Ψέματα σε μια σχέση

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ψέμματα μέσα σε μία σχέση...

Ποια δέχεστε?
Ποια συγχωρείτε?
Ποια θεωρείτε αθώα...ποια σοβαρά?
Σας έχουν πει ψέμματα?
Πως το ανακαλύψατε?
Πως αντιδράσατε?

Τα ψέμματα δε δείχνουν έλλειψη σεβασμού απέναντι στον σύντροφό μας (ακόμα κ τα πιο αθώα)? Κ ποια η σκοπιμότητα στο να πούμε ένα μικρό/αθώο ψέμα? Τι θα κερδίσουμε?

Πως μπορούμε να λέμε πως αγαπάμε κάποιον
αν του κρύβουμε πράγματα από την ζωή μας κ δεν τα μοιραζόμαστε μαζί του?

Αν κάποιος πει ψέμματα μία φορά, μπορεί να μη το ξανακάνει, ή είναι κάτι σαν συνήθεια? Θα μπορούσατε να εμπιστευτείτε ξανά τον σύντροφό σας μετά από ένα ψέμα που θα σας είχε πει? Θα συνεχίζατε τη σχέση σας ή θα τη διακόπτατε?

Σχολιάστε.... :)





(δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι αντίστοιχο...ωστόσο αν υπάρχει κ μου ξέφυγε, Mods κ Admins, ξέρετε;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ενδιαφέρον αλλα δύσκολο θέμα...
Συναισθηματικά, με ξενερώνουν πολύ οι ψεύτες. Για οποιο λόγο και να είναι. Αν το ψέμα, κατά t' αλλα, είναι σοβαρό και δεν υπάρχει προφανής λόγος να το πει, μπορεί και να χωρίσω. Αν είχε λόγο, τον συζητάμε και μετάδε θα 'πρέπε να ξαναπεί ψέματα.
Αν είναι ψευδομανής, πιστεύω κάποια στιγμή θα κουραζόμουν και θα αποσυντονιζόμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Το ψέμμα δεν υπάρχει καν σε μια σχέση για μένα.Όταν καταλαβαίνω κάτι τέτοιο εκνευρίζομαι.Όπως είμαι ειλικρινής απαιτώ το ίδιο και από τον άλλο άνθρωπο.Τη δικαιολογία το έκανα για σένα δεν την δέχομαι.Είμαι μεγάλο παιδί ώστε να προστατεύω τον εαυτό μου.Θεμέλιο της σχέσης είναι η ειλικρίνια και άνω σε αυτήν πρέπει να στεγάζεται και να συνεχίζεται;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:hmm: γενικώς δε μου αρέσουν τα ψέμματα αλλά φυσικά κι έχω υποχρεωθεί να πω ψέμματα και είμαι σίγουρη ότι έχω ακούσει και κάμποσα

δεν πιστεύω ότι έχει απόλυτα σχέση με την αγάπη και τον σεβασμό το ψέμμα...
μπορεί να είναι και πολύ αθώο ένα ψέμμα και να ειπωθεί μόνο και μόνο επειδή κάποιος ένιωσε πιεσμένος...

παράδειγμα
είσαι αγκαλιά με τον αγαπημένο σου, πλέεις σε πελάγη ευτυχίας μετά από τον φανταστικό έρωτα που κάνατε και ονειροπολείς .....
κάποια στιγμή σου έρχεται η υπέροχη ιδέα να του κάνεις την απαγορευμένη ερώτηση που όλες (οκ οι περισσότερες) γυναίκες κάνουν κάποια στιγμή....
"τι σκέφετεσαι μωρό μου?"
αυτός σκέφτεται ότι το αμάξι έχει κάνει πολλά χιλιόμετρα και πρέπει να αλλάξει λάδια.... και ξαφνικά έρχεται η καταστροφή!
ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ????
Να πει την αλήθεια? πάει χάθηκε ο φουκαράς!! βλέπει ήδη στο βλέμμα σου ότι εσύ σκέφτεσαι τι όμορφα που ήταν και πόσο υπέροχα περάσατε και βλέπει ακόμα ζωγραφισμένο τον οργασμό που επιτευξε... πως να σου χαλάσει το όνειρο??
άρα απαντάει.... "Σκέφτομαι πόσο τυχερός άντρας είμαι που σε έχω δίπλα μου"


αθώο κατά συνθήκη ψέμμα... που προσωπικά δέχομαι αμάσητο και συγχωρώ

στην πραγματικότητα σου κρύβει κάτι απ τη ζωή του...
ότι δεν είσαι εσύ που γυρίζεις πάντα μέσα στις σκέψεις του όλες τις ώρες...
αυτό δε νομίζω ότι σημαίνει ότι δε σε αγαπάει....

