Σεληνιακή τηλεπάθεια

noukooo

Νεοφερμένος

Η noukooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
λοιπον ψιλοπιστευω στην τηλεπαθεια (ναι ειμαι λιγο psycho δε βαριεσαι ομως) και σε ενα forum ειχα διαβασει για τη σεληνιακη τηλεπαθεια αλλα αυτα που ελεγε ηταν ελαχιστα οποτε...ξερει καπιος γι αυτο το ειδος τηλεπαθειας? αν ναι μπορει να μου το εξηγησει και να μου πει πως θα μπορουσα να το ασκησω?:):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
λοιπον ψιλοπιστευω στην τηλεπαθεια

ειμαστε στο 2012, εχουμε παει στο φεγγαρι, εχουμε τιθασευσει την ενεργεια του πυρηνα του ατομου και κανουμε χειρουργεια στα οποια ο γιατρος απλα δινει εντολες σε ρομποτ.

ξεκολα με τις βλακειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
ξεκολα με τις βλακειες

Με το να σπέρνεις την απαξίωση το μόνο που καταφέρνεις είναι να κατσικώνεσαι στο τριτοδιάστατο σύμπαν σου. Αν σου αρέσει τόσο πολύ, σκάσε και απόλαυσε. :)

Η τηλεπάθεια είναι η μετάδοση της σκέψης κάποιου (μιας εικόνας, ενός ήχου, μιας αίσθησης ή ακόμα και διάθεσης), για την οποία δεν μεσολαβεί καμία από τις γνωστές μας αισθήσεις. Είναι αποδεδειγμένη η ύπαρξή της επιστημονικά και έχει μελετηθεί εκτενώς κυρίως για στρατιωτικούς σκοπούς (δείτε π.χ. C.I.A και Stargate). Τα απόλυτα συμπεράσματα δεν τα γνωρίζουμε, γιατί κάθε "όπλο" έχει τα μυστικά του.

Το μόνο που ξέρω για την Σεληνιακή Τηλεπάθεια είναι ότι στηρίζεται στη Φαντασία. Με το να φαντάζεσαι αρχίζεις να αισθάνεσαι, να αντιλαμβάνεσαι, να αισθάνεσαι τι αισθάνεται το άλλο πρόσωπο, σταδιακά νιώθεις τα συναισθήματά του, κλπ. Θεωρητικά όλοι μπορούν να το κάνουν, απλά δεν είναι ενημεροι για το ποση δύναμη κρύβεται εκεί. Αν δεν δώσουμε προσοχή σε μια δύναμη, παραμένει στο υποσυνείδητο και άχρηστη. Αν τώρα η φαντασία - μετά από επίπονη άσκηση - σε οδηγήσει ποτέ σε ένα είδος υπεραντίληψης είναι κάτι που ελάχιστοι γνωρίζουν, γιατί ακόμα πιο ελάχιστοι το έχουν καταφέρει.

Η ουσία είναι πως είτε μπορείς να το πετύχεις, είτε όχι, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σε αποτρέψει να το θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Με το να σπέρνεις την απαξίωση το μόνο που καταφέρνεις είναι να κατσικώνεσαι στο τριτοδιάστατο σύμπαν σου. Αν σου αρέσει τόσο πολύ, σκάσε και απόλαυσε. :)

Η τηλεπάθεια είναι η μετάδοση της σκέψης κάποιου (μιας εικόνας, ενός ήχου, μιας αίσθησης ή ακόμα και διάθεσης), για την οποία δεν μεσολαβεί καμία από τις γνωστές μας αισθήσεις. Είναι αποδεδειγμένη η ύπαρξή της επιστημονικά και έχει μελετηθεί εκτενώς κυρίως για στρατιωτικούς σκοπούς (δείτε π.χ. C.I.A και Stargate). Τα απόλυτα συμπεράσματα δεν τα γνωρίζουμε, γιατί κάθε "όπλο" έχει τα μυστικά του.

Το μόνο που ξέρω για την Σεληνιακή Τηλεπάθεια είναι ότι στηρίζεται στη Φαντασία. Με το να φαντάζεσαι αρχίζεις να αισθάνεσαι, να αντιλαμβάνεσαι, να αισθάνεσαι τι αισθάνεται το άλλο πρόσωπο, σταδιακά νιώθεις τα συναισθήματά του, κλπ. Θεωρητικά όλοι μπορούν να το κάνουν, απλά δεν είναι ενημεροι για το ποση δύναμη κρύβεται εκεί. Αν δεν δώσουμε προσοχή σε μια δύναμη, παραμένει στο υποσυνείδητο και άχρηστη. Αν τώρα η φαντασία - μετά από επίπονη άσκηση - σε οδηγήσει ποτέ σε ένα είδος υπεραντίληψης είναι κάτι που ελάχιστοι γνωρίζουν, γιατί ακόμα πιο ελάχιστοι το έχουν καταφέρει.

