Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον thread και επειδή το ανακάλυψα αργά θα μου επιτρέψετε να το "ξεθάψω" για να πω και εγώ την άποψη μου..
Καταρχήν όσον αφορά το λεγόμενο ¨Ομοφυλόφιλος δεν γίνεσαι,αλλά γεννιέσαι" δεν συμφωνώ απόλυτα γιατί κατ'αρχήν κατ'εμέ η ομοφυλοφιλία είναι σεξουαλική επιλογή..Οντως αυτός ίσως ισχύει σε πολλές περιπτώσεις αλλά υπάρχουν και αυτοί που στην πορεία της ζωής τους ανακαλύπτουν ότι έχουν διαφορετικές προτιμήσεις,αυτοί που το κάνουν για να δοκιμάσουν πράγματα διαφορετικα είτε για εμπειρία είτε για διασκέδαση καθώς και αυτοί που συνδιάζουν τις σχέσεις και με τα δύο φύλα δηλαδή bisexual..Άποψη μου η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση.Υπάρχουν ομοφυλόφιλοι που επιλέγουν να είναι αυτοι που είναι και άλλοι όχι,είναι ανάλογα πως το βλέπει ο καθένας..
Όπως και να έχει δεν θα κρίνω έναν άνθρωπο από το αν είναι ομοφυλόφιλος ή οχι,το τι θα κάνει στο κρεβάτι του είναι δικό του και μόνο θέμα.Ούτε θα τον κάνω πέρα επειδή έχει διαφορετικές προτιμήσεις..Και ναι γνωρίζω πολλά άτομα ομοφυλόυλα και όπως είπώθηκε παραπάνω ειδικά οι άντρες είναι πολύ καλύτεροι των κοινώς λεγόμενων "κάφρων" και πάνω απ'όλα σοβαρά άτομα(όχι όλοι όμως βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις καθάρα ποζεριάς κτλ αλλά αυτούς δεν τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι).Και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω στην κοινωνική απομονωση των ομοφυλοφίλων.Δύσκολα όμως οι περισσότεροι άνθρωποι δέχονται την διαφορετικότητα γι'αυτό και υπάρχει αυτή η προκατάληψη..:/:
Τα συγχαρητήρια μου στον Πέτρο για την ειλικρίνια του και θα συμφωνήσω σε αυτά που είπε η Vkey για την αποκάλυψη της αλήθειας στον περίγυρο..Γενικά πιστεύω ότι όχι μόνο ο Πέτρος αλλά και γενικά όλοι πρέπει να βρουν το κουράγιο και το ψυχικό σθένος να αποκαλύψουν την αλήθεια και να υποστηρίξουν τα πιστεύω τους όχι μόνο επειδή πρέπει αλλά και για να ξεφύγουν απο την εσωτερική καταπίεση που νιώθουν..Συντηρητικοί πάντα θα υπαρχουν το θέμα είναι οι δικοί σου άνθρωποι να έχουν αποδεχτει αυτό που είσαι και πάνω απ'όλα εσυ ο ίδιος..
Σόρρυ για το μεγάλο ποστ αλλά ήταν ενδιαφέρομ thread και αποτελεί φλέγον ζήτημα της σημερινής κοινωνιας..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εννοείται πως εφόσον ζούμε σε μια πολιτισμένη κοινωνία (καλά το πολιτισμένη βάλτε το αν θέλετε σε εισαγωγικά ;) ) οφείλουμε να αποδεχόμαστε το διαφορετικό σε όποιον τομέα κι αν αυτό εκδηλώνεται....διότι μπορεί σεξουαλικά να ανήκουμε σε μια ομάδα που επικρατεί πληθυσμιακά ...αλλά μπορεί σε κάποιον άλλο τομέα της ζωής να ανήκουμε σε μια ομάδα "διαφορετικών" και συνεπώς να είμαστε στην μπούκα πάλι ρατσιστικών διαθέσεων.Άρα...δεν τίθεται θέμα συζήτησης αν αποδεχόμαστε ή όχι την ομοφυλοφιλία...αλλά αν αποδεχόμαστε την έκφρασης της διαφορετικότητας.
