Απόφαση γάμου...

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
"Πρέπει να γίνεις χωρίς να προσποιηθείς", σημαίνει να ακολουθείς την εξελικτική πορεία που έχεις επιλέξει.
Με δεδομένο ότι όλοι είμαστε σε πορεία εξέλιξης, βελτιώνουμε και μαθαίνουμε τον εαυτό μας κάθε μέρα λίγο παραπάνω αυτό που λέω είναι πως χρειάζεται να είσαι ο καλύτερος εαυτός σου...
Σορυ αλλα αυτο που λες τωρα εχει σαφη διαφορα απο αυτο που ειπες πριν (που τελικα δεν ημουν ο μονος που το εξελαβε ετσι). Τωρα λες να εξελισομαστε...γενικως (πραγμα σωστοτατο), ενω πριν ειπες να γινουμε αυτο που θελει/χρειαζεται ο αλλος. Η εξελικτικη πορεια που επιλεγει ο καθενας, δεν θα λεγα οτι πρεπει να καθοριζεται απο το εκαστοτε ατομο με το οποιο θελουμε τη σχεση. Αλλο να βελτιωνομαστε, και αλλο να μεταμορφωνομαστε σε οτι θελει ο αλλος. Μη πηγαινουμε και οπου φυσαει ο ανεμος, ετσι δεν ειναι ;

...Η αλεπού ζήτησε από το Μικρό Πρίγκιπα να της πει πότε θα έρχεται για να φοράει στην ψυχή της τα "γιορτινά" της.
Αυτο που κολλάει ;

Ο Ενας (ή η μια) ειναι πολυ πιθανο να υπαρχει. Συνδυασμοι χαρακτηρων ειμαστε ολοι, γιατι να μην υπαρχει το 99% συμβατο (ας μη πουμε 100). Το θεμα ειναι, ποσε ςπιθανοτητες εχεις να το συναντησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όλοι οι μύθοι και οι διδασκαλίες των σοφών αναφέρουν ότι για κάθε άνθρωπο υπάρχει το "έτερον ήμισυ", δηλαδή αυτό που τον συμπληρώνει και τον κάνει να ξεπεράσει τα στεγανά του εγώ του, ώστε να περάσει σε μια ανώτερη μορφή ως διαδική οντότητα, ολοκληρωμένη κι ερμαφρόδιτη. Εγώ προσωπικά δεν το έχω διαπιστώσει, αν και κάποτε νόμισα ότι το βρήκα. Ωστόσο δεν μπορώ να αμφισβητώ τους δασκάλους μου, συνεπώς δεν παύω να προσπαθώ.

Απ' ότι έχω καταλάβει, η αναζήτηση του ετέρου ημίσεως δεν είναι τίποτε άλλο στην πραγματικότητα, παρά ένα ταξίδι αυτογνωσίας. Όλα είναι δρόμος.

Στη φύση δεν υπάρχει τίποτε το απόλυτο και το τέλειο, αλλά όλα τα φαινόμενα έχουν και τις αποκλίσεις τους, ακριβώς για να δίνουν χώρο στην εξέλιξη. Σε αυτό συμφωνώ με την Idril. Το "τέλειο" είναι γέννημα της ατελούς νόησης του ανθρώπου, ο οποίος φοβάται ν' αντιμετωπίσει το απροσδόκητο.

Η ζωή είναι, κατά τη φυσική και τη βιολογία, ένα αντιεντροπικό φαινόμενο. Αυτό σημαίνει, ότι για τη διατήρησή της, είναι αναγκαίο να προσφέρουμε ενέργεια για ν' αντιμετωπίσουμε την αδυσώπητη εντροπία του σύμπαντος. Ο Έρωτας έχει τα ίδια χαρακτηριστικά. Οι Εραστές θα πρέπει να προσφέρουν ενέργεια, ο ένας στον άλλον, ώστε να διατηρείται εν ζωή (enjoy) ο Έρωτάς τους.

Αυτό που με έχει διδάξει η κάρτα της Προσαρμογής είναι ότι οι ισορροπίες στηρίζονται στην κόψη ενός σπαθιού και καθορίζονται από το σύνολο των χαοτικών δυνάμεων που τις επηρεάζουν. Γι' αυτό πιστεύω ότι "Ο Έρωτας κρατά μόνο μια μέρα" και κάθε μέρα θα πρέπει να ξαναγεννιέται. Όταν οι Εραστές βρουν το Θέλημά τους, εφόσον δηλαδή τα Θελήματά τους συντονίζονται, τότε αρχίζει να λειτουργεί η Προσαρμογή, που είναι νόμος του σύμπαντος.

