Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

e-stekoumenos

Νεοφερμένος

Ο e-stekoumenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Για να μην γινόμαστε απόλυτοι ούτε απ τη μια πλευρά ούτε απ την άλλη...θα πώ οτι η ίδια η φύση μας έφτιαξε έτσι που να μην είμαστε ούτε απόλυτα αρσενικοί ούτε απόλυτα θηλυκοί.Εμβρυολογικά αν εξετάσετε την ανάπτυξη των γεννητικών μας οργάνων....θα δείτε οτι τα όργανα αυτά έχουν κοινή καταγωγή...έτσι που η κλειτορίδα να θεωρείται ένα ατροφικό πέος (ή το πέος μια αναπτυγμένη κλειτορίδα) και κατ αναλογία το όσχεο αντιστοιχεί στα θήλεα εξωτερικά γεννητικά όργανα...οι όρχεις στις ωοθήκες κτλ...Απ την άλλη πλευρά και το ορμονικό μας προφίλ είναι κοκταίηλ μιας και στον άντρα υπάρχουν θηλυκές ορμόνες (σε μικρότερο ποσοστό) αλλά και στη γυναίκα αρσενικές...και βέβαια ο αυνανισμός ως τι μπορεί να θεωρηθεί αφού στην ουσία το ίδιο το άτομο κάνει έρωτα με ένα ομόφυλο (τον εαυτό του).Κατα συνέπεια ένας ομοφυλοφιλος και ένας ετεροφυλόφιλος ...διαφέρουν στη σχετική αναλογία αρσενικοθήλυκου που επιθυμούν να έχουν στο πλάι τους ...αφού καθαρόαιμα αρσενικά ή θηλυκά δεν υπάρχουνε.
Απ την άλλη πλευρά βέβαια η κάθε συνταγή κρίνεται και στη σωστή δοσολογία των συστατικών της και απ ότι φαίνεται πιο επιθυμητή συνταγή διαιώνισης για την φύση είναι αυτή της διαστάυρωσης αλληλοσυμπληρούμενων αρσενικοθήλυκων (ο περισσότερος αρσενικός με τον περισσότερο θηλυκό) ή όπως θα λέγαμε το δεσμό ετεροφύλων.Δεν σημαίνει βέβαια οτι κάθε άλλος συνδιασμός δεν είναι φυσιολογικός αλλά εξελικτικά πιο βιώσιμος είναι αυτός των ετεροφυλοφίλων αφού αυτός συνεπάγεται και διαώνιση των ειδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Πολλοί θεωρούν την ομοφυλοφιλία "πρόβλημα", "κουσούρι", "αρρώστεια" κλπ. Δεν πιστεύω ότι η άποψη αυτή είναι προσβλητική, πιστεύω απλά ότι είναι παράλογη: Κάτι που δε σου είναι δυσάρεστο και που δεν παρεμποδίζει ούτε τη δική σου ζωή ούτε και των άλλων με ποια έννοια σου είναι πρόβλημα, κουσούρι ή αρρώστεια; Αυτές οι λέξεις αποδίδουν μια δυσάρεστη κατάσταση που θέλεις να ξεπεραστεί. Από τη στιγμή που ένας ομοφυλόφιλος είναι ευχαριστημένος από τον εαυτό του και δεν ενοχλεί κανέναν, δεν έχει νόημα να λες ότι έχει πρόβλημα. Πρόβλημα είναι όταν η κοινωνία των περιθωριοποιεί. Πρόβλημα είναι όταν δε μπορεί να βρει ταίρι. Πρόβλημα είναι όταν ωθείται σε αντικοινωνικές συμπεριφορές. Αλλιώς ο άνθρωπος είναι μια χαρά και ίσως να είναι και πιο ευτυχισμένος από εμάς (ειλικρινά, πιο "άρρωστη" νιώθω εγώ που όλα τα γκομενιλίκια μου πάνε στράφι :/: ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
νταξ ρε, τι συζητάμε, αφού μέχρι και η εκκλησία της ελλάδος (με τον δικό της μοναδικό τρόπο) ευλόγησε την ομοφυλοφιλία :). αράχτε :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Δε ξέρω πια είναι ακριβώς η γνώμη σου, αλλά καλύτερα να πεις ξεκάθαρα πως δεν ειναι δική σου γνώμη αλλά ενώς ψυχολόγου που παρακολούθησες στη τηλεόραση τα λεγόμενα του και υιοθέτησες τις απόψεις του...