Απ την άλλη το να αποδέχεσαι να υπάρχει κάτι διαφορετικό απο σένα..μαζί με σένα...δε σημαίνει οτι πρέπει να το ασπαστείς κιόλας.Προσωπικά ...βρίσκω αδιανόητο δυο άντρες ή δυο γυναίκες με ομοειδή γεννητικά όργανα να μπορούν να συνεύρισκονται.....ίσως γιατί έχω μια οπτική συμπληρώματος....το κοίλο να κολλάει με το κυρτό,η προεξοχή με την εσοχή κτλ.Αποδέχομαι την ύπαρξη κι αυτής της ομάδας,δεν θα ήθελα να ασκείται πάνω τους καμμιά ρατσιστική επίθεση και αν μπορούσα να καταστείλω κάποια τέτοια επίθεση θα το έκανα....αλλά ούτε μπορώ να ταυτιστώ μαζί τους γιατί ξεπερνάνε τα δικά μου πλαίσια λογικής και αισθητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από e-stekoumenos:
Εννοείται πως εφόσον ζούμε σε μια πολιτισμένη κοινωνία (καλά το πολιτισμένη βάλτε το αν θέλετε σε εισαγωγικά ;) ) οφείλουμε να αποδεχόμαστε το διαφορετικό σε όποιον τομέα κι αν αυτό εκδηλώνεται....διότι μπορεί σεξουαλικά να ανήκουμε σε μια ομάδα που επικρατεί πληθυσμιακά ...αλλά μπορεί σε κάποιον άλλο τομέα της ζωής να ανήκουμε σε μια ομάδα "διαφορετικών" και συνεπώς να είμαστε στην μπούκα πάλι ρατσιστικών διαθέσεων.Άρα...δεν τίθεται θέμα συζήτησης αν αποδεχόμαστε ή όχι την ομοφυλοφιλία...αλλά αν αποδεχόμαστε την έκφρασης της διαφορετικότητας.
Απ την άλλη το να αποδέχεσαι να υπάρχει κάτι διαφορετικό απο σένα..μαζί με σένα...δε σημαίνει οτι πρέπει να το ασπαστείς κιόλας.Προσωπικά ...βρίσκω αδιανόητο δυο άντρες ή δυο γυναίκες με ομοειδή γεννητικά όργανα να μπορούν να συνεύρισκονται.....ίσως γιατί έχω μια οπτική συμπληρώματος....το κοίλο να κολλάει με το κυρτό,η προεξοχή με την εσοχή κτλ.Αποδέχομαι την ύπαρξη κι αυτής της ομάδας,δεν θα ήθελα να ασκείται πάνω τους καμμιά ρατσιστική επίθεση και αν μπορούσα να καταστείλω κάποια τέτοια επίθεση θα το έκανα....αλλά ούτε μπορώ να ταυτιστώ μαζί τους γιατί ξεπερνάνε τα δικά μου πλαίσια λογικής και αισθητικής.
Aπλά respect :worship:
Η λέξη κλειδί όπως πολύ σωστά ανέφερες διαφορετικότητα.Ακριβώς εκεί βρίσκεται η ουσία στην αποδοχή της..Και δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι ειδικά εδώ στην Ελλάδα έχουν την τάση να απορρίπτουν κάθετι διαφορετικό:/:
Το ότι αποδεχεσαι την ομοφυλοφυλία σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι ταυτίζεσαι μαζί τους ούτε εγώ μπορώ αλλά δεν τους βλέπω σαν ανθρώπους άλλης κατηγορίας..
