Πιστεύετε στα φαντάσματα;

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
Εγώ το αναρωτιόμουν πολλές φορές, ειδικά στο σπίτι που μένω όλα τα μέλη της οικογένειας μου έχουν δει έναν αδικοχαμένο συγγενή και πραγματικά πίστευα τότε. Τώρα όμως ξέρω ότι όταν κοιτάω εκείνο το σημείο δεν υπάρχει τίποτα γιατί ξόδεψα πολλά βράδια κοιτώντας το...
Τώρα για το αν πιστεύω.. δεν ξέρω τι να πω. Αν υπάρχει πνευματικός κόσμος ή κάτι τέτοιο τέλοσπάντων δεν νομίζω να μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του. Επειδή όμως γενικώς το έψαξα το θέμα, μπορεί οι συμπτώσεις να είναι σατανικές (τόσες πολλές που βαριέμαι να τις γράφω) για το θέμα του συγγενή μου, όμως κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όντως τα βράδια κοιμάμαι μόνος μου :D
Για μένα η εξήγηση αυτού του φαινομένου είναι πως όταν μας λείπει κάποιος ο εγκέφαλος δημιουργεί ψευδαισθήσεις.Δν μου το είχες πει ποτέ αυτό ρε φίλε...ανησυχώ μήπως θέλεις ψυχίατρο...:D:D:D:D:D:clapup: (πλάκα κάνω φιλάρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Εγω και πιστευω και δεν πιστευω. Η γνωμη μου ειναι οτι καπου υπαρχει μια ανωτερη δυναμη η τελοσπαντων κατι που ο ανθρωπινος νους δεν μπορει να το συλλαβει. Επισης απο οτι θυμαμαι μικρος, η αδεφη μου μου ειχε εκμηστηρευτει οτι κατι φιλοι της σε εναν ραδιοφωνικο σταθμο ειχαν δει φαντασματα και οτι τους παρενοχλουσαν (οχι σεξουαλικα :) ). Αφου θυμαμαι οτι τα τραγουδια που επαιζαν εκεινη την ωρα παιζανε λες και ειχε κατεβει η μπαταρια απο ενα ραδιοκασετοφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akpe

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σαφώς και "πιστεύω". Τα τελευταία χρόνια έχω ψαχτεί όσο μπορώ σχετικά με το θέμα, και μπορώ να πω πως τα περισσότερα πράγματα που έμαθα όχι μόνο δεν με τρόμαξαν, αλλα με εντυπωσίασαν και με ενθουσίασαν.

Και βέβαια όταν μιλάμε για "φαντάσματα", αυτομάτως ξεχνάμε οτιδήποτε έχει σχέση με hollywood.

absence of proof is not proof of absence... :)

ps: μην ακούσω ούτε κάν αναφορά σε ouija και γενικά κάθε μορφής επίκληση. Πιο επικίνδυνο πράγμα δεν υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
absence of proof is not proof of absence...

Και η θεωρία/πίστη στον Αόρατο Ροζ Μονόκερο σε αυτό ακριβώς στηρίζεται! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Τα φαντάσματα όπως λέει και η λέξη είναι πλάσματα της φαντασίας, δηλαδή υπάρχουν πραγματικά στο βαθμό που η φαντασία υπάρχει πραγματικά. Η φαντασία μας όμως δεν είναι παρά μόνο ένα καλό ή κακό μοντέλο της πραγματικότητας, μάλιστα αποτελεί το σύμπαν μέσα στο οποίο ζει ο καθένας από μας. Δε ζούμε στην πραγματικότητα, ζούμε στη φαντασία μας. Και όταν το μοντέλο αντιγράφει σε ικανοποιητικό βαθμό την πραγματικότητα τότε είναι λειτουργικό και χρήσιμο, και τα όντα που το διαθέτουν είναι επιτυχημένα, ζουν, αναπτύσσονται και αναπαράγονται. Όταν το μοντέλο παρουσιάζει σημαντικές αποκλίσεις από την πραγματικότητα, τα όντα με το ελαττωματικό μοντέλο προβαίνουν σε παράλογες πράξεις, πηδάνε από τους γκρεμούς θέλοντας να πετάξουν σαν τα πουλιά.

Εγώ τώρα γιατί μπερδεύτηκα με την απάντησή σου? Δηλαδή εννοείς ότι ζούμε σε μια ψευδαίσθηση? Ότι δεν υπάρχει τίποτα και όλα είναι δημιουργήματα της φαντασίας μας? Ένα είδος matrix?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akpe

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos:
Και η θεωρία/πίστη στον Αόρατο Ροζ Μονόκερο σε αυτό ακριβώς στηρίζεται! :)

technically, πολλά πρέπει να στηρίζονται σε αυτό το "σλόγκαν".

