Το "άλλο μισό" υπάρχει;

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πο ρε ρομάντζα χρονιάρες μέρες... :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Όχι,υπάρχουν απλά άνθρωποι που γεμίζουν τη καθημερινότητα μας,καθώς μας προσφέρουν κάτι που δεν έχουμε εμείς.Άλλωστε,όλες οι ανθρώπινες σχέσεις φθείρονται στο χρόνο,αυτά είναι ιστορίες για αγρίους και παιδάκια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
μπορει να υπαρχουν πολλα αλλα μισα
γιατι να ειναι μονο ενα
ασε που αν ειναι ενα τρεχα βρες το
:P
ή μπορει να εχουμε ενα ή και πολλα αλλο μισο
για καθε φαση του στυλ
στα 25 μας αλλο αλλο μισο
στα 40 αλλο
κτλ:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
λοιπον! θα δωσω μια ρηξικελευθη απαντηση : ναι! ΥΠΑΡΧΕΙ! ειναι καπου εκει εξω και μας περιμενει...
ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! δεν υπαρχει περιπτωση να το χασεις ποτε! ειναι της μοιρας σου , του μερτικου σου , μοιραιο βρε αδερφε! και να το διωξεις αυτο θα ξαναγυρισει ! δε γινεται να το αποχωριστεις ποτεεεεεεεεεεεε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
λοιπον! θα δωσω μια ρηξικελευθη απαντηση : ναι! ΥΠΑΡΧΕΙ! ειναι καπου εκει εξω και μας περιμενει...
ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! δεν υπαρχει περιπτωση να το χασεις ποτε! ειναι της μοιρας σου , του μερτικου σου , μοιραιο βρε αδερφε! και να το διωξεις αυτο θα ξαναγυρισει ! δε γινεται να το αποχωριστεις ποτεεεεεεεεεεεε!

Αααααχχχ και ζήσαν αυτοί καλά, κι εμείς καλύτερα να μην το συζητήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Όσο περισσότερο το σκέφτομαι, το παραδέχομαι η πολύ σκέψη θα με φάει στο τέλος, τόσο περισσότερο διαφωνώ με τον όρο μισό. Μισώ το μισό. Αγαπώ το ολόκληρο.
Εντάξει εννοώ ότι είναι μάλλον λάθος εκ προοιμίου να ψάχνουμε τον άνθρωπο που θα μας κάνει να νιώσουμε ολοκληρωμένοι. Ίσως, λέω ίσως μη βαράτε, το να ψάχνεις κάποιον να σε ολοκληρώσει δρα ανασταλτικά στα δυνητικά ταίρια. Θα πρέπει να είμαστε ολόκληροι-ωμένοι και από μόνοι μας. Και μετά να ψάξουμε* (?) να βρούμε εκείνον τον άνθρωπο που θα μας θέλξει ερωτικά, πρώτο βήμα, τραβήξει το ενδιαφέρον, ταρακουνήσει γερά, ολόκληρους, ξυπνήσει-πυροδοτήσει την φαντασία μας, και που στην τελική θα μας κάνει να αισθανθούμε ότι δεν μας περιορίζει και ότι μπορούμε ενίοτε να διαφωνούμε χωρίς πολεμικές συρράξεις.

Ξεχάστε όλα τα φλύαρα παραπάνω και σημειώστε δύο. Αισθήματα και Συμβατότητα.

Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει για τον καθένα το συμβατό ολόκληρο του και ότι το δικό μου δεν μένει στην Γη του Πυρός. Ελπίζω ούτε και στο παρελθόν, αυτό δεν αλλάζει παρά μόνο πρέπει να είναι εκεί και να σου υπενθυμίζει τι ΔΕΝ πρέπει να κάνεις. Και όχι τι δεν έκανες. Αλλιώς όσο και να αναπολείς το παρελθόν μέλλον δεν γίνεται.

Τέλος, οι σχέσεις του συμβιβασμού έχουν μια γεύση βιασμού.

