Ποια πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;

Ποιά πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 130)
  • Αθήνα (γιατί εκτός από πρωτεύουσα στην Ελλάδα, είμαστε και πρωτεύουσα στο σουβλάκι)

    Ψήφοι: 26 20.0%
  • Θεσσαλονίκη (εμείς εδώ το λέμε σάντουϊτς και άμα σας αρέσει)

    Ψήφοι: 36 27.7%
  • Πάτρα (και μη μου πείτε για το LeCoq...)

    Ψήφοι: 11 8.5%
  • Ηράκλειο (είμαστε και βραβευμένοι...)

    Ψήφοι: 12 9.2%
  • Χανιά (έχουμε σίγουρα καλύτερο σουβλάκι από τους Ηρακλειώτες)

    Ψήφοι: 6 4.6%
  • Λάρισσα (μετά τα κοψίδια θέλεις κάτι πιο ...ελαφρό)

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ρόδος (πιάσε ένα και μην ξεχάσεις το κύμινο)

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Ιωάννινα (τρώγοντας σουβλάκι με θέα τη λίμνη)

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Βόλος (γιατί δεν έχουμε μόνο τσιπουράδικα...)

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Αλεξανδρούπολη (πού θα πάει να φάει ο φαντάρος στην έξοδο...)

    Ψήφοι: 5 3.8%
  • Σέρρες (εδώ μπορείς να φας σουβλάκι από τις 7 το πρωί)

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • Άλλη πόλη (πες ποιά)

    Ψήφοι: 22 16.9%
  • Εκτός Ελλάδος (ανάφερε χώρα και μέρος)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν τρώω σουβλάκι

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Είμαι ο κουμπάκιας

    Ψήφοι: 15 11.5%

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ο Μάκης στην Τούμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όταν λέμε σε αυτό το thread σουβλάκι, εννοούμε το σουβλάκι δηλαδή το σκέτος κρέας, ή αυτό που έχει επικρατήσει να το λένε κυρίως στην Αθήνα με πίτα και τα λοιπά;

Αν εννοούμε το πρώτο τότε θα έλεγα ότι το καλύτερο το έχω φάει στη Θήβα, αν εννοούμε το δεύτερο τότε το καλύτερο το έχω φάει στην Κέρκυρα, που όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο τα κάνουν εξαιρετικά!

Δεύτερη θα έβαζα τη Θεσσαλονίκη, αλλά δεν τη βάζω γιατί την τελευταία φορά που την επισκέφτηκα μου έσπασε τα νεύρα ο ..σουβλατζής με τους κομπλεξισμούς του.
Ζήτησα σάντουιτς κι εγώ είχα στο μυαλό μου να μου βάλει γύρο με ψωμί, γιατί αυτό λέμε σάντουιτς. Οπότε μου φτιάχνει ένα με πίτα και μου το δίνει. Αθώα του λέω :
- Εμ, ζήτησα σάντουιτς
- Ναι, αυτό είναι σάντουιτς
- (απορημένη) εεε βασικά με ψωμί

Και μου κάνει μια ολόκληρη ανάλυση με ύφος κοίτα_να δεις_Αθηναία "αυτό το λένε ψωμί" (δείχνοντάς μου το ψωμί) "κι αυτό το λένε πίτα" (δείχνοντάς μου την πίτα) "εσείς στην Αθήνα πως τα λέτε;"

Λες κι όλη η υπόλοιπη Ελλάδα πρέπει να ξέρουμε ότι το τυρί είναι κασέρι και η πίτα με γύρο λέγεται σάντουιτς.

