Εσείς καταλαβαίνετε πώς αισθάνονται οι άλλοι άνθρωποι;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Εσείς καταλαβαίνετε πως αισθάνονται οι άλλοι άνθρωποι;

Μπαίνετε στη διαδικασία να καταλάβατε τον συνάνθρωπο σας και δεν εννοώ αποκλειστικά το φίλο σας, τον σύντροφο σας ή κάποιο συγγενικό πρόσωπο μόνο...
Τον άνθρωπο...;)
Όχι στο επίπεδο της διαίσθησης αλλά στο επίπεδο να θελήσω να καταλάβω τον συνάνθρωπο μου... και να μην κλειστώ στο εγωιστικό μου καβούκι....

Έχετε πει ποτέ την έκφραση:
"Δεν με καταλαβαίνει κανείς....!!!"και να νιώθετε ότι δεν σας καταλαβαίνει η οικογένεια σας ο/η σύντροφό σας ή οι φίλοι σας;;;;

Θέλετε να καταλάβετε τον άλλο άνθρωπο;

Στις περίεργες αντιδράσεις κάποιου ανθρώπου στον εργασιακό σας χώρο απλά δεν αφήνετε να σας αγγίξει η συμπεριφορά του ή το αναλύετε μαζί με άλλους συναδέλφους για να καταλάβετε τι έχει συμβεί;;;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Οχι, δεν καταλαβαίνω. Και οποιοσδήποτε πει πως καταλαβαίνει, ή που συνειδητά λέει αρλούμπες ή που είναι σαν τον James μας και πραγματικά πιστεύει τις αρλούμπες. Δεν μπορείς να καταλάβεις κανέναν και κανείς δεν μπορεί να καταλάβει εσένα. Στο περίπου, κάτι γίνεται. Αλλά αυτό το περίπου μερικές φορές είναι χειρότερο από το καθόλου.
Σχετικά με αυτό που είπες για τον εργασιακό χώρο, αν ζητάς γνώμες για κάτι που σου συμβαίνει, θα έλεγα τον/την κουτσομπολέψετε όσο θέλετε αλλά να μην το παίξετε ψυχαναλυτές και βγάλετε αυθαίρετα συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι. Καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανατολή

Νεοφερμένος

Η ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
εγώ πιστεύω ότι το να καταλαβαίνεις τον άλλο, είναι χάρισμα σπάνιο
και όχι να ξεχωρίζεις τα προφανή, αλλά να νιώθεις στο πετσί σου τον άλλο λες και ζεις εσύ την στιγμή
έχω έρθει και γω σαν άνθρωπος στα όριά μου να πω "δεν με καταλαβαίνει κανείς", όταν όμως το μυαλό είναι πιο καθαρό συνειδητοποιείς ότι πάνω στην απογοήτευση τα βλέπεις όλα μαύρα και ότι έχεις δίπλα σου κάποιον/ους να σε καταλαβαίνουν ή απλά να προσπαθούν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiropagida7

Νεοφερμένος

Η oneiropagida7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αναλογος το ατομο και κατα ποσο δειχνει εαν τον απασχολει κατι ή οχι!τα ατομα που συναναστρεφομαι καθημερινως μπορω να καταλαβω εαν εχουν καποιο προβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αμέ..πώς δεν καταλαβαίνω..και μάλιστα,είμαι τόσο in-tune με τη διάθεση των άλλων,που συνήθως μου μεταδίδουν ό,τι νιώθουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
εγω εχω παρατηρησει οτι απλα δεν δινω σημασια σε αυτο.. δεν ξερω γιατι αλλα δεν περναει απο το μυαλο μου.. οταν ομως κατσω και το σκεφτω θα καταλαβω οτι απλα ημουν χαζη που δεν εβλεπα το πως αισθανεται καποιος.. ηταν τοσο προφανες αλλα δεν το εδωσα σημασια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Ενσυναισθηση ;

Δυσκολο πραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Αμέ..πώς δεν καταλαβαίνω..και μάλιστα,είμαι τόσο in-tune με τη διάθεση των άλλων,που συνήθως μου μεταδίδουν ό,τι νιώθουν...
Aυτό. Δυστυχώς τις περισσότερες φορές..
Μπαίνω πολύ μέσα στη κατάσταση του άλλου και μπορεί εκεί που είμαι καλά,να νιώσω το ίδιο άσχημα με αυτόν αν ακούσω κάτι δυσάρεστο. :/: Τώρα πλέον προσπαθώ να το αποβάλλω και να μην επηρεάζομαι τόσο..

Πάντως θαυμάζω τους ανθρώπους που μπορούν να δώσουν συμβουλές,να καταλάβουν τον άλλον ουσιαστικά,
αλλά ταυτόχρονα να μην επηρεαστούν σε μεγάλο βαθμό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
εγώ καταλαβαίνω το πως νιώθουν οι άλλοι.......πότε από διαίσθηση(όταν δεν τους γνωρίζω καλά)είτε γνωρίζοντας την κατάσταση στην οποία βρίσκονται.....
οι άλλοι όμως σπάνια με καταλαβαίνουν :(

μόνο πάαααααααααααααρα πολύ καλές μου φίλες μπορούν να με καταλάβουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
εγώ καταλαβαίνω το πως νιώθουν οι άλλοι.......πότε από διαίσθηση(όταν δεν τους γνωρίζω καλά)είτε γνωρίζοντας την κατάσταση στην οποία βρίσκονται.....
οι άλλοι όμως σπάνια με καταλαβαίνουν :(