Η ουσία είναι πως είτε μπορείς να το πετύχεις, είτε όχι, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σε αποτρέψει να το θέλεις.

Από απλό ενδιαφέρον,μπορείς να δώσεις ένα λινκ από κάποια έρευνα που αποδεικνύει την τηλεπάθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Από απλό ενδιαφέρον,μπορείς να δώσεις ένα λινκ από κάποια έρευνα που αποδεικνύει την τηλεπάθεια;

Για αρχή μπες στο παρακάτω link και δες το Επεισόδιο 7: "Όταν ο εγκέφαλος επικοινωνεί με την ύλη".

https://alttherapy.blogspot.gr/2012/11/blog-post_6328.html#axzz2FUn7g8GL

Μετά ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:

https://alttherapy.blogspot.gr/2012/11/blog-post_2315.html#axzz2FUn7g8GL

Αν το ενδιαφέρον σου γίνει πιο "σύνθετο", τα ξαναλέμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Για αρχή μπες στο παρακάτω link και δες το Επεισόδιο 7: "Όταν ο εγκέφαλος επικοινωνεί με την ύλη".

https://alttherapy.blogspot.gr/2012/11/blog-post_6328.html#axzz2FUn7g8GL

Μετά ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:

https://alttherapy.blogspot.gr/2012/11/blog-post_2315.html#axzz2FUn7g8GL

Αν το ενδιαφέρον σου γίνει πιο "σύνθετο", τα ξαναλέμε. :)
Άλλο αυτά που έδωσες,και άλλο η τηλεπάθεια μεταξύ ατόμων που απέχει μίλια από τα λινκ σου και που δεν υπάρχουν αποδεκτές έρευνες που την αποδεικνύουν.
https://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0033423
https://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/080103161531.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Άλλο αυτά που έδωσες,και άλλο η τηλεπάθεια μεταξύ ατόμων που απέχει μίλια από τα λινκ σου και που δεν υπάρχουν αποδεκτές έρευνες που την αποδεικνύουν.
https://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0033423
https://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/080103161531.htm

Ανέφερα ότι είναι αποδεδειγμένη η ύπαρξη της τηλεπάθειας επιστημονικά. Τώρα τι γίνεται στους εγκεφάλους δύο ανθρώπων δεν το γνωρίζω. Σου παρέθεσα πηγές που αιτιολογούν την ύπαρξη του φαινομένου για το οποίο φυσικά ακόμα δεν γνωρίζουμε τον ακριβή μηχανισμό του ώστε να το αναπαράγουμε εργαστηριακά.

Αυτό που λέω εν γένη είναι πως δεν μπορείς με τη λογική να εξηγήσεις απόλυτα πράγματα που συμβαίνουν σε κατάσταση "υπέρθεσης". So simple...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noukooo

Νεοφερμένος

Η noukooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Για αρχή μπες στο παρακάτω link και δες το Επεισόδιο 7: "Όταν ο εγκέφαλος επικοινωνεί με την ύλη".

https://alttherapy.blogspot.gr/2012/11/blog-post_6328.html#axzz2FUn7g8GL

Μετά ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:

https://alttherapy.blogspot.gr/2012/11/blog-post_2315.html#axzz2FUn7g8GL

Αν το ενδιαφέρον σου γίνει πιο "σύνθετο", τα ξαναλέμε. :)


στο δευτερο λινκ που εχεις στειλει λεει για ενα βιντεο ενος τυπου με ενα πειραμα που κανει στο δρομο που μπορω να το βρω ?
και επισης το ενδιαφερον μου εχει γινει πιο "συνεθετο" οπετε...ξερεις που μπορω να βρω περισστερες πληροφοριες?
:hmm::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
οτι νανε...παραφερναλια, η τηλεπαθεια θα ηταν ισως η μεγαλυτερη ανακαλυψη στην ιστορια της ανθρωποτητας, αλλα ολος παραδωξος μονο "ενδειξεις" καμια επιβεβαιωμενη μελετη.

παμε παλι 2012, δεν μπορειτε να πιστευετε στον αγιο βασιλη ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
οτι νανε...παραφερναλια, η τηλεπαθεια θα ηταν ισως η μεγαλυτερη ανακαλυψη στην ιστορια της ανθρωποτητας, αλλα ολος παραδωξος μονο "ενδειξεις" καμια επιβεβαιωμενη μελετη.

