Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ποιος είναι ο ορισμός της "ανωμαλίας"; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μάλιστα... Δεν διάβασα όλο το άρθρο της Wikipedia, αλλά νομίζω ότι μιλήσαμε πολλές φορές για το πόσο λάθος είναι αυτός ο ορισμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν και το έχω ξαναγράψει.... θα το πω άλλη μια φορά...
ο ορισμός μια χαρά είναι κατ εμέ.... το πως το μεταφράζουμε στο μυαλό μας είναι το πρόβλημα όπου για τον μέσο αστό, "ανωμαλία" είναι κάτι μιαρό και ντροπής πράγματα....

ανωμαλία είναι να σου πέφτουν και τα μαλλιά απ τα 25
ανωμαλία είναι να έχεις και 50 κιλά παραπάνω απ ότι πρέπει
ανωμαλία είναι πάρα πολλά πράγματα κι όχι απαραίτητα κάτι συνηφασμένο με το "κακό κι απαίσιο" επειδή ονομάζουμε ανώμαλο και τον τύπο που είναι 50 χρονών και την βρίσκει με 2χρονα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
+1

Ειναι ο ορισμος λαθος, ή μηπως απλα αυτο εχουμε ορισει με αυτη τη λεξη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Επειδή ο όρος "ανωμαλία" υποκρύπτει επιθετικότητα και επίσης δεν πιστεύω ότι μπορεί να οριστεί επαρκώς στον άνθρωπο, αφού η νοημοσύνη του τον οδηγεί σε δραστηριότητες που δεν έχουν ως άμεσο στόχο την επιβίωση και την αναπαραγωγή του είδους κι επίσης αυτό που ορίζει ο μέσος όρος ως φυσιολογικό είναι κάτι που αλλάζει ανά εποχή (o tempora, o mores), μήπως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούμε τον όρο "παρέκκλιση" ή "απόκλιση";

Αυτό το λέω, γιατί με βάση τα όσα διάβασα στις λίγες τελευταίες σελίδες, ως ανωμαλία μπορεί να στοιχειοθετηθεί ακόμη και η τέχνη ή η αισθητική, αφού δεν παράγουν κάποιο χειροπιαστό αποτέλεσμα υπέρ της διαιώνισης του είδους.

Θα ήθελα επίσης να καταθέσω την αντίρρησή μου για το κατά πόσον ένας ομοφυλόφιλος γεννιέται. Οι περιπτώσεις που συμβαίνει κάτι τέτοιο για καθαρά γενετικούς λόγους είναι εξαιρετικά σπάνιες, δεν γνωρίζω καν αν κάτι τέτοιο έχει αποδειχτεί ξεκάθαρα. Ωστόσο, η επιλογή της σεξουαλικότητας στον άνθρωπο, όπως και σε άλλα θηλαστικά και πτηνά, γίνεται σε πολύ μικρή ηλικία, ακολουθώντας κάποιους αυτοματισμούς, στους οποίους συμμετέχει και το περιβάλλον, ώστε πράγματι σε πολλούς φαίνεται ότι γεννήθηκαν έτσι.

Ουσιαστικά βέβαια λέμε το ίδιο πράγμα, αφού ο αυτοματισμός της σεξουαλικής επιλογής σε ηλικία που οι περισσότεροι δυσκολευόμαστε καν να θυμηθούμε, δεν μπορεί να ισοδυναμεί με πραγματική συνειδητή επιλογή, όπως το εννοούμε ως ενήλικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MiSparrow

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δέχομαι την ομοφυλοφιλία. Όμως δεν την επικροτώ. Όπως κάποιοι άλλοι ανέφεραν, είναι μία "ανωμαλία" που ερχέται ενάντια στη φύση. Στις μέρες μας, τείνει να θεωρηθεί φυσιολογική. Τί να κάνουμε.... :hmm:

Διαβάζοντας αυτή και τις επόμενες απαντήσεις σκεφτόμουν ότι μάλλον η συζήτηση επικεντρώθηκε υπερβολικά σε ορισμούς κτλ. οι οποίοι είναι ούτως ή άλλως υποκειμενικοί.