μόνο πάαααααααααααααρα πολύ καλές μου φίλες μπορούν να με καταλάβουν

Ναι το κανω κυριως στη δουλεια, το θεωρω πολυ σημαντικο για την αρμονικη συνυπαρξη...τωρα αν με καταλαβαινουν οι αλλοι...μπα δε νομιζω...εχω την αισθηση οτι πεφτει περισσοτερο αρνητικη κριτικη παρα κατανοηση...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Σε ανθρώπους που τους έχω ζήσει ναι μπορώ να το καταλάβω, σε άλλους πάλι που τους γνωρίζω ελάχιστα ή και καθόλου όχι.
Ας μην ξεχνάμε πως πολλές φορές ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του ιδιοτροπίες, εκφράσεις, συμπεριφορές και έτσι εσύ μπορεί να βγάλεις συμπέρασμα πως ο άλλος είναι "στεναχωρημένος", ενώ ουσιαστικά αυτό είναι το παρουσιαστικό του προσώπου του και απλώς να το παρεξηγείς, ή μπορεί να βγάζεις συμπέρασμα πως ο άλλος κάτι έχει επειδή είναι άκεφος και ουσιαστικά να μην έχει γίνει τίποτα, να είναι απλώς κουρασμένος.
Επίσης, παίζει ρόλο και κατά πόσο είναι σε κατάσταση να ασχοληθούν οι γύρω σου με τη πάρτη σου, υπήρξε περίοδος στη ζωή μου που δεν ήμουν καθόλου καλά και το κατάλαβε η περιπτερού επειδή δεν είχα όρεξη για κουβέντες (συνήθως κάθομαι καμιά ώρα μαζί της και μουρμουράω ασταμάτητα), ενώ η αδερφή μου (το κοντινότερο μου άτομο) ήταν τόσο πνιγμένη και πολυάσχολη εκείνο το διάστημα που δεν το πήρε χαμπάρι.
Όσο για τον εργασιακό χώρο τα ίδια ισχύουν, όταν γνωρίσεις τον άλλον μετά καταλαβαίνεις αν κάτι έχει ή όχι. Το προηγούμενο αφεντικό μου ήταν συνέχεια στη μιζέρια, στη κλάψα, στην απαισιοδοξία,στην στεναχώρια και στα νεύρα, εεε όταν είχε μια "δόση" χαράς καταλαβαίναμε πως κάτι καλό έγινε και επιτέλους χαμογελάει έστω και λίγο...τώρα για το αν γίνεται σχολιασμός με τους συναδέλφους προσωπικά δεν το έχω πετύχει, με όσους είχα το θάρρος ρωτούσα ευθέως αν έχουν κάτι και αυτό σε περιπτώσεις που με ενοχλούσε η συμπεριφορά τους πχ είχαν νεύρα και ξεσπούσαν επάνω μου, για τους άλλους δεν με ενδιέφερε καθόλου, ο καθένας τη δουλειά του όμορφα κι ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν μπορώ εύκολα να καταλάβω τι νιώθουν οι άλλοι. Επίσης δεν μπορώ ούτε να τους δώσω σωστές συμβουλές ώστε να τους βοηθήσω. Μένω στον ρόλο του ακροατή, και μερικές φορές στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Καταλαβαίνω (η τουλαχιστον, προσπαθω να καταλαβω), αλλα είναι κάποιοι άνθρωποι που, ή δεν μπορείς όσο κι αν προσπαθήσεις να τους ψυχολογήσεις, ή που σε ''εκπλήσουν''!
Αλλα γενικά, πρώτα θα κάνω κάτι και μετά θα μπω στην διαδικασία να σκεφτώ πώς ακούστηκε, πώς ένιωσε ο άλλος. Και δεν νομίζω να το κάνει και κανείς, ότι κι αν λένε... Μα και πρακτικά αν το δεις, είναι πολύ δύσκολο/χρονοβόρο... Δεν γίνεται να σκέφτεσαι διαρκώς, πριν κάθε σου λέξη, κάθε σου πράξη, πώς θα το πάρει ο άλλος...

Πάντως μ'αρέσει πολύ να ψυχολογώ τους άλλους, να μπα΄νω στην θέση τους και να σκέφτομαι πώς θα πράτανε, πώς θα αντιδρούσανε, πώς θα νιώθανε, σύμφωνα με την δική τους λογική και τον δικό τους τρόπο σκέψης... Είναι πολύ ωραίο και αγχολυτικό πολλές φορες! ;)

οι άλλοι όμως σπάνια με καταλαβαίνουν :(

+++++

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
μόνο πάαααααααααααααρα πολύ καλές μου φίλες μπορούν να με καταλάβουν

Εμένα δεν μπορεί κανείς να με καταλάβει παρά μόνο η μαμά μου, ούτε και οι φίλοι μου ακόμη κάποιες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το καλό είναι ότι καταλαβαίνω πως αισθάνονται οι άλλοι άνθρωποι. Δυσκολεύομαι, όμως, πολύ να κατανοήσω τον εαυτό μου. Μιλάμε για τραγική αντίφαση.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Λυσιστράτη same here.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω πως νιώθουν οι άλλοι. Είναι πολύ δύσκολο για μένα δεν το καταφέρνω σχεδόν ποτέ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω κι ούτε με απασχολει ιδιαίτερα πως αισθάνονται οι άλλοι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top