Πρότυπα ομορφιάς: Ανυπέρβλητο παράδειγμα χειραγώγησης;

Εσείς έχετε επηρεαστεί από το σύγχρονο πρότυπο του γυναικείου σώματος;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)
  • Είμαι άνδρας και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 11 19.3%
  • Είμαι άνδρας και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 9 15.8%
  • Είμαι γυναίκα και έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 21 36.8%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω επηρεαστεί.

    Ψήφοι: 13 22.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 3 5.3%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Νόμιζα οτι η ομορφιά είναι υποκειμενική...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Νόμιζα οτι η ομορφιά είναι υποκειμενική...
εχει εναν αντικειμενικο πυρήνα ,σε καθε πολιτισμο και ειδος ζωου..
και πολυ υποκειμενικοτητα γυρω γυρω αναλογα με τις τασεις της καθε εποχης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
δικαιο εχεις..

αλλα η αντρικη φουστα,,παραδοσιακη διαφορων πολιτισμων πρεπει να ειναι διαφορετικη απο τη γυναικεια..
απλο ειναι..

οταν σε μια κοινωνια ενας ανδρας φοραει οτι ακριβως και μια γυναικα τρωει δουλεμα τον κοιτανε στραβα κλπ..και ισως πρεπει να ειναι και ετσι γιατι τα αρσενικα με τα θηλυκα σε μια κοινωνια πρεπει να ξεχωριζουν κι μην ντυνονται ιδια..


Δηλαδή να υποθέσω ότι ακόμα και μια ανδρική φούστα δεν θα σε πείραζε αισθητικά ή "ηθικά" αν θέλεις (να δεις και να συναναστραφείς αυτόν που την φοράει εννοώ) αρκεί να διαφοροποιούνταν από το αντίστοιχο γυναικείο ενδυματολογικό πρότυπο και να ξεχώριζε από μακριά ποια φούστα είναι ποιανού?

Συνεπώς, εάν μπορούσε να επιτευχθεί ένας τέτοιος διαχωρισμός εδώ που είμαστε στο δυτικό πολιτισμό (τρομάρα του) θα ήταν ίσως περισσότερο αποδεκτό ένα τέτοιο look?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδή να υποθέσω ότι ακόμα και μια ανδρική φούστα δεν θα σε πείραζε αισθητικά ή "ηθικά" αν θέλεις (να δεις και να συναναστραφείς αυτόν που την φοράει εννοώ) αρκεί να διαφοροποιούνταν από το αντίστοιχο γυναικείο ενδυματολογικό πρότυπο και να ξεχώριζε από μακριά ποια φούστα είναι ποιανού?

η φουστανελα φουστα ειναι,,οι αρχαιοι ελληνες αιγυπτιοι,αζτεκοι κλπ φουστες φοραγαν,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Νόμιζα οτι η ομορφιά είναι υποκειμενική...

ομορφο = το λειτουργικο ητοι μια ωραια γυναικα ειναι αυτη που εχει μεγαλο στηθος και φαρδια λεκανη, λιγο (αλλα οχι υπερβολικα λιγο) λιπος, φανταχτερα μαλλια και λειο δερμα. Γιατι ολα αυτα ειναι ενδεικτικα μπολικων οιστρογωνων και καλης υγειας => κανει καλα παιδια

για εναν αντρα θα ειναι φαρδιες πλατες, υγειης τριχωφυια (κυριος στο προσωπο) τετραγωνο σαγωνι, ογκοδη (αλλα οχι πολυ ογκοδη) ποδια και συμετρικα χαρακτηριστικα. Αυτο γιατι ειναι ενδεικτικο μπολικης τεστοστερονης και καλης υγειας => κανει καλα παιδια (αυτος για να σας πηδηξει βασικα, αυτος που θα μεγαλωσει τα παιδια σας ειναι αλλος εχει αλλα χαρακτηριστικα).