Όσον αφορά τη συγκεκριμένη απάντηση του BrokenHeart τη δέχομαι ως προσωπική άποψη (την οποία συμμερίζονται προφανώς και πολλοί άλλοι) απλώς θα επισημάνω το εξής:

Όταν είμαι με την κοπέλα μου νοιώθω απόλυτως φυσιολογικά και όμορφα. Αντιθέτως, όταν είχα επιχειρήσει παλιότερα να βγω με συμμαθητές μου ένιωθα παράξενα και άβολα. Τώρα αν αυτό θεωρείται ενάντια στη φύση, δεν ξέρω..Ξέρω όμως σίγουρα ότι δεν είναι ενάντια στη δική μου φύση!:confused:

Τώρα για το αν τείνει να θεωρηθεί φυσιολογικό, νομίζω ότι αν πράγματι συνέβαινε αυτό δεν θα άνοιγε καν αυτό το thread..

Φιλικά πάντα:P

<οφτοπικ>Στην Αθήνα δέν έχω internet γι'αυτό δεν παρακολουθώ συστηματικά τις δημοσιεύσεις..</οφτοπικ>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
:wacko:

Τελικά εδώ μέσα είμαστε πολύ ανοιχτόμυαλοι, εν συγκρίσει με άλλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Όταν είμαι με την κοπέλα μου νοιώθω απόλυτως φυσιολογικά και όμορφα. Αντιθέτως, όταν είχα επιχειρήσει παλιότερα να βγω με συμμαθητές μου ένιωθα παράξενα και άβολα. Τώρα αν αυτό θεωρείται ενάντια στη φύση, δεν ξέρω..Ξέρω όμως σίγουρα ότι δεν είναι ενάντια στη δική μου φύση!:confused:

Τώρα για το αν τείνει να θεωρηθεί φυσιολογικό, νομίζω ότι αν πράγματι συνέβαινε αυτό δεν θα άνοιγε καν αυτό το thread..

Φιλικά πάντα:P

+1000000

Δεν είμαι ομοφυλόφιλη αλλα συμφωνώ μαζί σου, είναι κατα πόσο νοιώθεις καλά εσυ(μηλάω γενικά) και όχι οι άλλοι που είναι γύρο.


Να πώ κάτι γύρο απο τον κανόνα περι ανωμαλίας, και η μαλάκινση είναι ασθένεια αλλα την λένε σε κάποιον όταν θέλουν να μιλήσουν αρνητικα, δυστηχώς στην περίπτωση της λέξης και του κανόνα "ανωμαλία" μπορεί κάποιος να έχει βγάλει τον κανόνα αλλα κάποιοι άλλοι τον έχουν κάνει βρυσιά και την ριχνουν σε όποιον είναι αντίθετος με τις ιδέες τους;)

Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Ομοφυλόφιλος γίνεσαι δε γεννιέσαι . και -

και φυσικά δεν είμαι κατά των ανθρώπων που κάνουν αυτήν την επιλογή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ομοφυλόφιλος γίνεσαι δε γεννιέσαι . και -

και φυσικά δεν είμαι κατά των ανθρώπων που κάνουν αυτήν την επιλογή...
Περίεργο να έχεις τόσο απόλυτη άποψη για κάτι για το οποιο ούτε η επιστήμη δεν έχει αποφανθεί ακόμα...
Το βασίζεις κάπου ή είναι αυθαίρετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
https://www.narth.com/index.html
Αν μη τι αλλο, εχει ενδιαφερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Περίεργο να έχεις τόσο απόλυτη άποψη για κάτι για το οποιο ούτε η επιστήμη δεν έχει αποφανθεί ακόμα...
Το βασίζεις κάπου ή είναι αυθαίρετο;

