Starbucks

Τα Starbucks σας αρέσουν;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 237)

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μετα το τελευταιο σταρμπαξ (σε πριβε μιτινκ με smiley στεκιτακι) εχω λιγο καλυτερη αποψη.
ειναι ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΟ το οτι δεν επιτρεπεται το καπνισμα, πολυ θετικο το οτι εχει καλο σερβις και γενικα μου αρεσε η εμπειρια.

εξακολουθει να μη μου αρεσει η αμερικανια, το αθλιο ονομα, οι κουπες (καλα, ειμαι εγω λιγο περιεργη με τις κουπες γενικα:P), τα ειδη των καφεδων παυλα ο,τι προσφερουν και φυσικα ..λογω τιμης.

οσο για αυτο που λεγεται περι ποσοτητας...
προτιμω να πιω μια σταλια καφε και να τον πληρωσω μια σταλια ευρω, που λεει ο λογος, παρα να πιω ολο αυτο το χωνι και να το πληρωσω ενα σκασμο λεφτα :P

δλδ, τη βρισκω ανετα και σε συνειδητοποιημενες συνοικιακες καφετεριες (οσο αφορα το καπνισμα) που προσφερουν νορμαλ η μικρες ποσοτητες και εχουν χαμηλες τιμες.

πσ. συμφωνω και για το ακριβο ιντερνετ. εγω προσωπικα δεν το χρησιμοποιω, αλλα σαν υπηρεσια, ειναι ακριβη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ πάντως αυτό που ευχαριστιέμαι περισσότερο είναι οι καναπέδες και οι πολυθρόνες, γενικώς το να αράζω χαλαρά και άνετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μερικές διευκρινήσεις:

Το wifi hot-spot δεν φτιάχτηκε για αυτούς που προτιμάνε να χαζέψουν στο Internet σε εξωτερικό χώρο. Αλλά για αυτούς που έχουν τόσο πιεσμένο χρόνο που ακόμη και στον καφέ τους χρειάζεται να ελέγχουν τα e-mails κτλ. Δλδ προσπαθεί να ανταγωνιστεί το mobile broadband. (Διαφωνώ ωστόσο με αυτή την τακτική, προσωπικά μου αρέσει περισσότερο οι ιδέα που εφαρμόζεται στο Ηνωμένο Βασίλειο που ναι μεν παρέχουν δωρεάν Internet αλλά με διαφημίσεις)

Όσο αφορά το όνομα προσωπικά το λατρεύω. Ένας από τους αρχικούς συνεταίρους, o Jerry Baldwin, διάλεξε αυτό το όνομα εμπνευσμένος από το έργο Melville του Moby Dick όπου ο πρώτος Ναύτης που πάτησε στο πλοίο Pequod λεγόταν starbuck, αρχικά μάλιστα είχαν σκεφτεί να διάλεγαν τον όνομα Pequod. Το όνομα αυτό έγινε αμέσως δεχτό στο συνέδριο επειδή έφερνε στο μυαλό μαγικά ταξίδια σε μακρινές θάλασσες αλλά και την παράδοση των πρώτων θαλασσοπόρων εμπόρων καφέ. Αλλά μιας αναφερθήκαμε στο όνομα νομίζω ότι αξίζει να αναφέρω τι συμβολίζει και το λογότυπο. Το λογότυπο είναι σχεδιασμένο από τον Terry Heckler. Το σχεδίασε μετά από μελέτη παλιών ναυτικών βιβλίων, συμβολίζει μια γοργόνα ή σειρήνα με δύο ουρές.


Υ.γ.: Giovanna δλδ προτιμάς να πίνεις 200ml καφέ με 3? και όχι 500 με 5?? :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soraya

Νεοφερμένος

Η Soraya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Βασικα ειμαι απο τους λιγους που δεν εντυπωσιαζονται καθολου απο τα starbucks. Για μενα τα προιοντα τους ειναι μονο περιττες θερμιδες που προτιμω να τις καταναλωσω σε λαχταριστο φαγητο,παρα σε μισο λιτρο πρωτοτυπη γευση καφε.
Αλλα γενικοτερα δεν πινω καφε (σπιτι ποτέ, εξω σπανια), οποτε ισως γι'αυτο να το βλεπω ετσι.
Παντως ειναι ομορφο μαγαζι για αραλικι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά Exposed!
Εγώ προτιμάω να πίνω 50 mL ristretto φρέσκο, παρα ένα μίγμα από καφέ που έγινε το πρωί και περιμένει στο ψυγείο, με πολλά shots καφέ και μύρια όσα σιρόπια!

Θέλω να πω, αν κατάλαβα τι Gio καλά, δεν έχει να κάνει μονο με τη μαθηματική αναλογια τιμής και ποσότητας, αλλα και του τι παίρνεις τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εxp ολα τα starbucks ειναι WiFi "enabled"?
Και για να συμδεθεις υπαρχει καποιο κοστος?
Για κανε κανα εξπλαιν γιατι δεν ξερω.:redface:

Παντως αυτο που λες γενικα για την υπαρξη WiFi ριναι απολυτως ορθο και σωστο.
Αυτος ειναι ο πρωταρχικος ρολος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σχεδόν όλα είναι, προσωπικά δεν έχω πετύχει κάποιο που δεν είναι.
Η χρέωση είναι 6? η 2 ώρες ή 14? ένα συνεχόμενο 24ώρο.

@Γίδι, Η πολιτική των starbucks είναι ότι αν ένα espresso shot δεν χρησιμοποιηθεί μέσα σε 20δεύτερολεπτα το πίνει είτε κάποιος υπάλληλος είτε το πετάνε.

