Συζήτηση για τα UPS

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
εχώ ups , μην ανησυχείς ;)

Εγώ πάντως δεν βλέπω τον λόγο να πάρω ουπς.Προς το παρόν έχω ένα πολύμπριζο 6 θέσεων της MGE με ασφάλεια για την απότομη αλλαγή της τάσης του ηλεκτρικού ρεύματος.προστασία τηλ. γραμμής και μέγιστα watt 3680.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Εγώ πάντως δεν βλέπω τον λόγο να πάρω ουπς.Προς το παρόν έχω ένα πολύμπριζο 6 θέσεων της MGE με ασφάλεια για την απότομη αλλαγή της τάσης του ηλεκτρικού ρεύματος.προστασία τηλ. γραμμής και μέγιστα watt 3680.


Το πολύμπριζο που έχεις εσύ σε προαστετεύει μόνο από υπέρταση.
Σε περίπτωση που πέσει στιγμιαία η τάση, δεν μπορεί να σε προστατέψει!

Εκεί έρχεται το UPS...
To UPS ουσιαστικά απομονώνει τον υπολογιστή από το δίκτυο της ΔΕΗ.
Οπότε όποιαδήποτε ανωμαλία παρουσιαστεί στο ρεύμα την εξομαλύνει.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την προστασία που έχεις με το UPS με αυτή του πολύμπριζου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Το πολύμπριζο που έχεις εσύ σε προαστετεύει μόνο από υπέρταση.
Σε περίπτωση που πέσει στιγμιαία η τάση, δεν μπορεί να σε προστατέψει!

Εκεί έρχεται το UPS...
To UPS ουσιαστικά απομονώνει τον υπολογιστή από το δίκτυο της ΔΕΗ.
Οπότε όποιαδήποτε ανωμαλία παρουσιαστεί στο ρεύμα την εξομαλύνει.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την προστασία που έχεις με το UPS με αυτή του πολύμπριζου!
Ξέρω τι εστι upς αλλά εγώ τα τελευταία δύο χρόνια δεν έχω καμία διακοπή.Να γιατί προτίμησα να πάρω το mge και όχι upw.Πάντως το παίζω κορόνα γράμματα το pc μου χωρις ουπς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κι επαναφέρω το θέμα γιατί μ' ενδιαφέρει.

Τελευταία η ΔΕΗ κάνει κάτι περίεργα με την πτώση τάσης και θα μου κάψει το ρούτερ έτσι όπως πάει. :confused:

Θέλω να πάρω κάποιο UPS και χρειάζομαι δυο - τρεις συμβουλές γιατί είμαι λίγο άσχετος και λόγω εξεταστικής δεν προλαβαίνω να ψάξω διεξοδικά.
  • Τι διαχωρίζει τα εκάστοτε UPS μεταξύ τους; Το πόσο μπορούν να κρατήσουν μετά την πτώση;
  • Αν εγώ πάω και ζητήσω ένα UPS που "κρατά μία ώρα περίπου" θα με περάσουν για τρελό. :P
    Ποιο είναι το χαρακτηριστικό με τα οποία τα "διαχωρίζουμε";
  • Μπορώ προφανώς να απομονώσω μαζί οθόνη, PC, scanner, printer, rooter, κτλ, έτσι;
  • Καμιά καλή πρόταση; Περίπου πόσο πάνε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατά την γνώμη στα UPS καλό είναι ξεχάσεις το πόσο αντέχουν σε ώρες!
Το πιο σημαντικό είναι να σε προστατεύει από την ΔΕΗ. Αυτό που εννοώ είναι ότι είναι προτιμότερο το ups σταθεροποιεί την τάση και να κρατά 5 λεπτά παρά να κρατάει 30 λεπτά χωρίς να σταθεροποιεί την τάση. Το πρόβλημα με την ΔΕΗ είναι ότι η τάση πέφτει συχνά και όχι ότι έχει πολλές διακοπές.

Από μάρκες θα σου πρότεινα APC! Σε ένα ups μπορείς να συνδέσεις ότι θες ακόμη και Τοστιέρα αλλά θα σου πρότεινα να συνδέσεις μόνο desktop και routers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κατά την γνώμη στα UPS καλό είναι ξεχάσεις το πόσο αντέχουν σε ώρες!
Το πιο σημαντικό είναι να σε προστατεύει από την ΔΕΗ. Αυτό που εννοώ είναι ότι είναι προτιμότερο το ups σταθεροποιεί την τάση και να κρατά 5 λεπτά παρά να κρατάει 30 λεπτά χωρίς να σταθεροποιεί την τάση. Το πρόβλημα με την ΔΕΗ είναι ότι η τάση πέφτει συχνά και όχι ότι έχει πολλές διακοπές.