Ναι ειναι ενος ψυχολογου που εγω ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ συμφωνος με αυτη. Απλως το ανεφερα (οτι η γνωμη ειναι και ενος ψυχολογου) για να μην βγει ο καθε ασχετος και μου πει οτι εγω λεω κουβεντες του αερα η οτι τις βγαζω απο το νου μου.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Μπορείς να μου εξηγήσεις τί φαντάζεσαι? Να υποθέσω: έναν άντρα στο κρεβάτι με έναν άλλον και να κάνουν τα σχετικά...
Απο τη στιγμή που δηλώνεις ετερόφυλος: δεν σε έλκει το αντρικό φύλο, πως κάθεσαι και λες ότι μπορείς να φανταστείς την αντρική ομοφυλοφιλία? Αφου δεν εισαι ομοφυλόφιλος, δε μπορείς να τη φανταστείς, καθώς να σου δώσω να καταλάβεις πως καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι και σου προκαλεί αηδία η ιδέα, αλλά σκέψου ότι υπάρχει και ερωτική έλξη μεταξύ των ατόμων και όχι μονο σωματική.
Νομιζω πως υπαρχει ενα ειδος σκεψης στον ανθρωπινο νου που λεγεται "φαντασια". Ισως και να το ξερεις... Αυτο που εννοω, ειναι οτι φανταζομαι πως ειναι να εχει καποιος ερωτικη συνευρεση με εναν αντρα, και σωματικη αλλα και ψυχικη, και μου προκαλει αηδια. Μην προσπαθεις με την αριστη χρηση του λογου σου να διαστρεβλωσεις τα λεγομενα μου...
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Επαναλαμβάνω πως καλύτερα να αναφέρεις πως η άποψη δεν είναι δική σου αλλά καποιουνου αλλουνού που την υιοθέτησες, χωρίς να κάτσεις να σκεφτείς με τη δικιά σου κρίση το τι ακριβώς πιστεύεις.... και εφόσον δε το είχες κανει αυτό, δέχεσαι τις απόψεις που σε περικλύουν....
Επίσης απο που και ως που οι απόψεις των ''πολλών'' είναι και η σωστή?
Να σου πω, ειλικρινα πιστευεις πως εγω δεν εχω κατσει να σκεφτω ποια πραγματικα ειναι η αποψη μου;; Εισαι πολυ γελασμενος φιλε... Οσον αφορα για το τι ειναι σωστο και τι ειναι λαθος, αν κατσεις και αναλογιστεις τι ειναι σωστο και τι ειναι λαθος, θα δεις οτι οταν μια αποψη υποστηριζεται απο την πλειοψηφια, τοτε αυτη βγαινει και η σωστη, ενω η αντιθετη, βγαινει λανθασμενη.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Προσωπικά το να με χαρακτηρίζεις ''ψυχολογικά άρρωστο'' το θεωρώ προσβολή σε μένα , το να με /τους χαρακτηρίζεις έτσι [που πάλι απο άλλον τον έχεις παρει το χαρακτηρισμό] το θεωρείς ισοδύναμη αντιμετώπιση σε σχέση με ετερόφυλους?
Κοιτα να δεις, οι ομοφυλοφιλοι κατι τετοιο θα το επαιρναν ως προσβολη, γιατι θεωρουν οτι ειναι κοινωνικα αποκλεισμενοι. Με αυτη τη λογικη, αν ο γιατρος μου εμενα μου ελεγε καποτε οτι ειμαι αρρωστος και οτι πασχω απο καρκινο (χτυπα ξυλο), τοτε θα τον ειχα πλακωσει στις μπουνιες. Και σου θετω το ερωτημα: Πως θες εσυ να μην εχουν οι αλλοι προκαταληψεις απενατνι σου, την ωρα που τις εχεις και εσυ ο ιδιος;;;


