουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου αλλά φοβάμαι μήπως το microsoft έχει μεγαλύτερη ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxanne_the_angel

Νεοφερμένος

Η Roxanne_the_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγω παντως διαβασα καπου οτι το ECDL δε θα το δεχεται πια το Δημοσιο και ο ΑΣΕΠ! Προτεινω το Microsoft..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασικά το δήμιοσιο είχε κάνει μια προσπάθεια για δικία της πιστωποίηση, αράγε να υπάρχει ακόμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roxanne_the_angel

Νεοφερμένος

Η Roxanne_the_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Προσωπικα δε γνωριζω κατι τετοιο!! Αυτο για το ECDL το διαβασα σε ενα forum και λογικα ειναι εγκυρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θυμάμαι ότι αυτό για το κρατίκο το είχαν 2-3 μέρες στις ειδήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Eγώ θα σου πρότεινα να πάρεις της Μicrosoft ,όχι τόσο γιατί φημολογείται ότι το ecdl δε θα αναγνωρίζεται από το δημόσιο , αλλά κυρίως γιατί είναι πιο ευέλικτο ας πούμε , μια που αν έχεις την οικονομική δυνατότητα(νομίζω ότι τώρα είναι 1500 ευρώ μαζί με το microsoft advanced) μπορείς να δώσεις και για το Microsoft Instructor το οποίο πιστοποιεί όχι μόνο ότι έχεις τις γνώσεις αλλά και τη μεταδικότητα ;) Καλή επένδυση σε περίπτωση που δεν περάσεις σε σχολή πληροφορικής και θελήσεις σα φοιτητής να δουλέψεις παράλληλα σε φροντιστήριο διδάσκοντας το πακέτο Microsoft Office ή και κατ'οίκον διδασκαλία γιατί όχι.(δηλαδή είναι κάτι αντίστοιχο με το Profisiency in english σα δυνατότητα)

Τώρα αν θες να πάρεις το ecdl , εσύ προσωπικά δε χρειάζεσαι φροντιστήρια,τσάμπα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δικαίο έχεις, το ecdl δεν αξίζει, τουλάχιστον για αυτό που είχα στο μυαλό μου....Οι ενότητες δεν με κάλυψε καμία ωστέ να δώσω λέφτα....
Δυστύχως στο αγρίνιο υπάρχει μόνο ένας για microsoft και αυτός δεν κάνει τα πάντα... Αρά πρέπει να ξεχάσω κάποιο πιστοποιητικό.... Εύχομαι να μην χρειαστεί πάντως γιατί θα με καλύπτει η σχολή μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Μακάρι να περάσεις σε σχολή πληροφορικής εννοείται , αλλά αν θες ξκεκίνα από τώρα να δώσεις Microsoft μέχρι το επίπεδο advanced που φαντάζομαι ότι θα αναλαμβάνει ως εκεί ;) και όταν με το καλό πας Θεσ/νικη και δεν είσαι σε σχολή πληροφορικής συνεχίζεις και για το Ιnstructor ! ( το χαβά μου εγώ.. ούτε ποσοστά να έπερνα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Μακάρι να περάσεις σε σχολή πληροφορικής εννοείται , αλλά αν θες ξκεκίνα από τώρα να δώσεις Microsoft μέχρι το επίπεδο advanced που φαντάζομαι ότι θα αναλαμβάνει ως εκεί ;) και όταν με το καλό πας Θεσ/νικη και δεν είσαι σε σχολή πληροφορικής συνεχίζεις και για το Ιnstructor ! ( το χαβά μου εγώ.. ούτε ποσοστά να έπερνα :P )
Βασικά ότι είχε ήταν μόνο word access excel ....
Εγώ δεν θέλω να κινηθώ σε αυτό τέτοια πιστωποιητικά γιατί με αυτά κυρίως για να κάνω μάθημα βοηθούν...
Αυτο που έψαχνα ήταν SQL Server και ένα άλλο που είναι για administrator δυκτίων... Μερικοί ούτε καν ήξεραν οτι υπήρχαν τέτοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Roxanne_the_angel:
Εγω παντως διαβασα καπου οτι το ECDL δε θα το δεχεται πια το Δημοσιο και ο ΑΣΕΠ! Προτεινω το Microsoft..:hmm:

Το ECDL αναγνωρίζεται απο το δημόσιο, οι προκηρυξεις το λένε ξεκάθαρα,απλα οι περισσοτεροι πανε και παιρνουν ολο το πακετο ποιυ ειναι 7 ενοτητεσ ενω για το δημοσιο χρειζονται μονο τρεις, WORD,EXCEL, INTERNET το έχω ψαξει, μονο που το εμαθα αυτο για τις τρεισ ενοτητες τωρα που το πηρα το ECDL:( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω οταν ειδα πως γινονται οι εξετασεις του ECDL απογοητευτικα ...

Οι επιτηρητής να βοηθάνε κανονικα τους εξαταζόμενος και τους αφηναν να βοηθούνται και μεταξη τους . Για εμενα τελειωσε ECDL ποτε δεν θα παω να δωσω... Ευχομαι στην microsoft να μην ειναι ετσι τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top