Ψήφος και ιθαγένεια σε νόμιμους και νομιμοποιημένους μετανάστες

Ψήφος και ιθαγένεια στους μετανάστες.Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, συμφωνώ

    Ψήφοι: 43 46.2%
  • Όχι, διαφωνώ

    Ψήφοι: 42 45.2%
  • Δεν έχω πρόβλημα ότι και αν αποφασιστεί

    Ψήφοι: 8 8.6%

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.

Καὶ ἐπιτέλους καταλάβετε ὅλοι ἐσεῖς οἱ «ἀντιρατσιστὲς» ὅτι τελείως διαφορετικὸ πρᾶγμα εἶναι ἡ φιλοξενία καὶ τελείως διαφορετικὸ πρᾶγμα ἡ ἀπόδοση τῆς ἰθαγένειας.

Υ.Γ.: Εἶναι τυχαῖο ποὺ ἡ συντριπτικὴ πλειοψηφία τῶν λαθρομεταναστῶν εἶναι μουσουλμάνοι στὸ θρήσκευμα;


Σωστά,γιατί Έλληνας είναι το bloodline.Άσχετα σε ποιόν τόπο και χρόνο γεννιέσαι.
Όσοι δηλαδή γεννιούνται στην ελληνική επικράτεια είναι παιδιά άλλου θεού.Να τους πάμε και σε ειδικά ξεχωριστά σχολεία,να τους απαγορέψουμε την είσοδο σε μαγαζιά,που θα έχουν ταμπέλα στην προσοψη "Μόνο σε Έλληνες",όπως επίσης και ξεχωριστές δημόσιες βρύσες μόνο για μετανάστες.

Υ.Γ. Έλα πές την αλήθεια...Τρέμεις την στιγμή που ο ιμάμης θα κονταροχτυπιέται με τον παπά της ενορίας για το ποιός έχει πιό "δυνατά" ηχεία :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το Δουβλίνο II αφορά μόνο τους πρόσφυγες, φίλτατε.
Και έχει ΣΥΝυπογραφεί. Από τη χώρα σου. Άσχετο αν είναι απάνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Το Δουβλίνο II αφορά μόνο τους πρόσφυγες, φίλτατε.

Ὅλοι αὐτοὶ οἱ λαθρομετανάστες πρόσφυγες δηλώνουν. Γι' αὐτὸν τὸν λόγο ἀκριβῶς καὶ δὲν μποροῦμε νὰ τοὺς διώξουμε. Ἄσυλο δὲν τοὺς δίνεται γιατὶ δὲν τὸ ἐπιτρέπουν οἱ Εὐρωπαῖοι, ξεμένουν αὐτοὶ στὴν χῶρα σὰν φαντάσματα καὶ μετὰ ἔρχονται ἀποφάσεις ἀπὸ τὶς κυβερνήσεις ποὺ τοὺς νομιμοποιοῦν ἐκ τῶν ὑστέρων δημιουργῶντας αὐτὰ τὰ ζητήματα. Νὰ φύγουν τώρα προτοῦ ξεσπάσῃ ἐμφύλιος πόλεμος στὴν Ἑλλάδα καὶ γίνῃ σφαγή. Γιὰ τὸ τελευταῖο μιλῶ πολὺ σοβαρὰ καὶ τὸ συγκεκριμένο ζήτημα εἶναι ἀπολύτως ἱκανὸ νὰ ξεκίνήσῃ μιὰ τέτοια διαδικασία.

