Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 193)
  • Καπνίζω επειδή το θέλω

    Ψήφοι: 50 25.9%
  • Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω

    Ψήφοι: 8 4.1%
  • Το κατάφερα και το έκοψα

    Ψήφοι: 18 9.3%
  • Είμαι μονο παθητικός καπνιστής

    Ψήφοι: 117 60.6%

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγώ δεν έχω δει πότε καπνιστή να μην σεβαστεί τον μη-καπνιστή
Αυτο που λες ειναι σχετικο τις περισσοτερες φορες. Μαλλον θα εννοεις οτι αν ενας μη-καπνιστης πει σε ενα καπνιστη να σβησει το τσιγαρο του και ο καπνιστης σεβεται το οτι τον ενοχλει. Αυτο ισχυει οντως. Αλλα το θεμα ειναι οτι το τσιγαρο ενοχλει παντα τους μη-καπνιστες. Για αυτο πρεπει οι καπνιστες να σεβονται το χωρο τον οποιο βρισκονται τις περισσοτερες φορες (π.χ. σε μια δημοσια υπηρεσια) και να μην περιμενουν να ακουσουν "Παρακαλω μηπως μπορειτε να σβησετε το τσιγαρο γιατι με ενοχλει". Για εμενα αυτο θα πει σεβασμος του καπνιστη απεναντι στο μη-καπνιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να καπνίζουμε πουθενά παρα μόνο στα σπίτια μας όταν είμαστε τελείως μόνοι μας. Σου φαίνεται λογικό/εύκολο αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Οχι απολυτα. Για αυτο εχουν θεσπιστει οι χωροι καπνιστων και μη-καπνιστων, αν και δεν υπαρχουν και παντου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα αυτό ειναι σκέτη κοροιδία, αφου πάλι στον ίδιο χώρο είναι καπνιστές και μη καπνιστές.
Πάντως σαν καπνίστρια, το θεωρώ αδιανόητο να καπνίσω σε χώρο μη καπνιστών. Όταν όμως δεν είναι τίποτα απο τα 2 (δλδ ούτε καπνιστών, ούτε μη) τότε γιατί να μην καπνίσω? Αν κάποιος ενοχλείται και μου πει να το σβήσω τότε υεχαρίστως να το κάνω. Αλλά αν δεν ενοχλείται κανείς? εδώ εγώ 8 χρονών παιδάκι ήμουν και όταν κάπνιζε η μάνα μου (το έκοψε πριν 11 χρόνια) πήγαινα και μύριζα τον καπνό γιατί μου άρεσε. Δεν νομίζω οτι τους ενοχλεί όλους τους μη-καπνιστές. Εντάξει, δεν λέω οτι τους αρέσει, αλλά δεν νομίζω να τους ενοχλεί και όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μα αυτό ειναι σκέτη κοροιδία, αφου πάλι στον ίδιο χώρο είναι καπνιστές και μη καπνιστές.
Πάντως σαν καπνίστρια, το θεωρώ αδιανόητο να καπνίσω σε χώρο μη καπνιστών. Όταν όμως δεν είναι τίποτα απο τα 2 (δλδ ούτε καπνιστών, ούτε μη) τότε γιατί να μην καπνίσω? Αν κάποιος ενοχλείται και μου πει να το σβήσω τότε υεχαρίστως να το κάνω. Αλλά αν δεν ενοχλείται κανείς? εδώ εγώ 8 χρονών παιδάκι ήμουν και όταν κάπνιζε η μάνα μου (το έκοψε πριν 11 χρόνια) πήγαινα και μύριζα τον καπνό γιατί μου άρεσε. Δεν νομίζω οτι τους ενοχλεί όλους τους μη-καπνιστές. Εντάξει, δεν λέω οτι τους αρέσει, αλλά δεν νομίζω να τους ενοχλεί και όλους.

