Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το να πεις ότι κάτι δεν είναι φυσιολογικό, δε σημαίνει ότι το προσβάλλεις. Και όχι, δεν είναι φυσιολογική η ομοφυλοφιλία. Στη φύση, τα αρσενικά "πάνε" με τα θηλυκά. Έτσι, είναι η φύση......

[Βιολογία] Ομοφυλοφιλία στη φύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.

Ναι, όμως, παραμένει μη φυσιολογικό. Το ότι παρατηρείται στη φύση δεν αναιρει τίποτα από αυτά που είπα. Αν όντως ήταν φυσιολογική, τώρα δε θα είχαμε ανοίξει τόσα threads για την ομοφυλοφιλία.......Θα ήταν κάτι το "φυσιολογικό"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Πως δεν τα αναιρεί; Είπες οτι δεν είναι φυσιολογική επειδή δεν παρατηρείται στη φύση!

A, ναι, αυτό δε το είδα :P. Ντάξει, παρατηρείται...... παραμένει όμως φυσιολογικο.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
A, ναι, αυτό δε το είδα :P. Ντάξει, παρατηρείται...... παραμένει όμως φυσιολογικο.....:)

Συμφωνώ οτι παραμένει φυσιολογικό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ουχ....εννοώ ΜΗ φυσιολογικό :redface::P
Νταξει, μη προσπαθείτε να με μεταπείσετε. Αυτό πιστεύω εγώ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ουχ....εννοώ ΜΗ φυσιολογικό :redface::P
Νταξει, μη προσπαθείτε να με μεταπείσετε. Αυτό πιστεύω εγώ! ;)

Κατά τη γνώμη μου, όταν δεν μπορείς να αιτιολογήσεις επαρκώς και με επιχειρήματα την άποψη σου για κάτι, ίσως πρέπει να την ξανασκεφτείς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Οκ. Ίσως να μην μπορώ να αποδείξω ότι ΔΕΝ είναι φυσιολογικό......... Αποδείξτε μου όμως εσείς, ότι είναι φυσιολογικό......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οκ. Ίσως να μην μπορώ να αποδείξω ότι ΔΕΝ είναι φυσιολογικό......... Αποδείξτε μου όμως εσείς, ότι είναι φυσιολογικό......;)
Ήδη σου έφερα ένα επιχειρήμα: Οτι συμβαίνει και στα ζώα. Πως ορίζεις το φυσιολογικό αν όχι κάτι που συμβαίνει στη φύση χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οκ. Ίσως να μην μπορώ να αποδείξω ότι ΔΕΝ είναι φυσιολογικό......... Αποδείξτε μου όμως εσείς, ότι είναι φυσιολογικό......;)

Ερώτηση, γιατί είναι φυσιολογικό να είναι κάποιος με μία γυναίκα και να την πέρνει και απο τις δύο "μεριές" της και αφύσικο να χρησιμοποιεί ένας άντρας το ίδιο τις δικές του μεριές; :hmm::hmm:

Απλή ερώτηση κάνω, όλες οι γυναίκες το κάνουν, γιατί όχι και οι άντρες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Ερώτηση, γιατί είναι φυσιολογικό να είναι κάποιος με μία γυναίκα και να την πέρνει και απο τις δύο "μεριές" της και αφύσικο να χρησιμοποιεί ένας άντρας το ίδιο τις δικές του μεριές; :hmm::hmm:

Απλή ερώτηση κάνω, όλες οι γυναίκες το κάνουν, γιατί όχι και οι άντρες;:hmm:
Δεν είναι φυσιολογικός ο πρωκτικός έρωτας ούτε των ομοφυλόφιλων ούτε των ετεροφυλόφιλων. Απλά, όσον αφορά τους ετεροφυλόφιλους είναι κοινωνικά και πλειοψηφικά αποδεκτός. :)

