Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τέσπα, η συζήτηση για μένα σταματάει εδώ γιατί αν τη συνεχίσω δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα μπορώ να απαντάω ψύχραιμα σε αυτά που διαβάζω. :mad:
Θα σου πω κάτι.Χαλαρωνεεε.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τι εννοείς "τις επιπτώσεις που θα είχε σε σένα"???
Δηλαδή να υποθέσω οτι τη γυναικεία ομοφυλοφιλία δεν τη θεωρείς αρρώστια, αλλά μόνο την αντρική??? Και με ποιο "επιστημονικό" κριτήριο προκύπτει αυτό?

Κάτσε για να καταλάβω υποστηρίζεις την ομοφυλοφιλία που αφορά και τα δύο φίλα?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Συμφωνω με την αποψη σου αλλά συγχρόνος διαφωνω.Δεν είμαι σε θέση να πω απόλυτα ότι είν αι ένα είδος ψυχικής τρέλας...Βασικά έχει μείνει να το χαρακτηρίζουμε τώρα πια έτσι.Στην αρχαία Ελλάδα γιατί δεν το θεωρούσαν έτσι??:confused: :confused:
Βασικα δεν ειναι λεγομενα δικα μου, αλλα ενος ψυχολογου που ειχε εμφανιστει σε μια πρωινη εκπομπη εδω και πολυ καιρο. Εγω απλως συμφωνω με αυτη την αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Κάτσε για να καταλάβω υποστηρίζεις την ομοφυλοφιλία που αφορά και τα δύο φίλα?:/:
Ναι, δεν βρίσκω λόγο να την κατακρίνω.

Όσο για τους "ψυχολόγους" που εμφανίζονται κατα καιρούς στο χαζοκούτι, το τι έχω ακούσει (και όχι μόνο εγώ) δεν περιγράφεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Ουτε εγω κατακρινω αυτους που ειναι ομοφυλοφιλοι. Απλως εχω καποιες διαφορετικες αποψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ωραίος ψυχολόγος(ψυχολόγος κι όχι ψυχίατρος) που βγήκε δημόσια και χρησιμοποίησε μια τόσο βαριά έκφραση "ψυχική τρέλα" να ένας καινούργιος ορισμός για την διαφορετικότητα........
Πρέπει να μάθουμε να αποδεχόμαστε το διαφορετικό μέσα στο σύνολο και το σύνολο μέσα στο διαφορετικό.Όσο αρνούμαστε να αποδεχτούμε κάτι που δεν καταλαβαίνουμε και του βάζουμε "ταμπελίτσες" για να νοιώσουμε φυσιολογικοί τότε θα ζούμε μονίμως με παρωπίδες......
Είναι δικαίωμα του καθενός να δέχεται ή να απορρίπτει κάποιες καταστάσεις είναι όμως κοινωνικός ρατσισμός να προσπαθεί να μειώσει ή να ονομάσει μίασμα και ασθένεια κάτι που ο ίδιος δεν καταλαβαίνει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ωραίος ψυχολόγος(ψυχολόγος κι όχι ψυχίατρος) που βγήκε δημόσια και χρησιμοποίησε μια τόσο βαριά έκφραση "ψυχική τρέλα" να ένας καινούργιος ορισμός για την διαφορετικότητα........
Πρέπει να μάθουμε να αποδεχόμαστε το διαφορετικό μέσα στο σύνολο και το σύνολο μέσα στο διαφορετικό.Όσο αρνούμαστε να αποδεχτούμε κάτι που δεν καταλαβαίνουμε και του βάζουμε "ταμπελίτσες" για να νοιώσουμε φυσιολογικοί τότε θα ζούμε μονίμως με παρωπίδες......
Είναι δικαίωμα του καθενός να δέχεται ή να απορρίπτει κάποιες καταστάσεις είναι όμως κοινωνικός ρατσισμός να προσπαθεί να μειώσει ή να ονομάσει μίασμα και ασθένεια κάτι που ο ίδιος δεν καταλαβαίνει......
Πέστα βρε κλέφτρα! Ν'αγιάσει το στοματάκι σου!!

