Τελικά ξέρουμε τι αγοράζουμε;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Για να δίνει η φίλη σου 1800 ευρώ για τσάντα, έτσι κι αλλιώς την κλέβουν οπότε ποιά η διαφορά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Για να δίνει η φίλη σου 1800 ευρώ για τσάντα, έτσι κι αλλιώς την κλέβουν οπότε ποιά η διαφορά?

Δεν ειναι φιλη μου, την ξερει μια γνωστη μου!
Ενταξει, ο καθενας μπορει να τα διαθεσει οπως θελει τα χρηματα του, δικαιωμα του ειναι! Απλα αυτο το μαγαζι δεν πιστευα οτι θα φερνει προιοντα μαιμου, γιατι ειναι πολυ γνωστο!
Προσωπικα, δεν δυναμαι να δωσω πανω απο 60 ευρω για τσαντα, ποσο μαλλον 2 μισθους με τα σημερινα δεδομενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Λοιπον, εμενα μια γνωστη γνωστης μου, αγορασε μια επωνυμη τσαντα γαλλικου οικου μοδας ( μη πω την επωνυμια, παντως πασιγνωστη) απο κασταστημα στη θεσσαλονικη(νομιζω) που πουλαει τσαντες, πορτοφολια και τετοια αποκλειστικα αυτης της μαρκας! Την αγορασε περιπου 1800 ευρω :eek: ! Μετα απο καιρο, πηγε ενα ταξιδι στο Παρισι, και επειδη ειχε χαλασει λιγο το λουρακι στην τσαντα πηγε σε ενα καταστημα αυτου το οικου μοδας στο Παρισι για να της την φτιαξουν ! Και τι της λενε εκει ? Οτι η τσαντα της δεν ειναι αυθεντικη!!! Εδωσε 1800 ευρω γιατι νομιζε οτι ειναι αυθεντικη και ηταν μαιμου :whistle:

Ωραίος αστικός μύθος. Εφάμιλλος αυτού με τους κροκοδειλους στον υπόνομο. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καλά σίγουρα.
Αυτό που λέω είναι ότι γενικά επικρατεί μια φήμη ότι κάποια πρατήρια έχουν καλύτερη βενζίνη λόγω επωνυμίας.
Συμφωνείς;
Απο κει και πέρα παίζεις με την μπέσα κάθε βενζινά.
Αυτό.


Βασικα παει αναποδα... Μερικα πρατιρια εχουν χειροτερη βενζινη λογο νοθειας. Αρα τα πρατηρια που δεν νοθευουν, συνιθος καταληγουν να εχουν καλο ονομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ωραίος αστικός μύθος. Εφάμιλλος αυτού με τους κροκοδειλους στον υπόνομο. :rolleyes:

Ετσι της ειπαν οταν πηγε στο καταστημα στη Γαλλια για να την επισκευασει.Δεν ημουν μπροστα ουτε οταν αγορασε την τσαντα ουτε οταν την πηγε για φτιαξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ναι αλλά πως γίνεται και στα καταστήματα που αγοράζεις προιόντα να αναγράφεται "Made in China" και το καρτελάκι να είναι το ίδιο;Είπαμε απομίμηση μέχρι ένα σημείο, όχι και κάθε λεπτομέρεια από το καρτελάκι
Τώρα που το θυμήθηκα είχε γίνει άλλο ένα περιστατικό, πέρσι νομίζω το έδειχνε ο Τριανταφυλλόπουλος (σοβαρός δημοσιογράφος θα μου πεις, αλλά τέσπα), οπού μια είχε πάρει από αντιπροσωπία εδώ στην Ελλάδα μια τσάντα D&G και στην τελική ήταν μαιμού, από τη μια βρε κυρά μου αν δεν ξέρεις να της ξεχωρίζεις τη δίνεις ένα κάρο λεφτά, αλλά από την άλλη που να πάει το μυαλό σου, υποτίθεται από την αντιπροσωπία την πήρες.