Τὸ ξέρω ὅτι ἔχει συνυπογραφεῖ ἀπὸ τὴ χῶρα μου καὶ δὲ βλέπω κάποιον πατριώτη πολιτικὸ νὰ ζητήσῃ τὴν κατάργησή αὐτῆς τῆς συμφωνίας ἡ ὁποία εἶναι βόμβα στὴν ἴδια τὴς ὕπαρξη τῆς Ἑλλάδος. Ἂς προσπαθήσουν τουλάχιστον νὰ στείλουν πίσω στὶς χῶρες τους ὅλες αὐτὲς τὶς ὀρδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Όχι δε θεωρώ οτι πρέπει να δίνεται ιθαγένεια ούτε ψήφος στους μετανάστες. Το οτι ζουν σε μια ξένη χώρα νόμιμα, εργάζονται και ζουν αξιοπρεπώς θα έπρεπε να είναι αρκετό (και αυτό ισχύει για όσους ισχύουν τα παραπάνω). Δε βλέπω το λόγο να αλλάξουν ιθαγένεια ή να ψηφίζουν σε μια χώρα στην οποία ζουν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ. Γιατί μπορεί οι ευαίσθητοι αντιρατσιστές να αγαπούν όλο τον κόσμο και να νομίζουν οτι οι μετανάστες νιώθουν Έλληνες, όμως οι μετανάστες μετρούν τις ώρες για να ξαναγυρίσουν στις πατρίδες τους - και πολύ καλά κάνουν. Προσωπικά αν χρειαζόταν να μεταναστεύσω στην οποιαδήποτε χώρα, θα το έκανα με την ελπίδα οτι κάποια στιγμή θα γυρνούσα πίσω. Αν στη χώρα που ήμουν ζούσα νόμιμα και ήμουν σωστή, θα ήθελα δικαιώματα όπως παιδεία, υγεία, εργασία κλπ. Δε θα με ένοιαζε όμως ουδόλως να αλλάξω την ιθαγένειά μου ή να ψηφίσω σε ξένη χώρα. Ας ανοίξουμε τα μάτια μας κι ας αντιμετωπίσουμε χωρίς συναισθηματισμούς το πρόβλημα των μεταναστών. Είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολύ ωραία.
Η παροχή ιθαγένειας αφορά τους μετανάστες και τη δεύτερη γενιά, μπορούμε ν'αφήσουμε τους πρόσφυγες στην άκρη γιατί είναι εκτός θέματος. :)

Himela, έχουν ήδη φύγει πολλοί, δεν το αντιλήφθηκες; "Δικοί μας", Έλληνες.
Όσο για το πόσο προσωρινά μένουν, να σε πληροφορήσω ότι αυτό παραμένει αβέβαιο στη διάρκεια της ζωής ενός μετανάστη. Κι εγώ μετανάστης είμαι και πλέον δεν είμαι καθόλου βέβαιη αν θέλω να ξαναγυρίσω Ελλάδα. Εάν πάρω το ξένο διαβατήριο θα διευκολυνθεί η ζωή μου, η καθημερινότητά μου, η καριέρα μου.

Και φυσικά να θυμίσω ότι δε μιλάμε μόνο για κάποιον νεοαφιχθέντα σε ξένη χώρα, αλλά και για τα παιδιά του. Γι'αυτά μιλάει το βίντεο που ανέβασα. Ωιμέ εάν τα παιδιά μου γεννηθούν και μεγαλώσουν εδώ, αλλά δε δικαιούνται να είναι πολίτες της χώρας αυτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πολύ ωραία.
Η παροχή ιθαγένειας αφορά τους μετανάστες και τη δεύτερη γενιά, μπορούμε ν'αφήσουμε τους πρόσφυγες στην άκρη γιατί είναι εκτός θέματος. :)

Γνωρίζεις πολὺ καλὰ ὅτι ἡ συντριπτικὴ πλειοψηφία τῶν νομιμοποιηθέντων μεταναστῶν μπῆκαν λαθραῖα στὴ χῶρα καὶ προφανῶς οἱ περισσότεροι δήλωναν πρόσφυγες ἄσχετο ἂν οἱ ἀνίκανες κυβερνήσεις μας τοὺς νομιμοποίησαν ἐκ τῶν ὑστέρων. Δὲν εἶναι οἰκονομικοὶ μετανάστες γιατὶ ἁπλούστατα δὲν ὑπάρχει καμμία διακρατικὴ συμφωνία γιὰ μετανάστευση ὅπως ὑπῆρχε μεταξὺ Ἑλλάδος-Γερμανία τὴ δεκαετία τοῦ '60