Γιατι δεδομένου οτι δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις για την ύπαρξη ή μη ύπαρξη κάποιου φαινομένου, η κατηγορηματική απόρριψή του είναι ισόβαθμα άστοχη με την χωρίς όρους αποδοχή του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ τώρα γιατί μπερδεύτηκα με την απάντησή σου? Δηλαδή εννοείς ότι ζούμε σε μια ψευδαίσθηση? Ότι δεν υπάρχει τίποτα και όλα είναι δημιουργήματα της φαντασίας μας? Ένα είδος matrix?

Χμ, όχι ακριβώς. Ο κόσμος υπάρχει και παραυπάρχει, αλλά ταυτόχρονα εμείς τον αναδημιουργούμε με τη φαντασία μας. Μέσω αυτής γνωρίζουμε τον κόσμο γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος να τον γνωρίσουμε. Η αντικειμενική γνώση του κόσμου είναι ανέφικτη, οπότε πλάθουμε μοντέλα που τον προσεγγίζουν όσο το δυνατόν περισσότερο. Στην περίπτωση των φαντασμάτων έχουμε την πολυτέλεια να "εμπλουτίζουμε" το μοντέλο μας με στοιχεία που δεν έχουν αντιστοιχία με την πραγματικότητα, κυρίως γιατί αυτά τα νοητικά παραστρατήματα συνήθως δεν επηρεάζουν αρνητικά την καθημερινότητά μας. Αντίθετα γυμνάζουν την οξυδέρκεια μας, και αναδεικνύουν την ικανότητά μας να λέμε μπαρούφες με το πιο σοβαρό ύφος του κόσμου.

Δεδομένου οτι δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις για την ύπαρξη ή μη ύπαρξη κάποιου φαινομένου, η κατηγορηματική απόρριψή του είναι ισόβαθμα άστοχη με την χωρίς όρους αποδοχή του.

θα συμφωνήσω, αλλά με μια ένσταση. Η κατηγορηματική απόρριψη και η χωρίς όρους αποδοχή της ύπαρξης του Αόρατου Ροζ Μονόκερου αποτελούν αστοχίες μη ισόβαθμες. Μία από τις δύο είναι περισσότερο άστοχη από την άλλη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

axidous

Νεοφερμένος

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγω πιστευω σε οντοτητες οι οποιες ειναι σε καποια "αλλη" διασταση
Υπάρχουν και αλλα φαινομενα που δεν μπορει να τα εξηγησει ο λογικος νους

φιλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Πως ξέρετε ότι ο Αόρατος Ροζ Μονόκερος είναι Ροζ??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
γιατι ειναι μονόκερος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όχι γιατί ειναι αόρατος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
όχι...
μηπως ειναι λιγο... ξέρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
λες? .....το καμενούλι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Πώς ξέρετε ότι ο Αόρατος Ροζ Μονόκερος είναι Ροζ??

Δεν είπαμε ότι το ξέρουμε, απλά το πιστεύουμε. Η θρησκεία του Αόρατου Ροζ Μονόκερου είναι ένας συνδυασμός πίστης/γνώσης, όπως και όλες οι άλλες θρησκείες. Πιστεύουμε ότι ο Μονόκερος είναι Ροζ και γνωρίζουμε ότι είναι αόρατος επειδή δεν μπορούμε να τον δούμε. Απλό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panraf

Νεοφερμένος

Ο panraf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλές διαφορετικές εκδοχές για το τι είναι "Φάντασμα". Μπορεί να είναι η ψυχή κάποιου ανθρώπου που πέθανε απότομα και δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει κάποια πράγματα όσο ζούσε και επιστρέφει στην γη. Μπορεί να είναι απλά κάποιο προμήνυμα ενός γεγονότος. Το βέβαιο είναι ότι πρόκειτε για την ψυχή, η οποία δεν πεθαίνει ποτέ. Πάντως κάποιες φωτογραφίες που έχουν δημοσιευθεί κατά καιρούς έχει αποδειχτεί ότι επρόκειτο για ηλκετρομαγνητικά φαινόμενα μιας περιοχής ή κάποιο "φωτογραφικό κόλπο" κατά την διαδικασία εμφάνισης της φωτογραφίας. Άλλες πάλι (οι λιγότερες) παραμένουν μυστηριώδης και είναι μάλλον αυθεντικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panraf:
Υπάρχουν πολλές διαφορετικές εκδοχές για το τι είναι "Φάντασμα". Μπορεί να είναι η ψυχή κάποιου ανθρώπου που πέθανε απότομα και δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει κάποια πράγματα όσο ζούσε και επιστρέφει στην γη. Μπορεί να είναι απλά κάποιο προμήνυμα ενός γεγονότος. Το βέβαιο είναι ότι πρόκειτε για την ψυχή, η οποία δεν πεθαίνει ποτέ. Πάντως κάποιες φωτογραφίες που έχουν δημοσιευθεί κατά καιρό έχει αποδειχτεί ότι επρόκειτο για ηλκετρομαγνητικά φαινόμενα μιας περιοχής ή κάποιο "φωτογραφικό κόλπο" κατά την διαδικασία εμφάνισης της φωτογραφίας. Άλλες πάλι (οι λιγότερες) παραμένουν μυστηριώδης και είναι μάλλον αυθεντικές.