Κανείς δε νοιάζεται για το τι είναι φυσιολογικό και τι όχι (ειδικά στο θέμα σεξ). Στο συγκεκριμένο θέμα των ομοφυλόφιλων, όταν κάποιος θέλει να κατακρίνει, χρησιμοποιεί πρώτα απ' όλα το επιχείρημα "δεν είναι φυσιολογικό, άρα είναι κακό", όταν στερείται άλλων επιχειρημάτων. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γιατι τοση αγωνια για το "τι ειναι φυσιολογικο"?
Εαν θετει καποιος σαν τελμα την αποκτηση απογονων τοτε δεν ειναι φυσιολογικο.
Εαν μιλαμε για απολαυση και συναισθηματικη/ερωτικη/ψυχοσωματικη ολοκληρωση απολαυση ή κι εγω δεν ξερω τι αλλο, τοτε ειναι μια χαρα φυσιολογικο.
Ειδικα απο την στιγμη που η σεξουλικοτητα μας δεν εχει αντικτυπο σε καποιον "ασχετο", τριτο.
Εμεις κανουμε αμαν και πως να δημιουργουμε αυτα τα "αντικτυπα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ερώτηση, γιατί είναι φυσιολογικό να είναι κάποιος με μία γυναίκα και να την πέρνει και απο τις δύο "μεριές" της και αφύσικο να χρησιμοποιεί ένας άντρας το ίδιο τις δικές του μεριές; :hmm::hmm:

Απλή ερώτηση κάνω, όλες οι γυναίκες το κάνουν, γιατί όχι και οι άντρες;:hmm:

Υπάρχουν πολλές απόψεις, και όπως είπε ο θρυλικός Ελευθέριος Ανεβλαβής οι απόψεις είναι σαν τις κωλοτρυπίδες, ο καθένας έχει και από μία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
δεν υπάρχει ορισμός του φυσιολογικού. το τι είναι "φυσιολογικό" ορίζεται από 2 παράγοντες συνήθως:
α)το κοινωνικά αποδεκτό = φυσιολογικό
β)αυτο που βοηθά την εξέλιξη του είδους ή εξηγείται με την δαρβνική θεωρία περί επιβίωσης κτλ = φυσιολογικό

καλά, για το Α δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογήσει κανείς ιδιαίτερα για να αποδείξει ότι είναι λανθασμένο. Αρκεί να πω ότι ο παράγοντας αυτός δεν είναι σταθερός μιας και οι κοινωνίες αλλάζουν, και άρα μια αλήθεια δεν μπορεί να σταθεί σε αυτό και μόνο σε αυτό

Για το Β, νομίζω ότι ο ορισμός είναι περιορισμένος, γιατί πάρα πολλά πράγματα που γίνονται στην φύση γίνονται χωρίς κάποιο προφανή λόγο (δεν έχουν ως σκοπό την εξέλιξη του είδους, την αναπαραγωγή, την επιβίωση κτλ), όχι μόνο στον άνθρωπο, αλλά και στα υπόλοιπα ζώα του πλανήτη. Αν και, ακόμη και αν το δεχτουμε το Β ως καλό επιχείρημα, τότε μπορούμε να πούμε ότι ο πρωκτικός έρωτας είναι μια άσκηση επιβίωσης και εξέλιξης του είδους, μιας και μαθαίνει στους ανθρώπους να είναι ανθεκτικοί στον πόνο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
τότε μπορούμε να πούμε ότι ο πρωκτικός έρωτας είναι μια άσκηση επιβίωσης και εξέλιξης του είδους, μιας και μαθαίνει στους ανθρώπους να είναι ανθεκτικοί στον πόνο ;)

Ανθεκτικοί στον πόνο ; :hmm:'Οχι κάτι άλλο κρύβεται από πίσω. Για την ευχαριστησή τους το κάνουν οι άνθρωποι μ'αυτό τον τρόπο, όχι για να πονάνε. Εσύ πιστεύεις ότι διατηρεί ο άλλος μια επώδυνη σεξουαλική συμπεριφορά για να υποφέρει ; Αυτό μου θυμίζει ασκητική θρησκευτική κοινότητα. Κανείς δεν θέλει να πονάει πιστεύω, δεν υπάρχει καν ο μαζοχισμός σε πλανητικό ον, ούτε σε άντρα ούτε σε γυναίκα, αυτά είναι κατασκευάσματα των επιστημονικών αυθεντιών που διατυπώνουν κατά καιρούς τέτοιες απόψεις εφόσον όπως έχουμε πει είναι ψυχικά συγγενείς με τους ιερείς.
Στο λεξικό από ανοησία έχει καταγραφεί ως σεξουαλική διαταραχή και κάθε διαταραχή ανύπαρκτη είναι για μένα. Τα χουμε ξαναπεί. Πονάει αλλά του αρέσει, πάει να πει ότι δεν πονάει.
(Πότε θα υπάρξει ένας κλάδος Φιλοσοφία του Σεξ να ξεκαθαρίσουν όλα αυτά. Συνιστώ ένα πολύ καλό βιβλίο, λέγεται "Η μεταφυσική του φύλου". Εκεί θα διαβάσετε και για αυτό το θέμα και για τους άντρες είναι πολύ καλό να μάθουν περισσότερα για την ουσία του άντρα, ομοφυλόφιλου και μη, και της γυναίκας. ομοφυλόφιλης και μη, και τα βαθύτερα αίτια σεξουαλικών συμπεριφορών καθώς και τη σχέση της Μεταφυσικής με το σεξ). Tύφλα να χει ο Ασκητής είναι αυτό το βιβλίο και αναφέρεται και σε αυτά τα θέματα. Ο πόνος και στα δυο φύλα είναι αναπόφευκτος με πολλές έννοιες και όχι μεταφορικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό είναι το point... με τη συγκεκριμένη συμπεριφορά ο πόνος γίνεται ευχαρίστηση κ παύει να είναι πόνος.