Βέβαια ρίχνω φταίξιμο και σε εμάς, εγώ πχ αγοράζω από διάφορα καταστήματα με νεανικά ρούχα και ποτέ δεν έκατσα να δω τι εταιρίες είναι, από που είναι κτλ, πχ πέρασε αρκετός καιρός μέχρι να μάθω ότι τα μαγαζιά bershka, pull and bear, zara και λοιπά καταστήματα ίδιου "προφίλ" ανήκουν σε Ισπανική πολυεθνική.
Όπως είχα μάθει πρόσφατα ότι πολλά ρούχα της bershka παράγονται στη Τουρκία και ας είναι Ισπανικά ή τέλος πάντων ανήκουν σε Ισπανική πολυεθνική.
Και οκ, αυτό ας πω ότι είναι λογικό, το ότι μπορείς να τα βρεις και άλλου πιο φτηνά δεν είναι λίγο περίεργο;
Και δε μιλάω μόνο για ρούχα αλλά και για εσώρουχα που το ανέφερα στο πρώτο ποστ. :hmm:

Βασικά Queen of Hearts το ίδιο περιστατικό πρέπει να λέμε, ή η γνωστή σου, σου είπε ψέμματα ότι την ξέρει, ή ο κόσμος είναι πολύ μικρός. Εγώ το είχα δει στον Τριανταφυλλόπουλο και μετά όταν έκαναν από εφορίες ελέγχους στο κατάστημα το έδειχναν όλα τα κανάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ετσι της ειπαν οταν πηγε στο καταστημα στη Γαλλια για να την επισκευασει.Δεν ημουν μπροστα ουτε οταν αγορασε την τσαντα ουτε οταν την πηγε για φτιαξιμο.

Εγω αυτή την ιστορία την είχα ακούσει για το Louis Vuitton της Κηφισιάς.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγω αυτή την ιστορία την είχα ακούσει για το Louis Vuitton της Κηφισιάς.. :redface:
Για αυτό είναι αστικός μύθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Στην Ελλάδα παίρνουν ΟΛΟΙ από τα ίδια διυλιστήρια άρα είναι η ίδια ακριβώς βενζίνη σε όλες τις επωνυμίες. Η μόνη διαφορά είναι ότι κάποιοι την νοθεύουν παραπάνω.

ποιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μόνο που η Louis Vuitton της Κηφισιάς τοτε έκλεισε για 2 βδομάδες (και καλά έκαναν εργασίες, ενώ δεν έκαναν γιατί τίποτα δεν άλλαξε), και μετά έκαναν εκπτώσεις 50% σε όλα τα είδη τους. Είναι γνωστό ότι η συγκεκριμένη μάρκα δεν κάνει ΠΟΤΕ εκπτώσεις.

Queen of Hearts εσύ για τη Louis Vuitton το χεις ακούσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Που να ξέρω μωρέ ποιοί την νοθεύουν παραπάνω? Δεν είναι πως θα βγάλω το σετ του μικρού χημικού στο πρατήριο και αφού ελέγξω το δείγμα να αποφασίσω αν θα το γεμίσω ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αφού δεν ξέρετε για ποιους μιλάτε πώς ξέρετε ότι τη νοθεύουν; wtf people :P

Τελικά λέμε για το τι ξέρουμε ή τι ακούσαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Μόνο που η Louis Vuitton της Κηφισιάς τοτε έκλεισε για 2 βδομάδες (και καλά έκαναν εργασίες, ενώ δεν έκαναν γιατί τίποτα δεν άλλαξε), και μετά έκαναν εκπτώσεις 50% σε όλα τα είδη τους. Είναι γνωστό ότι η συγκεκριμένη μάρκα δεν κάνει ΠΟΤΕ εκπτώσεις.

Queen of Hearts εσύ για τη Louis Vuitton το χεις ακούσει?

