Κοινό ταμείο ή όχι;

Κοινό ταμείο ή όχι;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Κοινό Ταμείο - Όσα έχουν σε ένα λογαριασμό και κάλυψη των αναγκών από εκεί

  • Ο καθενας τα δικά του - Ο καθένας το λογαριασμό του και διαίρεση των εξόδων δια δύο

  • Να πληρώνει μόνο ο ένας - Αυτός που παίρνει τα περισσότερα χρήματα

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Απο τις αρκετες συζητησεις που εχω ακουσει ή συμμετάσχει, εγω τουλαχιστον δεν εχω βγαλει συμπερασμα..

Τι ειναι "καλυτερο" σε ενα παντρεμενο ζευγαρι; Να εχει κοινο ταμειο; Να εχει ο καθενας το λογαριασμο του και να τα μοιραζουν ολα στα δυο; Να πληρωνει μονο ο ενας (ναι το εχω ακουσει και αυτο);

Εσεις; Ποια μεθοδο ακολουθειτε; (είτε ειστε παντρεμενοι ειτε απλως συζειτε -περιστασιακα ή μονιμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
σαφώς και κοινό ταμείο! δεν υπάρχουν "δικά σου" και "δικά μου"....

αν και πρόσφατα άκουσα από παντρεμένο ζευγάρι ότι είχαν ξεχωριστούς λογαριασμούς: ότι αφορούσε το σπίτι, το πλήρωνε η γυναίκα, ότι αφορούσε αυτοκίνητο, δάνεια, κλπ ο άντρας. Και δεν είχαν και τους ίδιους μισθούς! Μάλιστα η γυναίκα, σε ερώτησή μου, γιατί δεν κάνει την απολύμανση που θέλει στο σπίτι, μου είπε ότι κωλύεται οικονομικά μιας που έχει να πληρώσει τη πιστωτική της. "Και τι πληρώνεις στη πιστωτική σου που δε μπορεί να συνεισφέρει ο άντρας σου δηλ?"..."τα έξοδα του γάμου και αγορές ηλεκτρικών ειδών"...λες και ο άλλος δε συμμετείχε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εμείς, τις περιόδους που συζούμε έχουμε κοινό ταμείο.
Μου φαίνεται αδιανόητο να έχει ο ένας και να στερούμαστε κάτι επειδή δεν έχει ο άλλος ή να καθόμαστε και να διαιρούμε τα πάντα δια δύο :fool: Αφού ο,τι και να γίνει, μαζί θα τα φάμε, οπότε ποιός ο λόγος να τα χωρίζουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν υπάρχει και κάτι ενδιάμεσο που σε κάνει να νοιώθεις ελευθερία και να έχεις κοινό ταμείο:)


Ο καθένας πέρνει τον μησθό του και αναλαμβάνει κάποια έξωδα απο τον μισθό του, στο δικό μου σπίτι έχουμε το εξής:
Ο άντρας πληρώνει λογαριασμούς δόσεις άν υπάρχουν και φαγητό
Εγώ πληρώνω ενοίκιο που είναι αντίστηχο περίπου στο ποσό που δίνει εκείνος.

Ετσι εκείνος ή εγώ θα κεράσουμε σε ένα καφέ, εγώ ή εκείνος ανάλογα τς ανάγκες πληρώνουμε.

Ετσι ο καθένας έχει χρήματα για την πάντα άν θέλει ή για να τα φάει χωρίς έλεγχο, άν τώρα υπάρχει κάτι για πληρωμή και είναι μεγάλο τότε αρχίζουν οι μεγάλες δυνάμεις βάζουμε ο καθένας τα δικά του και όποιός δεν έχει απο τους δύο τον καλύπτει ο άλλος;)