Ἐπιμένω, τὸ θέμα δὲν εἶναι ἂν θὰ πάρουν ἢ ὄχι τὰ παιδιὰ ἰθαγένεια. Τὸ θέμα εἶναι νὰ φύγουν ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα ὅσο περισσότεροι γίνεται καὶ μετὰ νὰ συζητήσουμε τί θὰ κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γνωρίζεις πολὺ καλὰ ὅτι ἡ συντριπτικὴ πλειοψηφία τῶν νομιμοποιηθέντων μεταναστῶν μπῆκαν λαθραῖα στὴ χῶρα καὶ προφανῶς οἱ περισσότεροι δήλωναν πρόσφυγες ἄσχετο ἂν οἱ ἀνίκανες κυβερνήσεις μας τοὺς νομιμοποίησαν ἐκ τῶν ὑστέρων. Δὲν εἶναι οἰκονομικοὶ μετανάστες γιατὶ ἁπλούστατα δὲν ὑπάρχει καμμία διακρατικὴ συμφωνία γιὰ μετανάστευση ὅπως ὑπῆρχε μεταξὺ Ἑλλάδος-Γερμανία τὴ δεκαετία τοῦ '60

Ἐπιμένω, τὸ θέμα δὲν εἶναι ἂν θὰ πάρουν ἢ ὄχι τὰ παιδιὰ ἰθαγένεια. Τὸ θέμα εἶναι νὰ φύγουν ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα ὅσο περισσότεροι γίνεται καὶ μετὰ νὰ συζητήσουμε τί θὰ κάνουμε.

Ναι. Τώρα πια είναι νόμιμοι. Από το 1980. Και τα παιδιά τους είναι ελληνόπουλα.
...και;;;
Κι ας έγιναν λάθη, 35 χρόνια πριν... περιμένεις να αναιρεθούν οι πράσινες κάρτες τους; Ή να την πληρώσουν τα παιδιά τους; Ξέρεις πόσα άλλα θα έπρεπε να αναιρεθούν, αν ήταν αυτή λογική; Μην αρχίσω με τις κατασκευές, δε θα μου φτάσει η μέρα. Και δεν έχουμε αρκετές μπουλντόζες για κάτι τέτοιο.

Το θέμα αυτού του thread είναι η παροχή ιθαγένειας σε μετανάστες, όχι η απέλαση. Έχε το υπόψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Έξω οι μετανάστες Δωριείς * Η Πελασγία ανήκει στους Πελασγούς



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ὅλοι αὐτοὶ οἱ λαθρομετανάστες πρόσφυγες δηλώνουν. Γι' αὐτὸν τὸν λόγο ἀκριβῶς καὶ δὲν μποροῦμε νὰ τοὺς διώξουμε. Ἄσυλο δὲν τοὺς δίνεται γιατὶ δὲν τὸ ἐπιτρέπουν οἱ Εὐρωπαῖοι, ξεμένουν αὐτοὶ στὴν χῶρα σὰν φαντάσματα καὶ μετὰ ἔρχονται ἀποφάσεις ἀπὸ τὶς κυβερνήσεις ποὺ τοὺς νομιμοποιοῦν ἐκ τῶν ὑστέρων δημιουργῶντας αὐτὰ τὰ ζητήματα. Νὰ φύγουν τώρα προτοῦ ξεσπάσῃ ἐμφύλιος πόλεμος στὴν Ἑλλάδα καὶ γίνῃ σφαγή. Γιὰ τὸ τελευταῖο μιλῶ πολὺ σοβαρὰ καὶ τὸ συγκεκριμένο ζήτημα εἶναι ἀπολύτως ἱκανὸ νὰ ξεκίνήσῃ μιὰ τέτοια διαδικασία.

Τὸ ξέρω ὅτι ἔχει συνυπογραφεῖ ἀπὸ τὴ χῶρα μου καὶ δὲ βλέπω κάποιον πατριώτη πολιτικὸ νὰ ζητήσῃ τὴν κατάργησή αὐτῆς τῆς συμφωνίας ἡ ὁποία εἶναι βόμβα στὴν ἴδια τὴς ὕπαρξη τῆς Ἑλλάδος. Ἂς προσπαθήσουν τουλάχιστον νὰ στείλουν πίσω στὶς χῶρες τους ὅλες αὐτὲς τὶς ὀρδές.