παμε παλι 2012, δεν μπορειτε να πιστευετε στον αγιο βασιλη ακομα

epote, καμιά επιβεβαιωμένη μελέτη που γνωρίζεις εσύ. έχεις συναίσθηση τι σημαίνει "κυτταρική συνείδηση";
τα φυτά π.χ. έχουν ένα είδος τηλεπάθειας, μπορούν να αναγνωρίζουν τον δολοφόνο τους και να διαβάζουν τη σκέψη του εμπρηστή πριν ακόμα αυτός ανάψει το τσακμάκι. εσύ δηλαδή τι είδους απαντήσεις αναζητάς και με ποιο τρόπο; με το πείραμα; έχουμε και τέτοια...

https://www.youtube.com/watch?v=1CrGtWB8pLY

στο δευτερο λινκ που εχεις στειλει λεει για ενα βιντεο ενος τυπου με ενα πειραμα που κανει στο δρομο που μπορω να το βρω ?

...διάβασέ το από εδώ. κράτα και μικρό καλάθι όμως γιατί τέτοια video συχνά είναι μούφες.
https://www.pame.gr/aneksigito/metafisiki/tilepatheia.html#.UNLFL6zF0Z0

και επισης το ενδιαφερον μου εχει γινει πιο "συνεθετο" οπετε...ξερεις που μπορω να βρω περισστερες πληροφοριες?
:hmm::)

Δεν ξέρω να σου πω κάτι παραπάνω για την "Σεληνιακή Τηλεπάθεια", απ' ότι καταλαβαίνω πρέπει να ασχοληθείς με τη Μαγεία, κάτι που παραείναι σύνθετο και καθαρά προσωπικό. Αν το θέλεις πολύ, το Σύμπαν θα σου δείξει το τρόπο, διαφορετικά μπορείς να το απορρίψεις και να γίνεις σαν τον epote. The choice is all yours!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αυτό με τα φυτά το έχω ξανακούσει, είχαν βγει και κάτι βιβλία...Θα μου πεις μέχρι και ο Λιακόπουλος βγάζει βιβλία, οπότε αυτό δεν αποδεικνύει κάτι. Πάντως ακόμα κρατάω μια επιφύλαξη πως ίσως ισχύει, γιατί δεν ξέρω από βοτανολογία ούτε μπορώ να το αποδείξω σωστό/λάθος μόνη μου.
Αμα ακούω "σεληνιακή τηλεπάθεια", αμέσως σκέφτομαι ταινία επιστημονικής φαντασίας και μου είναι δύσκολο να πάρω στα σοβαρά ακόμα και τον τίτλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
μπορείς να το απορρίψεις και να γίνεις σαν τον epote.

αντρας, γυρω στα 90 κιλα, μελαχρινος, με ενα σκυλο και ενα γατο (κουτσο)?

epote, καμιά επιβεβαιωμένη μελέτη που γνωρίζεις εσύ. έχεις συναίσθηση τι σημαίνει "κυτταρική συνείδηση";
τα φυτά π.χ. έχουν ένα είδος τηλεπάθειας, μπορούν να αναγνωρίζουν τον δολοφόνο τους και να διαβάζουν τη σκέψη του εμπρηστή πριν ακόμα αυτός ανάψει το τσακμάκι. εσύ δηλαδή τι είδους απαντήσεις αναζητάς και με ποιο τρόπο; με το πείραμα; έχουμε και τέτοια...

λολ σοβαρα τα πιστευεις αυτα τα πραγματα?

Το φυτο αντιδρα στα εξωτερικα ερεθισματα ΑΡΑ εχει τηλεπαθεια οχι οτι ως ζωντανο πλασμα ανταποκρινεται σε αυτα, οχι, τηλεπαθεια.
. Οτι νανε. Μπορουμε να κανουμε ενα πειραμα σε παρακαλω? Το χρηματοδοτω εγω δεν θα κοστισει και πολυ.

Θα παρουμε 6-7 φυτα θα τα συνδεσουμε με ενα γαλβανομετρο η οτιδηποτε αλλο θεωρεις καλυτερο και μετρα οτιδηποτε θελεις να μετρησει. θα κοψω εγω κανα δυο φυλα και θα δουμε τι αποκριση θα υπαρχει, επισις θα κοψεις καιε συ και θα δουμε τι αποκριση θα υπαρχει. Μετα απλα θα μπουμε στο δωματιο και θα δουμε τι αποκριση θα υπαρχει και αν μας θυμαται.

επισις θα βαλουμε μουσικη να δουμε πως θα μεγαλωσουν. AΛΛΑ θα το κανουμε ΣΩΣΤΑ, χωρις προτιμισεις κτλ.

