Χρήσιμες συμβουλές για σωστό διάβασμα

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εγώ από τα νιάτα μου θυμάμαι αυτό περί σοκολάτας, και όντως βοηθούσε.
Νομίζω πως το βασικό είναι να έχεις οργάνωση. Δηλαδή να ξέρεις από την αρχή της μελέτης πόση ύλη θα καλύψεις, και πόση ώρα περίπου θα σου πάρει, και όχι να αγχώνεσαι να διαβάσεις όσο περισσότερο μπορείς.
Και το τελευταίο, να χεις συμπαράσταση από τους δικούς σου. Να καταλαβαίνουν το νόημα της ησυχίας, του ότι δεν πρέπει να ασκούν πίεση κλτ.

Και κάτι τελευταίο. Αν μια μέρα δεν μπορείς με τίποτα να συγκεντρωθείς, βγες μια βόλτα, περπάτησε, άδειασε το μυαλό σου, και όλα θα έρθουν στη θέση τους. Δεν έχει νόημα να πιέζεις τον εαυτό σου να διαβάσει αν εκείνη τη μέρα δεν μπορείς να συγκεντρωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Νομιζω πως ολα ειναι μεχρι να το παρεις αποφαση. Να πεις θα διαβασω για αυτο, επειδη θελω να πετυχω αυτο. Να εχεις εναν στοχο. Αν δεν εχεις στοχο μου φαινεται αδυνατο να πετυχεις. Και το σημαντικοτερο ειναι να μην πεις απο την αρχη<<Ωχ ποσο δυσκολα θα ειναι τα πραγματα, πως θα παλουκοθω να διαβασω?>>, γιατι με αυτη την λογικη το εχεις χαμενο το παιχνιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Μια καλή λύση -όταν διαβάζουμε- είναι να υπογραμμίζουμε λέξεις - κλειδιά. Η τακτική αυτή συνιστά μια πολύ καλή μνημονική τεχνική και μαθαίνουμε το μάθημα πιο εύκολα. Ενθυμούμενοι/ες τις λέξεις - κλειδιά μας έρχεται στο μυαλό όλο το μάθημα. Επίσης, πολύ καλό τονωτικό της μνήμης είναι οι φυσικοί χυμοί φρούτων και λαχανικών με μια κουταλιά μέλι.

Φιλικά,
Λυσιστράτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αν είναι για ασκήσεις φυσικής-μαθηματικών (θετική-τεχνολογική), εμένα με βοηθούσε τρομερά η μουσική!
Αλλά για διάβασμα σε μαθήματα θεωρητικής με παπαγαλίες και έτσι, πιατεύω ότι δεν είναι καλή ιδέα.

Ελπίζω να βοήθησα!