Έχεις σοβαρές ενδείξεις ότι υπάρχει πιθανότητα εμφυλίου πολέμου; Συγγνώμη, που ακούστηκε μεταναστευτικό πρόβλημα να αποτελέσει αιτία εμφυλίου;
Επειδή ακούω αρκετά περί εμφυλίων και σφαγών, καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε λίγο πριν να ξεπετάμε τέτοια λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εν πάσει περιπτώσει, ελπίζω να λυθεί το θέμα της αίτησης ασύλου, γιατί όντως αφορά όλη την Ευρώπη, μιας και αμφιβάλλω αν κάποιος από ασιατική χώρα έρχεται στην Ευρώπη για να μείνει σε ένα από τα "στρατόπεδα" της Ελλάδας.
Διαπιστώνω όμως ότι πολλά παιδιά αλλοδαπών έχουν αναμφίβολλα ελληνική παιδεία, εύχομαι και τα δικά μου παιδιά να μπορέσουν να αγκαλιάσουν την παιδεία της χώρας όπου θα μεγαλώσουν, όποια κι αν είναι αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εύχομαι και τα δικά μου παιδιά να μπορέσουν να αγκαλιάσουν την παιδεία της χώρας όπου θα μεγαλώσουν, όποια κι αν είναι αυτή.



προδοτης :mad:
πατρεύ παρε τηλ στο κομμα να στειλουν καποιον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Εγώ πάντως που παλιότερα δούλευα με Αλβανούς με οικογένειες και παιδια που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν εδώ, οι ίδιοι δεν ήθελαν τα παιδιά τους να είναι Έλληνες αλλά Αλβανοί, και πολύ καλά έκαναν. Επίσης μάζευαν λεφτά για να φύγουν κάποτε στην Αλβανία, ακόμα κι αν είχαν παιδιά που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Όχι δε θεωρώ οτι πρέπει να δίνεται ιθαγένεια ούτε ψήφος στους μετανάστες. Είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν....

έτσι όπως διάβαζα το θέμα, παλιότερα είχες διαφορετική άποψη και μάλιστα δήλωνες και τότε ρατσίστρια χωρίς καμμία ντροπή. Με όλο το θάρρος και(σχεδόν κανένα) σεβασμό αγαπημένη(νοτ), δε ξέρω αν με ενοχλεί τόσο ο τρόπος που εκφράζεις την άποψή σου ή η ίδια η άποψή σου. Ενηγουέη, επειδή σήμερα δε μου φαίνεται καλή μέρα για να αλλάξει ο κόσμος ,μια παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις(αν και ξέρω πως δε σου είναι εύκολο να το κατανοήσεις μα, οφείλω να το πω γιατί με τρώει το κ*λίνι μου):
αυτό:
Είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν....
ακούγεται στα αυτιά μου πιο δυνατά από σειρήνα ασθενοφόρου που τυχαίνει να περνά έξω από το σπίτι μου. Μου προκαλεί, επίσης, τέτοια αντριχίλα που τελικά καταλήγει σε μια τάση προς εμετό. Ευτυχώς δεν έχω φάει ακόμα τις τηγανίτες μου. Γι'αυτό είτε θα με αναγκάσεις να μη ξαναδιαβάσω τα γραφόμενά σου(νταξ, το συνηθίζω να σου πω την αλήθεια), είτε θα προσπαθήσεις να εκφράζεσαι πιο κόσμια όταν αναφέρεσαι σε ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. Σ'ευχαριστώ για την προσοχή.

Αυτά. Είχα όρεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ πάντως που παλιότερα δούλευα με Αλβανούς με οικογένειες και παιδια που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν εδώ, οι ίδιοι δεν ήθελαν τα παιδιά τους να είναι Έλληνες αλλά Αλβανοί, και πολύ καλά έκαναν. Επίσης μάζευαν λεφτά για να φύγουν κάποτε στην Αλβανία, ακόμα κι αν είχαν παιδιά που γεννήθηκαν και μεγαλώνουν εδώ.

Αυτό είναι αλήθεια. Είναι όμως η μία πλευρά της αλήθειας, πώς μπορείς να γενικεύσεις από αυτό; :)
Άλλωστε σε τέτοια σποραδικά παραδείγματα μπορεί ο καθένας να αντιπαραθέσει τις εμπειρίες του, όπως πχ αυτές του πατέρα μου που συνεργάζεται από το '89 με Αλβανούς, Βούλγαρους, Ιρανούς, και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
  • Όχι δε θεωρώ οτι πρέπει να δίνεται ιθαγένεια ούτε ψήφος στους μετανάστες.
  • Το οτι ζουν σε μια ξένη χώρα νόμιμα, εργάζονται και ζουν αξιοπρεπώς θα έπρεπε να είναι αρκετό (και αυτό ισχύει για όσους ισχύουν τα παραπάνω).
  • Δε βλέπω το λόγο να αλλάξουν ιθαγένεια ή να ψηφίζουν σε μια χώρα στην οποία ζουν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ.
Μάλιστα. :) Εύχομαι να μην σε φάει ποτέ η ανεργία στην Ελλάδα και αναγκαστείς να φύγεις να δουλέψεις στο εξωτερικό, ζώντας κάθε μέρα υπό τον "φόβο" να ανέβει κάποιο ακροδεξιό κόμμα και για τον Χ-Ψ λόγο να ανακληθεί η άδειά σου.