Αλλά ξέρεις ε? Τα λέμε αυτά επειδή είμαστε γυναίκες... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ωραίος ψυχολόγος(ψυχολόγος κι όχι ψυχίατρος) που βγήκε δημόσια και χρησιμοποίησε μια τόσο βαριά έκφραση "ψυχική τρέλα" να ένας καινούργιος ορισμός για την διαφορετικότητα........
Πρέπει να μάθουμε να αποδεχόμαστε το διαφορετικό μέσα στο σύνολο και το σύνολο μέσα στο διαφορετικό.Όσο αρνούμαστε να αποδεχτούμε κάτι που δεν καταλαβαίνουμε και του βάζουμε "ταμπελίτσες" για να νοιώσουμε φυσιολογικοί τότε θα ζούμε μονίμως με παρωπίδες......
Είναι δικαίωμα του καθενός να δέχεται ή να απορρίπτει κάποιες καταστάσεις είναι όμως κοινωνικός ρατσισμός να προσπαθεί να μειώσει ή να ονομάσει μίασμα και ασθένεια κάτι που ο ίδιος δεν καταλαβαίνει......
Κανεις λαθος! Το οτι χαρακτηρισε αυτη τη διαφορετικοτητα ως "Ψυχολογικη αρρωστια" δεν νομιζω οτι ειναι και ρατσιστης. Δηλαδη οσοι αναφερονται σε ατομα που εχουν καποια προβληματα με τον ορο "ατομα με ειδικες αναγκες" ειναι ρατσιστες;

ΥΓ: Το "Ψυχικη τρελα" το ειπε ο Dare-Devil και οχι ο ψυχολογος που ειχα δει πριν καιρο αλλα ουτε και εγω. Για αυτο να διαβαζεις ολα τα μηνυματα πριν απαντησεις σε ενα post (Φιλικα παντα ετσι; :) ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Πέστα βρε κλέφτρα! Ν'αγιάσει το στοματάκι σου!!

Αλλά ξέρεις ε? Τα λέμε αυτά επειδή είμαστε γυναίκες... :P

Υπονοείς κάτι;Ότι βλέπουμε τα πράγματα απο όλη οπτική γωνία ή πολύ συναισθηματικά;
Κάπου είχα διαβάσει πως : Αν τον κόσμο τον κυβερνούσαν γυναίκες η παγκόσμια ιστορία θα ήταν πολύ διαφορετική (μην παίρνεις σαν παράδειγμα την Κοντολιζα ή την Ολμπραιτ ....αυτές είναι ζωντανό παράδειγμα τι βγαίνει όταν ζευγαρώνουν πρώτα ξαδέρφια.....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Υπονοείς κάτι;Ότι βλέπουμε τα πράγματα απο όλη οπτική γωνία ή πολύ συναισθηματικά;
Κάπου είχα διαβάσει πως : Αν τον κόσμο τον κυβερνούσαν γυναίκες η παγκόσμια ιστορία θα ήταν πολύ διαφορετική (μην παίρνεις σαν παράδειγμα την Κοντολιζα ή την Ολμπραιτ ....αυτές είναι ζωντανό παράδειγμα τι βγαίνει όταν ζευγαρώνουν πρώτα ξαδέρφια.....)

Απλά έκανα πλακίτσα γιάυτό που είπε ο Hetfield αρκετά ποστς πιο πάνω (δες ενα quote μου);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Βασικα δεν ειναι λεγομενα δικα μου, αλλα ενος ψυχολογου που ειχε εμφανιστει σε μια πρωινη εκπομπη εδω και πολυ καιρο. Εγω απλως συμφωνω με αυτη την αποψη.

