• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πρήξιμο βλεφάρων

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σήμερα ξύπνησα με κάτι που είχα ξεχάσει τελειως πως υπάρχει. Το πάθαινα μικρή και δεν θυμάμαι πλέον ούτε τι είναι ούτε πως φεύγει. Το δεξί μου άνω βλέφαρο έχει πρηστεί, είναι ελαφρώς κόκκινο, δεν πονάει και απλά μου εμποδίζει κάπως την όραση συν ότι νιώθω το δέρμα να τραβάει όταν προσπαθώ να ανοίξω το μάτι μου.
Πήρα τηλέφωνο ένα φαρμακείο αλλά μου είπε να πάω σε οφθαλμίατρο (προφανώς θα έπρεπε, αλλά σαν κάτι να μου λέει πως δεν πήγαινα μικρή σε γιατρό, κάτι άλλο έκανα). Το internet λέει πως είναι μόλυνση ή αλλεργία.
Δεν περιμένω να μου πείτε τι έχω, μόνο αμα το πάθαινε κανείς άλλος μικρός ή και πρόσφατα και θυμάται τι έκανε ή σε πόσες μέρες έφυγε μόνο του (ίσως δεν έκανα τίποτα και τότε και να πέρναγε έτσι...:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπορεί να είναι χαλάζιο, δηλαδή σα μικρό εξάνθημα στο εσωτερικό του βλεφάρου σου. Το έχω πάθει δύο φορές, και οι δύο πρόπερσι. Εάν θέλεις να δεις μήπως περάσει μόνο του, δοκίμασε κομπρέσες με χλιαρό χαμομήλι, και τακτικά σταγόνες φυσικά δάκρια.
Υπάρχουν κρέμες για αυτό, αν επιμείνει η φλεγμονή ή αν μιλάμε για πιο σοβαρή μόλυνση. Έτσι κι αλλιώς αν δε δεις βελτίωση, πήγαινε στο γιατρό. Περαστικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν είναι χαλάζιο...έχω χειρουργηθεί 2 φορές για χαλάζιο (και άλλη μια πέρασε μόνο του μετά από χρόνια). Αυτό είναι μεγάλο ομοιόμορφο πρήξιμο, δεν είναι σαν το χαλάζιο που είναι συγκεντρωμένο σε ένα μέρος. Είμαι σαν Ασιάτισσα που έφαγε μπουνιά στο μάτι ένα πράμα.
Τα δάκρυα δεν είναι πρόβλημα, μια συγκινητική σκηνή να δω θα με πάρουν τα ζουμιά και θα το καθαρίσω με φυσικό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγχείρηση;!
Εμένα πέρασε έτσι απλά και τις δύο φορές, και ό,τι περιγράφεις είναι πολύ παρόμοιο με αυτό που είχα. :hmm:
Μήπως είναι κριθαράκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τα πρώτα χαλάζια που έβγαλα δεν υποχώρησαν μετά από πολλούς μήνες (έβαζα κομπρέσες, σταγόνες, αλοιφές, τίποτα...). Τελικά τα αφαίρεσα χειρουργικά, αλλά μετά από λίγο που ξαναέβγαλα δεν ήθελα να κάνω και τρίτο χειρουργείο, το άφησα στην τύχη του και μετά από πολύ καιρό έφυγε μόνο του ξαφνικά, απλά ξύπνησα και δεν το είχα.
Αυτό είναι διαφορετικό, είναι κάπως έτσι:
Δεν είναι σε ένα σημείο, ούτε έχει εμφανές απόστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχει και παράξενη συμπεριφορά...μέχρι χτες το βράδυ είχε υποχωρήσει μόνο του και είχε σχεδόν φύγει τελείως, σήμερα με το που ξύπνησα ήταν πάλι πιό πρησμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μήπως τότε έχει υγρό μέσα; Έκανες κομπρέσες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια το είδα που έφευγε και το παράτησα ήσυχο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια το είδα που έφευγε και το παράτησα ήσυχο :redface:
Για δες εδώ:
Οίδημα (πρήξιμο) βλεφάρων
Καλησπέρα εδώ και 4 ημέρες ταλαιπωρούμαι με μία επιπεφυκίτιδα, τις τελευταίες δύο ημέρες έκανα κομπρέσες με χαμομήλι αλλά μάλλον η κατάσταση χειροτέρεψε γιατί από εχθές βλέπω ότι πρήζεται το αριστερό μου βλέφαρο. Να ανησυχήσω και τι πρέπει να κάνω?
ευχαριστώ