αυτα ειναι σταθερα σε ΟΛΟΥΣ τους πολιτισμους σε ΟΛΕΣ τις εποχες. Και ναι ξερω θα ακουσω οτι στο μεσαιωνα τους αρεσαν οι στρουμπουλες, guess what 1) ηταν απλα αφρατες οχι χοντρες 2) και τωρα αυτες αρεσουν οχι οι ξυλαγκουρομοντελες - αυτες αρεσουν μονο και μονο επειδη μας εχουν ταισει οτι ΠΡΕΠΕΙ να μας αρεσουν και μονο απο την τηλεοραση, απο κοντα αστα να πανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ακριβως,,epote..οπως τα λες..

απλα οι διαφορες καθε εποχης ειναι το υποκειμενικο περιβλημα..

στο μεσαιωνα που πειναγαν το ωραιο απιαστο ηταν οι παχουλες γυναικες,,
σημερα με την υπερφαγια κλπ φτασαμε να θεωρουμε ωραιο το κοκκαλιαρικο..


αυτες αρεσουν μονο και μονο επειδη μας εχουν ταισει οτι ΠΡΕΠΕΙ να μας αρεσουν και μονο απο την τηλεοραση, απο κοντα αστα να πανε.
απολυτως..οι ωραιες στην tv δεν ειναι συχνα στην πραγματικοτητα,,ο φακος προσθετει κιλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.


ποτέ δεν κατάλαβα γιατί επειδή κάτι γίνεται μόδα , το ακολουθούν σχεδόν όλοι άκριτα , χωρίς να τολμούν να παρατηρήσουν πόσο γελοίο δείχνει στην τελική

(ας φοράει ότι θέλει ο κυριούλης , για το ματ βάψιμο στα καγκουροαυτοκίνητα λέω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
ομορφο = το λειτουργικο ητοι μια ωραια γυναικα ειναι αυτη που εχει μεγαλο στηθος και φαρδια λεκανη, λιγο (αλλα οχι υπερβολικα λιγο) λιπος, φανταχτερα μαλλια και λειο δερμα. Γιατι ολα αυτα ειναι ενδεικτικα μπολικων οιστρογωνων και καλης υγειας => κανει καλα παιδια
Ε. Ομορφα.
Λειο δερμα.
Τι σκατα γυρευουν οι μπλε - μαυρες - πρασινες μπογιες γυρω απο τα ματια που σε δειχνουν σα διαδηλωτη μετα απο τρυφερο τετατετ με αστυνομο, ή τα κοκκινα μαγουλα που παραπεμπουν σε κλοουν και τα γουαναμπι-ντεντ χειλη?
Και γιατι στο κατωκατω να πρεπει να παστωνεσαι ως κοριτσακι ενω ο Μητσος οχι? Στο πηγαγδι κατουρησες? Η ομορφια ειναι απαραιτητη λειτουργικως πως, οποιο κι αν ειναι το target group.:ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Διαφωνώ σχεδόν τελείως με τις επεμβάσεις στη μύτη, με εξαίρεση αν προκύπτει ιατρικό θέμα και πρέπει να γίνει. Η αισθητική, γενικότερα η "ομορφιά" (και τη βάζω σε εισαγωγικά γιατί είναι κάτι υποκειμενικό) είναι κάτι που θα περάσει κι είναι κρίμα να ξοδεύουμε φαιά ουσία, χρόνο, χρήματα και φυσικά να καταπονούμε τον οργανισμό μας για να μην πει ο κάθε άσχετος οτι τι; αυτή/ός έχει μεγάλη μύτη; Σκασίλα μας! Έμαθα πρόσφαα οτι η αγαπημένη μου ξαδέλφη έκανε παλιότερα πλαστική στη μύτη, έδωσε τόσα χρήματα που τώρα τα έχει ανάγκη, και στην τελική ποτέ δεν το κατάλαβα γιατί δεν έχει καμία διαφορά. Και το πιο άσχημο; Επηρεάστηκε από τη μαμά της που της έλεγε οτι το άσχημο πάνω της είναι η μύτη της και πρέπει να την αλλάξει.Έλεος δηλαδή! Ας σταματήσουμε να επηρεαζόμαστε από τα περιοδικά κι από τα μοντέλα γιατί πρώτον για αυτά αυτή είναι η μοναδική δουλειά τους για την οποία βγάζουν τρελά χρήματα, δεύτερον είναι ψευδαίσθηση η τελειότητα με τόσο photoshop που υφίστανται οι φωτογραφίες και τρίτον, κανείς που αξίζει δε θα μας απορρίψει από τη μύτη μας.... Ας ξυπνήσουν τα κοριτσάκια επιτέλους κι ας αφοσιωθούν σε πράγματα που αξίζουν, όπως ο πνευματικός πλούτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Πάντως δε χρειάζεται να πω οτι το πώς αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλός μας το κακόγουστο ή το άσχημο εξαρτάται εξ' ολοκλήρου από το τι έχουμε συνηθίσει. Αρκεί να δούμε φωτογραφίες των προ-προγιαγιάδων μας και θα αντιληφθούμε οτι το μόνο που αλλάζει είναι τα πρότυπα ομορφιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Νομίζω πάντω οτι είναι αρκετά υποτιμητικό, για να μην πω ρατσιστικό, να αναφέρεστε έτσι σε έναν άνθρωπο μόνο και μόνο επειδή έχει κάποια κιλά παραπάνω και δε συμβαδίζει με τα περιοδικά και τα πρότυπα της εποχής. Δεν ξέρω, έτσι νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Νομίζω πάντω οτι είναι αρκετά υποτιμητικό, για να μην πω ρατσιστικό, να αναφέρεστε έτσι σε έναν άνθρωπο μόνο και μόνο επειδή έχει κάποια κιλά παραπάνω και δε συμβαδίζει με τα περιοδικά και τα πρότυπα της εποχής. Δεν ξέρω, έτσι νομιζω...