Πιστεύω πως ο άνθρωπος είναι προϊόν των κοινωνικών του σχέσεων, πράγμα που σημαίνει πως όταν γεννιόμαστε δεν έχουμε ιδιότητες, αλλά τις αποκτάμε με την επαφή μας με το περιβάλλον! Άρα, και οποιαδήποτε "παραφυλία" αναπτύξει ο άνθρωπος οφείλεται στα βιώματά του!
Τώρα όσον αφορά την επιστήμη, δεν υπάρχει κάτι ξεχωριστό στους ανθρώπους που είναι γκέι, οργανικά εννοώ! Επομένως, η προτίμησή τους αυτή πρέπει να προέρχεται από τη συνείδησή τους, είναι δηλαδή μια ψυχολογική κατάσταση! Και καμιά ψυχολογική κατάσταση δεν είναι επίκτητη...

Και, τέλος, η επιστήμη επηρεάζεται από τα φιλοσοφικά ρεύματα. έτσι ένας ιδεαλιστής ψυχολόγος, ο οποίος πιστεύει πως ο άνθρωπος έχει ψυχή και γεννιέται καλός ή κακός, έξυπνος ή κουτός, μπορεί να πιστεύει ότι μπορεί ο άνθρωπος να γεννιέται και γκέι, όμως αυτό δεν αποδεικνύεται!! Κι αφού αυτό δεν αποδεικνύεται, ένας υλιστής ψυχολόγος θα πιστεύει πως ο άνθρωπος δε γεννιέται γκέι...και γι αυτό η επιστήμη δεν έχει αποφανθεί ακόμα!
Κι επειδή είμαι φαν της λογικής... γκέι δε γεννιέσαι μα γίνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αγαπητή nefnef, ίσως να έχεις παρατηρήσει ότι κάποιοι ομοφυλόφιλοι έχουν πιο θηλυκά χαρακτηριστικά, λεπτή φωνή και πιο ανοιχτή λεκάνη. Αυτό οφείλεται στο ότι έχουν περισσότερες γυναικείες ορμόνες από τον μέσο άντρα και κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να υποστηρίξουμε ότι είναι επίκτητο. Για την ακρίβεια αυτό παρατηρείται και σε όλα τα ζώα, όχι μόνο στον άνθρωπο. Πιστεύεις ότι και στα ζώα φταίνε ψυχολογικοί παράγοντες; Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι πιθανόν εκ γενετής κάποιος να έχει περισσότερες θηλυκές ορμόνες γι' αυτό και εμφανίζει μια τέτοια συμπεριφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Τι με νοιαζει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι εαν δεν εχω σκοπο να κοιμηθω μαζι του;
Απο κει και περα ομως μου την σπαει να βλεπω οποιονδηποτε ανθρωπο, οποιασδηποτε σεξουαλικης προτιμησης να προκαλει ενω δεν υπαρχει λογος, απλα να θελει να φανει βρε παιδι μου. Λες και μ' ενδιαφερει. Αλλα οτιδηποτε ε, στρειτ η ομοφυλοφιλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αγαπητή nefnef, ίσως να έχεις παρατηρήσει ότι κάποιοι ομοφυλόφιλοι έχουν πιο θηλυκά χαρακτηριστικά, λεπτή φωνή και πιο ανοιχτή λεκάνη. Αυτό οφείλεται στο ότι έχουν περισσότερες γυναικείες ορμόνες από τον μέσο άντρα και κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να υποστηρίξουμε ότι είναι επίκτητο. Για την ακρίβεια αυτό παρατηρείται και σε όλα τα ζώα, όχι μόνο στον άνθρωπο. Πιστεύεις ότι και στα ζώα φταίνε ψυχολογικοί παράγοντες; Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι πιθανόν εκ γενετής κάποιος να έχει περισσότερες θηλυκές ορμόνες γι' αυτό και εμφανίζει μια τέτοια συμπεριφορά.

