Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τίποτα! θέλεις κι εσύ το pdf;
Το από κάτω post αναβαθμίστηκε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Βρε παιδάκια καμμιά πληροφορία για Βερολίνο?
Ακόμα και για ξενοδοχείο αν έχει πάει κανείς και ξέρει κανένα καλό. Αργούμε βέβαια, το Μάρτη θα πάμε, αλλά θέλω να κλείσω από τώρα εισητήρια κλπ που βρίσκω ακόμα φτηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειχα σκοπο να γυρισω ολη την τσεχια, καιμικροτερες πολεις δλδ εκτος απο πραγα και τα γυρω κοντινα...
αλλα δεν αξιζε τελικα, οποτε και τις 18 εμεινα πραγα. :)

ηταν ενα ταξιδι με τρενο παντως, οποτε υπολογισε +6 μερες pure διαδρομες.:P

6 μέρες διαδρομές; Τον γύρο του κόσμου έκανες; Για πες, για πες, σε μένα που θα πάω Πράγα για πρωτοχρονιά. Μαγαζάκια ωραία που δεν πρέπει να χάσω παντός είδους, μέρη που πρέπει να δω οπωσδήποτε. Θα είμαι για 6 γεμάτες μέρες εκεί οπότε νομίζω έχω άνεση χρόνου. Ε; :)


οχι, δεν καταλαβες καλο μου....
μου πηρε 6 μερες για να παω απο αθηνα στην πραγα και τουμπαλιν. καθοτι βλεπεις η δικια σου, δεν πηγα με αεροπλανο αλλα με τρενο, οποτε ω ναι, 3 μερες πηρε .. :)
δε στο προτεινω χειμωνα, σιγουρα.
για καλοκαιρι το συζηταμε, μονο αν εισαι πολυ alternative τυπος, αλλα και παλι δεν ειναι επι του παροντος :)
εκει δεν γυρναγα μονο 6 μερες, αλλα ολες... και τις 18... ειδα και την πιο απομακρυσμενη γωνια της, οχι μονο τα τουριστικα.. :)

Βρε παιδάκια καμμιά πληροφορία για Βερολίνο?
Ακόμα και για ξενοδοχείο αν έχει πάει κανείς και ξέρει κανένα καλό. Αργούμε βέβαια, το Μάρτη θα πάμε, αλλά θέλω να κλείσω από τώρα εισητήρια κλπ που βρίσκω ακόμα φτηνά.
hotel δε ξερω να σου πω καλο μου...
εμεινα σε εστια, σε ενα καταπληκτικο πατωμα :P
και τις υπολοιπες μερες σε ενα μονο κρεβατι με κολλημενη τη φιλη μου διπλα :P
ειναι υπεροχα τα καφε του mitte, και πανεμορφο το potsdam και η λιμνουλα που εχει εκει διπλα... απο w αρχιζει αλλα δε τη θυμαμαι, παναθεμα την!
μια ειναι παντως, τη βρισκεις ευκολα :)
MUST μουσειο περγαμου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Αν πεις τι περιμένεις από Βερολίνο, μπορώ να σου αναλύσω πολλά, καθώς έχω πάει ίσως διψήφιο αριθμό φορών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Αν πεις τι περιμένεις από Βερολίνο, μπορώ να σου αναλύσω πολλά, καθώς έχω πάει ίσως διψήφιο αριθμό φορών
Θέλω να ξέρω τα πάντα!!!:jumpy:
Θα πάμε μια βδομάδα και δεν θέλουμε να κάτσουμε λεπτό, θέλουμε να τα δούμε ΟΛΑ!!! Οπότε ότι περισσότερο μου πεις τόσο το καλύτερο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Για Πράγα είπαμε...
Για Βουδαπέστη επίσης...
Καμία πληροφορία για Βιέννη;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Που λες Youki, κάποια στιγμή θα σου γράψω ντιτέιλς (το έχω πει πολλές φορές αυτό βέβαι και μετά το ξέχασα :P :redface:)