Και παρακάτω. :) Να μην το ξεχνάμε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Νομίζω πάντω οτι είναι αρκετά υποτιμητικό, για να μην πω ρατσιστικό, να αναφέρεστε έτσι σε έναν άνθρωπο μόνο και μόνο επειδή έχει κάποια κιλά παραπάνω και δε συμβαδίζει με τα περιοδικά και τα πρότυπα της εποχής. Δεν ξέρω, έτσι νομιζω...




κοιταξενταξ,
εκει που στεκονται εντελως ατεχνα τα κιντς
ειναι πως δεν χρειαζοταν να τα πεταξει και σε κοινη θεα
:P

εγω πχ φροντιζω την κοιλαρα μου να μην την πεταω προς τα εμπρος - εκτος απο οταν θελω να προλαβω το ασανσερ για να μην κλεισει
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Νομίζω πάντω οτι είναι αρκετά υποτιμητικό, για να μην πω ρατσιστικό, να αναφέρεστε έτσι σε έναν άνθρωπο μόνο και μόνο επειδή έχει κάποια κιλά παραπάνω και δε συμβαδίζει με τα περιοδικά και τα πρότυπα της εποχής. Δεν ξέρω, έτσι νομιζω...

Βρε συ Χιμέλα, με όλο το σεβασμό (πραγματικά), ώρες ώρες νομίζω πως γράφεις απλά για να γράψεις.
Γράψαμε εμείς ποτέ ότι έχουμε πρόβλημα με τους παχύσαρκους?
Το πρόβλημά μας είναι όταν ο οποιοσδήποτε, είτε υπέρβαρος, είτε αδύνατος, φοράει κάτι με έλειψη αισθητικής, προβάλοντας έντονα σημεία του σώματός του, που μετά την ηλικία των 5 ετών, δεν είναι πολύ χαριτωμένο να τα προβάλεις.
Όταν έγραφα ότι με ενοχλεί το μαγιό βρακί, φυσικά εννοούσα και σε αδύνατο άνθρωπο (μερικές φορές αυτό είναι και χειρότερο, επειδή μοιάζει με γιουσουφάκι).
Στο θέμα του κολάν, μερικές φορές όταν κάποιος είναι υπέρβαρος, τσιτώνει τόσο πολύ, που διαφανίζει και φαίνεται το σώμα του απο μέσα. Εμένα δεν με ενοχλεί ούτε αν πάχυνε (με νοιάζουν μόνο τα δικά μου κιλά), ούτε αν αδυνάτισε. Με νοιάζει που δεν εχει την αισθητική να φορέσει από πανω κάτι μακρύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εμενα παντως δε με ενοχλει οτι κ να φορεσει ο αλλος.
δεν ειναι δουλεια μου.