ναι είχε αναφέρθει και στην εκπομπή του Χαρδαβέλα αυτό για τα ηλεκτρομαγνητικά, απο κάποιον επιστήμονα
πάντως πολλά ακούγονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TAZ250

Νεοφερμένος

Η TAZ250 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ναι πιστεύω. δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλα πιστεύω πως υπάρχουν. οσο για τις φωτογραφίες έχω δει και εγώ(στην TV) και μιας καθηγήτριάς μου η μαμά είχε βγάλει μία που έδειχνε άλλη μια σκιά κοντά στη δική της. ανατρίχιασα οταν το είδα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Πάντως οι παλαιοί ανθρώποι στο χωριό μου λένε οτί υπήρχαν. Εγώ πάλι δεν ξέρω τι να πιστέψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Υπάρχουν ψυχές με προορισμό άλλα όχι τα φαντάσματα όπως τα ξέρουμε με το κακό πνέυμα, ειναι η ψυχή που ζητάει βοήθεια για κάποιο τρισάγιο, ειχαμε περίπτωσεις στο μέρος που μένω, Υπάρχεί ενα σταυροδρόμι στην Λεωφόρο Ρόδου Λίνδου, εκεί υπήρχαν υπερβολικά πολλά ατυχίματα 2 άπο αυτά ήταν περιπτώσεις αδικοχαμένων ανθρώπων που το ένα ήταν μάνα και κόρη και το άλλο ένας Βοσκός, η πρώτες φώναζαν τις νύκτες λένε στούς περαστικούς, ήταν μόνες και δεν ειχαν κανέναν για τρισάγιο, έτσι κάποιοι το είπαν και έβαλάν τον παπά στα Κοσκινού να κάνει τρισάγιο για να ηρεμήσουν, απο τότε δεν ξανακούστηκαν, Ενώ ο βοσκός καλεί τα βράδυα την κόρη του και αναγκαζόντουσαν να την κλειδόνουν μέχρι που την ξαναβρήκαν στο σημείο που πέθανε ο πατέρας της, η μάνα τρελάθηκε γιατί δεν μπορούσε να πιστέψει τι συμβένει. Και ειναι αλήθεια γιατί έκανα παρέα με την κοπέλα εκείνη και το ήξερα, Κανένας δεν της μειλούσε της κοπέλας γιατί την φοβόντουσαν τώρα δεν ξέρω άν έγινε τίποτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Το φαντασμα με την ενοια που το σκευτομαστε ολοι δεν υπαρχει. αλλα καποιες 'οντοτητες' δια φορετικες απο εμας που μοιραζοντε μαζι μας το χοροχρωνο και βεβαια υπαρχουν, αλλωστε ο ανθρωπος βλεπει 3 διαστασεις και υπαρχουν πολλες ακομα που αγνωουμε την υπαρξη τους. αρα δεν ειμαστε μονοι, στο χορο που βρισκομαστε υπαρχουν και αλλοι, δεν εχει σημασια αν τους βλεπουμε ή οχι απλα υπαρχουν. μπορει καλληστα πισω σου ή διπλα σου αυτη την στιγμη να υπαρχει καποιος που σε παρακολουθει ή σε αγνωει. και στο κατω-κατω γιατι να μην μας βλεπουν και αυτοι σαν τα δικα τους φαντασματα; αυτο που εχω να τονισω ειναι πως δεν μπορουν ναμας κανουν κακο ή δεν θελουν. διαφορετηκα θα το ειχαν κανει!! εγω ειχα τετειες 'συναντησεις΄' ποτε (μεχρι σημερα ) δεν με πηραξαν. απλα ετοιχε να συναντηθουμε. δεν ειναι κακο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top