Γενικά κλείσε φτηνά εισητήρια και μείνε όσο πιο πολλές μέρες μπορείς. Είναι μαγευτική πόλη, από τις πιο τρομερές που έχω επισκευτεί. Πετάγομαι ΣΚ για πλάκα :)

Θυμάμαι αμυδρά και κάποια σχετικά φτηνά hotels. Πες και σε τι μπάτζετ κυμαίνεσαι και αν ας πούμε παίζει να έμενες και σε χόστελ ή σε ψήνει η ιδέα να νοικιάσετε διαμέρισμα με τη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
οχι, δεν καταλαβες καλο μου....
μου πηρε 6 μερες για να παω απο αθηνα στην πραγα και τουμπαλιν. καθοτι βλεπεις η δικια σου, δεν πηγα με αεροπλανο αλλα με τρενο, οποτε ω ναι, 3 μερες πηρε .. :)
δε στο προτεινω χειμωνα, σιγουρα.
για καλοκαιρι το συζηταμε, μονο αν εισαι πολυ alternative τυπος, αλλα και παλι δεν ειναι επι του παροντος :)
εκει δεν γυρναγα μονο 6 μερες, αλλα ολες... και τις 18... ειδα και την πιο απομακρυσμενη γωνια της, οχι μονο τα τουριστικα.. :)


hotel δε ξερω να σου πω καλο μου...
εμεινα σε εστια, σε ενα καταπληκτικο πατωμα :P
και τις υπολοιπες μερες σε ενα μονο κρεβατι με κολλημενη τη φιλη μου διπλα :P
ειναι υπεροχα τα καφε του mitte, και πανεμορφο το potsdam και η λιμνουλα που εχει εκει διπλα... απο w αρχιζει αλλα δε τη θυμαμαι, παναθεμα την!
μια ειναι παντως, τη βρισκεις ευκολα :)
MUST μουσειο περγαμου!:D

Αν έχει μόνο μία εβδομάδα να μην πάει πότσνταμ, δεν αξίζει τον κόπο να χάσει το μαγευτικό αστικό τοπίο της πόλης και τα αχανή πάρκα του για να τρέχει στα πότσνταμ. :P
H λίμνη είναι η βανζεε φαντάζομαι...

Ρε παιδιά, τι μου θυμίσατε πάλι, μεγάλος έρωτας όχι αστεία :mad:
Θα πηγαινα να ζήσω αν μπορούσα.

Μουσείο περγάμου όντως μαστ, είναι και το μόνο μουσείο με audio guide στα ελληνικά.

Giovanna είχες κοιμηθεί στο ηρωικό πάτωμα του Siegmundshof?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Που λες Youki, κάποια στιγμή θα σου γράψω ντιτέιλς (το έχω πει πολλές φορές αυτό βέβαι και μετά το ξέχασα :P :redface:)

Γενικά κλείσε φτηνά εισητήρια και μείνε όσο πιο πολλές μέρες μπορείς. Είναι μαγευτική πόλη, από τις πιο τρομερές που έχω επισκευτεί. Πετάγομαι ΣΚ για πλάκα :)

Θυμάμαι αμυδρά και κάποια σχετικά φτηνά hotels. Πες και σε τι μπάτζετ κυμαίνεσαι και αν ας πούμε παίζει να έμενες και σε χόστελ ή σε ψήνει η ιδέα να νοικιάσετε διαμέρισμα με τη μέρα.
Εισητήρια έκλεισα ήδη ΠΑΜΦΘΗΝΑ!!!:clapup::clapup:(230 € πήγαινελα 2 άτομα!)