Το μόνο πράγμα που με προβληματίζει ακόμα αν και έχω δει αρκετά ντοκυμαντερ και σχετικές εκπομπες και έχω διαβάσει σχετικά με αυτό,κατά πόσον ισχύει "ομοφυλόφιλος γεννιέσαι,δεν γίνεσαι" Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να το συλλάβω και να το αποδεχτώ αυτό ναι μεν παίζουν και οι ορμόνες ρόλο αλλά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με αυτό εξάλλου τέτοιες τάσεις παρουσιάζουν από μικρη ηλικία άτομα που μισουν την μητέρα τους η είναι υπερβολικά προσκολλημένα σε αυτήν:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Aπλά respect :worship:
Η λέξη κλειδί όπως πολύ σωστά ανέφερες διαφορετικότητα.Ακριβώς εκεί βρίσκεται η ουσία στην αποδοχή της..Και δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι ειδικά εδώ στην Ελλάδα έχουν την τάση να απορρίπτουν κάθετι διαφορετικό:/:
Το ότι αποδεχεσαι την ομοφυλοφυλία σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι ταυτίζεσαι μαζί τους ούτε εγώ μπορώ αλλά δεν τους βλέπω σαν ανθρώπους άλλης κατηγορίας..
Το μόνο πράγμα που με προβληματίζει ακόμα αν και έχω δει αρκετά ντοκυμαντερ και σχετικές εκπομπες και έχω διαβάσει σχετικά με αυτό,κατά πόσον ισχύει "ομοφυλόφιλος γεννιέσαι,δεν γίνεσαι" Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να το συλλάβω και να το αποδεχτώ αυτό ναι μεν παίζουν και οι ορμόνες ρόλο αλλά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με αυτό εξάλλου τέτοιες τάσεις παρουσιάζουν από μικρη ηλικία άτομα που μισουν την μητέρα τους η είναι υπερβολικά προσκολλημένα σε αυτήν:/:

Kαι τα δυο παίζουν...και μπορεί να γεννηθείς....με την έννοια του ότι υπάρχει κάποια δυσλειτουργία στην ισορροπία αρσενικών και θυληκών ορμονών (και τα δυο φύλα έχουν τεστοστερόνη και οιστρογόνα απλά διαφέρουμε στις σχετικές ισορροπίες,οι άντρες έχουν πολύ περισσότερη τεστοστερόνη και οι γυναίκες πολύ περισσότερα οιστρογόνα) ...και συνήθως όταν η ισορροπία αυτή είναι αρκετά διαταραγμένη το άτομο καταφεύγει και σε αλλαγή φύλου με την έγκριση και των γιατρών.Απ την άλλη και ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει σπουδαίο ρόλο...όπως άλλοστε και στους ετεροφυλόφιλους (καθορίζει τον τρόπο πιυ διεγείρονται) αλλά και σε άλλες σεξουαλικές ομάδες.Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι οτι ο τρόπος που αντλούμε την ηδονή...είναι ένα είδος ταυτότητας μας..και καλό είναι να την εξερευνήσουμε αυτήν την ταυτότητα μιας και αποτελεί μέρος της αυτογνωσίας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Όντως πολύ σωστά τα λεγόμενα σου e-stekoumenos:hmm:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
I love gays!
Έχω πάρα πολλούς φίλους gay και πριν από μερικά χρόνια έκανα παρέα ΜΟΝΟ μαζί τους. Διακοπές μαζί, ξενύχτια μαζί, γλέντια μαζί, στεναχώριες μαζί. Είναι ευαίσθητοι και δεν ντρέπονται να παραδεχθούν τις αδυναμίες και τις ευαισθησίες τους, δεν σκουπίζουν το δάκρυ κρυφά, αλλά το αφήνουν να τρέξει στο μάγουλό τους, δεν σε αντιμετωπίζουν ανταγωνιστικά (μιλάω ως γυναίκα, έτσι?) όπως οι καλές φιλενάδες γένους θηλυκού που μπορεί να σου φάνε τον άντρα μόλις γυρίσεις την πλάτη σου, απευθύνονται άλλωστε σε διαφορετικό target group αντρών, αρά δεν υπάρχει περίπτωση να τσακωθούμε (εμείς οι γυναίκες) ποτέ για ένα τέτοιο θέμα, τους ενδιαφέρουν θέματα που ενδιαφέρουν σχεδόν κάθε γυναίκα (μόδα, καλλυντικά κ.λ.π.) και είναι πάντα πολύ ενημερωμένοι. Γουστάρουν να είναι fitness και ακολουθούν έναν υγειϊνό τρόπο ζωής (καλά, ΟΚ όχι όλοι, αλλά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό) και αντιπροσωπεύουν 100% την έννοια της λέξης "gay". Είναι πραγματικά πολύ χαρούμενοι άνθρωποι!