Σόρρυ αλλά απο αυτό που γράφεις εγώ αυτό καταλαβαίνω.....
Και δεν απαντώ σε εσένα συγκεκριμένα αλλα γράφω γενικότερα την άποψη μου για τα όσα γράφτηκαν εδώ μην το εκλαμβάνεις ως προσωπική επίθεση.
Στο ερωτημά σου κάποιος που αναφέρεται σε άτομα με ειδικές ανάγκες δεν είναι ρατσιστής κάποιος ομως που λέει "καθυστερημένοι","χαζοί","σακάτηδες" είναι.
Αντίστοιχα κάποιος που λέει ομοφυλλόφιλοι δεν είναι κάποιος που προσπαθεί να τους χαρακτηρίσει "ψυχικά άρρωστους"(καταλαβαίνεις τη βαρύτητα της έκφρασης σημαίνει διεστραμμένος,ανώμαλος) είναι ρατσιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Σόρρυ αλλά απο αυτό που γράφεις εγώ αυτό καταλαβαίνω.....
Και δεν απαντώ σε εσένα συγκεκριμένα αλλα γράφω γενικότερα την άποψη μου για τα όσα γράφτηκαν εδώ μην το εκλαμβάνεις ως προσωπική επίθεση.
Στο ερωτημά σου κάποιος που αναφέρεται σε άτομα με ειδικές ανάγκες δεν είναι ρατσιστής κάποιος ομως που λέει "καθυστερημένοι","χαζοί","σακάτηδες" είναι.
Αντίστοιχα κάποιος που λέει ομοφυλλόφιλοι δεν είναι κάποιος που προσπαθεί να τους χαρακτηρίσει "ψυχικά άρρωστους"(καταλαβαίνεις τη βαρύτητα της έκφρασης σημαίνει διεστραμμένος,ανώμαλος) είναι ρατσιστής.
Προσωπικά αν ήμουν ομοφυλλόφιλος προτιμούσα κάποιος να με λέει ψυχικά άρρωστο πάρα να μου συμπεριφέρετε απαίσια, στην ελλάδα δυστυχώς συχνά παρατηρίτε το δεύτερο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Η γνωμη μου ειναι οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ενα ειδος ψυχικης αρρωστιας. Ελπιζω να μην πεσετε ολοι πανω μου επειδη η γνωμη μου ειναι διαφορετικη...

Να λοιπόν που κάπου το είχα διαβάσει.....κανείς δεν πέφτει επάνω σου προς Θεού συζήτηση γίνεται,περισσότερο συγχύστηκα που κάποιος "επαγγελματίας" ανέφερε κάτι τέτοιο.
Φυσικά και πρέπει να υποστηρίζεις την άποψη σου.Αν μπορώ και δέχομαι την διαφορετικότητα στους ανθρώπους θα ήταν ποτέ δυνατό να μην δεχτώ την διαφορετικότητα απόψεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ναι, δεν βρίσκω λόγο να την κατακρίνω.

Όσο για τους "ψυχολόγους" που εμφανίζονται κατα καιρούς στο χαζοκούτι, το τι έχω ακούσει (και όχι μόνο εγώ) δεν περιγράφεται...

Κοίτα επειδή το θέμα το ψηλοβαριέμαι θα σου πω πως δεν με ενδιαφερει η ομοφυλοφιλία του καθενός.Κάνω πως δεν υπάρχει.Αμα κάποιος φίλος μου είναι ομοφθλόφιλος δεν υπάρχει σε καμια περιπτωση να του φερθω απιασια.Δεν θα αναφερθω ποτέ σε αυτο που έχει και θα ηθελα να σου εκφράσω ότι δεν είμια υπερ της ομοφυλοφιλιας.ΙΙσως γιατι δεν έχω προς το παρον κάνενασ φιλο μου ομοφυλοφιλο με αποτελεσμα να μην το εχω συνηθισει.Τι να πω ας κάνει ο καθένασ οτι θέλει.Δημοκρατια έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Προσωπικά αν ήμουν ομοφυλλόφιλος προτιμούσα κάποιος να με λέει ψυχικά άρρωστο πάρα να μου συμπεριφέρετε απαίσια, στην ελλάδα δυστυχώς συχνά παρατηρίτε το δεύτερο
Πεστα ρε Exposed_Bone! Δηλαδη η αλλη η αισχρη εκφραση ειναι καλυτερη; Τεσπα εγω δεν κολλαω τοσο στον χαρακτηρισμο του "ψυχικα αρρωστος", οσο στο αν οντως υφισταται μια ψυχολογικη διαταραχη, που για μενα υφισταται.