Ετσι δεν μένουμε ποτέ χωρίς λευτά, πάντα πληρωμένοι λογαριασμοι και ο καθένας ξοδέυει μέχρι εκεί που τον πέρνει, με αποτέλεσμα να ξέρουμε τι μας γίνετε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Σιγά μην έχω ξεχωριστό ταμείο, μπορείς δηλαδή να συμφωνήσει με την άποψη ότι ο σύντροφος σου θα σου ζητήσει δανεικά για να περάσει τον μήνα?
Καλό είναι όλα να είναι κοινά και ότι αγοράζεις (σπίτι, αυτοκίνητο, δάνεια) να είναι και στα δύο ονόματα!
Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική να λές ότι είσαι με τον άνθρωπο της ζωής σου και απο την άλλη να μετράς τι πέρνεις και πληρώνεις εσύ και τι εκείνος/η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Λοιπόν υπάρχει και κάτι ενδιάμεσο που σε κάνει να νοιώθεις ελευθερία και να έχεις κοινό ταμείο:)


Ο καθένας πέρνει τον μησθό του και αναλαμβάνει κάποια έξωδα απο τον μισθό του, στο δικό μου σπίτι έχουμε το εξής:
Ο άντρας πληρώνει λογαριασμούς δόσεις άν υπάρχουν και φαγητό
Εγώ πληρώνω ενοίκιο που είναι αντίστηχο περίπου στο ποσό που δίνει εκείνος.

Ετσι εκείνος ή εγώ θα κεράσουμε σε ένα καφέ, εγώ ή εκείνος ανάλογα τς ανάγκες πληρώνουμε.

Ετσι ο καθένας έχει χρήματα για την πάντα άν θέλει ή για να τα φάει χωρίς έλεγχο, άν τώρα υπάρχει κάτι για πληρωμή και είναι μεγάλο τότε αρχίζουν οι μεγάλες δυνάμεις βάζουμε ο καθένας τα δικά του και όποιός δεν έχει απο τους δύο τον καλύπτει ο άλλος;)


Ετσι δεν μένουμε ποτέ χωρίς λευτά, πάντα πληρωμένοι λογαριασμοι και ο καθένας ξοδέυει μέχρι εκεί που τον πέρνει, με αποτέλεσμα να ξέρουμε τι μας γίνετε;)

Αυτό ακριβώς κάνουμε κι εμείς!!!!!!! :clapup::clapup::D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ όσο συζούσα, ακολουθούσα το 2ο με σχεδόν θρησκευτική ευλάβεια :P Είναι σαφώς καλύτερο βέβαια να υπάρχει κοινό ταμείο, αλλά και πάλι εξαρτάται από τον ποιον έχεις απέναντί σου. Δύσκολα θα έκανα κάτι τέτοιο πχ με τον πρώην μου, γιατί πάντα ένιωθα άγχος όσον αφορούσε τα οικονομικά μας και προτιμούσα τα καθαρά δικά μου ψώνια (παπούτσια, καλλυντικά κλπ) να τα παίρνω με "ξεχωριστά" χρήματα (κι όχι δεν ψώνιζα όπως τώρα Ντου! :P). Από την άλλη με άλλη σχέση ποτέ δεν τέθηκε τέτοιο θέμα και όσα είχαμε ήταν κοινά και δεν αγχωνόμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Σιγά μην έχω ξεχωριστό ταμείο, μπορείς δηλαδή να συμφωνήσει με την άποψη ότι ο σύντροφος σου θα σου ζητήσει δανεικά για να περάσει τον μήνα?
Καλό είναι όλα να είναι κοινά και ότι αγοράζεις (σπίτι, αυτοκίνητο, δάνεια) να είναι και στα δύο ονόματα!
Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική να λές ότι είσαι με τον άνθρωπο της ζωής σου και απο την άλλη να μετράς τι πέρνεις και πληρώνεις εσύ και τι εκείνος/η.

Αν μηλάς σε μένα δεν μηλάμε για δανικά, όταν λέμε σε καλύπτω ένοώ ότι δεν περιμένεις επιστροφή, άν π.χ. θέλω κάτι το έχω ήτε με δικά μου λευτά ήτε με δικά του, απλά τα βασικά έξωδα καλύπτωντε και υπάρχει αρμονία στα οικονομικά.