Η άδεια παραμονής, ακόμα και η μόνιμη, σου δίνει την άδεια να παραμείνεις σε μία χώρα, αλλά όχι το δικαίωμα. Η υπηκοότητα σου δίνει το αναφαίρετο ΔΙΚΑΙΩΜΑ, όπου δεν μπορεί μετά να σε απελάσει κανείς. Όταν:

  • Έχεις ζήσει σε μια χώρα για "αρκετά" χρόνια.
  • Έχεις ενσωματωθεί στην τοπική κοινωνία, έχεις γνωρίσει την κουλτούρα, τα ήθη και τα έθιμα.
  • Έχεις προσφέρει μέσω της εργασίας σου και των φόρων σου.
  • Δεν αποτελείς κίνδυνο για την εσωτερική ή εξωτερική ασφάλεια της χώρας.
Σαφέστατα και δικαιούσαι την ιθαγένεια.

Εύχομαι να μην σου συμβεί το ίδιο, Χιμελίνο. Γιατί μιλάς αρκετά εκ του ασφαλούς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας ανοίξουμε τα μάτια μας κι ας αντιμετωπίσουμε χωρίς συναισθηματισμούς το πρόβλημα των μεταναστών. Είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν....

Να σε ρωτήσω, ποιο θα είναι το κριτήριο που θα αποφασίζει ποιος θα μείνει και ποιος θα φύγει? Γιατί ας πούμε εσύ δικαιούσαι να ζεις σε αυτή τη χώρα περισσότερο από ένα νιγηριανό? Μη μου πεις επειδή γεννήθηκες εδώ, γιατί αυτό ήταν καθαρά θέμα τύχης καθώς θα μπορούσες κάλλιστα να έχεις γεννηθεί σε μια υποανάπτυκτη χώρα. Βλέπω συνεχώς το φαινόμενο του ρατσισμού να χτυπάει μόνο τους φτωχούς μετανάστες. Δεν έχω δει πότε π.χ. να μιλάνε ρατσιστικά για ένα Άγγλο ή Γάλλο που ήθελε να ζήσει στην Ελλάδα. Αν πάλι έκανε αίτηση ιθαγένειας κανένας Άραβας σεΐχης θα του τη δίνανε σε δευτερόλεπτα.

Το όλο θέμα του ρατσισμού πηγάζει από το γεγονός ότι δε γουστάρουμε να βλέπουμε φτωχούς βρόμικους μετανάστες στη χώρα μας. Θέλουμε να πάρουν τα προβλήματά τους και να πάνε στη σκατένια χώρα από όπου προήλθαν. Δεν έχει χωριστεί η Γη άλλωστε σε χώρες διαφορετικών κόσμων (πρώτος, τρίτος κτλ) χωρίς λόγο. Το ίδιο καπιταλιστικό σύστημα που έχει κάνει την Αμερική και την Ευρώπη χώρες με τεράστιο βιοτικό επίπεδο είναι αυτό που κάνει την Αφρική χώρα γεμάτη φτώχεια πόλεμο και αρρώστια. Αυτό βέβαια εμάς δεν μας αφορά καθώς εμείς είμαστε ΈΛΛΗΝΕΣ και με την αξία μας καθώς πριν γεννηθούμε δώσαμε εξετάσεις και περάσαμε σε ανεπτυγμένη χώρα και όχι στην Αφρική.

Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να αναζητεί μια καλύτερη ζωή. Όσο η Αφρική και οι υπόλοιπες τριτοκοσμικές χώρες θα καταδυναστεύονται από τις αναπτυγμένες χώρες τόσο θα υπάρχει κύμα μετανάστευσης. Κανένας άνθρωπος δεν φεύγει από τη χώρα που μεγάλωσε χωρίς λόγο, όταν λοιπόν όλες οι χώρες του κόσμου γίνουν ανεπτυγμένες τότε θα σταματήσει και το μεταναστευτικό. Μέχρι τότε όλοι οι Έλληνες και μη, ρατσιστές-πατριώτες-αυτόχθονες καλά θα κάνουν να ανάψουν κανένα κερί στη θεά τύχη και να κάνουν και καμία προσευχή. Γιατί στο κάτω κάτω και οι Δωριείς μετανάστες που υποδούλωσαν τους Αχαιούς ήταν αλλά δεν άκουσα ποτέ κανέναν να λέει πως οι Σπαρτιάτες δεν ήταν Έλληνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Όχι δε θεωρώ οτι πρέπει να δίνεται ιθαγένεια ούτε ψήφος στους μετανάστες. Το οτι ζουν σε μια ξένη χώρα νόμιμα, εργάζονται και ζουν αξιοπρεπώς θα έπρεπε να είναι αρκετό (και αυτό ισχύει για όσους ισχύουν τα παραπάνω). Δε βλέπω το λόγο να αλλάξουν ιθαγένεια ή να ψηφίζουν σε μια χώρα στην οποία ζουν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ. Γιατί μπορεί οι ευαίσθητοι αντιρατσιστές να αγαπούν όλο τον κόσμο και να νομίζουν οτι οι μετανάστες νιώθουν Έλληνες, όμως οι μετανάστες μετρούν τις ώρες για να ξαναγυρίσουν στις πατρίδες τους - και πολύ καλά κάνουν. Προσωπικά αν χρειαζόταν να μεταναστεύσω στην οποιαδήποτε χώρα, θα το έκανα με την ελπίδα οτι κάποια στιγμή θα γυρνούσα πίσω. Αν στη χώρα που ήμουν ζούσα νόμιμα και ήμουν σωστή, θα ήθελα δικαιώματα όπως παιδεία, υγεία, εργασία κλπ. Δε θα με ένοιαζε όμως ουδόλως να αλλάξω την ιθαγένειά μου ή να ψηφίσω σε ξένη χώρα. Ας ανοίξουμε τα μάτια μας κι ας αντιμετωπίσουμε χωρίς συναισθηματισμούς το πρόβλημα των μεταναστών. Είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν....
Εσυ ποιος νομιζεις οτι νιωθει περισσοτερο Ελληνας; Καποιος που εχει γεννηθει εδω απο γονεις μεταναστες 1ης και 2ης γεννιας κι εχει λαβει μονο ελληνικη παιδεια ή καποιος που εχει γεννηθει πχ στην Αμερικη απο Ελληνες μεταναστες 2ης, 3ης γεννιας κοκ. και δεν ξερει γρι ελληνικα κι ουτε προφανως θα δινει δεκαρα για την Ελλαδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι ίδιοι δεν ήθελαν τα παιδιά τους να είναι Έλληνες αλλά Αλβανοί, και πολύ καλά έκαναν.
ματαιο,οπως οι ελληνοαμερικανοι θελουν τα παιδιατους να μεινουν ελληνες

παντα καπου στη μεση θα ειναι,,οταν γεννιεσαι καιζεις σε μια χωρα,,δεν μπορεις μετα να την βγαλεις ετσι απλα απο πανω σου

το θεμα ειναι ποτε να δινουν ιθαγενεια,,οποτε πρεπει,,πολλα χρονια γεννηση εδω
και εξετασεις ισως

η ελλαδα ειναι μικρη,δεν ειναι ΗΠΑ
να στειλουμε αλλους στην ευρωπη καιαλλους στις χωρες τους

διαχειριση ανθρωπων,,οχι ασπρο μαυρο,,αλλα δυσκολο σιγουρα..