Dare-Devil συμμφωνω μαζι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είπα ότι έχει ψυχική διαταραχή, αυτό που είπα είναι προτιμώ κάποιος να είναι ρατσιστής στα λόγια παρά στις πράξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Καμμιά έκφραση που υποτιμά και προσβάλλει δεν είναι καλή...
Όμως πριν τα έργα υπάρχουν τα λόγια,όταν δεχόμαστε και κατασταλλάζουμε να αναφερόμαστε υποτιμητικά σε κάποιον τότε μας γίνεται βίωμα και οι πράξεις μας απέναντι του θα αντικατοπτρίζουν αυτό που σκεφτόμαστε για εκείνον.
Πχ.αν έχεις μια συμμαθήτρια που όλοι για πλάκα την λέτε χαζή τότε όταν έρθει η ώρα να της μιλήσεις ή να της φερθείς θα σου έχει γίνει βίωμα ότι είναι χαζή και θα της συμπεριφερθείς ανάλογα.
Κάποιος που φέρεται υποτιμητικά σε άλλους μπορει να είναι διπλωμάτης και να εκφράζεται για αυτούς κόσμια,κάποιος όμως που εκφράζεται άκομψα είναι βέβαιο ότι θα συμπεριφέρεται κι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Καμμιά έκφραση που υποτιμά και προσβάλλει δεν είναι καλή...
Όμως πριν τα έργα υπάρχουν τα λόγια,όταν δεχόμαστε και κατασταλλάζουμε να αναφερόμαστε υποτιμητικά σε κάποιον τότε μας γίνεται βίωμα και οι πράξεις μας απέναντι του θα αντικατοπτρίζουν αυτό που σκεφτόμαστε για εκείνον.
Πχ.αν έχεις μια συμμαθήτρια που όλοι για πλάκα την λέτε χαζή τότε όταν έρθει η ώρα να της μιλήσεις ή να της φερθείς θα σου έχει γίνει βίωμα ότι είναι χαζή και θα της συμπεριφερθείς ανάλογα.
Κάποιος που φέρεται υποτιμητικά σε άλλους μπορει να είναι διπλωμάτης και να εκφράζεται για αυτούς κόσμια,κάποιος όμως που εκφράζεται άκομψα είναι βέβαιο ότι θα συμπεριφέρεται κι έτσι.
Σύμφωνω κλέφτρα αλλά αυτό που είπα ότι η ελλάδα συμπερίφερεται απαίσια στους ομοφυλοφίλους για αυτό πιστεύω ότι καλλίτερα να λυθεί πρώτα η συμπεριφόρα και μετά να κολλήσουμε στις λέξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Παιδιά, το να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλον, δεν οδηγεί πουθενά. Καλώς ή κακώς στην Ελλάδα υπάρχει αρκετή προκατάληψη ως προς αυτό το θέμα, και δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι να εντάξουμε τους ομοφυλόφυλους στην κοινωνία. Δεν μπορώ να σκεφτώ έναν σημαντικό λόγο που συμβαίνει αυτό, εκτός από το γεγονός ότι πάντα ο άνθρωπος αντιδρούσε στην διαφορετικότητα. Ας μην ξεχνάμε τους Σπαρτιάτες που πέταγαν τα παιδιά τους που είχαν γεννηθεί με κάποιο πρόβλημα στον Κιάδα.
Προσωπική μου άποψη, είναι ότι δεν βρίσκω λόγο να πρέπει κάποιος να με κρίνει από τις σεξουαλικές μου προτιμήσεις. Ναι, είμαι straight. Είμαι δηλαδή καλύτερος άνθρωπος από κάποιον ομοφυλόφυλο? Μπα... δεν νομίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Βασικα δεν ειναι λεγομενα δικα μου, αλλα ενος ψυχολογου που ειχε εμφανιστει σε μια πρωινη εκπομπη εδω και πολυ καιρο. Εγω απλως συμφωνω με αυτη την αποψη.
Ένα το κρατούμενο και πάμε...

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Η γνωμη μου ειναι οτι η ομοφυλοφιλια ειναι ενα ειδος ψυχικης αρρωστιας. Ελπιζω να μην πεσετε ολοι πανω μου επειδη η γνωμη μου ειναι διαφορετικη...
Δε ξέρω πια είναι ακριβώς η γνώμη σου, αλλά καλύτερα να πεις ξεκάθαρα πως δεν ειναι δική σου γνώμη αλλά ενώς ψυχολόγου που παρακολούθησες στη τηλεόραση τα λεγόμενα του και υιοθέτησες τις απόψεις του...