Οσο για μεγάλα έξωδα και αγορές ενοείτε ότι είναι μισά μισά εκτώς απο το φαλοκρατικο καθεστός "σε ποιανού θα μπεί το τηλέφωνο; στον άντρα" "σε ποιόν θα μπεί το ενόικιο; στον άντρα" και άλλες τέτοιες λαλακίες που με βρήσκουν κατά αλλα πρέπει επειδή ζητάνε ένα όνομα:mad:

Αυτό ακριβώς κάνουμε κι εμείς!!!!!!! :clapup::clapup::D:D:D:D

Δεν είναι πολλύ καλό; όταν είχαμε τελείως κοινό έπρεπε να ζητάω αυτό που θέλω, άσε που μέναμε και απο λευτά στο τέλος του μήνα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εγώ όσο συζούσα, ακολουθούσα το 2ο με σχεδόν θρησκευτική ευλάβεια :P Είναι σαφώς καλύτερο βέβαια να υπάρχει κοινό ταμείο, αλλά και πάλι εξαρτάται από τον ποιον έχεις απέναντί σου. Δύσκολα θα έκανα κάτι τέτοιο πχ με τον πρώην μου, γιατί πάντα ένιωθα άγχος όσον αφορούσε τα οικονομικά μας και προτιμούσα τα καθαρά δικά μου ψώνια (παπούτσια, καλλυντικά κλπ) να τα παίρνω με "ξεχωριστά" χρήματα (κι όχι δεν ψώνιζα όπως τώρα Ντου! :P). Από την άλλη με άλλη σχέση ποτέ δεν τέθηκε τέτοιο θέμα και όσα είχαμε ήταν κοινά και δεν αγχωνόμουν.

για μένα, άλλο το "συζώ" και άλλο το "είμαι παντρεμένος". Στη πρώτη περίπτωση, δε καλύπτεσαι νομικά αν συμβεί κάτι, οπότε, καλύτερα ξεχωριστοί λογαριασμοί και διαφάνεια. Στη δεύτερη, μπορείς να του πάρεις και τα σώβρακα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εμείς πάντως χωρίς να είμαστε παντρεμένοι είχαμε κοινό ταμείο από την 1η μέρα που συζήσαμε. Δεν μπορώ να διανοηθώ αλλιώς. Και εννοείται ποτέ κανείς δεν έχει πει στον άλλο πόσα θα χαλάσει και που. Από τη στιγμή που οι υποχρεώσεις μας είναι καλλυμένες όλα τα υπόλοιπα είναι για να τα ευχαριστηθούμε από κοινού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
για μένα, άλλο το "συζώ" και άλλο το "είμαι παντρεμένος". Στη πρώτη περίπτωση, δε καλύπτεσαι νομικά αν συμβεί κάτι, οπότε, καλύτερα ξεχωριστοί λογαριασμοί και διαφάνεια. Στη δεύτερη, μπορείς να του πάρεις και τα σώβρακα:P

Και να του τα πάρεις δεν έγινε και τίποτα σπουδαίο.:)Έτσι κι αλλιώς η αγάπη πάντα νικάει στο τέλος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Και να του τα πάρεις δεν έγινε και τίποτα σπουδαίο.:)Έτσι κι αλλιώς η αγάπη πάντα νικάει στο τέλος :D
δεν είναι ρομαντικό να έχεις το μποξεράκι του???:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Επειδή ξέρω ζευγάρια που ξεκίνησαν με όνειρα, έκαναν πράγματα και στην συνέχεια χώρισαν κι ο 1 ήταν πολύ ριγμένος (ο οποίος συνήθως ήταν κι ο κερατωμένος), με αγχώνει το ζήτημα. Θεωρώ πως η περιουσία πριν τον γάμο θα πρέπει να ανήκει σε αυτόν που την είχε από πριν (ακόμα κι αν μιλάμε για το σπίτι τους) και η περιουσία μετά να γράφεται στο όνομα των παιδιών κι αν δεν υπάρχουν και στους 2.