Κοίτα, σε χοστελ δεν θα έμενα σρτην συγκεκριμένη περίπτωση όχι γιατί δεν ψήνομαι αλλά γιατί είναι special occasion αυτό το ταξιδάκι (honeyweek!!!!) και θέλω κάτι πιο καλό. Εχω βρει κάτι υπέροχα διαμερισματάκια σε πολύ καλό σημείο κοντά στην alexanderplatz σε αρκετά καλή τιμή, αλλά το μειλ που τους έστειλα για να ρωτήσω 2-3 πραγματα το αγνοήσαν παντελώς και μου την έχουν σπάσει.
Γενικά δεν σκεφτόμαστε τα χρήματα (νταξ, δεν θα ξοδέψουμε και μια περιουσία σε μια βδομάδα, αλλά δεν θα μείνουμε σε χοστελ).

Ελπίζω να γράψεις λεπτομέρειες κάποια στιγμή, αλλά μην αγχώνεσαι, το Μάρτη πάμε!:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε


Το πορτοφόλι μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πατε το μαρτη και κλεισατε απο τωρα χοτελ? μπραβο ρε παιδες σας θαυμαζω!
εγω φευγω σε 3-4 μερες και ακομα δε ξερω σε ποιες πολεις θα παω, ουτε που θα μεινω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
πατε το μαρτη και κλεισατε απο τωρα χοτελ? μπραβο ρε παιδες σας θαυμαζω!
εγω φευγω σε 3-4 μερες και ακομα δε ξερω σε ποιες πολεις θα παω, ουτε που θα μεινω:P
Αν το λες για μένα...δεν έκλεισα χοτελ, μόνο εισητήρια. Αλλά και χοτέλ θα κλεισω εντός της εβδομάδας. Γενικά είμαι πολύ αγχωδης και δεν την παλεύω άμα δεν είναι ΟΛΑ κανονισμένα ΠΟΛΥ πριν...
Αν μου λεγαν "ελα φεύγουμε μεθαύριο αλλά δεν έχουμε τίποτα κανονισμένο"...θα πάθαινα κρίση πανικού!
(σκεψου καλοκαιρινές διακοπές, χυμαδιό, κι εγώ ψάχνω στο νετ 3 μήνες πριν την τέλεια παραλία για να στήσουμε :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δε πας καλα εσυ. :P
εμενα αν μου λεγαν "ελα φεύγουμε μεθαύριο αλλά δεν έχουμε τίποτα κανονισμένο" θα πεταγα τη σκουφια μου και θα ετοιμαζα βαλιτσες :P

να σε ρωτησω δλδ για παραλιες ε? θα τις εχεις ολες φακελωμενες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Απαπα τι λες παιδάκι μου...
Και που θα μείνουμε? Πως θα πάμε? Ποσες ώρες είναι? Και εκεί που θα μείνουμε θα έχει κοντά συγκοινωνίες? Και τι καιρό θα κάνει?Και...Και...Και...ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ!!! :redface:
Νταξει δεν πάω και πολύ καλά, το παραδέχομαι!
(Σκέψου ότι για Βερολίνο έχω ρωτήσει όλο τον κόσμο, έχω ψάξει στο Internet άπειρα και ρώτησα και πρακτορείο!!!)

Για παραλίες ρώτα ότι θες και αν ξέρω ευχαρίστως να σε πω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Κλείσαμε για να πάμε τελικά 7ήμερο Βερολίνο-Πράγα την εβδομάδα των Χριστουγέννων. :clapup:Κοίταξα ΟΛΟ το θέμα και είδα πολλές πληροφορίες για Πράγα.

@Γίδι: Μπορείς να μου στείλεις κι εμένα το pdf που έχεις.
Επίσης, αν δεν κάνω λάθος μένεις Γερμανία. Έχεις αρκετούτσικες πληροφορίες για Βερολίνο;;; Ή και κάποιος άλλος; :)

Δεν ενδιαφέρομαι πολύ για μουσεία κλπ (άντε να πάω σε 1-2). Θέλω κάποιο καλό εστιατόριο ή τουλάχιστον κάτι όχι τουριστικό που να έχει "γεύσεις" τοπικές (λουκάνικα, μπύρες ίσως; ). Επίσης, με τα μαγαζιά τι παίζει; 23/12, 24/12 είναι ανοιχτά εκεί; Ακόμα, με τις συγκοινωνίες τι γίνεται; Υπάρχουν ημερήσια εισιτήρια;

Πείτε μου και ό,τι άλλο θέλετε...