Απάντηση:

Δυστυχώς ένα πρησμένο βλέφαρο είναι μια αρκετά περίπλοκη υπόθεση και είναι δύσκολο να δοθεί με ασφάλεια μια απάντηση που να σας καλύπτει πλήρως. Δεν μου αναφέρετε τα υπόλοιπα συμπτώματα, τα οποία είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζω. Λχ ένα λίγο πρησμένο βλέφαρο, κόκκινο, με δάκρυα και έντονη φαγούρα στα μάτια μπορεί να είναι αλλεργικής αιτιολογίας είτε από κάτι που κυκλοφορεί στον αέρα (πχ γύρη φυτών), ή από κάτι που πιάσατε στα χέρια σας και μετά ακουμπήσατε στο μάτι σας (πχ απορρυπαντικά), μια κατάσταση που συχνά υποχωρεί από μόνη της μόλις πάψει το αίτιο που την προκαλεί. Αντίθετα, κόκκινο, πρησμένο βλέφαρο που πονάει, με πυρετό και πόνο στην κίνηση του ματιού, μπορεί να σημαίνει κυτταρίτιδα του κόγχου, μια κατάσταση που απαιτεί επείγουσα εισαγωγή στο νοσοκομείο.

Η συμβουλή μου είναι να επισκεφτείτε τον οφθαλμίατρό σας ή τα εξωτερικά ιατρεία ενός εφημερεύοντος νοσοκομείου για να βεβαιωθείτε ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό ή επείγον.

Με αφορμή την ερώτησή σας, ας δούμε κάποιες καταστάσεις που προκαλούν οίδημα (πρήξιμο) του ενός ή των δύο βλεφάρων.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν είναι κόκκινο, ούτε έχει φαγούρα, ούτε δάκρυα. Ξυπνάω και είναι τούμπανο αλλά όσο περνάνε οι ώρες φεύγει. Τώρα ας πούμε δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δεν είναι κόκκινο, ούτε έχει φαγούρα, ούτε δάκρυα. Ξυπνάω και είναι τούμπανο αλλά όσο περνάνε οι ώρες φεύγει. Τώρα ας πούμε δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου.
Μηπως εισαι αλλεργική στη γυρη;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
το εχω παθει παρα πολλες φορες και σε καταλαβαινω απολυτα. Ειναι αλεργια που σε εμενα τουλαχιστον εχει δημουρηθει μαλλον απο τους φακους επαφης η απο καποια μασκαρα. εγω βαζω ενα κολλυριο που μου ειχε προτεινει ο φαρμακοπς, και κανει πολυ καλη δουλεια, δεν θυμαμαι πως το λενε,γιατι μου εχει τελειωσει αλλα ειναι ενα συγκεκριμενο για την αλεργια αυτη, αν πας και ρωτησεις θα στο δωσει, ειναι ενα ασπρο μπουκαλακι,που μπορει να χρησιμοποιηθει εναν μηνα. αν σου ξερενεται κιολας το δερμα παρε την κρεμα tolbaex πολυ καλη επισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
'Οχι αλλεργία ρε γαμώτο, είναι πολύ φλώρικο να έχεις αλλεργίες.
Αμα συνεχίσει θα πάω να πάρω το κολλύριο, αλλά θα λέω πως το έπαθα από καυγά.
Ακούς εκεί αλλεργία...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top