κανένας μας δεν θέλει κάποιος να ξέρει πάντα τα πάντα για εμας, να μην έχουμε κάποιο μυστικό για τον εαυτό μας...
τη μητέρα μας την αγαπάμε πολύ... θέλουμε όμως να ξέρει τα πάντα για εμάς? εμείς γιατί να ξέρουμε τα πάντα για τον άλλον... δε θυμίζει λίγο τη συμπεριφορά της μαμάς μας που θέλει να έχει και τον απόλυτο έλεγχο στο παιδί της?

άρα... για να μην ακούμε ψέμματα... πρέπει να μην ρωτάμε και να μην επιθυμούμε να ξέρουμε τα πάντα και να αφήνουμε τον άλλον να μας λέει όλα όσα νιώθει ότι θέλει να μοιραστεί μαζί μας....
ΑΝ εκεί, πει κάποιο ψέμμα... τότε ναι, είναι απαράδεκτο και δύσκολα συγχωρείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BrokenHeart

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
άρα... για να μην ακούμε ψέμματα... πρέπει να μην ρωτάμε και να μην επιθυμούμε να ξέρουμε τα πάντα και να αφήνουμε τον άλλον να μας λέει όλα όσα νιώθει ότι θέλει να μοιραστεί μαζί μας....
ΑΝ εκεί, πει κάποιο ψέμμα... τότε ναι, είναι απαράδεκτο και δύσκολα συγχωρείται

+5 :clapping: Πολύ σημαντικό αυτό που είπες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ήταν πολύ ωραία όλα όσα είπες, Κακή Επιρροή, (τελικά δεν είσαι κ τόσο κακή επιρροή ;), μάλλον καλή θα σε έλεγα :)) κ ναι συμφωνώ κ εγώ ότι δεν πρέπει να είμαστε κάθετοι αλλά οφείλουμε να συγχωρούμε τον άλλον (εξάλλου δεν είμαστε κριτές εμείς) αλλά μόνο για μικρά αθώα ψεματάκια... Κ επίσης να του αφήνουμε χώρο (άσχετο αυτό):P.

Στέκομαι μόνο σε αυτό :
.....
άρα... για να μην ακούμε ψέμματα... πρέπει να μην ρωτάμε και να μην επιθυμούμε να ξέρουμε τα πάντα και να αφήνουμε τον άλλον να μας λέει όλα όσα νιώθει ότι θέλει να μοιραστεί μαζί μας....
ΑΝ εκεί, πει κάποιο ψέμμα... τότε ναι, είναι απαράδεκτο και δύσκολα συγχωρείται

Αν ΕΚΕΙ ακριβώς σου λέει ψέμματα? Δλδ, κάνει κάποιος επιλογές σε αυτά που μας λέει? Κ μας λέει την μισή αλήθεια? Τότε τι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τότε κλονίζεται η εμπιστοσύνη στο ζευγάρι. αν δε σε νοιάζει, το ότι το έτερον ήμισυ μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία, δεν έχετε ανοιχτή επικοινωνία. Αν σε νοιάζει, η περίπτωση μιλάει από μονη της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Τότε κλονίζεται η εμπιστοσύνη στο ζευγάρι. αν δε σε νοιάζει, το ότι το έτερον ήμισυ μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία, δεν έχετε ανοιχτή επικοινωνία. Αν σε νοιάζει, η περίπτωση μιλάει από μονη της...