Το ότι η συγκεκριμένη πρακτική είναι άμεσα σχετιζόμενη με τον πόνο νομίζω πως γίνεται καλύτερα αντιληπτό αν αφαιρέσουμε το περιβάλλον μέσα στο οποίο συμβαίνει η πράξη. Για παράδειγμα (επειδή δεν μπορώ να μιλήσω άνετα για το συγκεκριμένο θέμα) ας πάρουμε τον μαζοχισμό. Σε κάποιον αρέσει να τον δένουνε στο κρεβάτι, να τον χτυπάνε κτλ κατά τη διάρκεια του σεξ. Αυτό όμως δεν σημαίνει αυτόματα ότι του αρέσει το ξύλο σε κάθε περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
"Η μεταφυσική του φύλου".

Του Julius Evola.
Εξαιρετικο βιβλιο αλλα "θαμμενο" γιατι ο Εβολα ακολουθησε τον φασισμο σε μια περιοδο της ζωης του.
Κι οντως, ο Ασκητης κι ο καθε ειδους ταξερωολακιειμαιφοβερος φαινονται παντελως ηλιθιοι μετα το διαβασμα της Μεταφυσικης του Φυλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω ότι εκτως απο την αναπαραγωγη του όποιου είδους υπάρχει και η ανάγκη για απόλαυση, αυτή κυνηγάνε οι άνθρωποι, κάνουν πράγματα που τους ευχαριστούν και τους κάνουν να είναι ευτυχισμένοι, όταν λοιπόν η ευχαρίστηση πετύχει τότε δεν υπάρχει τίποτα παράλογο ή αφύσικο..

Εγώ π.χ. έχω πάθος για το μπόουλιγκ, με φτιάχνει, με χαλαρώνει με κάνει να νοιώθω υπεροχα, όταν λοιπόν χτυπήσω το χέρι που παίζω και συνεχίσω να παίζω για τους άλλους είμαι μία ξεροκέφαλη, όλοι λένε ότι κάνω κακό στον εαυτό μου, ΕΓΩ όμως το βλέπω σαν ανάγκη, σαν αγάπη, που όσο κιαν οι άλλοι το βλέπουν παράλογο το κάνω...

Ετσι είναι λοιπόν και η ομοφυλοφιλία, δεν μπορείς να στερίσεις απο κάποιον το πάθος, την χαρά και την ευχαρίστηση επειδή κάποιοι θεωρούν ότι είναι λάθος, για να το κάνει ο άλλος έχει τον λόγο του, την χαρά του, ποιός είμαι εγώ που θα του την στερίσω; ή θα διαφωνίσω με αυτό;

Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Του Julius Evola.
Εξαιρετικο βιβλιο αλλα "θαμμενο" γιατι ο Εβολα ακολουθησε τον φασισμο σε μια περιοδο της ζωης του.
Κι οντως, ο Ασκητης κι ο καθε ειδους ταξερωολακιειμαιφοβερος φαινονται παντελως ηλιθιοι μετα το διαβασμα της Μεταφυσικης του Φυλου.

:clapup::clapup: Julius Evola, εκδόσεις Οξύ, πού αλλού ; Αγοράστε το όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Δέχομαι την ομοφυλοφιλία. Όμως δεν την επικροτώ. Όπως κάποιοι άλλοι ανέφεραν, είναι μία "ανωμαλία" που ερχέται ενάντια στη φύση. Στις μέρες μας, τείνει να θεωρηθεί φυσιολογική. Τί να κάνουμε.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top