* Ή μήπως απλά να είμαστε ο εαυτός μας, να βγούμε από το καβούκι μας, και να είμαστε σε ετοιμότητα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν υπάρχει το άλλο μας μισό, έτσι όπως εννοούμε ότι υπάρχει ένας μόνο άνθρωπος εκεί έξω ο οποίος είναι το απόλυτο ταίρι μας. Κι αν γίνει ένα ατύχημα και αυτός πεθάνει? Τί θα γίνει? Θα μείνει το άλλο του μισό, για πάντα μισό?

Πιστεύω πως το άλλο μας μισό είμαστε εμείς οι ίδιοι και σε αυτό πρέπει να εστιάζουμε την προσοχή μας.
Στην αυτοβελτίωσή μας.
Και μακάρι όλοι να βρούμε και έναν άνθρωπο, με τον οποίο να νιώθουμε τόσο άνετα, ώστε να μην χρειάζεται να αλλάξουμε τον υπέροχο ολόκληρο εαυτο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει.
Ξέρω όμως ότι δεν πρόκειται να βάλω σε καλούπια τους ανθρώπους "αυτός θα μπορούσε να είναι το άλλο μου μισό", "αυτός δεν είναι το άλλο μου μισό" κ.ο.κ.
Είναι μια κατηγοριοποίηση που δεν μ' αρέσει, και νομίζω δεν έχει και απώτερο στόχο, είτε μιλάμε για σύντροφο, είτε για φίλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η φράση "άλλο μισό" υποδηλώνει ότι είσαι ήδη λειψός και περιμένεις κάποιον να σε ολοκληρώσει, οπότε σαν έκφραση δεν μου αρέσει και δεν την προτιμώ. Για μένα υπάρχουν 2 κατηγορίες ατόμων: οι λεγόμενες "άγκυρες" που σε τραβάνε πίσω και σε χαμηλώνουν στο επίπεδό τους, και 2) οι άνθρωποι που σου συμπαραστέκονται, σε ωθούν μπροστά, αναδεικνύουν τα προσόντα σου αντί να τα καλύπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Όταν ήμουν πιο μικρή και το μυαλό μου ήταν γιαουρτάκι, πίστευα ακράδαντα στην ύπαρξη του άλλου μας μισού. Οι χαζοταινιούλες θα έφταιγαν.

Μάλλον θα συμφωνήσω πως το άλλο μισό δεν υπάρχει. Τουλάχιστον όχι όπως το πλασάρουν μερικοί σεναριογράφοι και συγγραφείς.
Πιστεύω στη συμβατότητα. Υπάρχουν άνθρωποι περισσότερο συμβατοί με σένα από τους άλλους, άνθρωποι με τους οποίους νιώθεις πιο οικεία για κάποιο λόγο. Συμβατοί δε σημαίνει επ' ουδενί ίδιοι.

Ωστόσο, ποιος άνθρωπος είναι τόσο στάσιμος για να πιστεύει ότι υπάρχει ένα άλλο μισό του; Οι εμπειρίες μας μάς πλάθουν από την ημέρα που γεννιόμαστε μέχρι να πεθάνουμε. Δεν μπορεί σε όλη αυτήν την πορεία κάπου να υπάρχει κάποιος που θα αλλάζει σχήμα και το νέο σχήμα του θα προσαρμόζεται πάντα στο δικό σου ώστε να κάνετε ένα perfect match.

Δεν είναι ρομαντισμός αυτό όπως θέλουν να πιστεύουν μερικοί, είναι χαζομάρα!

