Υγιεινή διατροφή

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Πίστευω ότι αυτό το thread θα μας βοηθήσει πολύ στο να μάθουμε κάποια πράγματα σχετικά με το τί πρέπει να τρώμε τακτικά, και τί να αποφεύγουμε. Επίσης μπορούμε να απαντάμε σε πιθανές απορίες!

Ξεκινώ εγώ λοιπόν. Έχω δύο απορίες. 1)Το κάλιο σε ποιες τροφές το συναντάμε;
2)Η κέτσαπ και η μαγιονέζα πρέπει να αποφεύγονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
. 1)Το κάλιο σε ποιες τροφές το συναντάμε;

Το κάλιο ή η Κάλλια σε νοιάζει εσένα? Ξες εσύ... χοχο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
https://www.food-info.net/gr/min/potassium.htm

Η μαγιονέζα είναι λίπος. Με λίγα χημικά και περιττές ζάχαρες, αλλα είναι σαν το βούτυρο ένα πράγμα. Κοινώς λιπαρά και χοληστερίνη. Η ketchup δεν είναι ο,τι πιο φυσικό, αλλα λίγη δε βλάπτει.

Ψάξε σε σελίδες, όπως:

www.iatronet.gr
www.diatrofi.gr
https://health.in.gr

Ειδικά στην πρώτη γραφουν (και απαντούν σε ερωτήσεις μελών) γιατροί και διατροφολόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Οπότε, μαγιονέζα κομμένη. :P Όσο αναφορά τη μουστάρδα, τί παίζεται; Νομίζω πως δεν είναι και τόσο ανθιγιεινή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καθόλου ανθυγιεινή δεν είναι! :) Η μουστάρδα είναι μπαχαρικό, και μπορείς να trws όσο θες. Όλα με metro βεβαια, αλλα γενικά τα μπαχαρικά (πχ ρίγανη, μαϊντανός) είναι πολύ υγιεινά! Βεβαια υπάρχουν κάποιες μουστάρδες με λίγα λιπαρά, η με ανάμιξη μαγιονέζας, αλλα αυτό το βλέπεις. Πχ η κλασική κίτρινη Heinz, είναι σκέτη! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Το χειρότερο με τη μαγιονέζα δεν είναι τα λίπη αλλά τα συντηρητικά και οι χρωστικές. Με λίγη εξάσκηση μπορείς να μάθεις να φτιάχνεις μία σπιτική μαγιονέζα και 1-2 κουταλάκια του γλυκού μέρα παρά μέρα δε νομίζω να βλάπτουν.Και η κετσαπ και αυτή με μέτρο και όπου μπορείς καλό είναι να βάζεις σάλτσα φρέσκιας ντομάτας αντί για κετσαπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Ουπς..σορρυ είσαι μόνο 15.:redface:
Αστο, μικρός είσαι δεν είναι ανάγκη να περνάς την ώρα σου φτιάχνοντας μαγιονέζα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω παιδια ενα ξερω... cheese του ευρο με το κιλο!...
Και δεν πα να λενε οτι θελουν διατροφολογοι κλπ....

:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Εγω παιδια ενα ξερω... cheese του ευρο με το κιλο!...
Και δεν πα να λενε οτι θελουν διατροφολογοι κλπ....

:P:P:P:P

δες πρώτα το super size me, και μετά τα ξαναλέμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ουπς..σορρυ είσαι μόνο 15.:redface:
Αστο, μικρός είσαι δεν είναι ανάγκη να περνάς την ώρα σου φτιάχνοντας μαγιονέζα..:D

E και; Αυτο σημαίνει ότι είμαι ανίκανος να φτιάξω; ;) :)


δες πρώτα το super size me, και μετά τα ξαναλέμε:P

Ναι, έχω ακούσει πολλά για αυτήν την ταινία(σαν ντοκυμαντερ-ντοκουμεντο είναι). Δυστυχώς, δεν την έχω δει. Πρέπει να την νοικιάσω for sure.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
E και; Αυτο σημαίνει ότι είμαι ανίκανος να φτιάξω; ;) :)

νομιζω οτι αυτο που ειπε ηταν οτι στα 15 σου εχεις πολυ καλυτερα πραγματα να κανεις απ'το να καθεσαι να φτιαχνεις μαγιονεζα.. οχι οτι εισαι ανικανος.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Α οκ τότε. Συγγνώμη που παρεξήγησα, αλλά και πάλι ήμουν καλοπροαίρετος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Χεχε το evouli μπήκε στο νόημα αλλά αν έχεις εσύ μεράκι να ασχοληθείς τιμή σου και καμάρι σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Χεχε το evouli μπήκε στο νόημα αλλά αν έχεις εσύ μεράκι να ασχοληθείς τιμή σου και καμάρι σου!!!

Nαι, όντως δεν έχω μεράκι να κάθομαι να φτιάχνω μαγιονέζες. Ειλικρινά, το μόνο που ξέρω να φτιάχνω είναι τοστ και αυγά! Γι'αυτό αν θέλετε, ελάτε να σας κάνω το τραπέζι. Θα έχει ποικιλία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Τί ακριβώς προσφέρει το γάλα; Πέρα από το ότι σκληραίνει τα κόκαλα και αυξάνει την μάζα τους, υπάρχει κάτι άλλο το οποίο κάνει; Αληθεύει ότι αυξάνει την μάζα των μυών και τους σκληραίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Γενικά θεωρώ οτι το γάλα ευνοεί τον οργανισμό μας.
Π.χ. Εγώ περνάω διάφορες φάσεις, μπορεί να πίνω γάλα μια-δύο φορές τη μέρα, μπορεί και καθόλου. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι τις περιόδους που πίνω γάλα, δεν έχω τόσο συχνά πόνους στο στομάχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
τις περιόδους που πίνω γάλα, δεν έχω τόσο συχνά πόνους στο στομάχι.

Πολύ σωστή παρατήρηση:) Το ασβέστιο βοηθά στην λειτουργία της πέψης. Μόλις τώρα το διάβασα.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν βοηθά το μυϊκό σύστημα... Anyone? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τί ακριβώς προσφέρει το γάλα; Πέρα από το ότι σκληραίνει τα κόκαλα και αυξάνει την μάζα τους, υπάρχει κάτι άλλο το οποίο κάνει; Αληθεύει ότι αυξάνει την μάζα των μυών και τους σκληραίνει;

μάλλον πρέπει να πλακωθείς στους κοιλιακούς κι όχι στο γάλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Μιας κ έχω χαμηλό σίδηρο...ξέρει κανείς τους σωστούς συνδυασμούς τροφών που μας δυναμώνουν (εκτός από τις κονσέρβες σπανάκι του ποπάϊ) ? Οκ, γνωρίζω για το συκώτι, το κόκκινο κρέας κ τα πράσινα λαχανικά. Αλλά μήπως κάποιος γνωρίζει κ κανένα άλλο κόλπο που μου διαφεύγει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ορίστε, για τον σίδηρο. :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top