Φυσικά αν οι γονείς του 1 κάνουν ας πούμε δώρο στα παιδιά το σπίτι, κάτι συνηθισμένο, θα πρέπει να είναι στο όνομα του παιδιού τους!

Όσον αφορά τα έξοδα του σπιτιού εννοείται κοινό ταμείο, στο οποίο θα μπαίνει συγκεκριμένο ποσό κάθε μήνα. Επειδή δεν έχω απαίτηση να πληρώνει τα ρούχα μου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα δουλεύω για να πάρει 2ο ας πούμε laptop!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να λέει στον άντρα μου....
αααα εγώ πλήρωσα τα πάμπερς εσύ πλήρωσε τα μακαρόνια :P

φυσικά και κοινό ταμείο....
εννοείται ότι το κοινό ταμείο αφορά τα περιουσιακά ΜΕΤΑ τον γάμο ή την συγκατοίκιση κι όχι τα από πριν....
Το σπίτι που είναι πχ στο όνομα μου εδώ και μια δεκαετία, δε θα γυρίσει ξαφνικά και στα δύο ονόματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι υπέρ του κοινού ταμείου αν και πρακτικά δεν βγαίνει ακριβως έτσι, γιατι εγώ παίρνω πολύ λιγότερα λεφτά οπότε καλύπτω τα έξοδα μου τα πολύ προσωπικά και τον βρεφικό του παιδιού οπου στην ουσία είναι ένα έξοδο που δημιουργήθηκε για να καλύψω δικές μου ανάγκες... Γιατι δεν υπήρχε οικονομική ανάγκη για να δουλέψω απλά εγώ ήθελα να κάνω κάτι εκτώς σπιτιού και να μην χρειάζεται να ζητάω λεφτά για να πάρω οτιδήποτε(οχι οτι έχει προβλημα ή μου χει γκρινιάξει ποτέ για κάτι αλλά εγώ δεν νιώθω το ίδιο άνετα). Οπότε στην ουσία λεφτά δικά μου στο σπίτι δεν θα λεγα οτι μπαίνουν παρα μόνο κατα τύχη (πχ να παω μόνη σουπερ για 2-3 πράγματα ανάγκης κτλ..) Οπότε πιο πολύ θα λεγα οτι από τον δικό του μισθό βγαίνουν όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κοινο ταμειο, αλλα οχι απολυτα.δλδ, καμια απο τις επιλογες που υπαρχουν.
το "οχι απολυτα" πηγαινει στο οτι ο ενας μπορει να ειναι πολυ πιο καταναλωτικος απο τον αλλον η αντιστροφα, πιο .."οικονομος". γιατι να μην δοθει η δυνατοτητα και στους δυο, να κανουν αυτο που θελουν?
οποτε, κοινο ταμειο στονεγγαμο βιο, αλλα κραταμε και μια πισινη..
αν εμενα μου καπνισει μαστερ στα 33 μου δλδ, θα το πληρωσω απο το κοινο ταμειο? ε οχι.
αν ο αλλος θελει να φτιαξει το αυτοκινητο του σα διαστημοπλοιο, θα το επωμιστω και εγω? ε οχι!!

καλο ειναι το κοινο ταμειο, οι κοινες αποφασεις και πορειες, αλλα νταξ, ο καθε ανθρωπος ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΜΟ παραμενει individual και μπορει να κανει και 5 πραγματα για τον εαυτο του τελειως..! τα οποια θα πληρωνονται απο το δικο του πουγγι, και οχι απο το κοινο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
κοινο ταμειο, αλλα οχι απολυτα.δλδ, καμια απο τις επιλογες που υπαρχουν.
το "οχι απολυτα" πηγαινει στο οτι ο ενας μπορει να ειναι πολυ πιο καταναλωτικος απο τον αλλον η αντιστροφα, πιο .."οικονομος". γιατι να μην δοθει η δυνατοτητα και στους δυο, να κανουν αυτο που θελουν?
οποτε, κοινο ταμειο στονεγγαμο βιο, αλλα κραταμε και μια πισινη..
αν εμενα μου καπνισει μαστερ στα 33 μου δλδ, θα το πληρωσω απο το κοινο ταμειο? ε οχι.
αν ο αλλος θελει να φτιαξει το αυτοκινητο του σα διαστημοπλοιο, θα το επωμιστω και εγω? ε οχι!!