Μεταμεσονύχτιος οίστρος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το αλλο μισο δεν υπαρχει.... Τι εννοουμε με την φραση ''το αλλο μου μισο''; τι χωρις αυτο γεννηθηκες; Εσυ καθοριζεις τον εαυτο σου.... Ο εαυτος σου ειναι δικος σου ειναι ολοκληρος δεν περιμενει κανενα αλλο μισο για να τον ολοκληρωσει.... Το αλλο μισο ειναι για τους τρελα ερωτευμενους που νομιζουν οτι στον ανθρωπο που εχουν διπλα τους εχουν βρει οσα επρεπε να ειχαν και δεν τα ειχαν,.... Αυτοι δεν εψαξαν πολυ μεσα τους για να τα βρουν στον εαυτο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ''άλλο μισό'' δεν υπάρχει εμείς το δημιουργούμε. Είναι ανόητο να πιστεύουμε πως για κάθε άνθρωπο υπάρχει ένας μόνο άνθρωπος εκεί έξω που τον συμπληρώνει . Όλοι οι άνθρωποι μπορούν δυνητικά να ταιριάξουν με τους περισσότερους γύρω τους και αυτό γιατί είμαστε ευπροσάρμοστα όντα. Απλά όταν επιλέγουμε κάποιο σύντροφο περνάμε πολύ καιρό μαζί του και μοιραζόμαστε τόσα πολλά πράγματα που στο τέλος καταλήγουμε να λέμε ότι είναι το άλλο μας μισό απλά και μόνο γιατί είμαστε πολύ κοντά, όχι γιατί δε θα μπορούσε αυτό να συμβεί με κάποιον άλλο άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ''άλλο μισό'' δεν υπάρχει εμείς το δημιουργούμε. Είναι ανόητο να πιστεύουμε πως για κάθε άνθρωπο υπάρχει ένας μόνο άνθρωπος εκεί έξω που τον συμπληρώνει . Όλοι οι άνθρωποι μπορούν δυνητικά να ταιριάξουν με τους περισσότερους γύρω τους και αυτό γιατί είμαστε ευπροσάρμοστα όντα. Απλά όταν επιλέγουμε κάποιο σύντροφο περνάμε πολύ καιρό μαζί του και μοιραζόμαστε τόσα πολλά πράγματα που στο τέλος καταλήγουμε να λέμε ότι είναι το άλλο μας μισό απλά και μόνο γιατί είμαστε πολύ κοντά, όχι γιατί δε θα μπορούσε αυτό να συμβεί με κάποιον άλλο άνθρωπο.


Με κάλυψες πλήρως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανατολή

Νεοφερμένος

Η ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
εγώ να σου πω την αλήθεια πείτε με ότι θέλετε, πιστεύω στο άλλο μισό,ίσως όχι ακριβώς ότι είναι έξω και σε περιμένει..αλλά τα άτομα που έχουν τις " προδιαγραφές" να γίνουν στον καθένα είναι πολύ συγκεκριμένα, κατά τα άλλα αν κάποιος δεν θέλει να το αποκτήσει μπορεί άνετα άμεσα, έμμεσα να το "διώξει"
το πιστεύω γιατί είμαστε άνθρωποι και οι άνθρωποι δεν μπορούν να σταθούν μόνοι τους..είναι φτιαγμένοι να ζουν με άλλους!
κάθε άνθρωπος επίσης μέσα του κρύβει ορμόνες του αντίθετου φύλου, οπότε για να συμπληρωθεί πλήρως χρειάζεται το άλλο του μισό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Όσο περισσότερο το σκέφτομαι, το παραδέχομαι η πολύ σκέψη θα με φάει στο τέλος,

Αυτό ξαναπές το! :P

Εντάξει εννοώ ότι είναι μάλλον λάθος εκ προοιμίου να ψάχνουμε τον άνθρωπο που θα μας κάνει να νιώσουμε ολοκληρωμένοι. Ίσως, λέω ίσως μη βαράτε, το να ψάχνεις κάποιον να σε ολοκληρώσει δρα ανασταλτικά στα δυνητικά ταίρια. Θα πρέπει να είμαστε ολόκληροι-ωμένοι και από μόνοι μας. Και μετά να ψάξουμε* (?) να βρούμε εκείνον τον άνθρωπο που θα μας θέλξει ερωτικά