Για να μην πολυλογουμε, θα στο πω και αλλιως... Μπορεις να πας να κανεις οτι θελεις, λιγο με νοιαζει. Εμενα απλως ο τιτλος αυτου του post μου κινησε το ενδιαφερον και μερικοι απο εσας μου κανετε "πολεμο", επειδη εχω διαφορετικη αποψη απο εσας. ΟΚ παιδια, συγνωμη που νομιζα οτι βρισκομαι σε ενα forum, οπου ο καθενας μπορει να εκφρασει την αποψη του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
ΟΚ παιδια, συγνωμη που νομιζα οτι βρισκομαι σε ενα forum, οπου ο καθενας μπορει να εκφρασει την αποψη του....

Εγώ δεν είδα να σου κάνει κανείς πόλεμο, την αντίθεση μας εκφράσαμε με επιχειρήματα. Ακόμα κι εγώ όταν είδα οτι δεν μπορούσα να συνεχίσω χωρίς να πω κάτι προσβλητικό, σταμάτησα τη συζήτηση απο τη μεριά μου.
"Πόλεμος" θα ήταν να σε έβριζε ή να σε ειρωνευόταν κάποιος. Δεν είδα να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο. Εκτός κι αν εννοείς οτι σου κάναμε "πόλεμο" επειδή διαφωνούμε και το είπαμε. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
ΟΚ ειναι λιγο υπερβολικη η εκφραση του πολεμου, την οποια την ειπα εν βρασμω ψυχης. Αυτο που με ωθησε στο να πω κατι τετοιο, ειναι το οτι ο Petros νομιζε πως εγω δεν καθησα ουτε ενα λεπτο να σκεφτω καποια πραγματα και οτι ειμαι και κουτσομπολης απο πανω επειδη αντιτιθομαι και εγω στις αποψεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
ΟΚ ειναι λιγο υπερβολικη η εκφραση του πολεμου, την οποια την ειπα εν βρασμω ψυχης. Αυτο που με ωθησε στο να πω κατι τετοιο, ειναι το οτι ο Petros νομιζε πως εγω δεν καθησα ουτε ενα λεπτο να σκεφτω καποια πραγματα και οτι ειμαι και κουτσομπολης απο πανω επειδη αντιτιθομαι και εγω στις αποψεις σας.
Δεν νομίζεις οτι είναι λίγο λογικό να προσβάλλεται ο Πέτρος λίγο παραπάνω απο εμάς απο τις απόψεις σου? Θα ήθελα να έβλεπα πως θα αντιδρούσες εσύ αν κάποιος σε έλεγε ψυχικά άρρωστο... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Τωρα το πιασα το υπονοουμενο. Δυστυχως, αυτη ειναι η αποψη μου και αυτη θα παραμεινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Τωρα το πιασα το υπονοουμενο. Δυστυχως, αυτη ειναι η αποψη μου και αυτη θα παραμεινει.
Έχω πει πολλάκις πόσο κακό ειναι να είμαστε απόλυτοι, οπότε ας μην το αναφέρω ξανα.
Αλλά το υπονοούμενο ποιό ειναι? :confused: Ο,τι λέω το λέω ξεκάθαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Ναι ειναι ενος ψυχολογου που εγω ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ συμφωνος με αυτη. Απλως το ανεφερα (οτι η γνωμη ειναι και ενος ψυχολογου) για να μην βγει ο καθε ασχετος και μου πει οτι εγω λεω κουβεντες του αερα η οτι τις βγαζω απο το νου μου.....
Απο τη στιγμή που λες καθαρά τη δική σου γνώμη, πρέπει να τη στηρίξεις με δικά σου επιχειρήματα και όχι να λες ''το είπε ο ψυχολόγος, ο οποίος ξέρει καλύτερα, άρα αυτο που λέω ειναι σωστό'', είδες κανέναν άλλον να λέει ''εχω διαβάσει αυτό κτλ''?