Εμένα το τσιγάρο τώρα πια δεν με πειράζει γιατι με την συχνοτητα που πατουσα το πόδι μου σε χώρους που καπνιζουν πολλα ατομα μαζι οπως ιντερνετ καφε εφτασα σε σημειο να ειμαι παθητικος καπνιστης για τα καλα.Αυτο δεν σημαινει πως αφου το ανεχω δεν υπαρχει προβλημα.Δεν γουσταρω να χαλασω την υγεια μου επειδη καποιοι αλλη το θελουν.Παντως παντα το ζηταω ευγενικα να το σβησουν.Εχουν και αυτη δικαιωμα να...χαλανε την υγεια τους:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Σωστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Αυτο που λες ειναι σχετικο τις περισσοτερες φορες. Μαλλον θα εννοεις οτι αν ενας μη-καπνιστης πει σε ενα καπνιστη να σβησει το τσιγαρο του και ο καπνιστης σεβεται το οτι τον ενοχλει. Αυτο ισχυει οντως. Αλλα το θεμα ειναι οτι το τσιγαρο ενοχλει παντα τους μη-καπνιστες. Για αυτο πρεπει οι καπνιστες να σεβονται το χωρο τον οποιο βρισκονται τις περισσοτερες φορες (π.χ. σε μια δημοσια υπηρεσια) και να μην περιμενουν να ακουσουν "Παρακαλω μηπως μπορειτε να σβησετε το τσιγαρο γιατι με ενοχλει". Για εμενα αυτο θα πει σεβασμος του καπνιστη απεναντι στο μη-καπνιστη.
Τελικά κάλα λένε οι μη καπνίστες είναι οι πιο περίεργοι και τα θέλουν όλα. Δεν έχω δει πότε κάποιον καπνιστή να μην σέβετε μη καπνιστή, ακόμη και όταν πάρει την άδεια να καπνίσει σε παρέα μη καπνιστών κάνει τα πάντα να μην πηγαίνει ο κάπνος πάνω τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά απ'οσο έχω καταλάβει οι μη-καπνιστές θα στματήσουν να παραπονιούνται μόνο όταν εξαφανιστεί κι ο τελευταίος καπνιστής απο τη γη. Δεν θέλουν να υπάρχουμε, κι αμα υπάρχουμε δεν θέλουν να τους πλησιάζουμε σε ακτίνα <100m.
Αν κάνω λάθος ας με διαψεύσει κάποιος μη-καπνιστής γιατί εχώ αυτό έχω καταλάβει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τελικά κάλα λένε οι μη καπνίστες είναι οι πιο περίεργοι και τα θέλουν όλα. Δεν έχω δει πότε κάποιον καπνιστή να μην σέβετε μη καπνιστή, ακόμη και όταν πάρει την άδεια να καπνίσει σε παρέα μη καπνιστών κάνει τα πάντα να μην πηγαίνει ο κάπνος πάνω τους.

Exposed μάλλον οι γνωστοί σου είναι πολύ ευγενικοί. Δεν είναι όλοι έτσι όμως. Οι περισσότεροι καπνιστές που γνωρίζω εγώ είναι τόσο εξαρτημένοι και το κάνουν τόσο μηχανικά που δεν συνειδητοποιούν όχι μόνο πού πάει ο καπνός, ούτε καν ξέρουν πόσα τσιγάρα κάπνισαν όσο είμαστε πχ σε μια καφετέρια.

Michelle μπορεί κάποιες φορές να είμαστε υπερβολικοί ή "ρατσιστές" αλλά όταν τα μάτια μου τσούζουν και δακρύζουν από τον καπνό, δεν φταίω εγώ! Δεν το κάνω επίτηδες! Είναι λοιπόν φυσικό να εκνευρίζομαι και να τους τη λέω:)

Ίσως αν κάποτε κόψετε το κάπνισμα να μας καταλάβετε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Palladin. Στο κάτω-κάτω οι μη καπνιστές έχουμε κάθε δικαίωμα να μην αναπνέουμε τον καπνό των καπνιστών... Τώρα μπορεί να γινόμαστε κάποιες φορές φορτικοί αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην προστατέψουμε την υγεία μας (και των καπνιστών) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Palladin:
Exposed μάλλον οι γνωστοί σου είναι πολύ ευγενικοί. Δεν είναι όλοι έτσι όμως. Οι περισσότεροι καπνιστές που γνωρίζω εγώ είναι τόσο εξαρτημένοι και το κάνουν τόσο μηχανικά που δεν συνειδητοποιούν όχι μόνο πού πάει ο καπνός, ούτε καν ξέρουν πόσα τσιγάρα κάπνισαν όσο είμαστε πχ σε μια καφετέρια.