Η Προσαρμογή χορεύει στην άκρη μιας λεπίδας. Η αγάπη είναι ρίσκο και ο δρόμος μακρύς. Αυτή είναι και η μαγεία της. Οι Θεοί δεν ανέχονται τις ύβρεις των ανθρώπων και η χειρότερη εξ αυτών είναι το "για πάντα". Ακολουθήστε το ποτάμι. Είθε ο δρόμος να διαπνέεται από Αγάπη και να οδηγεί στη Φώτιση και την Ολοκλήρωση. Μη ζητάτε συμφωνίες με το Μέγα Χάος, κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγώ δεν ζήτησα συμφωνία πάντως, προσπαθώ απλά να καταλάβω ποιος είναι ο τρόπος (αν υπάρχει) που μπορείς να "σιγουρευτείς" πως έχεις βρει αυτό που ψάχνεις.. Και τώρα που το βλέπω διατυπωμένο γραπτά μου φαίνεται σαν μια απίστευτη μπαρούφα.. :D

Ίσως να ισχύει αυτό που είχα δει κάποτε σε μια ταινία:
-Αν αγαπάς κάποιον πραγματικά πότε φτάνεις στο σημείο να πεις "φτάνει, έως εδώ ήταν";
- ..ποτέ!

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ίσως να ισχύει αυτό που είχα δει κάποτε σε μια ταινία:
-Αν αγαπάς κάποιον πραγματικά πότε φτάνεις στο σημείο να πεις "φτάνει, έως εδώ ήταν";
- ..ποτέ!
:/:

Οκ...μετά από αυτό πάω να κρεμαστώ :P

Γιατί αν απλά το νιώθεις κι εγώ το ένιωσα αλλά δεν τον παντρεύτηκα ποτέ και ούτε πρόκειται από όσο ξέρω :P

Απλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια μαγική συνταγή, ένα feeling ή κάτι που σου λέει ότι αυτός είναι ο ένας και ο μοναδικός, ο άντρας που πάντα έψαχνες...

Είναι βασικά αυτά που νιώθεις, αν είσαι ολοκληρωμένος από την σχέση κι αν μπορείς να φανταστείς αυτόν κι εσένα ως οικογένεια κι αυτόν ως τον πατέρα που θα ήθελες για τα παιδιά σου....

Αλλά δεν ξέρω...όταν παντρευτώ θα σου πω στα σίγουρα νι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όταν παντρευτώ θα σου πω στα σίγουρα νι; :P
θα αργήσεις? μήπως βιάζεται η κοπέλα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
θα αργήσεις? μήπως βιάζεται η κοπέλα...:P

Δεν τα πετάμε αυτά όταν η άλλη πίνε καφέ μπροστά στον υπολογιστή :P

Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ :shifty:


























:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αχαχαχαχα, έχετε πλάκα! :P

Πάντως το κριτήριο του τον θέλω για μπαμπά των παιδιών μου δεν νομίζω πως είναι καλό... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στην πραγματικότητα παίρνεις την απάντηση για την επιλογή σου, όταν είναι ήδη πολύ αργά. :P

Αν η αγάπη διαρκεί μια μέρα και έχει ανάγκη να ανανεώνεται...
Αν κάθε επτά χρόνια τα κύτταρά μας ανανεώνονται ολοκληρωτικά...
Αν το "για πάντα" είναι ύβρις...
Αν ακολουθούμε εξελικτική πορεία...
Αν ο γάμος είναι μόνο μια κοινωνική σύμβαση...

..ο Ένας μπορεί να περάσει αρκετές φορές από το μονοπάτι της ζωής μας.
Γιατί να θεωρούμε τόσο τραγικό, το να τελειώνει μια σχέση που έχει κλείσει τον κύκλο της;
Θέλω να πω, γιατί να είναι σωστό κριτήριο για ένα γάμο το "για πάντα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κλείνουν όλες οι σχέσεις τον κύκλο τους; Τελειώνουν όλα; Είναι δυνατόν κάτι να αναγεννάται ξανά και ξανά μέσα από τις στάχτες του; :confused: Είναι η λογική το σωστό κριτήριο όταν μιλάμε για συναισθήματα;

(Είμαι τρελή; Μήπως είμαι απλά ξανθιά; :P Ποια είμαι; Τι θέλω; Που πάω; :bleh: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...όταν φτάσεις σε επίπεδο στάχτης, ίσως να είναι πολύ αργά... :D
Τη φωτιά πρέπει να την τροφοδοτείς με ξύλα πριν φτάσει να σβήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κι όμως πόσες φωτιές ξεκίνησαν από στάχτες.. (αν και φαίνεται σε πρώτη φάση να έχεις δίκιο :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Εγώ θα παντρευτώ στα 35 μου, μου το υποσχεθήκανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αχαχαχαχα, έχετε πλάκα! :P

Πάντως το κριτήριο του τον θέλω για μπαμπά των παιδιών μου δεν νομίζω πως είναι καλό... :confused:
Αν είναι να του φορτώσεις τα παιδιά και να κοιμάσαι με άλλους, όχι δεν είναι καλό:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν είναι να του φορτώσεις τα παιδιά και να κοιμάσαι με άλλους, όχι δεν είναι καλό:D
Δεν εννοούσα αυτό, αλλά έχεις ένα δίκιο, μη σου πω και δύο.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aktida