:thumbup::thumbup:
couldn't agree more ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συμφωνω με ΚΕ γενικα. Μουρχεται ομως το ερωτημα : (πολλα βασικα οχι ενα)

Αγαπη δεν ειναι να μοιραζεσαι τα παντα ; Να ανοιγεσαι και να δινεσαι στον αλλον τοσο, που να μπορει να σου κανει κακο, αλλα να μην το κανει ;

Οκ αθωο ψεμα υπαρχει και μερικες φορες κανει περισσοτερο καλο παρα κακο, συμφωνω. Ειναι αναλογως την περισταση. Απο την αλλη, δεν ειναι πιο βαθυ να ξερεις οτι ο αλλος παντα ειναι ειλικρινης ; Να μη χρειαζεται να σου περναει καν η σκεψη "μου πε αληθεια τωρα ή οχι ; "

Οταν εκφραζουμε αυτο που ειναι μεσα μας, ελευθερα, τοτε ειμαστε ο εαυτος μας, ετσι δεν ειναι ; Τοτε δεν εχουν μεγαλυτερο βαρος και αξια τα λεγομενα μας, οταν παντα τα εννοουμε ;

Για μενα, το ψεμα θα πρεπει να ειναι κατι μονο για εξαιρετικες περιπτωσεις και πολυ συγκεκριμενες. Και αν.

Καλα αν πεσει κανενα σοβαρο ψεμα,πολυ αμφιβαλλω αν μπορω να ξαναεμπιστευτω. Η εμπιστοσυνη εχει αυτο το χαρακτηριστικο πολλες φορες. Χτιζεται δυσκολα και γκρεμιζεται πιο ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Καλα αν πεσει κανενα σοβαρο ψεμα,πολυ αμφιβαλλω αν μπορω να ξαναεμπιστευτω. Η εμπιστοσυνη εχει αυτο το χαρακτηριστικο πολλες φορες. Χτιζεται δυσκολα και γκρεμιζεται πιο ευκολα.

Καλά αυτό σίγουρα...
εγώ προσωπικά όποτε θα μου μιλούσε ο άλλος μετά θα σκεφτόμουν "τώρα αυτό που μου λέει είναι αλήθεια?"
Δύσκολα γίνεται επαναφορά συστήματος στο προηγούμενο στάδιο (προ του ψέμματος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μεγαλο και πολυπλευρο θεμα... Πιστευω πως το καθε ψεμα αξιολογιτε διαφορετικα... Υπαρχουν πχ τα ψεματα που ανεφερε η κουε, οπου πραγματικα δεν μπορεις να πεις αληθεια... Υπαρχουν ομως και τα ψεματα που δεν ειναι αποδεκτα...
Οσο για αυτα που λεει ο lorien, ειναι σωστα μεχρι ενα σημειο... Αλλα αν ειμαι απολυτα ο ευατος μου και οταν με ρωταει η κοπελα μου "Συγουρα δεν θα εκανες ποτε τπτ με την ταδε" και εγω της απαντισω "Ε αμα δεν ειμασταν μαζι ευχαριστως θα την πηδ@γ@", αρχιζει να φθηρετε καπια στιγμη η σχεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αλλα αν ειμαι απολυτα ο ευατος μου και οταν με ρωταει η κοπελα μου "Συγουρα δεν θα εκανες ποτε τπτ με την ταδε" και εγω της απαντισω "Ε αμα δεν ειμασταν μαζι ευχαριστως θα την πηδ@γ@", αρχιζει να φθηρετε καπια στιγμη η σχεση...
Μα αμα δεν θα ησασταν μαζι, γιατι να μην εκανες κατι με την ταδε κοπελα ; :confused::hmm:

Παντως δε νομιζω οτι μια σχεση σωστη με καλα θεμελια, θα χαλαει, λογω ειλικρινειας. Τοτε μαλλον δεν ηταν αρκετα καλη απο την αρχη. Οταν θελεις τον αλλον, δε περιμενεις να ειναι τελειος. Θελεις το αλλο ατομο, για αυτο που ειναι. Και εκεινο ,για αυτο που εισαι εσυ. Αμα αρχισουν διαφορα ψεματα δεξια αριστερα, και λαθος εικονα σχηματιζεις, και καποια στιγμη θα την πατησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Lorien ξεχνας ενα πραγμα συνιθος οι ανθρωποι δεν σκευτονται ετσι... Ιδικα η κοπελες ειναι αρκετα εγωιστριες σε αυτο το θεμα... Θελουν να ξερουν (η μαλλον να νομιζουν) οτι μετα απο αυτες εσυ καταστρεφεσε, δεν μπορεις να ξανακανεις κατι γιατι αυτη ειναι τοσο τελια που δεν μπορεις να βρεις κατι που να σε ικανοποιει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αφου βρε ειπες "αν δεν ειμασταν μαζι". Οχι "Αμα χωρισουμε και μετα" :P (αλλα μαλλον το ιδιο εννοουσες )

Kαι το σκεπτικο που λες, (που δε ξερω αν ειναι μονο σε κοπελες) ειναι περισσοτερο σε πιο νεα ατομα, που ισως αργοτερα το εγκαταλειψουν.