Michelle μπορεί κάποιες φορές να είμαστε υπερβολικοί ή "ρατσιστές" αλλά όταν τα μάτια μου τσούζουν και δακρύζουν από τον καπνό, δεν φταίω εγώ! Δεν το κάνω επίτηδες! Είναι λοιπόν φυσικό να εκνευρίζομαι και να τους τη λέω:)

Ίσως αν κάποτε κόψετε το κάπνισμα να μας καταλάβετε:P
Έλα τώρα! Μην μου πεις οτι τις περισσότερες φορές που έχεις κοντά σου καπνιστή τα μάτια σου τσούζουν απο τον πολύ καπνό! Καλά, πούρα καπνίζουν όλοι σου οι γνωστοί? :P
Ας μην είμαστε υπερβολικοί βρε παιδιά. Σε λίγο θα βγάλετε τους καπνιστές ανθρωπόμορφα κτήνη! :P
ifrit για τη δική σας υγεία το δέχομαι. Μην μου το παίζεις όμως οτι το κάνετε και για τη δική μας υγεία! Μου θυμίζει τον Μπους που το έπαιζε οτι ρίχνει βόμβες στο Ιράκ για το καλό τους! Έχουμε κάθε δικαίωμα να χαλάμε την υγεία μας. Μόνο για τη δική σας υγεία να νοιάζεστε, για την δική μας υγεία είμαστε εμείς και μόνο εμείς υπευθυνοι. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Όχι, δεν καπνίζουν πούρα, και ούτε τσούζουν τα μάτια μου όταν καπνίζουν 1-2 από την παρέα. Όταν όμως σε μια παρέα 10 ατόμων καπνίζουν οι μισοί και παραπάνω, τότε έχω πρόβλημα. Για να μη σου πω τι γίνεται σε μαγαζιά που δεν έχουν καλό εξαερισμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
ifrit για τη δική σας υγεία το δέχομαι. Μην μου το παίζεις όμως οτι το κάνετε και για τη δική μας υγεία! Μου θυμίζει τον Μπους που το έπαιζε οτι ρίχνει βόμβες στο Ιράκ για το καλό τους! Έχουμε κάθε δικαίωμα να χαλάμε την υγεία μας. Μόνο για τη δική σας υγεία να νοιάζεστε, για την δική μας υγεία είμαστε εμείς και μόνο εμείς υπευθυνοι. :mad:

ας είστε υπέυθυνοι σε χώρους που φιλοξενούν μόνο καπνιστές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kαι γιατί να μην πούμε οτι φταίει ο εξαερισμός και όχι οι καπνιστές? Οι καπνιστές φταίνε ωρε που η χώρα μας έχει μείνει στο μεσαίωνα? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
ας είστε υπέυθυνοι σε χώρους που φιλοξενούν μόνο καπνιστές...
Ενώ στους υπόλοιπους χώρους είστε υπευθυνοι εσείς για την υγεία μας?
Καλά ifrit, απο δω και στο εξής θα σε φωνάζω "μπαμπα" :P :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για τον εξαερισμό σίγουρα δεν φταίνει ο καπνίστες πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
μα δεν είμαι υπέυθυνος για την υγεία κανενός απλώς και μόνο για την δική μου και όταν είμαι με έναν καπνιστή και του απαγορεύω να καπνίσει προστατεύω την υγεία μου παράλληλα με τη δική του. αυτό εννοούσα παιδί μου... :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
O,τι πεις μπαμπακα! :P

(τώρα που μου έκοψε τα λεφτά ο κανονικός μπαμπας, με υιοθέτησε o ifrit :P :hehe: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι ifrit όμως μην ζήτας να σου πούμε και μπράβο που σκέφτεσε την υγεία μας, γιατί αν εσείς δεν πάθενατε τπτ είμαι σίγουρος ότι δεν θα σας ένοιαζε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Μα Exposed δεν ζήτησα να μου πει κανείς μπράβο.. και γιατί να μη με νοιάζει? για τόσο αναίσθητο με έχεις? Michelle δεν έχω money ξέμεινα κι εγώ... :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top