P.S. Όσοι δεν τρώτε κολλήματα για το αν θα σας βγει το όνομα, ή αν θα σας κολλήσουν ταμπέλες, τολμήστε να πάτε με την παρέα σας να διασκεδάσετε σε ένα gay bar. Θα περάσετε φανταστικά. Οι άνθρωποι ξέρουν να διασκεδάζουν.
P.S. Πέτρο, μην κολλάς πουθενά. Δεν χρειάζεται να πεις τίποτα και σε κανέναν. Είσαι ό,τι είσαι, για την πάρτη σου και μόνο. Respect!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Η γνωμη μου ειναι οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ενα ειδος ψυχικης αρρωστιας. Ελπιζω να μην πεσετε ολοι πανω μου επειδη η γνωμη μου ειναι διαφορετικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
ΟΚ θα το γραψω αλλου. Παντως δεν κρινω μονο εγω αυστηρα τους ομοφυλοφιλους αλλα και η πλειοψηφια των φυσιολογικων αντρων. Δεν νομιζω να μπορεις να με καταλαβεις απολυτα, γιατι εισαι γυναικα...
Αυτό νομίζω τα λέει όλα. Αν φοβάσαι να τους υποστηρίξεις για να μην σε πουν κι εσένα ομοφυλόφιλο τότε... αυτό δείχνει πολλά...
Και δυστυχώς δεν είσαι μόνο εσύ, πολλοί έλληνες άντρες σκέφτονται έτσι. :(
Επίσης ποιός κρίνει τι ειναι φυσιολογικό και τι όχι? Γιατι δηλαδή να πρέπει ντε και καλά να είναι αφύσικη η ομοφυλοφιλία? Και γιατί πρέπει ντε και καλά αν τη θεωρήσουμε φυσιολογική να σημαίνει οτι η ετεροφυλοφιλία είναι αφύσικη? Γιατί πρέπει μόνο ενα απο τα 2 να είναι το φυσιολογικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Κοιτα δεν καταλαβες τα λεγομενα μου. Δεν φοβαμαι να κανω παρεα με ομοφυλοφιλους. Απλως τυχαινει ολοι οι φιλοι μου να ειναι φυσιολογικοι (η τελωσπαντων ετεροφυλοφιλοι και με αποδειξεις). Θα στο θεσω αλλιως το θεμα: Θα ηθελες το παιδι σου να ειναι ομοφυλοφιλο; Αν ναι παω πασο, εγω παντως δεν θα ηθελα με τιποτα το παιδι μου να ειναι ομοφυλοφιλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
O μόνος λόγος που δεν θα ήθελα το παιδί μου να είναι ομοφυλόφιλο είναι μερικοί άνθρωποι που θα του κάνουν τη ζωή πατίνι (ίσως και το θέμα των παιδιών, καθώς θέλω εγγονία!). Επίσης μην είσαι ποτέ σίγουρος οτι όλοι σου οι συμμαθητές είναι ετεροφυλόφιλοι. Θα μείνεις έκπληκτος αν μάθεις ποιοί δεν είναι, καθώς η κοινωνία μας τους έχει οδηγήσει στο να κρύβονται πάρα πολύ καλά και μερικές φορές να κάνουν ακόμα και σχεσεις με κοπέλες για να μην βάλουν υποψίες σε κανένα. Το 10% των ελλήνων είναι ομοφυλόφιλοι, άρα σίγουρα και μέσα στην τάξη σου υπάρχουν. ;)
Επίσης:
1. Έχεις κάτσει ποτέ να αναλογιστείς εσύ γιατί δεν θα ήθελες να είναι το παιδί σου ομοφυλόφιλο? Εγώ ανέφερα συγκεκριμένους λόγους.