Από μάρκες θα σου πρότεινα APC! Σε ένα ups μπορείς να συνδέσεις ότι θες ακόμη και Τοστιέρα αλλά θα σου πρότεινα να συνδέσεις μόνο desktop και routers

Αχα, πολύ χρήσιμα. :)

Να χωρίσω δηλαδή τις καλωδιώσεις μου ως εξής;
ΔΕΗ >>> Ά πολύμπριζο >>> λοιπά (printer, scanner, ηχεία, κτλ) + UPS
UPS >> Β' πολύμπριζο >> Desktop / rooter.

Έτσι; Τα printer/scanner δεν θα έχουν prob;



Κάτι τέτοιο - 10 λεπτά + σταθεροποίηση τάσης - ξέρουμε περίπου πόσο πάει στην αγορά; Με μία γρήγορη ματιά είδα ότι πάει κοντά στα 300?.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αχα, πολύ χρήσιμα. :)

Να χωρίσω δηλαδή τις καλωδιώσεις μου ως εξής;
ΔΕΗ >>> Ά πολύμπριζο >>> λοιπά (printer, scanner, ηχεία, κτλ) + UPS
UPS >> Β' πολύμπριζο >> Desktop / rooter.

Έτσι; Τα printer/scanner δεν θα έχουν prob;



Κάτι τέτοιο - 10 λεπτά + σταθεροποίηση τάσης - ξέρουμε περίπου πόσο πάει στην αγορά; Με μία γρήγορη ματιά είδα ότι πάει κοντά στα 300?.
Μπορείς να βρεις και με 100? και μάλιστα της APC κοίτα plaisio!

Να ξέρεις παίζει το ups να έχει εξόδους όχι κανονικές πρίζες αλλά σαν αυτές που έχει το τροφοδοτικό. Είναι πολύ εύκολο να φτιάξει πολύμπριζο , ειδικά για κάποιον σπουδαστή του HMMY. Εγώ το είχα φτιάξει μόνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μπορείς να βρεις και με 100? και μάλιστα της APC κοίτα plaisio!

Να ξέρεις παίζει το ups να έχει εξόδους όχι κανονικές πρίζες αλλά σαν αυτές που έχει το τροφοδοτικό. Είναι πολύ εύκολο να φτιάξει πολύμπριζο , ειδικά για κάποιον σπουδαστή του HMMY. Εγώ το είχα φτιάξει μόνος
Oh good. Google-αρα για APC (γιατί μου θυμίζει strategy games αυτό; :P) και πλαίσιο και είδα κάτι τέτοιες τιμές.

Μόλις μπορέσω θα κοιτάξω αναλυτικά τι παίζει. Thanks again. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κατά την γνώμη στα UPS καλό είναι ξεχάσεις το πόσο αντέχουν σε ώρες!
Το πιο σημαντικό είναι να σε προστατεύει από την ΔΕΗ. Αυτό που εννοώ είναι ότι είναι προτιμότερο το ups σταθεροποιεί την τάση και να κρατά 5 λεπτά παρά να κρατάει 30 λεπτά χωρίς να σταθεροποιεί την τάση. Το πρόβλημα με την ΔΕΗ είναι ότι η τάση πέφτει συχνά και όχι ότι έχει πολλές διακοπές.
+1
Από μάρκες θα σου πρότεινα APC! Σε ένα ups μπορείς να συνδέσεις ότι θες ακόμη και Τοστιέρα αλλά θα σου πρότεινα να συνδέσεις μόνο desktop και routers
Αξιόπιστη επιλογη.
Δυστυχώς αυτη την περιοδο δουλευω μονο με σταθεροποιητη ρευματος και ψαχνομουν κι εγω για να πάρω ενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πήρα σήμερα το μοντέλο UPS 1200VP-UPS(LCD) TELCO 1200VA (ψηφιακή οθόνη). Στο manual λέει ότι έχει automatic voltage regulation, ελπίζω όντως να δουλεύει. Άντε καλή μου αρχή! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πήρα σήμερα το μοντέλο UPS 1200VP-UPS(LCD) TELCO 1200VA (ψηφιακή οθόνη). Στο manual λέει ότι έχει automatic voltage regulation, ελπίζω όντως να δουλεύει. Άντε καλή μου αρχή! :D


Το automatic voltage regulation δουλεύει μια χαρά.
Βάλε και κανά λινκ να δούμε το μοντέλο.
Καλή αρχή και καλή προστασία από το ρευμα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το automatic voltage regulation δουλεύει μια χαρά.
Βάλε και κανά λινκ να δούμε το μοντέλο.
Καλή αρχή και καλή προστασία από το ρευμα!:D
Δεν μπόρεσα να βρω περιγραφή ή εικόνα στο site (alfalamda.gr), αλλά thanks! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top