καλο ειναι το κοινο ταμειο, οι κοινες αποφασεις και πορειες, αλλα νταξ, ο καθε ανθρωπος ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΓΑΜΟ παραμενει individual και μπορει να κανει και 5 πραγματα για τον εαυτο του τελειως..! τα οποια θα πληρωνονται απο το δικο του πουγγι, και οχι απο το κοινο!
Χωρίς να διαφωνώ με όσα λες, θα σου πω το εξής βάση της δικής μου εμπειρίας από τη συμβίωση έως τώρα.
Αν εγώ ή ο φίλος μου θελήσει να κάτι οτιδήποτε που έχει σχέση με σπουδές ή με χόμπι κανει αυτό που θέλει. Σε τελική ένα μαστερ για παραδειγμα μπορεί μελλοντικά να σημαίνει καλύτερους όρους ζωής και για τους 2 μας κλπ. Επίσης για τα ενδιαφέροντά μας ξοδεύουμε όσα θέλουμε, εφόσον υπάρχουν διαθέσιμα και εφόσον έχουμε συννενοηθεί ο ένας με τον άλλον. Δηλ προτού "φτιάξει" τον υπολογιστή του είχε φροντίσει να ρωτήσει αν έχω εγώ κάποια άλλη ανάγκη που επείγει. Και αύριο που εγώ θα θέλω πχ να ψωνίσω ρούχα θα το κάνω κατόπιν συννενοήσεως, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα.
Βέβαια εμείς έχουμε σχεδόν ίδιους μισθούς οπότε συνεισφέρουμε εξίσου στο κοινό ταμείο. Πάντως μέχρι στιγμής δεν εχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με αυτή την τακτική! :)

Και όσον αφορά στο θέμα των περιουσιακών που τέθηκε από άλλους, ναι...ότι ήταν δικό μου πριν τη συμβίωση θα παραμείνει δικό μου μέχρι να μεταβιβαστεί στα παιδιά μου και το αντίστροφο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δε θα διαφωνησω μαζι σου, αλλα και παλι θα προτιμησω, αν τεθει θεμα, το κοινο ταμειο με δυο τρια πραγματακια ο καθενας για τον εαυτο του.
παντως, το οτι επενδυεις ενα πεντοχιλιαρο για μαστερ, (το οποιο μπορει να ειναι χομπι, εκμαθηση ογδοης ξενης γλωσσας η τριτο πτυχιο) δεν ειναι σιγουρο οτι θα σου εξασφαλισει παντα καλυτερο μισθο και αρα μεγαλυτερο κοινο ταμειο.

εξαρταται μαλλον και απο το ειδος της σχεσης και των αναγκων, γιατι δε θα απερριπτα και αυτο που προτεινεις, αν ο αλλος δεν ηταν υπερβολικος και ειχαμε πολυ καλη επικοινωνια, και το προτιμουσε.


πσ. να προσθεσω, οτι εγω πχ δεν θα δεχομουν με τιποτα να χρησιμοποιησω χρηματα κοινου ταμειου για οποιαδηποτε wellness υπηρεσια η προιον αποκλειστικα δικης μου χρησης. ΝΑΙ, συμπεριλαμβανονται και καλλυντικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
εξαρταται μαλλον και απο το ειδος της σχεσης και των αναγκων
Αυτό εννοείται! :)
Αν δεν έχουν και οι δυο την ίδια άποψη σχετικά με το τι είναι "απαραίτητο" και τι "πολυτελεια", και την ίδια λογική στη διαχείριση των χρημάτων...δεν νομίζω να δουλεψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ναι!! αυτο ειναι το πιο βασικο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top