Και οκ, πες οτι θα το σκεφτει ετσι. Το δεχεσαι ; Ξερεις δλδ οτι το βλεπει τοσο εγωιστικα, και θα πεις ψεματα για να το δεχτεις ; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως η απόλυτη ειλικρίνεια νομίζω είναι υπερτιμημένη. Δλδ, υπάρχουν πράγματα που δεν έγινε και τίποτα, αν δεν είναι απολύτως αληθή, όπως πχ αυτό που έφερε σαν παράδειγμα η Κουέ (και προσωπικά προτιμώ να ακούσω αυτό από την αλήθεια, παρόλο που ξέρω πως είναι πιθανό να είναι ψέμα.. μη ρωτήσεις γιατί, απλά θα με ξενέρωνε τρελά να έχουμε κάνει το σουπερ ντούπερ σεξ και εκείνος μετά να σκέφτεται το αμάξι του πχ και όχι δεν προτιμώ να μοιραστεί αυτή τη σκέψη μαζί μου εκείνη τη στιγμή, θεωρώντας ως δεδομένο, ότι σίγουρα δεν ήταν το μόνο που σκέφτηκε, απλά εγώ έκανα την ερώτηση λάθος δευτερόλεπτο :P)

Πρέπει τα ψέμματα να μην αφορούν σοβαρά γεγονότα και να μην είναι απάντηση σε ευθείες, σοβαρές ερωτήσεις. Ε το τι σκέφτεσαι δεν είναι σοβαρή ερωτήση, υπό την έννοια πως ο άλλος μπορει να σκέφτεται δέκα πράγματα το λεπτό, φιλτράρει και σου λεει αυτό που "ταιριάζει", δεν είναι ψέμα αυτό!

ΥΓ: Στο παράδειγμα του Κρόνου όμως, προτιμώ χίλιες φορές την αλήθεια (δεν την προτιμώ απλά, την προκαλώ κιόλας! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ας απαντήσω κ εγώ...

Δέχομαι τα μικρά κ αθώα ψέμματα κ όταν αυτά δεν επηρεάζουν την ψυχολογία μας (πολύ σημαντικό για μένα). Μου αρέσει η ελευθερία μέσα στη σχέση κ όχι η καταπίεση κ γιαυτόν τον λόγο δεν θά 'θέλα ο άλλος να πιέζεται για να μου πει κάτι, είτε είναι ψέμα αυτό είτε είναι αλήθεια. Απλά θα προτιμούσα ας πούμε ότι μου λέει να είναι ειλικρινές.

Τώρα επειδή αγαπώ, για μένα, σημαίνει δίνομαι, νοιάζομαι, μοιράζομαι... αν ο άλλος μου πει κάποιο ψέμα, απλά νιώθω ότι με αποκλείει από ένα κομμάτι της ζωής του κ αυτόματα νιώθω απόμακρη κ ότι δεν τα μοιραζόμαστε όλα... :/: (ελπίζω να μην υπάγεται στον εγωισμό αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
TI να σας πω ρε παιδιά.... αφενός λέω "ΝΑΙ ειλικρίνεια" αλλά από την άλλη...

Πχ. σε παραδείγματα σαν τις ΚουΕ ναι κι εγώ προτιμώ το "Ψέμα" γιατί κι εγώ το έχω κάνει... γιατί είναι βλάκεια πχ. ο άλλος να ζωγραφίζει ροζ καρδούλες στο μυαλό του εκείνη την ώρα (όπως αν θέλετε είναι το λογικό!) και εμένα το μυαλό μου να έχει ξεφύγει στο ότι αν δεν βάλω πλυντήριο όταν γυρίσω σπιτι αύριο δεν θα έχω ρούχα να πάω στη δουλειά μου ( ε ναι λοιπόν το ομολογώ μετά από 5' σιωπηλή αγκαλιά εμένα ο νους μου εκεί πάει!!! :P)

Η σαν του Κρόνου... είναι πολύ αμφιλεγόμενα τα πράγματα. Μου έχει τύχει με πρώην μου να σχολιάζουμε μαζί τύπισσες (ή κάποιες φορές να του υποδεικνύω εγώ τύπου "αυτή που πέρασε τώρα ήταν πολύ καλή!") και υπάρχουν φορές που αν μου πει "ντάξυ τη τζολί ποιος δεν τη βλέπει ως την ωραιότερη" και εμένα να με κάτα πειράξει (παρόλο που αντικεμενικά και υπό ΚΣ προφανώς και ξέρω ότι το να συγκρίνεις εμένα με τη τζολί έιναι σαν να συγκρίνεις .... με τα μύδια :redface:)

Αλλά και πάλι αυτά είναι πολύ αθώα παραδείγματα και δεν νομίζω ότι έχουν και τόση σημασία.