Οκ? Οποιος θελει ερχεται και παρακολουθει.

Ο τυπος "δηλητιριαζε" μεταλα και ελεγε οτι και τα μεταλα εχουν συνειδηση.

Πάντως ακόμα κρατάω μια επιφύλαξη πως ίσως ισχύει, γιατί δεν ξέρω από βοτανολογία ούτε μπορώ να το αποδείξω σωστό/λάθος μόνη μου.

αυτος ειναι ο λογος που ο κοσμος πιστευει ακομα σε μπαρουφες.

Μπορεις να ΜΑΘΕΙΣ βοτανολογια και μπορεις αν βαλεις το μυαλουδακι σου να σκεφτει να ΒΡΕΙΣ ενα τροπο να το αποδειξεις σωστο λαθος! Γιατι βλεπεις μονο οτι σου δινουν ηδη μασημενο, σκεψου, δημιουργησε, ειναι ευκολο και ωραιο, ΑΥΤΟ ειναι το να κανεις επιστημη, δεν εινα μαγεια!

η τουλαχιστων ψαξε το παραπανω, ολα αυτα εχουν γινει και δεν εχουν επιβεβαιωθει οταν οι συνθηκες στις οποιες γινονται ειναι σωστα ελεγχωμενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
λολ σοβαρα τα πιστευεις αυτα τα πραγματα?

Αυτή την ερώτηση καλύτερα να την κάνεις στους δημιουργούς της εκπομπής, Δρ. Μάνο Δανέζη, Επίκουρος Καθηγητής Αστροφυσικής και Δρ. Στράτο Θεοδοσίου, Αναπληρωτής καθηγητής - Aστροφυσικής-Aστρονομίας και Mηχανικής.

Εγώ μεταφέρω μια πληροφορία, δεν πιστεύω στην πίστη, αν αυτό με ρωτάς. Θέλω να είναι έτσι και έτσι είναι για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
αυτος ειναι ο λογος που ο κοσμος πιστευει ακομα σε μπαρουφες.

Μπορεις να ΜΑΘΕΙΣ βοτανολογια και μπορεις αν βαλεις το μυαλουδακι σου να σκεφτει να ΒΡΕΙΣ ενα τροπο να το αποδειξεις σωστο λαθος! Γιατι βλεπεις μονο οτι σου δινουν ηδη μασημενο, σκεψου, δημιουργησε, ειναι ευκολο και ωραιο, ΑΥΤΟ ειναι το να κανεις επιστημη, δεν εινα μαγεια!

η τουλαχιστων ψαξε το παραπανω, ολα αυτα εχουν γινει και δεν εχουν επιβεβαιωθει οταν οι συνθηκες στις οποιες γινονται ειναι σωστα ελεγχωμενες.

Μα δεν με ενδιαφέρει το θέμα για να ασχοληθώ. Το άκουσα σαν είδηση, είπα στον εαυτό μου πως ίσως ισχύει-ίσως όχι και συνέχισα τη μέρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τα φυτά π.χ. έχουν ένα είδος τηλεπάθειας, μπορούν να αναγνωρίζουν τον δολοφόνο τους και να διαβάζουν τη σκέψη του εμπρηστή πριν ακόμα αυτός ανάψει το τσακμάκι.



ετσι εξηγείται το πως, οταν χρησιμοποιησα μια βελανιδιά ως ουρητήριο, ξαφνικά μου έπεσε ενα βελανίδι στο κεφάλι :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν το έχω ακούσει για τόσο τραβηγμένο, αυτό που είχα δει ήταν πως έβαζαν το φυτό (που υπήρχε στο σαλόνι όπου έγινε ένας φόνος) στο ίδιο δωμάτιο με διαφορετικά άτομα κάθε φορά, και έκαναν κάποιες μετρήσεις στο φυτό που τα αποτελέσματα έβγαιναν πάντα ίδια. Οταν το έβαλαν με τον δολοφόνο, το φυτό είχε μια εντελώς διαφορετική "αντίδραση" στο τεστ που του έκαναν. Δεν θυμάμαι παραπάνω πράγματα, πάντως συνεχίζω να πιστεύω πως ίσως και να είναι αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Αυτή την ερώτηση καλύτερα να την κάνεις στους δημιουργούς της εκπομπής, Δρ. Μάνο Δανέζη, Επίκουρος Καθηγητής Αστροφυσικής και Δρ. Στράτο Θεοδοσίου, Αναπληρωτής καθηγητής - Aστροφυσικής-Aστρονομίας και Mηχανικής.