Αν ήμουν άντρας πραγματικά με το ίδιο ύφος θα του έλεγα : "κοίτα να δεις, αυτά είναι αρ..δια. Πάρε τώρα τ' αρ..δια μου και σκάσε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τὸ ἄφησα λίγο «ξεκρέμαστο» γιὰ νὰ πιάσω καὶ τὶς δύο ἀπόψεις...:P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
"Παναγιώτης" στον Αγ. Αντώνη- μόνο κεμπάπ- και "Πικάντικο" στη Κερκυρα- με πατάτες καθαρισμένες στο χέρι παρακαλώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ηράκλειο και συγκεκριμένα στη Χόβολη!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Σουβλάκι είναι αυτό....



Πιτό γυρος είναι αυτό...


ΕΛΕΟΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Η Σαλόνικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το σουβλακι δεν εχει σχεση με την πιττα γυρο
το πρωτο υπηρχε και απο την αρχαια ελλαδα ως ενας μικρος οβελιας φαι του δρομου

ενω στην ανατολη δεν υπαρχει τοσο με καθαρο κρεας αλλα με κιμα με μπαχαρια-κεμπαμπ-,,
ενω η πιττα γυρος ειναι ανατολιτικο,,καθαρα
φερμένο απο τους Πολίτες και ανατολιτες προσφυγες

αυτο νομιζω τουλαχιστον..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω οτι σε συγκριση με τη Θεσσαλονικη , η Αθηνα εχει καλυτερη πιτα σουβλακι/σουβλακι.
Στα περισσοτερα σουβλατζιδικα που εχω παει στη Θεσσ το κανουν αρκετα βαρυ και λαδερο βαζωντας πολυ περισσοτερες πατατες και λιγοτερο κρεας...Αφηστε που ειναι τεραααστια και εγω τουλαχιστον δε μπορω να το φαω ολο. Στην Αθηνα μου αρεσει το "υποχρεωτικο"τζατζικι το οποιο δε στο χρεωνουν 20λεπτα επιπλεον , το οτι κανουν υπεροχο κεμπαπ και οτι αντι για πατατες μπορεις να βαλεις σαλατα...
Στη Λαρισσα επισης ειναι αρκετα καλο :) (η τουλαχιστον , φροντισαν να με πανε σε καλα μαγαζια :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Σουβλακι σαν του Ντελικατεσεν στην Θεσσαλονικη δεν εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ΑΘΕΝΣ. ΟΒΕΡ.
Ακούς "σουβλάκι" και σκέφτεσαι αυτό.


Δε νοείται σουβλάκι χωρίς τζατζίκι. 1.
Το τζατζίκι δεν είναι σαλάτα. (το άκουσα κι αυτό.) 2.
Ούτε αλοιφή. 3.

Σάντουιτς είναι αυτό.


Αυτό το λέμε καλαμάκι και δε το τρώω σχεδόν ποτέ, άντε πολύ σπάνια. Κανένα είδος "καλαμακίου", για τους άσχετους.


Εντάξει; Άντε να τα μαθαίνουμε σιγά σιγά.
Εδώ το' χουν μάθει οι τουρίστες, κι εσείς ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ετυμολογικα αγραμματοι δηλαδη οι Αθηναιοι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Δε νοείται σουβλάκι χωρίς τζατζίκι. 1.
Το τζατζίκι δεν είναι σαλάτα. (το άκουσα κι αυτό.) 2.
Ούτε αλοιφή. 3.

Σάντουιτς είναι αυτό.


πες τα χρυσοστομη :clapup:

το βλεπω να αρχισει παλι το πλακωμα για το αν ειναι σουβλακι ή καλαμακι:/:

το λεω και με τους δυο τροπους:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
A να χαθειτε κοιλιοδουλοι!παλι πεινασα...:bounce::bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και εγω :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
εγω λεω να ανοιξουμε φρεντ για το ποιο σουβλατζιδικο ειναι το καλυτερο :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
εγω λεω να ανοιξουμε φρεντ για το ποιο σουβλατζιδικο ειναι το καλυτερο :|



Ο.Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ετυμολογικα αγραμματοι δηλαδη οι Αθηναιοι :(
Σωστός:P

Αφού το καλαμάκι δεν τρώγεται ρε παιδιά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top