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Εννοω τι αλλαγες θα συνεβαιναν στη ζωη μου. Εγω μιλαω για την αντρικη ομοφυλοφιλια, γιατι μονο αυτη μπορω να φανταστω. Δηλαδη τι περιμενεις, να φανταστω πως ειναι να εισαι γυναικα και να το κανεις με γυναικα;; Και αυτο το θεωρω ψυχικη αρρωστια για να μην παρεξηγουμαστε...
Μπορείς να μου εξηγήσεις τί φαντάζεσαι? Να υποθέσω: έναν άντρα στο κρεβάτι με έναν άλλον και να κάνουν τα σχετικά...
Απο τη στιγμή που δηλώνεις ετερόφυλος: δεν σε έλκει το αντρικό φύλο, πως κάθεσαι και λες ότι μπορείς να φανταστείς την αντρική ομοφυλοφιλία? Αφου δεν εισαι ομοφυλόφιλος, δε μπορείς να τη φανταστείς, καθώς να σου δώσω να καταλάβεις πως καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι και σου προκαλεί αηδία η ιδέα, αλλά σκέψου ότι υπάρχει και ερωτική έλξη μεταξύ των ατόμων και όχι μονο σωματική.


Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Κοιτα αυτη ειναι η αποψη μου. Δεν νομιζω οτι ειναι λαθος επειδη μονο και μονο δεν συμφωνεις μαζι μου! Αυτο δεν θα το κρινεις μονο εσυ, αλλα και αλλοι πολλοι. Για αυτο ηρεμησε και σεβασου την.
Επαναλαμβάνω πως καλύτερα να αναφέρεις πως η άποψη δεν είναι δική σου αλλά καποιουνου αλλουνού που την υιοθέτησες, χωρίς να κάτσεις να σκεφτείς με τη δικιά σου κρίση το τι ακριβώς πιστεύεις.... και εφόσον δε το είχες κανει αυτό, δέχεσαι τις απόψεις που σε περικλύουν....
Επίσης απο που και ως που οι απόψεις των ''πολλών'' είναι και η σωστή?

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Κανεις λαθος! Το οτι χαρακτηρισε αυτη τη διαφορετικοτητα ως "Ψυχολογικη αρρωστια" δεν νομιζω οτι ειναι και ρατσιστης. Δηλαδη οσοι αναφερονται σε ατομα που εχουν καποια προβληματα με τον ορο "ατομα με ειδικες αναγκες" ειναι ρατσιστες;

ΥΓ: Το "Ψυχικη τρελα" το ειπε ο Dare-Devil και οχι ο ψυχολογος που ειχα δει πριν καιρο αλλα ουτε και εγω. Για αυτο να διαβαζεις ολα τα μηνυματα πριν απαντησεις σε ενα post (Φιλικα παντα ετσι; :) ).
Προσωπικά το να με χαρακτηρίζεις ''ψυχολογικά άρρωστο'' το θεωρώ προσβολή σε μένα , το να με /τους χαρακτηρίζεις έτσι [που πάλι απο άλλον τον έχεις παρει το χαρακτηρισμό] το θεωρείς ισοδύναμη αντιμετώπιση σε σχέση με ετερόφυλους?

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Πεστα ρε Exposed_Bone! Δηλαδη η αλλη η αισχρη εκφραση ειναι καλυτερη; Τεσπα εγω δεν κολλαω τοσο στον χαρακτηρισμο του "ψυχικα αρρωστος", οσο στο αν οντως υφισταται μια ψυχολογικη διαταραχη, που για μενα υφισταται.
Όπως και να χει, καμμία έκφραση δεν είναι καλύτερη, άρα εφόσον λες πως δεν κατακρίνεις τους ομοφυλόφιλους

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Ουτε εγω κατακρινω αυτους που ειναι ομοφυλοφιλοι. Απλως εχω καποιες διαφορετικες αποψεις.

, προφανώς δεν πρέπει να έρχεσε και στο δίλλημα για το αν θα χρησιμοποιήσεις λιγότερο ''αισχρές'' εκφράσεις...
Είδαμε στο πόσο δε κολάς στον χαρακτηρισμο του "ψυχικα αρρωστος''....



Έναν άνθρωπο τον κρίνουμε απο τη συμπεριφορά του δημόσια και απέναντί μας και όχι απο το τι κανει στο κρεβάτι του... ας μη γινόμαστε κουτσομπόλιδες, καθώς με αυτό το τρόπο ρίχνουμε το δικό μας επίπεδο και όχι τον άλλων. Απο κει και πέρα ούτε εσύ ούτε κανένας άλλος δεν έχετε το δικαίωμα να βγάζετε τον οποιονδήποτε χαρακτηρισμό προς τον οποιονδήποτε συνάνθρωπο εφόσον δεν σας έχει προξενήσει κάποιο πρόβλημα.

Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top