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Νομιζω πως υπαρχει ενα ειδος σκεψης στον ανθρωπινο νου που λεγεται "φαντασια". Ισως και να το ξερεις... Αυτο που εννοω, ειναι οτι φανταζομαι πως ειναι να εχει καποιος ερωτικη συνευρεση με εναν αντρα, και σωματικη αλλα και ψυχικη, και μου προκαλει αηδια. Μην προσπαθεις με την αριστη χρηση του λογου σου να διαστρεβλωσεις τα λεγομενα μου.......
Ξέρω πολύ καλά τι είναι η φαντασία. Όμως απο που και ως που μπορείς να φανταστείς και τη ψυχική συνεύρεση? Αν μπορούσες πραγματικά να τη φανταστής δε θα σου προκαλούσε αηδία, καθώς μιλάμε για ψυχική....

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Να σου πω, ειλικρινα πιστευεις πως εγω δεν εχω κατσει να σκεφτω ποια πραγματικα ειναι η αποψη μου;; Εισαι πολυ γελασμενος φιλε... Οσον αφορα για το τι ειναι σωστο και τι ειναι λαθος, αν κατσεις και αναλογιστεις τι ειναι σωστο και τι ειναι λαθος, θα δεις οτι οταν μια αποψη υποστηριζεται απο την πλειοψηφια, τοτε αυτη βγαινει και η σωστη, ενω η αντιθετη, βγαινει λανθασμενη.....
Προφανώς όχι.
Εσύ μάλλον αν κάτσεις και αναλογιστείς τι είναι σωστό και τι λαθος, θα δεις ότι δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ απολύτος σημασία το τί υποστηρίζει η πλειοψηφία και τί η μειοψηφία.
Θες και ένα παράδειγμα? : Στο Μεσαίωνα οι άνθρωποι πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη, [η πλειοψηφία δλδ], βγήκε σωστή αυτή η άποψη?

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Κοιτα να δεις, οι ομοφυλοφιλοι κατι τετοιο θα το επαιρναν ως προσβολη, γιατι θεωρουν οτι ειναι κοινωνικα αποκλεισμενοι. Με αυτη τη λογικη, αν ο γιατρος μου εμενα μου ελεγε καποτε οτι ειμαι αρρωστος και οτι πασχω απο καρκινο (χτυπα ξυλο), τοτε θα τον ειχα πλακωσει στις μπουνιες. Και σου θετω το ερωτημα: Πως θες εσυ να μην εχουν οι αλλοι προκαταληψεις απενατνι σου, την ωρα που τις εχεις και εσυ ο ιδιος;;;
Ευτυχώς που οι ομοφυλόφιλοι ΘΕΩΡΟΥΝ ότι είναι κοινωνικά αποκλεισμένοι, ενώ κατατάλα δεν είναι..... ευτηχώς δλδ! :| :P
Πότε είπα ότι έχω προκαταλήψεις εγώ?:confused:

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Για να μην πολυλογουμε, θα στο πω και αλλιως... Μπορεις να πας να κανεις οτι θελεις, λιγο με νοιαζει. Εμενα απλως ο τιτλος αυτου του post μου κινησε το ενδιαφερον και μερικοι απο εσας μου κανετε "πολεμο", επειδη εχω διαφορετικη αποψη απο εσας. ΟΚ παιδια, συγνωμη που νομιζα οτι βρισκομαι σε ενα forum, οπου ο καθενας μπορει να εκφρασει την αποψη του....
Φυσικά και λίγο σε νοιάζει, ή μάλλον να μη σε νοιάζει καθόλου, απλά προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις ότι δε πρέπει να κρίνεις τί κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του, μια και η πραγματική αξία του κάθε ανθρώπου δε φαίνεται απο εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Απο τη στιγμή που λες καθαρά τη δική σου γνώμη, πρέπει να τη στηρίξεις με δικά σου επιχειρήματα και όχι να λες ''το είπε ο ψυχολόγος, ο οποίος ξέρει καλύτερα, άρα αυτο που λέω ειναι σωστό'', είδες κανέναν άλλον να λέει ''εχω διαβάσει αυτό κτλ''?
Το επιχειρημα του οτι θελω να ειμαι straight δεν σου κανει;

Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Ξέρω πολύ καλά τι είναι η φαντασία. Όμως απο που και ως που μπορείς να φανταστείς και τη ψυχική συνεύρεση? Αν μπορούσες πραγματικά να τη φανταστής δε θα σου προκαλούσε αηδία, καθώς μιλάμε για ψυχική....
Μα για αυτο ακριβως το λογο μου προκαλει αηδια. Επειδη φανταζομαι τη σωματικη συνευρεση και οχι τη ψυχικη που αυτο οπως σωστα παραθετεις, δεν ειναι δυνατον να το φανταστει κανεις.

Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Προφανώς όχι.
Εσύ μάλλον αν κάτσεις και αναλογιστείς τι είναι σωστό και τι λαθος, θα δεις ότι δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ απολύτος σημασία το τί υποστηρίζει η πλειοψηφία και τί η μειοψηφία.
Θες και ένα παράδειγμα? : Στο Μεσαίωνα οι άνθρωποι πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη, [η πλειοψηφία δλδ], βγήκε σωστή αυτή η άποψη?
Δεν εννοω το σωστο και το λαθος με την εννοια αν υφισταται κατι η οχι. Το εννοω με την εννοια του δικαιου και του αδικου. Δηλαδη π.χ. στις μερες μας το σωστο ειναι να μην σκοτωνεις τον συνανθρωπο σου. Αν ολοι οι ανθρωποι πανω στη γη ηταν κακοι, τοτε το σωστο δεν θα ηταν να τους σκοτωνεις; Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι η σωστη ή η λανθασμενη κοινωνια διαμορφωνεται απο την πλειοψηφια των ανθρωπων που ζουν σε αυτη. Να γιατι θεωρειται "λαθος" το να εισαι ομοφυλοφιλος... γιατι η κοινωνια μας δεν αποτελειται απο αυτη τη πλειοψηφια.

Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Ευτυχώς που οι ομοφυλόφιλοι ΘΕΩΡΟΥΝ ότι είναι κοινωνικά αποκλεισμένοι, ενώ κατατάλα δεν είναι..... ευτηχώς δλδ!
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Πότε είπα ότι έχω προκαταλήψεις εγώ?
Δεν το ειπες αλλα με τον τροπο που συμπεριφερεστε, οτι δηλαδη οσοι λενε μια αποψη που για εσας ειναι λανθασμενη και εναντια σας αλλα και γενικοτερα οσοι λενε μια κουβεντα παραπανω, αμεσως θιγεστε εξαιτιας του κοινωνικου αποκλεισμου σας που νομιζετε οτι υφισταστε με αποτελεσμα να μας αποκαλειτε ρατσιστες, κουτσομπολιδες κτλ...

Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Φυσικά και λίγο σε νοιάζει, ή μάλλον να μη σε νοιάζει καθόλου, απλά προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις ότι δε πρέπει να κρίνεις τί κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του, μια και η πραγματική αξία του κάθε ανθρώπου δε φαίνεται απο εκεί.
Μα και φυσικα δεν κρινεται καποιος απο τις επιλογες του στο κρεβατι του. Αυτο το λες, γιατι θεωρησες οτι εγω με την εκφραση "ψυχολογικα αρρωστος", εννοουσα οτι ειστε διεστραμενοι η οτιδηποτε αλλο. Βεβαια, μονο αυτο δεν εννοουσα (και κακως που δεν το ξεκαθαρισα απο την αρχη...), αλλα οτι για να γινει καποιος ομοφυλοφιλος, πρεπει να γινουν καποιες μεταβολες στη ψυχολογια του, ετσι ακριβως οταν αρρωσταινεις σωματικα, οτι δηλαδη πρεπει να γινουν καποιες μεταβολες στην υγεια σου. Αυτο ακριβως εννουσα με την εκφραση "ψυχολογικα αρρωστος".


Αυτα. Πλεον δεν θα απαντησω σε περαιτερω μηνυματα (εκτος απρποπτου, οπως αν με θιξει καποιος κτλ), διοτι θεωρω ανοητο να διαπληκτιζομαι με καποιους επειδη εχω μια αποψη, που ουτως η αλλως δεν προκειται να την αλλαξω. Και επισης θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με τους ομοφυλοφιλους, απλως εχω αποψεις διαφορετικες απο αυτους που δυστυχως δεν αρεσουν σε μερικους. Τι να κανουμε, ειμαστε διαφορετικοι ο ενας απο τον αλλον...:/: Ας το σεβαστουμε τουλαχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Το επιχειρημα του οτι θελω να ειμαι straight δεν σου κανει;

Τι ακριβώς κάνει αυτή την πρόταση επιχείρημα? Κι εγώ είμαι straight και θέλω να παραμείνω αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα κράζω ό,τι ειναι διαφορετικό λες και αμα δεν το κράζω θα "κολλήσω". :rolleyes:

Και επισης θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με τους ομοφυλοφιλους, απλως εχω αποψεις διαφορετικες απο αυτους που δυστυχως δεν αρεσουν σε μερικους.

Aμά κάποιος βγει και πει οτι τα 16χρονα που έχουν κόλλημα με τα παιχνίδια είναι ψυχικά άρρωστα (παράδειγμα φέρνω) και εσύ εξαγριωθείς με τις :whatever: που λέει, θέλω να σε δω αν σου απαντήσει "μα απλά έχω διαφορετική άποψη! Γιατί μου κάνεις πόλεμο?" ή "μα δεν τα προσβάλλω έτσι! Απλά τα παιχνίδια αλλάζουν την ψυχολογία τους, τι να κάνουμε!" :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Ρε παιδία μην τσακώνεστε.Το θέμα διμιουργήθηκε για να εκφράσουμε τις απόψεις μασ όχι για να το κανουμε μπ****λο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Ρε παιδία μην τσακώνεστε.Το θέμα διμιουργήθηκε για να εκφράσουμε τις απόψεις μασ όχι για να το κανουμε μπ****λο...
Συγγνώμη αλλά μια πολτισμένη (νομίζω) αντιπαράθεση έχουμε, δεν τσακωνόμαστε. Απο που κι ως που έγινε το θέμα οίκος ανοχής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Το επιχειρημα του οτι θελω να ειμαι straight δεν σου κανει;...
Δηλαδή επειδή είσαι straight πρέπει να αρχίσεις το κράξιμο? :whistle:

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Μα για αυτο ακριβως το λογο μου προκαλει αηδια. Επειδη φανταζομαι τη σωματικη συνευρεση και οχι τη ψυχικη που αυτο οπως σωστα παραθετεις, δεν ειναι δυνατον να το φανταστει κανεις....
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Αυτο που εννοω, ειναι οτι φανταζομαι πως ειναι να εχει καποιος ερωτικη συνευρεση με εναν αντρα, και σωματικη αλλα και ψυχικη, και μου προκαλει αηδια.....
Μα καλά, με δουλεύεις? :|