Το κακό είναι ότι θα μείνω σε ένα ξενοδοχείο στο Βερολίνο που είναι περίπου 600μ από το Μετρό. Όχι ότι είναι τεράστια απόσταση, απλώς και στο Παρίσι τόσο απείχε από το Μετρό και όταν ήμουν ΠΟΛΥΥΥΥ κουρασμένη από τους περιπάτους, τότε προτιμούσα να ήταν δίπλα γιατί δεν άντεχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Έλεος καλέ, τι είναι 600 μέτρα?
Που θα μείνεις?

Γαμώτο, έχω πολλές δουλειές και δεν προλαβαίνω ποτέ να απαντήσω εδώ.

Υπάρχουν ημερήσια εισητήρια
H λίστα γενικά με τιμές είναι εδώ, έχει πολύ αξιοπρεπές δίκτυο συγκοινωνιών και καλή συγκοινωνία και το βράδυ.

Που θα μένετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δεν ενδιαφέρομαι πολύ για μουσεία κλπ (άντε να πάω σε 1-2). Θέλω κάποιο καλό εστιατόριο ή τουλάχιστον κάτι όχι τουριστικό που να έχει "γεύσεις" τοπικές (λουκάνικα, μπύρες ίσως; ). Επίσης, με τα μαγαζιά τι παίζει; 23/12, 24/12 είναι ανοιχτά εκεί; Ακόμα, με τις συγκοινωνίες τι γίνεται; Υπάρχουν ημερήσια εισιτήρια;

Πείτε μου και ό,τι άλλο θέλετε...

Το κακό είναι ότι θα μείνω σε ένα ξενοδοχείο στο Βερολίνο που είναι περίπου 600μ από το Μετρό. Όχι ότι είναι τεράστια απόσταση, απλώς και στο Παρίσι τόσο απείχε από το Μετρό και όταν ήμουν ΠΟΛΥΥΥΥ κουρασμένη από τους περιπάτους, τότε προτιμούσα να ήταν δίπλα γιατί δεν άντεχα.
Εμένα μου καναν δώρο ένα πολύ όμορφο οδηγό με εστιατόρια του Βερολίνου. Θα ρίξω μια ματιά αύριο αν βρω χρόνο και θα σου πω πληροφορίες.
Επίσης αυτό το σαιτ βοηθάει πολύ! https://www.berlin-tourist-information.de/index.en.php
Ειδικά για τα εισητήρια δες εδώ: https://www.visitberlin.de/welcomecard/index.php?lang=en για τη welcome card.

Που θα μενεις? Εμείς πάμε Μάρτη (αλλά όπως βλέπεις έχω ήδη πορωθεί και τα χω ψάξει όλα :redface:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Το ξενοδοχείο που θα μείνω λέγεται Berlin Berlin και από ό,τι είδα, ο πιο κοντινός σταθμός είναι ο Nollendorfplatz.

Θα κοιτάξω αυτά που μου είπατε αργότερα, γιατί τώρα υπάρχει πρόβλημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Να σου steilkw το pdf, αλλα στείλε μου πρώτα το email σου! :P :P
Επίσης, δεν είμαι Γερμανία, αλλα αν μάθω κάτι θα σου πω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Κι εγώ θα ήθελα μερικές πληροφορίες για Βερολίνο. Απ'ότι βλέπω η εδάδ είναι η ειδική του θέματος. Θα κοιτάξω τα προηγούμενα μηνύματα και βλέπουμε τι άλλο θα χρειαστώ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top