Γιατί "συγκρούομαι" με τους άλλους;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Έχετε δώσει ποτέ απάντηση στον εαυτό σας όταν θέτετε το ερώτημα:
Γιατί "συγκρούομαι" με τους άλλους;
Για λόγους αρχής;
Απλά για λόγους διαφωνίας;
Πρόφαση για εξέγερση;
Αντίδραση απλά για την αντίδραση;
Για λόγους ιδεολογίας;
Όταν συγκρούεστε με το κατεστημένο;
Ή με τη διαφθορά;

Συνηθως πως ξεκινάτε μια σύγκρουση; Πως αντιδράτε;

Κάποιοι υποστηρίζουν ότι
Δεν μου αρέσει να συγκρούομαι. Προτιμώ να προσπερνώ, αν είναι...
Κάποιοι ανθρωποι συγκρούονται μόνο για ερωτικά τους ζητήματα αλλοι μόνο για ιδεολογικά πολιτικά...
Εσείς σε ποια κατηγορία ανήκετε;

Εσείς τι πιστεύετε;
Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας;)

Τελικά απάντηση στο ερώτημα
Θέλω να έρχομαι σε αντίθεση και να συμπλέκομαι ή όχι;
θα δοθεί;;)
Συγκρούομαι, άρα υπάρχω;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Έχετε δώσει ποτέ απάντηση στον εαυτό σας όταν θέτετε το ερώτημα:
Ναι ,έχω κάνει άπειρες φορές συμβούλιο με τον εαυτό μου για αυτό το θέμα ειδικά, μιας και είμαι συγκρουσιακό άτομο και έχω καταλήξει ότι ισχύουν όλα αυτά στην περίπτωσή μου:

Για λόγους αρχής
Απλά για λόγους διαφωνίας
Πρόφαση για εξέγερση
Αντίδραση απλά για την αντίδραση
Για λόγους ιδεολογίας
Όταν συγκρούεστε με το κατεστημένο
Ή με τη διαφθορά
Συνηθως πως ξεκινάτε μια σύγκρουση; Πως αντιδράτε;
Δεν έχω παρατηρήσει πώς ξεκινάω. Συνήθως πρέπει να έχω κάποιο ερέθισμα. Δηλαδή σπάνια θα ξεκινήσω μια σύγκρουση από μόνη μου.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορώ να κρατήσω το στόμα μου κλειστό. Δεν υπάρχει περίπτωση. Όσο και να προσπαθώ να το ελέγξω, δεν μπορώ.
Κάποιοι ανθρωποι συγκρούονται μόνο για ερωτικά τους ζητήματα αλλοι μόνο για ιδεολογικά πολιτικά...
Εσείς σε ποια κατηγορία ανήκετε;

Κυρίως στη δεύτερη.
Συγκρούομαι, άρα υπάρχω;

Εννοείται, αρκεί να είσαι έτοιμος και για τις συνέπειες.


Αυτά και καληνύχτα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Είμαι πιο πολύ της φιλοσοφίας "σκέφτομαι άρα υπάρχω" μιας και μεσα στο μυαλό μου συνεχώς γυρίζουν σκέψεις!
Όπως επίσης "πράττω άρα υπαρχω"
Τώρα...
Υπάρχουν φορές που επειδή από φύση είμαι νευρικός άνθρωπος , συγκρούομαι για να ξεσπάσω
Όχι ότι είναι και η καλύτερη τακτική αλλά υπάρχει!!!
Όταν θα με εκνευρίσει και θα με ενοχλήσει πραγματικά κάτι, δεν θα συγκρουστώ, αλλά θα επιδιώξω την ήρεμη λεκτική "διαμάχη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγώ είχα θίξει αυτό το θέμα της σύγκρουσης στο νήμα "Αρνητικά στοιχεία του χαρακτήρα μας και αν μπορούν να αλλάξουν" γιατί το θεωρώ αρνητικό στοιχείο της προσωπικότητάς μου και προσπαθώ να το περιορίσω. Δηλαδή, το γεγονός ότι εμπλέκομαι συχνά σε συγκρούσεις (ή έτσι ερμηνεύεται από τους άλλους) δεν είναι κάτι για το οποίο αισθάνομαι υπερήφανη.
Προσπαθώ να το μαζέψω αλλά δεν νομίζω ότι θα απαλλαγώ ποτέ τελείως από αυτόν το δαίμονα.
Συνεπώς ο πρώτος που έρχομαι σε σύγκρουση είναι ο ίδιος μου ο εαυτός που όπως έχω ξαναπεί είναι πολύ δύσκολο να τον νικήσω.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι η έννοια της σύγκρουσης δε συνάδει με την έννοια της ηρεμίας. Πολλές φορές η δεύτερη θυσιάζεται στο βωμό της πρώτης. Και για αυτό το λόγο επιλέγω αρκετά συχνά τώρα τελευταία να μην τη θυσιάζω για λόγους που δεν αξίζουν. Έτσι επιλέγω την αδιαφορία. Εξάλλου αν το δίκιο είναι με το μέρος σου νομοτελειακά κάποια στιγμή θα έρθει να σε βρει από μόνο του χωρίς να χρειαστεί να το διεκδικήσεις.

Μου αρέσουν και σχεδόν ζηλεύω τα άτομα που είναι ήπιων τόνων και μεταδίδουν μια ηρεμία αποφεύγοντας τις συγκρούσεις. Θεωρώ πολύ πρόστυχο, όμως, όταν τα άτομα αυτά κρύβονται πίσω από αυτό το φιλήσυχο προσωπείο και περιμένουν από άλλους να εκτεθούν και να βγάλουν το φίδι από την τρύπα για να μην υποστούν καμιά συνέπεια οι ίδιοι.
Είναι αυτό που λέει η γνωστή παροιμία "Δίπλα στο βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα".

Και επειδή έχω πάρει γραμμή ότι πολλοί λειτουργούν έτσι στηριζόμενοι στις πλάτες άλλων... ένας άλλος λόγος, λοιπόν, που προσπαθώ να αποφεύγω τις συγκρούσεις είναι ότι δεν γουστάρω να είμαι ο μπροστάρης κανενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Συνήθως για πλάκα! Με κοντινά μου άτομα, απλά τους λέω γιατί διαφωνώ και ας κάνουν ο,τι θέλουν. Αλλά με άτομα στον περίγυρο που λένε διάφορα κουλά, μερικές φορές δεν κρατιέμαι και θέλω να ανοίξω μια τεράστια τρύπα στην "λογική" τους για να δω αντιδράσεις. Δεν είναι φορτισμένη σύγκρουση, πιό πολύ ήρεμη αντιπαράθεση από την μεριά μου (αυτοί τσαντίζονται που τους γεμίζω αμφιβολίες για πεποιθήσεις χρόνων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανατολή

Νεοφερμένος

Η ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
μμμ για τον απλό λόγο ότι δεν δέχονται την γνώμη μου, ή επειδή ακούω παραλογίες και ποιος θα βγάλει το φίδι από την τρύπα άμα είμαστε παρέα; εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το τελευταίο κομμάτι της πίτσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiropagida7

Νεοφερμένος

Η oneiropagida7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γιατι μου παιρνουν τα ρουχα μου χωρις να με ρωτησουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top