Η άδεια παραμονής, ακόμα και η μόνιμη, σου δίνει την άδεια να παραμείνεις σε μία χώρα, αλλά όχι το δικαίωμα. Η υπηκοότητα σου δίνει το αναφαίρετο ΔΙΚΑΙΩΜΑ, όπου δεν μπορεί μετά να σε απελάσει κανείς. Όταν:
Έχεις ζήσει σε μια χώρα για "αρκετά" χρόνια.
Έχεις ενσωματωθεί στην τοπική κοινωνία, έχεις γνωρίσει την κουλτούρα, τα ήθη και τα έθιμα.
Έχεις προσφέρει μέσω της εργασίας σου και των φόρων σου.
Δεν αποτελείς κίνδυνο για την εσωτερική ή εξωτερική ασφάλεια της χώρας.
Σαφέστατα και δικαιούσαι την ιθαγένεια.
ακριβως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όχι δε θεωρώ οτι πρέπει να δίνεται ιθαγένεια ούτε ψήφος στους μετανάστες. Το οτι ζουν σε μια ξένη χώρα νόμιμα, εργάζονται και ζουν αξιοπρεπώς θα έπρεπε να είναι αρκετό (και αυτό ισχύει για όσους ισχύουν τα παραπάνω). Δε βλέπω το λόγο να αλλάξουν ιθαγένεια ή να ψηφίζουν σε μια χώρα στην οποία ζουν ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ. Γιατί μπορεί οι ευαίσθητοι αντιρατσιστές να αγαπούν όλο τον κόσμο και να νομίζουν οτι οι μετανάστες νιώθουν Έλληνες, όμως οι μετανάστες μετρούν τις ώρες για να ξαναγυρίσουν στις πατρίδες τους - και πολύ καλά κάνουν. Προσωπικά αν χρειαζόταν να μεταναστεύσω στην οποιαδήποτε χώρα, θα το έκανα με την ελπίδα οτι κάποια στιγμή θα γυρνούσα πίσω. Αν στη χώρα που ήμουν ζούσα νόμιμα και ήμουν σωστή, θα ήθελα δικαιώματα όπως παιδεία, υγεία, εργασία κλπ. Δε θα με ένοιαζε όμως ουδόλως να αλλάξω την ιθαγένειά μου ή να ψηφίσω σε ξένη χώρα. Ας ανοίξουμε τα μάτια μας κι ας αντιμετωπίσουμε χωρίς συναισθηματισμούς το πρόβλημα των μεταναστών. Είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν....
Ναι χιμέλα μου θα' θελες παιδεία, υγεία και εργασία, τα παιδιά σου τα ρώτησες;
Θα αισθάνονται κι αυτοί "μετανάστες" στην χώρα που μεγάλωσαν και που αυτή γνώρισαν ως πατρίδα τους;
Θα' θελες τα παιδιά σου να ήταν στη θέση ενός 25χρονου μη ελληνικής καταγωγής, που έχει γεννηθεί, μεγαλώσει στην Ελλάδα, έχει φοιτήσει σε ελληνικό σχολείο, έχει σπουδάσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο, έχει πάρει πτυχίο και δεν έχει καμία επαφή με το τόπο καταγωγής του, ούτε κανένα ιδιαίτερο δέσιμο, που ξαφνικά το κράτος τον απελάσει και του λέει σε 30 μέρες το πολύ να έχεις φύγει από τη χώρα, επειδή δε πληρεί πια τις χ,ψ προϋποθέσεις για να βγάλει την άδεια παραμονής του στη χώρα;
Να σε διώχνουν από την χώρα σου; Είναι το ίδιο με το να διώχνουν κι εσένα από τη χώρα σου.
Μερικοί ζείτε μέσα στην άγνοια.
Πιπιλάτε τις ίδιες μαλακίες εδώ και πόσα χρόνια, χωρίς καν γνωρίζετε το τι γραφειοκρατικά προβλήματα και πόσες αδικίες μπορεί να αντιμετωπίζει ένας μετανάστης, στην ουσία έλληνας.

Και γιατί τέτοια αρνητικότητα; Το ψωμί σου θα σου φάει; Σε τι θα σε επηρεάσει; Τι θα αλλάξει στη ζωή σου αν το παιδάκι από το Ιράκ πάρει ιθαγένεια ή θα πάει να ψηφίσει και να αποφασίσει για τη χώρα την οποία γεννήθηκε και μεγάλωσε και ζει; Και μη μου πεις ότι θα επηρεάσει το αποτέλεσμα. Θα επηρεάσει το αποτέλεσμα, όπως το επηρεάζει και ο παππούς που ψηφίζει συνέχεια πασοκ. Του αφερείς το δικαίωμα; Όχι.
Τι διαφορά θα έχουν τα παιδιά σου από αυτά τα παιδιά; Με τον ίδιο τρόπο δε μεγαλώνουν; Στα ίδια σχολεία δε φοιτούν; Στο ίδιο περιβάλλον δε βρίσκονται;
Πες μου έστω ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ διαφορά, and don't make me laugh.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
@Γιώργο και @Γίδι,