Το ότι κάποιος έχει περισσότερες θηλυκές ορμόνες δε σημαίνει πως είναι γκέι (ή το αντίστροφο), γιατί υπάρχουν παραδείγματα και είναι και πολλά... Κι εγώ τυχαίνει να έχω φίλο γκέι, που δε θα μπορούσε να είναι πιο "άντρας" από όσο είναι. αυτό τι σημαίνει, πως είναι στρέιτ και μου λέει ψέματα;
Ακόμα, τα ζώα δε ζουν σε κοινωνίες, οι οποίες στηρίζονται σε κανόνες, ούτε έχουν τόσο ανεπτυγμένη συνείδηση όσο ο άνθρωπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ακόμα, τα ζώα δε ζουν σε κοινωνίες, οι οποίες στηρίζονται σε κανόνες, ούτε έχουν τόσο ανεπτυγμένη συνείδηση όσο ο άνθρωπος...

ακριβώς για αυτό το λόγο τα ζώα δεν μπορούν να "γίνουν" αλλά γενιούνται ομοφυλόφιλα :)
ο άνθρωπος δεν είναι κάτι το ξεχωριστό επειδή έχει το χάρισμα του λόγου... είναι απλά άλλη μια ομάδα ζώων στον πλανήτη μας.
Δε μπορεί λοιπόν κάποιος να ισχυριστεί ότι τα ζώα γεννιούνται ενώ ο άνθρωπος γίνεται
Είναι άτοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Το ότι κάποιος έχει περισσότερες θηλυκές ορμόνες δε σημαίνει πως είναι γκέι (ή το αντίστροφο), γιατί υπάρχουν παραδείγματα και είναι και πολλά... Κι εγώ τυχαίνει να έχω φίλο γκέι, που δε θα μπορούσε να είναι πιο "άντρας" από όσο είναι. αυτό τι σημαίνει, πως είναι στρέιτ και μου λέει ψέματα;
Ακόμα, τα ζώα δε ζουν σε κοινωνίες, οι οποίες στηρίζονται σε κανόνες, ούτε έχουν τόσο ανεπτυγμένη συνείδηση όσο ο άνθρωπος...

Μα δεν είπα ότι όλοι οι ομοφυλόφιλοι έχουν εκ γεννετής αυτές τις σεξουαλικές προτιμήσεις, απλώς είπα ότι δεν είναι αποκλειστικά επίκτητο χαρκατηριστικό. Από εκεί και πέρα για το υπόλοιπο μήνυμα σου με κάλυψε απόλυτα η Κακή Επιρροή που σου το εξηγεί και καλύτερα από ότι εγώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
ακριβώς για αυτό το λόγο τα ζώα δεν μπορούν να "γίνουν" αλλά γενιούνται ομοφυλόφιλα :)
ο άνθρωπος δεν είναι κάτι το ξεχωριστό επειδή έχει το χάρισμα του λόγου... είναι απλά άλλη μια ομάδα ζώων στον πλανήτη μας.
Δε μπορεί λοιπόν κάποιος να ισχυριστεί ότι τα ζώα γεννιούνται ενώ ο άνθρωπος γίνεται
Είναι άτοπο

όλα τα ζώα δεν πηγαίνουν με ζώα του ίδιου φύλου? υπάρχουν κατηγορίες και στα ζώα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
όλα τα ζώα δεν πηγαίνουν με ζώα του ίδιου φύλου? υπάρχουν κατηγορίες και στα ζώα?!
Νομίζω αυτό ακριβως λέει και η Κακή Επιρροή
τα ζώα γεννιούνται ομοφυλόφυλα (δεν γίνονται), ο άνθρωπος είναι ζώο, άρα....ο άνθρωπος γεννιέται ομοφυλόφυλος, δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top