Gilda μπορεί και αυτό που λέω εγώ για louis vuitton να ήταν και να μην θυμάμαι καλά, αλλά ο Τριανταφυλλόπουλος είχε πιάσει γενικά πολλά μεγάλα καταστήματα με επώνυμα προιόντα από διάφορες εταιρίες.
Απλά όταν έγιναν καταγγελίες και γινόντουσαν έλεγχοι θυμάμαι που το λέγανε και τα υπόλοιπα κανάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Είναι δύσκολο να βρεις άκρη από ένα σημείο και μετά, αλλά όπως λες ZoeXal, όσο πας προς τα μέσα, οι εταιρείες παραγωγής λιγοστεύουν. Επειδή έχω μια μικρή πείρα σε αυτό το χώρο λόγω του περιγύρου μου, μπορώ να σου πω πως πολλές φορές ούτε και οι ίδιοι οι καταστηματάρχες δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την μαϊμού από το αυθεντικό. Έχει περάσει σε άλλο επίπεδο η απάτη...

Όπως επίσης γνωρίζω καλά πως πολύ γνωστές εταιρείες με καλά ρούχα, τα φέρνουν από Κίνα, βάζουν την επωνυμία τους και τα μοσχοπουλάνε όπως σήμερα που είδα ένα πλεκτό φορεματάκι made in China 90€ επειδή έφερε ένα συγκεκριμένο όνομα.

Ακόμη και εταιρείες όπως Hugo Boss, Ralph Lauren, Burberry, προμηθεύονται προϊόντα από Κίνα ή Ταϊβάν και τα μοιράζουν μαζί με αυτά που έχουν κατασκευαστεί στις χώρες που εδρεύουν. Έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον στην «πιάτσα». :P Αν θέλετε να βρείτε κάτι συγκεκριμένο και να πάρετε το real thing, καλύτερα να ψάχνετε στα site τους πού βρίσκονται οι πραγματικοί αντιπρόσωποι και να ψωνίζετε μόνο εκεί ή στο δικό τους online shop. Πάντα check στα καρτελάκια για χώρα προέλευσης, να είναι δηλαδή η original και όχι κάποια άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Queen of Hearts εσύ για τη Louis Vuitton το χεις ακούσει?

ναι γιαυτη ηταν! αλλα δεν ειχε αγορασει την τσαντα απο την Κηφισια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Από ότι φαίνεται αν και τις φοβάμαι τις αγορές μέσω ίντερνετ, στη τελική βγαίνουν πιο έγκυρες αν αγοράζεις από το επίσημο σαιτ της κάθε εταιρίας.
Πέρα από αυτό όμως εγώ δεν εστιάζω τόσο στη "μάρκα",τι με νοιάζει τώρα τι γράφει το καρτελάκι, λες και θα το δει κανείς, το θέμα είναι να νιώθω άνετο το ρούχο , να μη μου προκαλεί δερματικά προβλήματα και να μου αρέσει αισθητικά, εστιάζω πιο πολύ στην απάτη που στήνεται, γιατί όπως είπα, αν είναι να μη πληρώνω τη ποιότητα και να πληρώνω το όνομα ας το βράσω. Χίλιες φορές να ψωνίζω από συνοικιακά μαγαζιά που ουσιαστικά θα παίρνω ίδια ποιότητα σε χαμηλότερη τιμή και θα στηρίξω και με τέτοιο τρόπο μικρές επιχειρήσεις (τώρα θα μου πεις, ανάγκη σε έχουν, αλλά λέμε τώρα).