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Δεν εννοω το σωστο και το λαθος με την εννοια αν υφισταται κατι η οχι. Το εννοω με την εννοια του δικαιου και του αδικου. Δηλαδη π.χ. στις μερες μας το σωστο ειναι να μην σκοτωνεις τον συνανθρωπο σου. Αν ολοι οι ανθρωποι πανω στη γη ηταν κακοι, τοτε το σωστο δεν θα ηταν να τους σκοτωνεις; Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι η σωστη ή η λανθασμενη κοινωνια διαμορφωνεται απο την πλειοψηφια των ανθρωπων που ζουν σε αυτη. Να γιατι θεωρειται "λαθος" το να εισαι ομοφυλοφιλος... γιατι η κοινωνια μας δεν αποτελειται απο αυτη τη πλειοψηφια....
Ομοφυλόφιλοι πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν, το λάθος δεν είναι των ομοφυλόφιλων, αλλά της ίδιας της κοινωνίας που τους κατακρίνει....

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις....
Συγνώμη, αλλά πάλι με δουλεύεις? Είπες πως οι ομοφυλόφιλοι ΘΕΩΡΟΥΝ ότι είναι κοινωνικά αποκλεισμένοι, δλδ οι ίδιοι ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι είναι, λες και στη πραγματικότητα δεν είναι...

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Δεν το ειπες αλλα με τον τροπο που συμπεριφερεστε, οτι δηλαδη οσοι λενε μια αποψη που για εσας ειναι λανθασμενη και εναντια σας αλλα και γενικοτερα οσοι λενε μια κουβεντα παραπανω, αμεσως θιγεστε εξαιτιας του κοινωνικου αποκλεισμου σας που νομιζετε οτι υφισταστε με αποτελεσμα να μας αποκαλειτε ρατσιστες, κουτσομπολιδες κτλ... ...
Κάνεις λάθος, και η Michelle και τα άλλα μέλη που υποστηρίζουν πως η ομοφυλοφιλία δε πρέπει να κατακρίνεται και να αντιμετωπίζετε διαφορετικά, σημαίνει πως είναι ομοφυλόφιλοι και θήγονται?

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Μα και φυσικα δεν κρινεται καποιος απο τις επιλογες του στο κρεβατι του. Αυτο το λες, γιατι θεωρησες οτι εγω με την εκφραση "ψυχολογικα αρρωστος", εννοουσα οτι ειστε διεστραμενοι η οτιδηποτε αλλο. Βεβαια, μονο αυτο δεν εννοουσα (και κακως που δεν το ξεκαθαρισα απο την αρχη...), αλλα οτι για να γινει καποιος ομοφυλοφιλος, πρεπει να γινουν καποιες μεταβολες στη ψυχολογια του, ετσι ακριβως οταν αρρωσταινεις σωματικα, οτι δηλαδη πρεπει να γινουν καποιες μεταβολες στην υγεια σου. Αυτο ακριβως εννουσα με την εκφραση "ψυχολογικα αρρωστος". ...
Αυτό εννούσες εσύ,,, τον ψυχολόγο τον ρώτησες αν εννοεί αυτό?