Υ.Γ: Δεν το έβαλα για πλάκα! Πραγματικά, αυτό που βοηθάει με τη μουσική, νομίζω, είναι ότι σε συνεπαίρνει και ξεχνιέσαι!
Υπήρξαν μέρες που έλυνα επί ώρες ασκήσεις επειδή ξεχνιόμουν με την μουσική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
για την εξεταστικη και γενικα για το πανεπιστημιο ποιος ειναι ο σωστος τρόποςς? η απομνημονευση τη θεση κατεεχει?δλδ την ιστορια πως αλλιώς θα την μαθεισ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αν είσαι ιστορικό-αρχαιολογικό, συλλυπητήρια. Ο "σωστός" τρόπος είναι να κάτσεις να μάθεις απ' έξω τα γεγονότα με τις χρονολογίες, λίγες μέρες πριν την εξέταση, και μετά να τα ξεχάσεις. Δυστυχώς αυτό θέλουν, όχι μόνο από σένα, αλλά και σε πολλές άλλες σχολές της φιλοσοφικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Αν είσαι ιστορικό-αρχαιολογικό, συλλυπητήρια. Ο "σωστός" τρόπος είναι να κάτσεις να μάθεις απ' έξω τα γεγονότα με τις χρονολογίες, λίγες μέρες πριν την εξέταση, και μετά να τα ξεχάσεις. Δυστυχώς αυτό θέλουν, όχι μόνο από σένα, αλλά και σε πολλές άλλες σχολές της φιλοσοφικής.
δλδ αναποφευκτη είναι η παπαγαλια ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγώ το καλύτερο διάβασμα το έκανα υπό πίεση.
Όταν ήξερα ότι έχω άφθονο χρόνο μπροστά μου, χαλάρωνα και δεν έκανα τίποτα.
Διάβαζα με ρυθμούς χελώνας. Πενήντα φορές διάβαζα την ίδια γραμμή. Τίποτα δε μου έμενε. Άντε πάλι από την αρχή. Γυρνούσα να δω πόσο έχω διαβάσει και διαπίστωνα ότι είχα διαβάσει μια σελίδα μόνο. Πάντα κάτι μου αποσπούσε την προσοχή και σηκωνόμουν από την καρέκλα μου. Όχι να φάω κάτι, όχι να χαζέψω λίγο τηλεόραση, όχι να μπω λίγο στο ίντερνετ, όχι να πάω τουαλέτα, όχι να ξυθώ, όχι το ένα όχι το άλλο...έψαχνα διαρκώς ευκαιρίες να χαβαλεδιάσω. Σαν σκουλήκι.
Όταν, όμως, έμπαινε το αυγό στον κώλο (σόρι κιόλας για την έκφραση) πατούσα κάτι γκαζίδια...δε σήκωνα κεφάλι. Οι κύκλοι από τα ξενύχτια έφταναν ως το πάτωμα.
Βλακεία μου.

Το περίεργο είναι ότι παρ' ότι τα άφηνα τελευταία στιγμή πάντα απέδιδα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Εγώ το καλύτερο διάβασμα το έκανα υπό πίεση.
Όταν ήξερα ότι έχω άφθονο χρόνο μπροστά μου, χαλάρωνα και δεν έκανα τίποτα.
Διάβαζα με ρυθμούς χελώνας. Πενήντα φορές διάβαζα την ίδια γραμμή. Τίποτα δε μου έμενε. Άντε πάλι από την αρχή. Γυρνούσα να δω πόσο έχω διαβάσει και διαπίστωνα ότι είχα διαβάσει μια σελίδα μόνο. Πάντα κάτι μου αποσπούσε την προσοχή και σηκωνόμουν από την καρέκλα μου. Όχι να φάω κάτι, όχι να χαζέψω λίγο τηλεόραση, όχι να μπω λίγο στο ίντερνετ, όχι να πάω τουαλέτα, όχι να ξυθώ, όχι το ένα όχι το άλλο...έψαχνα διαρκώς ευκαιρίες να χαβαλεδιάσω. Σαν σκουλήκι.
Όταν, όμως, έμπαινε το αυγό στον κώλο (σόρι κιόλας για την έκφραση) πατούσα κάτι γκαζίδια...δε σήκωνα κεφάλι. Οι κύκλοι από τα ξενύχτια έφταναν ως το πάτωμα.
Βλακεία μου.

Το περίεργο είναι ότι παρ' ότι τα άφηνα τελευταία στιγμή πάντα απέδιδα :P.
ΚΑΙ στο ιστορικό πώς να διάβάζεις....απελπίστηκα... πάλι...:redface:

παπαγαλια των βασικων σημείων ή του βιβλίου..?κάποιος που να έχει εμππειρία..ας μου απαντήσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
πώς διαβάζεται εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
εγω προσωπικά πρωτα τα κατανοώ και μετα τα μαθαίνω απέξω αλλα οχι παπαγαλία...., δεν μπορ να μάθω κατι αμα δεν το κατανοήσω.:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
πώς διαβάζεται εσεις?