Ενώ δεν έχεις άδικο, προσωπικά θεωρώ οτι αν ένας άνθρωπος είναι τελείως ολοκληρωμένος από μόνος του, τι στο καλό τη θέλει τη σχέση; Οι άνθρωποι που θεωρούν οτι δε χρειάζονται κανέναν γιατί είναι ευτυχισμένοι κι ολοκληρωμένοι από μόνοι τους προσωπικά με θλίβουν, γιατί θεωρώ οτι ποτέ δε θα νιώσουν αυτή την αίσθηση οτι υπάρχει αυτός ο άνθρωπος εκεί που με συμπληρώνει, βρίσκει τις αδυναμίες μου και τις καλύπτει, βρίσκω τις αδυναμίες του και τις καλύπτω, και στο τέλος της μέρας είμαστε κι οι δυο ευτυχισμένοι κι ολοκληρωμένοι γιατί ο ένας κάλυψε τον άλλον σε αυτά που μας έλειπαν. Γιατί άλλωστε λέγεται "το άλλο μας μισό"; Γιατί είναι αυτό ακριβώς. Αυτός που θα γεμίσει τα κενά μας. Δεν ξέρω καλύτερο τρόπο να το περιγράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Το άλλο μισό σε άνθρωπο, αμφιβάλλω οτι υπάρχει ή οτι δεν υπάρχει.:hmm:
Το μόνο άλλο μισό που υπάρχει και είμαι σίγουρη πως θα το απολαύσω, είναι το πιάτο με το γλυκό στο ψυγείο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το άλλο μισό σε άνθρωπο, αμφιβάλλω οτι υπάρχει ή οτι δεν υπάρχει.:hmm:
Το μόνο άλλο μισό που υπάρχει και είμαι σίγουρη πως θα το απολαύσω, είναι το πιάτο με το γλυκό στο ψυγείο:P
Μόλις βρήκες το άλλο σου μισό: η ζυγαριά σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μόλις βρήκες το άλλο σου μισό: η ζυγαριά σου. :P
Μπα...δεν νομίζω..
Η ζυγαριά μου είναι μια "φίλη" που συμβουλεύομαι, αλλά όχι έτσι όπως υποθέτω οτι εννοείς;),
καθότι είμαι 1.60 και ζυγίζω 48 κιλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ενώ δεν έχεις άδικο, προσωπικά θεωρώ οτι αν ένας άνθρωπος είναι τελείως ολοκληρωμένος από μόνος του, τι στο καλό τη θέλει τη σχέση; Οι άνθρωποι που θεωρούν οτι δε χρειάζονται κανέναν γιατί είναι ευτυχισμένοι κι ολοκληρωμένοι από μόνοι τους προσωπικά με θλίβουν, γιατί θεωρώ οτι ποτέ δε θα νιώσουν αυτή την αίσθηση οτι υπάρχει αυτός ο άνθρωπος εκεί που με συμπληρώνει, βρίσκει τις αδυναμίες μου και τις καλύπτει, βρίσκω τις αδυναμίες του και τις καλύπτω, και στο τέλος της μέρας είμαστε κι οι δυο ευτυχισμένοι κι ολοκληρωμένοι γιατί ο ένας κάλυψε τον άλλον σε αυτά που μας έλειπαν. Γιατί άλλωστε λέγεται "το άλλο μας μισό"; Γιατί είναι αυτό ακριβώς. Αυτός που θα γεμίσει τα κενά μας. Δεν ξέρω καλύτερο τρόπο να το περιγράψω.

Γιατί να μπουν σε μια διαδικασία η οποία κατά μεγάλο βαθμό, θα τελειώσει άδοξα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Είτε βρούμε το άλλο μας "μισό", είτε κάποιο άλλο "μισό", όλα, αργά ή γρήγορα έχουν ένα τέλος.
Απλά προσδοκούμε σε όσο το δυνατό μεγαλύτερη διάρκεια και ταυτόχρονη ευδαιμονία με τον/την σύντροφο, ώστε στο τέλος, στον απολογισμό, να μπορούμε να πούμε οτι ναι, εκείνος/η με έκανε καλύτερο άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top