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Αυτα. Πλεον δεν θα απαντησω σε περαιτερω μηνυματα (εκτος απρποπτου, οπως αν με θιξει καποιος κτλ), διοτι θεωρω ανοητο να διαπληκτιζομαι με καποιους επειδη εχω μια αποψη, που ουτως η αλλως δεν προκειται να την αλλαξω. Και επισης θελω να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με τους ομοφυλοφιλους, απλως εχω αποψεις διαφορετικες απο αυτους που δυστυχως δεν αρεσουν σε μερικους. Τι να κανουμε, ειμαστε διαφορετικοι ο ενας απο τον αλλον...:/: Ας το σεβαστουμε τουλαχιστον...
Αναρωτιέμαι τί διαφορετικές απόψεις έχεις με τους ομοφυλόφιλους... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Αν ολοι οι ανθρωποι πανω στη γη ηταν κακοι, τοτε το σωστο δεν θα ηταν να τους σκοτωνεις;
ΕΕΕΕΕΕΕΕ;:confused: Όχι βέβαια! Εσύ δηλαδή όποιον θεωρείς κακό τον σκοτώνεις; Τι άλλο θα ακούσουν τα αυτάκια μου!
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Να γιατι θεωρειται "λαθος" το να εισαι ομοφυλοφιλος... γιατι η κοινωνια μας δεν αποτελειται απο αυτη τη πλειοψηφια.
Με την ίδια λογική θα είναι "λάθος" το να είσαι πχ βουδιστής (αφού στην ελληνική κοινωνία είναι μειοψηφία).
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
για να γινει καποιος ομοφυλοφιλος, πρεπει να γινουν καποιες μεταβολες στη ψυχολογια του, ετσι ακριβως οταν αρρωσταινεις σωματικα, οτι δηλαδη πρεπει να γινουν καποιες μεταβολες στην υγεια σου.
Αυτό είναι λάθος. Οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι γεννιούνται έτσι (υπάρχουν μορφολογικές διαφορές στον εγκέφαλο από τους ετεροφυλόφιλους - συγκεκριμένα, ο ιππόκαμπος έχει μικρότερο μέγεθος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psixotis

Νεοφερμένος

Ο Psixotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Οι ομοφυλόφιλοι ειναι μια γενετική ανωμαλία.

Για οσους ειναι ομοφυλοφιλοι επειδη γεννήθηκαν με τετοια ιδιαιτεροτητα, αν και δε τους εκτιμω δε τους αντιπαθω κιολας.
Ωστοσο για οσους στραφηκαν στην ομοφυλοφιλια σε μεταγενεστερο σταδιο, η ανωμαλία πλεον αποτελει επιλογή, οποτε προτεινω κρεμαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να υποθέσω οτι αν μάθαινες οτι ένας επιστήμονας που έχει προσφέρει πολλά στην ανθρωπότητα είναι gay δεν θα τον εκτιμούσες επειδή ειναι gay? :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Psixotis:
Οι ομοφυλόφιλοι ειναι μια γενετική ανωμαλία.

Για οσους ειναι ομοφυλοφιλοι επειδη γεννήθηκαν με τετοια ιδιαιτεροτητα, αν και δε τους εκτιμω δε τους αντιπαθω κιολας.
Ωστοσο για οσους στραφηκαν στην ομοφυλοφιλια σε μεταγενεστερο σταδιο, η ανωμαλία πλεον αποτελει επιλογή, οποτε προτεινω κρεμαλα.
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
Απο τη στιγμή που ο άλλος είναι gay και δε σε αφορά, πως προτήνεις και καταδίκη?
Επίσης θεωρείς τους ομοφυλόφιλους σεξουαλικά διεστραμένους και αναίσθητους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psixotis

Νεοφερμένος

Ο Psixotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Να υποθέσω οτι αν μάθαινες οτι ένας επιστήμονας που έχει προσφέρει πολλά στην ανθρωπότητα είναι gay δεν θα τον εκτιμούσες επειδή ειναι gay? :wacko:

Ενας επιφανης gay ειναι ακομη πιο επικινδυνος... Τον χρησιμοποιουν ως μεσο προπαγανδας για να προωθήσουν κατι ανωμαλο ως κατι φυσιολογικο... Αυτον θα τον κρεμουσα πρωτο πρωτο. :D

Οσο για το σχολιο σου για τον επιστημονα, ξερεις ποσοι απο τους επιστημονες που φτιαξανε τη βοβμα της Χιροσιμα ειχαν την εκτιμιση της κοινης γνωμης?? Αν εισαι τοσο ανυποψιαστη, δικαιωμα σου να τους εκτιμας κι εσυ για τη συλλογικη προσφορα τους και να παραβλεψεις αυτο το μικρο ψεγαδι της καριερας τους... :hmm::giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top