2. Έχεις σκεφτεί ποτε πόσο δύσκολη κάνουν τη ζωη στους ομοφυλόφιλους όσοι σκέφτονται σαν εσένα? Μπες λίγο στη θέση ενός ομοφυλόφιλου, σκέψου να συνειδητοποιούσες ξαφνικά οτι σε έλκουν οι άντρες και μαζί με τον πόλεμο που θα σου έκανε ο εαυτός σου και δεν θα ήθελες να το δεχτείς, να ήξερες οτι δεν μπορείς να μιλήσεις σε κανένα γι'αυτό κι ότι ακόα και οι φίλοι σου αν το μάθουν αντι να σου σταθούν μπορεί να σε περιγελάσουν και να σε απομακρύνουν για να μην "τους κολλήσεις". Για να μην αναφέρω περιπτώσεις γονέων που διώχνουν το παιδί τους αν αυτό τους αποκαλύψει οτι είναι ομοφυλόφιλο... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Επίσης μην είσαι ποτέ σίγουρος οτι όλοι σου οι συμμαθητές είναι ετεροφυλόφιλοι. Θα μείνεις έκπληκτος αν μάθεις ποιοί δεν είναι, καθώς η κοινωνία μας τους έχει οδηγήσει στο να κρύβονται πάρα πολύ καλά και μερικές φορές να κάνουν ακόμα και σχεσεις με κοπέλες για να μην βάλουν υποψίες σε κανένα. Το 10% των ελλήνων είναι ομοφυλόφιλοι, άρα σίγουρα και μέσα στην τάξη σου υπάρχουν.
Κοιτα σου ειπα οτι ολοι οι φιλοι μου ειναι ετεροφυλοφιλοι. Δηλαδη δεν μπορω να διανοηθω οτι συνεχεια μιλαμε π.χ. για ενα κοριτσι και τελικα ενας απο αυτους να ειναι ομοφυλοφιλος. Αλλα εν μερει θα σεβαστω και το νομο των πιθανοτητων... ποτε δεν ξερεις αλλα παντως για αυτο ειμαι σιγουρος κατα 99,9999999%.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
1. Έχεις κάτσει ποτέ να αναλογιστείς εσύ γιατί δεν θα ήθελες να είναι το παιδί σου ομοφυλόφιλο? Εγώ ανέφερα συγκεκριμένους λόγους.
Μα σου εξηγησα. Εγω την ομοφυλοφιλια την θεωρω ψυχικη αρρωστια. Δεν θελω το παιδι μου να ειναι ψυχικα αρρωστο, οπως επισης δεν θα ηθελα το παιδι μου να ειναι και σωματικα αρρωστο.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
2. Έχεις σκεφτεί ποτε πόσο δύσκολη κάνουν τη ζωη στους ομοφυλόφιλους όσοι σκέφτονται σαν εσένα? Μπες λίγο στη θέση ενός ομοφυλόφιλου, σκέψου να συνειδητοποιούσες ξαφνικά οτι σε έλκουν οι άντρες και μαζί με τον πόλεμο που θα σου έκανε ο εαυτός σου και δεν θα ήθελες να το δεχτείς, να ήξερες οτι δεν μπορείς να μιλήσεις σε κανένα γι'αυτό κι ότι ακόα και οι φίλοι σου αν το μάθουν αντι να σου σταθούν μπορεί να σε περιγελάσουν και να σε απομακρύνουν για να μην "τους κολλήσεις". Για να μην αναφέρω περιπτώσεις γονέων που διώχνουν το παιδί τους αν αυτό τους αποκαλύψει οτι είναι ομοφυλόφιλο...