Πάντως για αγορές μέσω ίντερνετ το σκέφτομαι έντονα, απλά κολλάω γιατί δεν είμαι εξοικειωμένη με τους τρόπους πληρωμής και δε ξέρω σε περιπτώσεις που θέλω αλλαγή (λόγο μεγέθους πχ) αν θα μου την κάνουν,αν είναι εύκολο σαν διαδικασία να γίνει, και αν θα επιβαρυνθώ κι άλλο οικονομικά (και πόσο θα επιβαρυνθώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αφού δεν ξέρετε για ποιους μιλάτε πώς ξέρετε ότι τη νοθεύουν; wtf people :P

Τελικά λέμε για το τι ξέρουμε ή τι ακούσαμε;

Στα πάντα υπάρχουν κάποιοι που τα νοθεύουν. Ξέρω συγκεκριμένα μαγαζιά που νοθεύουν ποτά (λόγω παλαιότερης εργασίας) και ξέρω και κόσμο που λόγω εργασίας ξέρει πρατήρια που νοθεύουν βενζίνη. Μπορεί να μην έχω ασχοληθεί ποτέ επαγγελματικά με τα πετροχημικά, όμως όπως με πιστεύουν αυτοί όταν τους λέω πως τα τάδε μαγαζιά νοθεύουν τα ποτά, έτσι τους πιστεύω κι εγώ όταν μου λένε πως το τάδε πρατήριο νοθεύει την βενζίνη.
Φυσικά δεν μπορώ να σου πω για όλα, ούτε να σου πω ποιά δεν το κάνουν. Ομως να πιστεύεις πως η νοθεία είναι αστικός μύθος δεν είναι καθόλου ορθό γιατί εγγυημένα συμβαίνει κάπου, πράγμα που το κάνει πιθανό να συμβαίνει οπουδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αφού δεν ξέρετε για ποιους μιλάτε πώς ξέρετε ότι τη νοθεύουν; wtf people :P

Τελικά λέμε για το τι ξέρουμε ή τι ακούσαμε;



Οταν εχεις δουλεψει σε βενζιναδικα και εκτος απο αυτο εχεις διαπιστωσει πως εχεις συγκεκριμενα προβληματα στα οχηματα σου οποτε βαζεις βενζινη απο το ταδε βενζιναδικο, θεωρω πως μπορω να ξερω στο περιπου τι συμβενει γυρο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στα ρουχα κυριως
ι ανθρωποι πρεπει να πληρωσουν κατι ακριβα για να το εκτιμησουν
φουσκωτες τιμες της πλακας τελειως

αν παρεις κατι,,ενα ρουχο πχ,,και πεις οτι πηρες ακριβοτερα απο οτι πραγματικα θα το θαυμασουν,,-θα πουν καλο ειναι-
αν πεις οτι το πηρα κοψοχρονια θα σε κοριδεψουν

εδικα σε ρουχα πια και ειδικα σε γυναικεια αλλα και ανδρικα παπουτσια πχ,,η κοριδια παει συννεφο

και κονομαγανε οι μαγαζατορες πουλωντας βιτρινα και φιγουρα
σε αυτους που δεν παρατηρουσαν απλα τι επαιρναν και δεν εψαχναν την αγορα

γιαυτο τωρα με την κριση εκλεισαν τοσα ρουχαδικα
-στην τηλεοραση ζωντανα ελεγε μια πχ,,εδω δεν πουλαμε φτηνα δεν ειμαστε λαικη ή κατι τετοιο..

η ακριβη τιμη καποτε αυξανε την πελατεια..τετοια τρελα..

παρομοια υπαρχουν στα απορρυπαντικα φιρμας πχ,,ολα τα ιδια εχουν,,και πληρωνεις φιρμα,,και μαρκετινγκ
δενε λεμε να μην παρεις κατι ακριβο,,να το παρεις,,αλλα μονο αν αξιζουν τα λεφτα του,,και η ποιοτητα,,οχι μονο λογω φιρμας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οταν εχεις δουλεψει σε βενζιναδικα και εκτος απο αυτο εχεις διαπιστωσει πως εχεις συγκεκριμενα προβληματα στα οχηματα σου οποτε βαζεις βενζινη απο το ταδε βενζιναδικο, θεωρω πως μπορω να ξερω στο περιπου τι συμβενει γυρο μου.

ε αν ξέρετε κάτι συγκεκριμένο πείτε το αυτό λέω, δε θα ρθει κανείς να σας τραβήξει το αυτί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top