Ανάλογα με την σχολή και το αντικείμενο προκύπτει διαφορετικό διάβασμα, οπότε το να ρωτάς γενικά και αόριστα σε ένα φόρουμ πώς διαβάζουμε δεν είναι λίγο risky?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Ανάλογα με την σχολή και το αντικείμενο προκύπτει διαφορετικό διάβασμα, οπότε το να ρωτάς γενικά και αόριστα σε ένα φόρουμ πώς διαβάζουμε δεν είναι λίγο risky?
ωραια θα το το κάνω πιο συγκεκριμένο :) Σπουδάζω ιστορία και αρχαιολογία.Είχαμε μία συζήτηση και μας έβαλε σαν εργασια να σκεφτουμε τον καλυτερο και πιο αποδοτικο στην πλεοψηφία τροπο διαβασματος στο πανεπιστημιο.Γι'αυτο ρωταω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ε, δεν είπες πως είναι για εργασία! Στην εργασία δεν θα γράψεις την πραγματικότητα γιατί δεν θα αρέσει στον καθηγητή. Απλά θα βάλεις πολλές σάλτσες, θα μιλήσεις για "πρωτοποριακές/διαδραστικές/μοντέρνες μεθόδους μελέτης", θα χρησιμοποιήσεις πολλά buzzwords (δεν έχουμε ελληνική λέξη για αυτό, είναι όταν βάζεις ηλίθια ορολογία μέσα για να εντυπωσιάσεις, μην ανησυχείς, και οι καθηγητές αυτό κάνουν και δεν πρόκειται να σου πουν τίποτα για τις αρλούμπες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Ε, δεν είπες πως είναι για εργασία! Στην εργασία δεν θα γράψεις την πραγματικότητα γιατί δεν θα αρέσει στον καθηγητή. Απλά θα βάλεις πολλές σάλτσες, θα μιλήσεις για "πρωτοποριακές/διαδραστικές/μοντέρνες μεθόδους μελέτης", θα χρησιμοποιήσεις πολλά buzzwords (δεν έχουμε ελληνική λέξη για αυτό, είναι όταν βάζεις ηλίθια ορολογία μέσα για να εντυπωσιάσεις, μην ανησυχείς, και οι καθηγητές αυτό κάνουν και δεν πρόκειται να σου πουν τίποτα για τις αρλούμπες).
προφορικά θα γίνει...το έκανε όχι για βαθμολόγηση απλά επειδή πολλά παιδια δεν μπορουν να προσαρμοστουν στο νεο τροπο μελετης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ε ωραία, θα κάνεις το ίδιο αλλά προφορικά. Τώρα ποιός είναι ο "νέος" και ο "παλιός" τρόπος, δεν έχω ιδέα, εσύ ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Κρατάμε σημειώσεις σ' ένα τετράδιο καταγράφοντας τα κυριότερα σημεία, καθώς και τις λέξεις - κλειδιά. Έτσι, κάνουμε την επανάληψή μας πιο εύκολα. Εγώ το εφάρμοζα από μαθήτρια και το συνεχίζω και ως φοιτήτρια. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος να έχουμε στο μυαλό μας όλη την ύλη ανά πάσα στιγμή.
Επίσης, όταν σημειώνουμε τις λέξεις - κλειδιά, γίνεται πιο εύκολη και η αποστήθιση, όπου απαιτείται.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Χρήσιμες συμβουλές για σωστό διάβασμα
Κάνουμε logout και κλείνουμε το πισί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν αφήνουμε ποτέ απαλλακτικές εργασίες για το τελευταίο βράδυ, γιατί θα μας βγει η ψυχή να τις τελειώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Διαβαζοντας το καθε βιβλιο/συγγραμμα,διπλα απο καθε παραγραφο ή ομαδα παραγραφων,βαζουμε ειτε πλαγιοτιτλο ή επαναδιατυπωνουμε το νοημα πιο περιεκτικα και κατανοητα,ωστε να μας ειναι πιο ευκολη η απομνημονευση παραμονες της εξετασης που δε θα χουμε χρονο για τις ανωθεν "πολυτελειες":P.Επισης αριθμουμε σειρα παραγοντων ή πληροφοριων γενικα που ειναι ευκολο να ομαδοποιηθουν.Αυτα για το Πανεπιστημιο.
Οσο για το σχολειο;Εγω διαβαζα μια φορα καθε παραγραφο,και την ελεγα με δικα μου λογια,ανεξαρτητως κατανοησης της ή οχι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top