Αν αυτο που λες συνεβαινε π.χ. στο καλυτερο μου φιλο (που και παλι δεν νομιζω να γινει αλλα υποθετουμε...) τοτε δεν θα τον εγκατελειπα (γιατι ξερω ποσο δυσκολο ειναι να βρεις φιλους...) αλλα θα προσπαθουσα να τον βοηθησω να το ξεπερασει με καποιες μεθοδους, π.χ. να τον γνωρισω σε κανα κοριτσι κτλ. αλλα με την προϋποθεση οτι θα ηθελε και αυτος να ξεπερασει το προβλημα του. Αν παλι δεν ηθελε, τοτε δεν ξερω ποια θα ηταν η σταση μου απεναντι του, ειναι κατι το οποιο δεν θα μπορουσα να προβλεψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν αυτο που λες συνεβαινε π.χ. στο καλυτερο μου φιλο (που και παλι δεν νομιζω να γινει αλλα υποθετουμε...) τοτε δεν θα τον εγκατελειπα (γιατι ξερω ποσο δυσκολο ειναι να βρεις φιλους...) αλλα θα προσπαθουσα να τον βοηθησω να το ξεπερασει με καποιες μεθοδους, π.χ. να τον γνωρισω σε κανα κοριτσι κτλ. αλλα με την προϋποθεση οτι θα ηθελε και αυτος να ξεπερασει το προβλημα του. Αν παλι δεν ηθελε, τοτε δεν ξερω ποια θα ηταν η σταση μου απεναντι του, ειναι κατι το οποιο δεν θα μπορουσα να προβλεψω.

Hetfield ακριβώς επειδή δεν έχεις γνωρίσει ομοφυλόφιλους αγνοείς βασικά πράγματα για αυτούς και πλανάσαι οικτρά σε πολλά θέματα.

Ο ομοφυλόφιλος είναι σχεδόν απίθανο να καταφέρει να γίνει ετεροφυλόφιλος, ακόμα κι αν το επιθυμεί. Και ποιός δεν θα ήθελε να έχει αντί για το 10% των ανθρώπων σαν πιθανούς συντρόφους, το 90%? Δεν νομίζω αν κάποιος ομοφυλόφιλος είχε τη δυνατότητα να γίνει ξαφνικά ετεροφυλόφιλος να μην το ήθελε. Αλλά απλά, δεν γίνεται. Θα μπορούσες εσύ αν γνώριζες ενα ωραίο αγόρι να γίνεις ομοφυλόφιλος? Μόνο για την εμπειρία ίσως, αλλά τότε δεν θα ήσουν ομοφυλόφιλος, απλά ενας ετεροφυλόφιλος που ήθελε να δοκιμάσει κάτι άλλο. Έγω όσους ομοφυλόφιλους ξέρω δεν το επέλεξαν αυτοί, αλλά όπως εσύ μεγαλώνοντας διαπίστεωσες οτι νιώθεις έλξη για τα κορίτσια, αυτοί ένιωθαν για τους ομόφυλους τους. Συνεπώς αν συνέβαινε αυτό σε κάποιο φίλο σου δεν θα μπορούσες να τον κάνεις να αλάξει "στρατόπεδο". Το πολύ πολύ να τον εκνεύριζες αν του έλεγες κάτι τέτοιο καθώς είναι το ίδιο με τον να πιστευεις οτι εσύ ξαφνικά μπορείς να γίνεις με κάποιο τρόπο ομοφυλόφιλος, πράγμα αδύνατο. Αν κάποιος γίνει με τέτοιο τρόπο ετεροφυλόφιλος, τότε δεν ήταν ποτέ ομοφυλόφιλος και απλά νόμιζε οτι ήταν λόγω κάποιος ψυχολογικού προβλήματος ίσως. Η ομοφυλοφιλία, όπως και η ετεροφυλοφιλία, δεν είναι επιλογή.