Τα σημαντικά στοιχεία στα οποία νομίζω οτι πρέπει να είναι κανείς ειλικρινής είναι αυτά που αφορούν το ουσιαστικό κομμάτι της σχέσης. Δλδ. δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι σοβαρή σχέση να του σκάσει (ή εμένα αντίστοιχα) μνμ από πχ. συνάδελφο να πω εγώ και ενώ ΔΕΝ είναι για δουλειά να μου το αποκρύψει ή να μου πει ψέμματα ότι είναι για τη δουλειά κάτι (όταν η πραγματικότητα θα είναι ότι με την τύπισσα έχει πχ ενα αθώο δεν λέω φλερτ για να περνάει πιο ευχάριστα το 8-ωρο). Τέτοια πράγματα θεωρώ σοβαρά.

Και αν θεωρήσουμε ότι με κάποιο μαγικό τρόπο το μάθαινα ή το ψυλλιαζόμουν, αν δεν μου έλεγε την αλήθεια νομίζω ότι -και κάποιος πρέπει να το έχει αναφέρει ήδη νομίζω- δύσκολα θα μπορούσα να ανακτήσω την εμπιστοσύνη του "όταν δεν είμαστε μαζί, κοιμάμαι ήσυχη (αλλά όχι τον ύπνο του δικαίου". Δεν λέω ότι δεν γίνεται και το έχω δει σε ζευγάρια να γίνεται (μάλιστα 2 τέτοια ζευγάρια έχουν παντρευτεί και έχουν και παιδάκια και είναι μια χαρά), απλά νομίζω ότι είναι δύσκολο(αλλά όχι ακατόρθωτο) να ξαναφτάσεις στον ΠΨ κατάσταση.:)


εντιτ: και για να απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα..

Μου έχουν πει αλλά το έμαθα μετά το τέλος της σχέσης όταν κάποιοι (αγνοώντας τον πραγματικό λόγο χωρισμού που ήταν άλλος) ήρθαν να μου πουν ότι "επιτέλους άνοιξα τα μάτια μου και καταλαβα τι ψεύτη είχα δίπλα μου" (και εγώ έμεινα μ@λ@κας).

Για άλλους δεν έτυχε να μάθω, οπότε και δεν αντέδρασα! :P
Στον αντίποδα έχω πει εγώ ψέμματα σε σχέση μου και το feeling ήταν απαίσιο. Δεν ξέρω επίσης γιατί αλλά, ενώ δεν το έμαθε ουσιαστικά ποτέ, ίσως και λόγω της δικής μου συμπεριφοράς ο τότε΄φίλος μου "πάγωσε" κάπως και τελικά απομακρυνθήκαμε τόσο που λίγους μήνες μετά χωρίσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Να σας φέρω κ εγώ ένα παράδειγμα να μου πείτε εάν το θεωρείτε, καταρχήν, ψέμα κ, κατά δεύτερον, αν το θεωρείτε σημαντικό ή όχι :

Σας λέει το αγόρι/κορίτσι σας ότι έχει κανονίσει ένα βράδυ να βγει με φίλους...γενικά...κ δεν σας προσδιορίζει τα άτομα, σας λέει π.χ. ότι είναι μια παρέα από το πανεπιστήμιο ας πούμε κ δεν τους ξέρετε.

Κ μαθαίνετε εσείς 2-3 μήνες αργότερα από κάποιον τρίτο ότι τελικά είχε βγεί με άτομα που είχε γνωρίσει στο internet ας πούμε κ δεν σας το είχε πει...

Υπάρχει σκοπιμότητα σε αυτό ? Ποιο το νόημα να κρύψει κανείς κάτι τέτοιο που εκ πρώτης ακούγεται αθώο ?