Πείτε μου ότι φτάσατε εκεί που έφτασε ο καθένας σας περπατώντας, περάσατε λαθραία τα σύνορα νύχτα χωρίς φεγγάρι, από ένα δύσβατο μονοπάτι και πετάξατε τα χαρτιά σας για να μη μπορούν να σας απελάσουν :whistle:

Έλα όμως που έχω την εντύπωση ότι πήγατε εκεί που πήγε ο καθενας σας νόμιμα, οργανωμένα και με την αποδοχή αυτών που σας υποδέχθηκαν στο εργασιακό, ακαδημαϊκό, και ό,τι άλλο περιβάλλον...

Τώρα, για την πιθανή άνοδο ενός ακροδεξιού κόμματος που είπες Γιώργο, έχω την εντύπωση ότι δεν θα στραφεί ενάντια σε ξένους που προέρχονται απο την γηραιά ήπειρο και από χώρες με κοινή χριστιανική παράδοση, μάλλον αλλού θα στραφεί.

@Ξεχασμένε, ναι, δε μιλάει κανείς για τους δυτικούς που έχουν εγκατασταθεί στην Ελλάδα γιατί είναι νόμιμοι, ακόμα και οι Ρουμάνοι και Βούλγαροι που έγιναν εν μία νυκτί νόμιμοι έγιναν γιατί οι χώρες τους εντάχθηκαν στην ΕΕ από μια ημερομηνία και μετά, δηλ. νομιμοποιήθηκαν σε ευρύτερο ευρωπαϊκό επίπεδο, για να μην αναφέρω οτι για τις 2 αυτές χώρες ισχύουν ακόμα περιορισμοι στην ελεύθερη διακίνηση εργαζομένων για μεταβατική περίοδο 7 ετών από την ένταξη τους (το 2007).

Η συζήτηση εδώ έχω την εντύπωση ότι γίνεται για μετανάστες που ήρθαν παράνομα στη χώρα και νομιμοποιήθηκαν επειδή η κρατική εξουσία δεν βρήκε τί άλλο να κάνει. Όσο για τα παιδιά, που γεννιούνται στην Ελλάδα, συμφωνώ υπό την προϋπόθεση ότι ένα παιδί που γεννιέται στην Έλλάδα και αποκτά δικαιώματα, δεν γίνεται το παραθυράκι για τη νομιμοποιηση όλης της οικογένειας από πίσω...


Σοβαρά τωρα... για μένα υπάρχει λύση και βρίσκεται στην ίδια την Ελληνική γλώσσα και αναφέρομαι στη διάκριση της ιθαγένειας απο την υπηκοότητα.

Η υπηκοότητα ακολουθεί το δίκαιο του εδάφους, χορηγεί ίσα δικαιώματα στην εργασία, την παιδεία, την ασφάλιση και πρόνοια και στο εκλέγειν και το εκλέγεσθαι στις εκλογές της τοπικής αυτοδιοίκησης, στα πλαίσια των μικρών επιμέρους κοινωνιών που εξετάζουν σε ατομικό επιπεδο κάθε υποψήφιο.

Η ιθαγένεια ακολουθεί το δίκαιο του αίματος και είναι αυτή που επιτρέπει την συμμετοχή στη διοίκηση σε επίπεδο β βαθμού τοπικής αυτοδιοίκησης και κεντρικής εξουσίας καθώς και την συμμετοχή στη δημοσια διοίκηση και τις ένοπλες δυνάμεις (όποιος νομίζει ότι ειμαστε μια ευρωπαϊκή χώρα με εγγυημένα σύνορα παρακαλείται να πιάσει στασίδι σε ένα σύννεφο πάνω απο το Αιγαίο και να μετράει τουρκικά πολεμικά αεροσκάφη στο εναέριο χώρο μας)

...και εννοείται μόνο σε νόμιμους μετανάστες, υπο προϋποθέσεις ανάλογης αυστηρότητας με άλλες χώρες της ΕΕ .

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top