(νταξει για να μην το παιξω κ εντελως μπλαζε σιγουρα θα γελασω αμα δω κατι τετοιο. αλλα το προβλημα ειναι καθαρά δικό μου. :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Νομίζω πάντω οτι είναι αρκετά υποτιμητικό, για να μην πω ρατσιστικό, να αναφέρεστε έτσι σε έναν άνθρωπο μόνο και μόνο επειδή έχει κάποια κιλά παραπάνω και δε συμβαδίζει με τα περιοδικά και τα πρότυπα της εποχής. Δεν ξέρω, έτσι νομιζω...

Εγώ πάλι δεν θα κοίταζα (ευπρεπώς) περίεργα μόνο ένα υπέρβαρο άτομο με εφαρμοστά ρούχα αλλά και ένα υπερβολικά αδύνατο ομοίως...

Μιλώντας προσωπικά, δεν κρίνω ενα άτομο από τη στιγμή που αισθάνεται άνετα με τις ενδυματολογικές του προτιμήσεις, ωστόσο κάποια θεάματα ομολογώ ότι με ξενίζουν λίγο στο δρόμο και δεν είναι μόνο υπέρβαρων αλλά και "ολιγόβαρων", υπερβολικά αδύνατων κοριτσιών π.χ. που "διαφημίζουν"? τα λίγα κιλά τους με τα απίστευτα κολλητά παντελόνια - σωλήνες και τα αντίστοιχα μίζερα από πάνω, μπλουζάκια, πανοφώρια κλπ. τα οποία θεωρώ εξίσου ελλειμματικά από άποψης στυλ κι αισθητικής, ίσως επειδή προτιμώ τη ρευστότητα στο ύφασμα, το ρούχο που αγκαλιάζει το σώμα και αναδεικνύει τα δυνατά του σημεία, χωρίς να το σφίγγει, χωρίς να γίνεται ένα είδος κορσέ που δεν αφήνει περιθώριο ούτε για ανάσα... άλλο αν αυτό όντως μπορεί να είναι βγαλμένο από κάποιο lookbook γνωστής ή άγνωστης εταιρείας ρούχων.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Τι να πω ρε παιδιά, ίσως εγώ έχω αυτήν την αδιαφορία για το τι φοράει ο άλλος κι έτσι δεν προσέχω γενικότερα τέτοια πράγματα. Πάντως δεν μπορείτε να αρνηθείτε το ρατσισμό που υπόκεινται οι υπέρβαροι άνθρωποι. Και μην πείτε την ατάκα "δε με νοιάζει εμένα που είναι χοντρός, την υγεία του σκέφτομαι" γιατί όταν τον δείτε στο δρόμο δε θα πείτε "αυτός ο άνθρωπος θα πάθει η υγεία του αν δεν αδυνατίσει", θα πείτε "μα καλά αυτό το ζώο τι τρώει κι είναι έτσι;".
Και επιμένω οτι αυτό οφείλεται στα πρότυπα ομορφιάς. Έχει συνηθίσει το μάτι μας να βλέπει γυναίκες και άντρες των περιοδικών κι οτιδήποτε παρεκλίνει από αυτό το πρότυπο μας ξενίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Himela, και επιμένω ότι ρατσισμό δέχονται και οι αδύνατοι άνθρωποι. Κι αυτό το υπογράφω γιατί το ζω συχνά. Πίστεψέ με η καραμέλα που έχουν κολλήσει ορισμένοι "Ανορεξικός/ανορεξική" μπορεί να κάνει τεράστιο κακό στην ψυχολογία του άλλου. Ινάφ. Οποιοσδήποτε ρατσισμός πάνω στην εξωτερική εμφάνιση του άλλου είναι ηλίθιος και επιφανειακός. Κάθε ρατσισμός βέβαια είναι ηλίθιος και επιφανειακός, αλλά άλλη κουβέντα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Σιγά μην πεις έναν άνθρωπο ζώο επειδή είναι υπέρβαρος ή παχύσαρκος. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ναι βρε Χιμέλα, έλεος. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top