εδιτ : κ για να μη το προσδιορίζω στο ιντερνετ μόνο, ας πω γενικά μία νέα παρέα που απλά πριν δεν ήξερε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
....


Τα σημαντικά στοιχεία στα οποία νομίζω οτι πρέπει να είναι κανείς ειλικρινής είναι αυτά που αφορούν το ουσιαστικό κομμάτι της σχέσης. Δλδ. δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι σοβαρή σχέση να του σκάσει (ή εμένα αντίστοιχα) μνμ από πχ. συνάδελφο να πω εγώ και ενώ ΔΕΝ είναι για δουλειά να μου το αποκρύψει ή να μου πει ψέμματα ότι είναι για τη δουλειά κάτι (όταν η πραγματικότητα θα είναι ότι με την τύπισσα έχει πχ ενα αθώο δεν λέω φλερτ για να περνάει πιο ευχάριστα το 8-ωρο). Τέτοια πράγματα θεωρώ σοβαρά.

....


+ 1

κ για μένα αυτό είναι σοβαρό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως η απόλυτη ειλικρίνεια νομίζω είναι υπερτιμημένη. Δλδ, υπάρχουν πράγματα που δεν έγινε και τίποτα, αν δεν είναι απολύτως αληθή, όπως πχ αυτό που έφερε σαν παράδειγμα η Κουέ (και προσωπικά προτιμώ να ακούσω αυτό από την αλήθεια, παρόλο που ξέρω πως είναι πιθανό να είναι ψέμα.. μη ρωτήσεις γιατί, απλά θα με ξενέρωνε τρελά να έχουμε κάνει το σουπερ ντούπερ σεξ και εκείνος μετά να σκέφτεται το αμάξι του πχ και όχι δεν προτιμώ να μοιραστεί αυτή τη σκέψη μαζί μου εκείνη τη στιγμή, θεωρώντας ως δεδομένο, ότι σίγουρα δεν ήταν το μόνο που σκέφτηκε, απλά εγώ έκανα την ερώτηση λάθος δευτερόλεπτο :P)
Δε νομιζω οτι ειναι καν εφικτο να ειναι υπερ-τιμημενη η ειλικρινεια. Ποιο ειναι το χειροτερο που θα συμβει δλδ στο παραδειγμα της ΚΕ ; Αν τοσο ευκολα ξενερωνουμε ενω ειμασταν τοσο καλα προηγουμενως, τοτε τι να πω...Που τραβηγμενο ειναι το παραδειγμα δλδ, δε νομιζω οτι ειναι κατι συχνο, αλλά τελοσπαντων.Ηταν για εμφαση.

Ε το τι σκέφτεσαι δεν είναι σοβαρή ερωτήση, υπό την έννοια πως ο άλλος μπορει να σκέφτεται δέκα πράγματα το λεπτό, φιλτράρει και σου λεει αυτό που "ταιριάζει", δεν είναι ψέμα αυτό!
Αφου δεν ειναι σοβαρη ερωτηση τοτε γιατι να ξενερωσεις με μια τετοια απαντηση ; :P
Και βασικα την ωρα που με ρωτανε εμενα παντως, 1 θεμα σκεφτομαι, παραπανω δε μπορω. Μπορει να κανουμε πολλες σκεψεις αλλα συνιθως μεσα σε μερικα δευτερολεπτα, ειναι πανω στο ιδιο θεμα, οχι σε 10 διαφορετικα και ασχετα θεματα.

Και κατι αλλο. Αν αρχισετε και βλεπετε ενα ατομο να λεει ψεματα για ασημαντα πραγματα, δε νομιζετε οτι αυξανονται οι πιθανοτητες να πει/λεει και για πιο σημαντικα ; Ειναι επικινδυνο νομιζω. Μετα απο λιγο αρχιζουμε και συνηθιζουμε και τα βαφτιζουμε ολα "αθωα", "για το καλο του αλλου" κλπ. Bullshit.

Kαι γιατι τοση αναγκη να μας παραμυθιαζουν ; Δεν μας αρκει η πραγματικοτητα και η αληθεια ; Ενταξει δε λεω, καποιες φορες λες και κατι που θελει να ακουσει το αλλο ατομο, για συναισθηματικους/ψυχολογικους λογους. Αλλά οχι να γινεται συνηθεια αυτο κιολας. Θα γινουμε πινοκιο . :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top