Γενικά υπάρχουν πολλοί μύθοι που καλύπτουν την ομοφυλοφιλία και ένας απο αυτούς είναι και ο παραπάνω που μόλις παραδέχτηκες οτι πιστευεις
Άλλοι μύθοι είναι:
  • Οτι οι ομοφυλόφιλοι την πέφτουν σε οτιδήποτε είναι του ίδιου φύλου με αυτούς και κινείται (λάθος, όπως δεν σου αρέσουν εσένα όλες οι γυναίκες έτσι και οι ομοφυλόφιλοι είναι επιλεκτικοί)
  • Οτι οι ομοφυλόφιλοι σκέφτονται μόνο το σεξ (λάθος, ερωτεύονται όπως και εμείς, και τις περισσότερες φορές πολύ πιο έντονα)
  • Οτι οι ομοφυλόφιλοι μισούν το αντίθετο φύλο
καθώς και πολλά, πολλά ακόμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
ΟΚ παραδεχομαι πως αυτη τη λεπτομερεια δεν την ηξερα. Αλλα παντως η γνωμη μου για το τι ειναι ομοφυλοφιλια δεν αλλαζει. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι τους μισω ή οτι ειμαι ρατσιστης ή οτιδηποτε αλλο. Το λεω για να μην παρεξηγηθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
ΟΚ παραδεχομαι πως αυτη τη λεπτομερεια δεν την ηξερα. Αλλα παντως η γνωμη μου για το τι ειναι ομοφυλοφιλια δεν αλλαζει. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι τους μισω ή οτι ειμαι ρατσιστης ή οτιδηποτε αλλο. Το λεω για να μην παρεξηγηθω...
Δεν είναι λίγο απόλυτο να λες για οτιδήποτε οτι η γνώμη σου δεν αλλάζει?

Κι όμως, όταν μεγαλώσεις και γνωρίσεις και κανέναν ομοφυλόφιλο, κατα πάσα πιθανότητα θα αλλάξει...

ΥΓ: Αλήθεια αυτή τη γνώμη την έχεις μόνο για τους άντρες ομοφυλόφιλους? Γιατί οι περισσότεροι έλληνες έχουν πρόβλημα μόνο με τους άντρες ομοφυλόφιλους. Κοινώς τους ενοχλεί μίονο ότι δεν τους κ****ει :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Μπορει και να αλλαξει αλλα το θεωρω απιθανο. Οσον αφορα για τους αντρες ομοφυλοφιλους, ναι για αυτους μιλαω, επειδη ειμαι αντρας και θα μπορουσα να φανταστω τις επιπτωσεις που θα ειχε σε μενα ενα τετοιο γεγονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι εννοείς "τις επιπτώσεις που θα είχε σε σένα"???
Δηλαδή να υποθέσω οτι τη γυναικεία ομοφυλοφιλία δεν τη θεωρείς αρρώστια, αλλά μόνο την αντρική??? Και με ποιο "επιστημονικό" κριτήριο προκύπτει αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εννοω τι αλλαγες θα συνεβαιναν στη ζωη μου. Εγω μιλαω για την αντρικη ομοφυλοφιλια, γιατι μονο αυτη μπορω να φανταστω. Δηλαδη τι περιμενεις, να φανταστω πως ειναι να εισαι γυναικα και να το κανεις με γυναικα;; Και αυτο το θεωρω ψυχικη αρρωστια για να μην παρεξηγουμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τέσπα, η συζήτηση για μένα σταματάει εδώ γιατί αν τη συνεχίσω δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα μπορώ να απαντάω ψύχραιμα σε αυτά που διαβάζω. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Η γνωμη μου ειναι οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ενα ειδος ψυχικης αρρωστιας. Ελπιζω να μην πεσετε ολοι πανω μου επειδη η γνωμη μου ειναι διαφορετικη...

Συμφωνω με την αποψη σου αλλά συγχρόνος διαφωνω.Δεν είμαι σε θέση να πω απόλυτα ότι είν αι ένα είδος ψυχικής τρέλας...Βασικά έχει μείνει να το χαρακτηρίζουμε τώρα πια έτσι.Στην αρχαία Ελλάδα γιατί δεν το θεωρούσαν έτσι??:confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τέσπα, η συζήτηση για μένα σταματάει εδώ γιατί αν τη συνεχίσω δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα μπορώ να απαντάω ψύχραιμα σε αυτά που διαβάζω.
Κοιτα αυτη ειναι η αποψη μου. Δεν νομιζω οτι ειναι λαθος επειδη μονο και μονο δεν συμφωνεις μαζι μου! Αυτο δεν θα το κρινεις μονο εσυ, αλλα και αλλοι πολλοι. Για αυτο ηρεμησε και σεβασου την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top