Εγώ μεταφέρω μια πληροφορία, δεν πιστεύω στην πίστη, αν αυτό με ρωτάς. Θέλω να είναι έτσι και έτσι είναι για μένα.

αααααααααα. Ε πεστο τοτε, αφου το λεει ο δανεζης ΠΡΕΠΕΙ να ειναι αληθεια.

btw το ειχα τον δανεζη αστροφυσικη, μας επριζε τα παπαρια για το πως η αστρολογια ΕΙΝΑΙ πραγματικοτητα και γελαγαμε απο κατω με τις παπαριες του. Αν θελεις ρωτα την αποψη του λαχανα για το δανεζη.

seriously brah μην τσαμπουνας τιτλους σε ανθρωπο που εχει περασει απο το φυσικομαθηματικο.

Και εν πασι περιπτωση η επικληση στην αυθεντια ειναι το πιο βασικο λογικο σφαλμα

Κανενας δεν εχει το αλαθητο, γιαυτο σχεδιαζουμε και κανουμε πειραματα.

Τελικα? Δεν θα κανουμε το πειραμα? φοβασαι?

Δεν θυμάμαι παραπάνω πράγματα, πάντως συνεχίζω να πιστεύω πως ίσως και να είναι αλήθεια.

ελα να κανουμε το πειραμα λοιπων! δεν υπαρχει λογος να "πιστευεις" μπορεις να ΞΕΡΕΙΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Θεοδοσίου-Δανέζης...
Μερικές φορές στην εκπομπή τους, αντί να ψάχνεις για τυχόντα λάθη, ψάχνεις για τυχόντα σωστά... :P
π.χ. κομμάτι από εκπομπή με λίγες έννοιες Φυσικής και πολλή αμπελοφιλοσοφία:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
ελα να κανουμε το πειραμα λοιπων! δεν υπαρχει λογος να "πιστευεις" μπορεις να ΞΕΡΕΙΣ.

Oρεξη που την έχεις...δεν θυμάμαι ακριβώς τι μετρήσεις έκαναν στο φυτό, αλλά και να τις έβρισκα είναι αδύνατο να έχω πρόσβαση στον εξοπλισμό.
Και στην τελική γιατί ρε συ να είναι αδύνατο να αισθάνεται πράγματα το φυτό? Ζωντανός οργανισμός είναι, κουνιέται, γιατί να μην νιώθει κιόλας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
αααααααααα. Ε πεστο τοτε, αφου το λεει ο δανεζης ΠΡΕΠΕΙ να ειναι αληθεια.

btw το ειχα τον δανεζη αστροφυσικη, μας επριζε τα παπαρια για το πως η αστρολογια ΕΙΝΑΙ πραγματικοτητα και γελαγαμε απο κατω με τις παπαριες του. Αν θελεις ρωτα την αποψη του λαχανα για το δανεζη.

seriously brah μην τσαμπουνας τιτλους σε ανθρωπο που εχει περασει απο το φυσικομαθηματικο.

Και εν πασι περιπτωση η επικληση στην αυθεντια ειναι το πιο βασικο λογικο σφαλμα

Κανενας δεν εχει το αλαθητο, γιαυτο σχεδιαζουμε και κανουμε πειραματα.

Τελικα? Δεν θα κανουμε το πειραμα? φοβασαι?



ελα να κανουμε το πειραμα λοιπων! δεν υπαρχει λογος να "πιστευεις" μπορεις να ΞΕΡΕΙΣ.

Δεν έκανα καμιά επίκληση σε καμία αυθεντία. Οι αναγνώσεις σου θυμίζουν ονειρώξεις οργισμένου παιδιού. :console:

Δεν είναι η δουλειά μου να κάνω πειράματα. Αν παρ' όλα αυτά πέσει στην αντίληψή σου κάτι σχετικό, ευχαρίστως να μελετήσω τα αποτελέσματα. Να υποθέσω ότι τα πειραματικά δεδομένα που ήδη υπάρχουν τα θεωρείς αναξιόπιστα, σαν τους καθηγητές Δανέζη και Θεοδοσίου. Ο μόνος τελικά που είσαι αξιόπιστος είσαι ΕΣΥ! :hehe:

Εν πάσει περιπτώσει δεν με ενδιαφέρουν οι αντιπαραθέσεις, πρέπει όμως κάποια στιγμή να κατανοήσετε ότι το ορθολογιστικό σας πλαίσιο το απορρίπτει η ίδια η επιστήμη μου θεωρείτε ότι υπηρετείτε. Δεν ζούμε στην εποχή ούτε του Μαρξ, ούτε του Αριστοτέλη.

Η σκέψη εξελίσσεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top