Νεοφερμένος

Η aktida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 71 ετών και επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας κορίτσια και αγόρια!Θέλετε και μία αισιόδοξη απάντηση από μία ... γιαγιά γιά σας; Είμαι 34 χρόνια παντρεμένη και πολύ ευτυχισμένη γιατί πάντα συζητώ μαζί του κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε, το παραμικρό,είμαι εργαζόμενη, θέλω να πιστεύω με μοντέρνες ιδέες, άφησα τις κόρες μου να κάνουν τις επιλογές τους στη ζωή και ίσως ακόμα και τα λάθη τους επειδή πρέπει να είναι δικά τους. Μάθετε να μιλάτε με το αγόρι σας, τίποτε δεν αλλάζει ή λύνεται με το γάμο, ο χαρακτήρας δεν διορθώνεται όπως και τα ... κουσούρια, άλλωστε μη ζητάτε να διορθώσετε κάτι που το διαλλέξατε αλλά φροντίστε να το διαλλέξετε σωστά. Καλή σας μέρα !:hmm::clapup:Φιλλάκια!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γειά σου aktida, καλωσόρισες και σ'ευχαριστούμε για το αισιόδοξο μηνυμά σου!!! :)

άφησα τις κόρες μου να κάνουν τις επιλογές τους στη ζωή και ίσως ακόμα και τα λάθη τους επειδή πρέπει να είναι δικά τους
ο χαρακτήρας δεν διορθώνεται όπως και τα ... κουσούρια, άλλωστε μη ζητάτε να διορθώσετε κάτι που το διαλλέξατε αλλά φροντίστε να το διαλλέξετε σωστά
:) :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο Έρωτας κρατά μια μέρα.

Η μέρα κρατά για λίγο, ή...

...κρατά για πάντα. (Ύβρις).

Το "για πάντα" είναι εφικτό, μόνο όταν δεν το υπόσχεσαι και δεν το αποζητάς.

Η ζωή κρατά για μια μέρα. Κανείς δεν είναι σίγουρος ότι θα ζει και αύριο.

Κι αν το "για πάντα" κρατά μονάχα μια στιγμή;

Ζήσε τη ζωή, χωρίς χρονικούς περιορισμούς. Όταν θα βρεις τον Έναν, άσε να σε κυλήσει το ποτάμι. Γίνε κι εσύ η Μία γι' αυτόν. Η μαγεία της στιγμής και του απείρου θα σε συντροφεύσει.

Ας είναι η Αγάπη ανυπόκριτη, ας είναι η Φιλία ειλικρινής.

Θέλω να γράψω κάποτε κι εγώ ως "παππούς" αυτά που μας έγραψε η Ακτίδα, η οποία εκ του ψευδωνύμου της δείχνει ότι κρατάν τα κότσια της. Χαιρετώ κι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν συμβάσεις στον έρωτα. Και ελπίζω/προβλέπω πως θα έχω πολύ ωραίες ιστορίες να πω στα εγγόνια μου, για τον παππού τους.. :)

(αντε πάλι συγκινήθηκα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H αγαπη δε διαρκει μια μερα. Το μπερδευετε με τον ερωτα. Αλοιμονο αν διαρκουσε μια μερα η αγαπη και χρειαζοταν ανανεωση καθε 3 και λιγο.
Το ποτε ανακυκλωνονται τα κυτταρα μας (υλη) καμια σχεση δεν εχει με την ψυχη.
Το "για παντα" ειναι υβρις ; Μηπως παιρνουμε κυριολεκτικα τη φραση και χανουμε το νοημα ;
Το να ακολουθουμε εξελιγκτικη πορεια δεν προυποθετει απαραιτητα να θεωρουμε δεδομενο οτι μια σχεση πρεπει οπωδηποτε να ληξει ή οτι πρεπει να περσουμε απο πολλες. Σιγουρα δεν ειναι τραγικο να ληξει μια σχεση, αλλα ουτε τοσο τραγικο για 2 ατομα να παλευουν για τη διατηρηση της, εφοσον ετσι κρινουν και νιωθουν.

1.Όταν θα βρεις τον Έναν, άσε να σε κυλήσει το ποτάμι. 2,Γίνε κι εσύ η Μία γι' αυτόν.

3.Ας είναι η Αγάπη ανυπόκριτη, ας είναι η Φιλία ειλικρινής.
Αυτα τα ειναι καπως αντιφατικά μεταξυ τους. Το 1+2 σε σχεση με το 3, αλλά ακομα και το 1 σε σχεση με το 2.

aktida ! ευχαριστουμε για την πολυ σοφη, απλη, (και γιαυτο ομορφη) τοποθετηση. Καλωηλθες ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Το να ακολουθουμε εξελιγκτικη πορεια δεν προυποθετει απαραιτητα να θεωρουμε δεδομενο οτι μια σχεση πρεπει οπωδηποτε να ληξει ή οτι πρεπει να περσουμε απο πολλες. Σιγουρα δεν ειναι τραγικο να ληξει μια σχεση, αλλα ουτε τοσο τραγικο για 2 ατομα να παλευουν για τη διατηρηση της, εφοσον ετσι κρινουν και νιωθουν.

Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top