• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 59 31.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 30 16.2%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 63 34.1%
  • Κανένα απο τα δύο

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Διαθλαστικές Επεμβάσεις

    Ψήφοι: 2 1.1%

maroula_z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maroula_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ φορούσα φακούς 3 χρόνια τώρα, αλλα πρόσφατα πήρα γυαλάκια που τα λάτρεψα αμέσως, έτσι, για να μη φοράω συνέχεια φακούς! Να τα αλλάζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εγώ λατρεύω τα γυαλιά. Φοράω από πολύ μικρός άλλωστε :baby: .
Ειδικά τα κοκάλινα που έχω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rudess f

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rudess f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
φοράω γυαλάκια από το λύκειο.. τώρα πλέον φοράω φακούς αρκετά συχνά.. αλλά μέσα στο σπίτι γυαλάκια πάντοτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
εδώ και 2 μέρες σπάσανε τα γυαλάκια μου κ αναγκαστικά φοράω τους φακούς μέχρι να μου τα φτιάξουν :(
δε μπορώ!!!! :(
δε μαρέσει και πολύ να φοραώ φακούς αν και χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια.. τους φοράω μόνο σε επίσημες περιπτώσεις και τώρα είναι απίστευτα κουραστικό να τους φοράω 12 ώρες μπροστά στο πσ :( κατάραααααααααα
ακόμα με τα γυαλάκια νομίζω οτι είμαι πιο όμορφο αν και όλοι μου λένε οτι με και χωρίς είμαι άλλος άνθρωπος και μου λένε όλοι να φοράω φακούς...
κατάραααα

σήμερα το απόγευμα θα πάω να πάρω τα επιδιορθωμένα γυαλάκια μου χοχο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Φοράω γυαλιά από μικρός, από το δημοτικό.
Ομολογώ οτι μου αρέσω περισσότερο με τα γυαλιά σαν γενική εικόνα, όμως όπως και να το κάνουμε με τους φακούς η όραση είναι πιο φυσική, και ειπλέον τονίζονται και τα υπέροχα γαλαζιοπράσινα μάτια μου (:redface: ).
Επιπλέον είναι πολύ πιο εύχρηστοι οι φακοί σε συνδυασμό με γυαλιά ηλίου, σε σχέση με το πρόσθετο μέρος των γυαλιών οράσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Φοράω κ τα 2...
Πως θα μπορούσα άλλωστε να φοράω μόνο φακούς? Κουράζονται τα μάτια μου αν τους φοράω πολλές ώρες κ ειδικά στο pc...
Εξάλλου τα γυαλιά δημιουργούν κ τύπο ;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Φακους για : εξοδους, αθληση, την ημερα για να μπουν γυαλια ηλιου.
Γυαλιά : στο σπιτι, για υπολογιστη, για διαβασμα, για ταινιες. (τα συγκεκριμενα τα αποφευγω λιγο γιατι ο σκελετος επρεπε να ειναι 1 νουμερο μεγαλυτερος).

Και φακους χρησημοποιω μηνιαιους (που ομως κρατανε παραπανω αναλογα με τη χρηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Επειδή χρησιμοποιώ πολύ υπολογιστή και καθημερινά αναγκάζομαι να φοράω τα γυαλιά, σε άλλες περιπτώσεις επιστρατεύω τους φακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν φοραω τιποτα απο τα δυο (δεν τα χρειαζομαι δηλαδη) αλλα προτιμω τα γυαλια.

Ναι, καλα. :whistle:
Εχω αστιγματισμο τελικα και φοραω γυαλια στον υπολογιστη, οταν οδηγω το βραδυ, οταν βλεπω τηλεοραση ή διαβαζω. Ολη μερα δηλαδη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό γύρισα πάλι στους μαλακούς φακούς, καθώς έχουν βγει καλοί αστιγματικοί και δεν χρειάζομαι ημίσκληρους. Δεν περιγράφεται πόσο καλύτερα είναι! Τους πήρα μηνιαίους, επειδή ούτως ή άλλως ταλαιπωρώ τα μάτια μου, να μην έχω κι όλες τις πρωτείνες που μαζεύουν οι φακοί μετά από πολύ χρήση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό γύρισα πάλι στους μαλακούς φακούς, καθώς έχουν βγει καλοί αστιγματικοί και δεν χρειάζομαι ημίσκληρους.

Υπάρχουν φακοί για αστιγματισμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Υπάρχουν φακοί για αστιγματισμό?

Ναι! Εγώ έχω και πολύ μυωπία, οπότε συνδυάζουν και τα 2, είναι όμως πιο τσιμπημένοι. Πιο παλιά χρησιμοποιούσα ημίσκληρους, αλλά είναι λιγότερο άνετοι και η όραση πιο περιορισμένη. Αλλά τώρα δεν με ενδιαφέρει.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ωχ, οι ημίσκληροι είναι μικροί...δεν σου έφευγαν από το μάτι? :/:
Εγώ φοράω μαλακούς...
Αλλά πιστεύω ότι τα γυαλιά αν πηγαίνουν σε κάποιον δημιουργούν τύπο :P (αλλά τις ηλιόλουστες ημέρες είναι σπαστικά:mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε με τον ηλιο η πρεπει να εχεις ηλιου και μυωπικα πχ, ή να βαζεις φακους. (ή σκιαστρα που μπαινουν απο πανω αλλα συνηθως δεν λενε).

Παντως θελουν προσοχη στο καθαρισμα οι φακοι, και στα καθαρα χερια μη γινει καμια μολυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ε με τον ηλιο η πρεπει να εχεις ηλιου και μυωπικα...

μπλιαξξξξξ
τα μισώ αυτά :sick::sick::sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ωχ, οι ημίσκληροι είναι μικροί...δεν σου έφευγαν από το μάτι? :/:

Στην αρχή με ενοχλούσαν, σα να είχε το μάτι σκουπιδάκι, χρειάζονται 1-2 εβδομάδες για να συνηθίσεις. Αλλά επειδή είναι σκληροί είναι πολύ εύκολοι στο να τους βάλεις και βγάλεις. Στην αρχή με τους μαλακούς εκνευριζόμουν κάθε φορά που έπρεπε να τους βάλω ή καθαρίσω, αλλά είναι τόσο φιλικοί προς το μάτι που αξίζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
μπλιαξξξξξ
τα μισώ αυτά :sick::sick::sick:
Ναι ουτε εμενα μαρεσουν. Προτιμω φακους και κανονικα ηλιου, απο τις 3 λυσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Μουαχαχα εχω οραση καλυτερη απο το 'φυσιολογικο'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Kαι δε μου λες underwater, Οι φακοί με αστιγματισμό είναι σαν τα γυαλιά, δλδ έχουν ακριβώς τη μυωπία σου και τον αστιγματισμό σου?

Και αυτή η φάση με τις γωνίες του αστιγματισμού?

Εγώ Btw φοράω μόνο φακούς, τα μάτια μου θα φρίξουν σε κάποια φάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Μουαχαχα εχω οραση καλυτερη απο το 'φυσιολογικο'...

Μπράβο σου...αν κ νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρη) ότι κ αυτό δεν είναι καλό :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top