Ποιος κέρδισε το φλουρί στο σπίτι σας;

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Μην χαίρεσαι δεν βρήκες το φλουρί!
Πρώτη φορα βρήκα και εγώ κάτι στο γλυκό μου και χάρηκα, αλλα τώρα πρέπει να πληρώσω..?
And look I found the trinket!

A king cake (sometimes rendered as kingcake, kings' cake, king's cake, or three kings cake) is a type of cake associated with the festival of Epiphany in the Christmas season in a number of countries, and in other places with the pre-Lenten celebrations of Mardi Gras / Carnival. It is a popular food item during the Christmas season (Christmas Eve to Epiphany) in Lebanon, France, Belgium, Quebec and Switzerland (galette or gâteau des Rois), Portugal (bolo rei), Spain, and Spanish America (roscón or rosca de reyes and tortell in Catalonia).

The cake has a small trinket (often a small plastic baby, said to represent Baby Jesus) inside.
In most workplaces, the one who finds the trinket must be bought lunch once a month until the next year, when they must provide the King Cake.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
σε εμας το βρηκε το κομματι του Χριστου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
σε εμας το βρηκε το κομματι του Χριστου


επρεπε να του πείτε να κατέβει να το πάρει εντός πεντε λεπτών, αλλιώς το παίρνει ο επόμενος :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μην χαίρεσαι δεν βρήκες το φλουρί!
Πρώτη φορα βρήκα και εγώ κάτι στο γλυκό μου και χάρηκα, αλλα τώρα πρέπει να πληρώσω..?
And look I found the trinket!

A king cake (sometimes rendered as kingcake, kings' cake, king's cake, or three kings cake) is a type of cake associated with the festival of Epiphany in the Christmas season in a number of countries, and in other places with the pre-Lenten celebrations of Mardi Gras / Carnival. It is a popular food item during the Christmas season (Christmas Eve to Epiphany) in Lebanon, France, Belgium, Quebec and Switzerland (galette or gâteau des Rois), Portugal (bolo rei), Spain, and Spanish America (roscón or rosca de reyes and tortell in Catalonia).

The cake has a small trinket (often a small plastic baby, said to represent Baby Jesus) inside.
In most workplaces, the one who finds the trinket must be bought lunch once a month until the next year, when they must provide the King Cake.

Άν κατάλαβα καλά απο το κειμενάκι,δεν πληρώνεις εσύ που το βρήκες...Αλλά πρέπει να σε κερνάνε γεύμα μιά φορά τον μήνα,μέχρι την επόμενη κοπή της πιτας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
η μαμά μου.....!!!! άλλα μου το έδωσε....πιανεται???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

htsopelas

Νεοφερμένος

Ο htsopelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το βρηκε το μελλοντικο μου βαφτηστηρι που θα γεννηθει τον απριλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Εγώ, δύο φορές!
Νομίζω πως δεν θα με πάει καλά η χρονιά φέτος...τέτοια τύχη, μεσα σε δύο μέρες; Κάτι μου βρωμάει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εγώ το κέρδισα, αλλά ο νέος χρόνος μπήκε με τον χειρότερο τρόπο, αν και το κακό είχε αρχίσει απο τις τελευταίες μέρες του 2012 και συνεχίζεται.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Σωστά λάθος κομμάτι έκανα paste και λάθος κομμάτι γλυκό έφαγα!:P

Μα πρώτη φορα μου τυχαίνει φλουρί σε μεγάλη συνάθροιση και είπα και εγώ ωραία κάτι θα κέρδισα!:)

Αν έχεις τύχη διάβαινε..

Viva la Mexico!

In the Mexican culture, this person has to throw a party and provide tamales and atole to the guests.
εγώ πρέπει να τους ταΐσω και δεν ξέρω και τι είναι οι tamales.. μάλλον κάτι καυτερό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Ευτυχώς, όχι μόνο δεν κέρδισα φλουρί, αλλά έσπασα και έναν καθρέφτη! :yahoo:
Φέτος, μιλάμε και για πολύ τύχη ναούμε...:smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ο μπαμπάς.
αλλά! εγώ βρήκα φλουρί στο δρόμο βδομάδες πριν.
Και παραλίγο να μου πέσει και στο χριστουγεννοπρωτοχρονιάτικο πάρτυ μέχρι που κατάλαβαμε πως πριν από εμένα καθόταν και άλλη μια κοπέλα.

Ευτυχώς, όχι μόνο δεν κέρδισα φλουρί, αλλά έσπασα και έναν καθρέφτη! :yahoo:
Φέτος, μιλάμε και για πολύ τύχη ναούμε...:smoke:
Ασε μας μωρέ.
Εγώ με του που επέστρεψα στη πόλη που σπουδάζω, σε έτος 2013 αυτό, πλημμύρισε η κουζίνα μου, κάηκε κάτι στον πίνακα με τις ασφάλειες, κάηκε το φουρνάκι και 2 λάμπες, έχασα λόγω της πλημμύρας την προθεσμία μιας εργασίας και γυρνάμε σαν τους άστεγους σε λέσχες και φίλους για να φάμε κάνα φασολάκι μέχρι να πάρουμε τον νέο φούρνο. Μην πεθάνουμε κιόλας. Συν τα 20 ευρά του ηλεκτρολόγου που έκατσε 1 λεπτό με το ζορι, τα 60 του ξεχασμένου μιας μέρας υδραυλικού, τα 110 του φουρνακίου και τα 20 της μιας λάμπας. Η άλλη ας περιμένει δλδ. Δεν θα πεθάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Karxarias zaxos

Νεοφερμένος

Ο Karxarias zaxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παίδες εγώ το κέρδισα το φλουράκι και πιστεύω να τα καλά το 2013!!!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Όλοι μαζί
Το βαλα στη μέση όταν δεν κοιτούσε η θεία μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Όλοι μαζί
Το βαλα στη μέση όταν δεν κοιτούσε η θεία μου
:hmm::hmm::hmm:εσύ θα πρέπει να τους αγαπάς όλους...:):):)
Πιστεύω, οτι κάπως έτσι θα ένοιωσε και ο Μέγας Βασίλειος.
Να μην αδικήσει κανέναν...αυτή είναι και η πραγματική ουσία στο κόψιμο της Βασιλόπιτας.

Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά σε όλους...:):):)

Μακάρι αυτή τη νέα χρονιά να αποφασίσουμε όλοι μας να μεριμνήσουμε για το καλό της ψυχής μας.

Ευλογημένο και ευτυχισμένο το νέο έτος 2013!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μακάρι αυτή τη νέα χρονιά να αποφασίσουμε όλοι μας να μεριμνήσουμε για το καλό της ψυχής μας.

Οκ εσεις κρατηστε αυτη την ευχη, εγώ θα κρατησω την ευχή για τα λεφτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Φέτος το έτυχα 2 φορές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εγω το ετυχα,οπως και προπερσι,που εντελει περασα στη σχολη που ηθελα.Φετος...θα περασω ολα τα αθηματα του ετους με την πρωτη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evavar

Νεοφερμένος

Η Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Το αγένητο μωρό της νύφης μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

techgirl

Νεοφερμένος

Η techgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πιστευετε πως όντως αν σου πέσει το φλουρί έχεις τύχη? Πέρυσι έπεσε στον πατέρα μου και αρρώστησε πολυ :(...Φέτος έπεσε στην μάνα μου και απλώς παρακαλάω να μην έχουμε τα ίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Έχω και χειρότερο και με επαναλαμβανόμενο φαινόμενο, αλλά μη σας μαυρίσω... :cold:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top