Και μπορείς και στα starbucks να πιεις espresso (ristretto) και μάλιστα προσωπικά από τους καλύτερους (Μόνο espresso πίνω και φίλτρου). 2? ο μόνος, 2.5? o διπλός. (Σε ένα meeting του e-steki μου είχε τύχει να δω σε τιμοκατάλογο 2.2? ο μόνος και 4.4? ο διπλός :P :P :P :P δεν θέλω να φανταστώ πως είναι ο espresso τους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω που ήπιες τον ακριβό epsresso, αλλα δε μου λέει κάτι!
Όσο για το αν πετάνε τον καφέ, sorry, αλλα οι αναμείξεις των διαφορων ροφημάτων είναι σε μεγάλα δοχεία και περιμένουν. Δεν μπορεί να μην το έχεις δει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όχι όχι ... δεν σχολιάζω την τιμή σχολιάζω την σχέση της τιμής του απλού και του διπλού. Οι άσχετοι προφανώς νομίζουν για να φτιάξεις διπλό espresso χρησιμοποιείς διπλάσια "υλικά" :P

Το μείγμα το έχουν έτοιμο καταρχάς στον Frappuccino και δεύτερον τα espresso shot τα βάζουν έπειτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Η γνωμη μου για τα starbucks παντως χειροτερευει με τον καιρο, και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι το τοσο ξεχωριστο εχουν. Οι καφεδες δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα, και ελεος, καλυτερα να παρω 500 θερμιδες τρωγοντας μια σοκολαταρα παρα πινοντας ενα φραπουμοκαδενξερωκαιεγωτιτσινο. Και ο xlarge cappuccino που φτιαχνει ο παντα χαμογελαστος πολωνος ιδιοκτητης του αγαπημενου μου καφε, η ο Ιταλος στο αλλο πιο περα ειναι πολυ πολυ ΠΟΛΥ καλυτεροι, ασε που δεν πανε τα λεφτα μου στην πολυεθνικη. Και το φαγητο τους ειναι τραγικο.

Εκει που νευριαζω απιστευτα ειναι οταν βλεπεις φωτο απο την ταδε "εξωτικη" χωρα και παντου, μα παντου, θα βρεις ενα starbucks. Ελεος βρε παιδια, γεμισε ο κοσμος με πανομοιοτυπα μαγαζια. Ενω υπαρχουν τοσα πανεμορφα ξεχωριστα στεκια στην επομενη γωνια, εμεις συνεχιζουμε να πηγαινουμε στα starbucks.


Exp, μιας και ειμαι ασχετη, πως τον φτιαχνουν τον διπλο? Γιατι εγω τον διπλο ελληνικο με διπλασιες ποσοτητες απο ολα τον φτιαχνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ένα ακόμα (-) από μένα: φτιάχνουν σοκολάτες που δεν μ' αρέσουν καθόλου! :P
Προτιμώ πχ απ' του Γρηγόρη, εδώ πάλι καθόλου. :confused:



Συν ότι αν η παρέα σου καπνίζει κι είναι χειμώνας πρέπει να κάτσεις έξω στο ψοφόκρυο. :cold: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στην Πάτρα πάντως, εκτός του οτι βρίσκονται σε ένα εντελώς υποβαθμισμένο σημείο, δεν έχουν καθόλου δουλειά, και παρά το ότι τα γύρω καφέ είναι γεμάτα, εκεί υπάρχουν 2 ή 3 παρέες. Δεν μου αρέσουν ούτε τα τραπεζοκαθίσματα, δεν είναι καθόλου άνετα, ούτε και τα προϊόντα που προσφέρουν, έχουν ξεπεραστεί από πολλούς ανταγωνιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Kατι που ξεχασα να πω στο προηγουμενο ποστ : δε πινω καφε :P

Παντως συμφωνω οτι δεν ειναι και κανενα φοβερό μαγαζι. Σιγουρα δεν ειναι και fastfood του καφε, αλλά σιγουρα μπορεις να ψαχτεις και να βρεις κατι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Tα starbucks έχουν μεγάλο αρνητικό ... στην Ελλάδα είναι υπεύθυνος ... Μαρίνοπουλος. :'( Ωστόσο αν κάποιος δει προσεχτικά τα starbucks θα δει το όραμα του [SIZE=-1]Howard Schultz[/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θα προτιμήσω το όραμα του Λουμίδη.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το όποιο είναι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο γνήσιος αυθεντικός ελληνικός καφές, με το μοναδικό του άρωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άρα το πάμε σε espresso vs. Ελληνικό; Sorry δεν θα συμμετέχω ...

Αρχική Δημοσίευση από io-io:
στην πολυεθνικη
Αν ο αγαπημένο σου ιταλός μεγαλώσει και τόσο που θα γίνει πολυεθνική δεν θα είναι πλέον ο αγαπημένο σου;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ξέρω που βρίσκετε εσείς αυτά τα "στέκια" αλλά εγώ σε όσες καφετέριες κι αν έχω κάτσει, πουθενά δεν βρήκα πιο γευστικό καφέ. Αμα είναι, πείτε μου κι εμένα δηλαδή να μην ψάχνω παντού Starbucks (σε κάποιες περιοχές πχ Σύνταγμα δεν έχει σε προσιτό σημείο). :P
Πάντως όσον αφορά το οτι τα λεφτά πηγαίνουν σε πολυεθνική, δεν βρίσκω που είναι το κακό. Μπράβο της που έγινε πολυεθνική, είναι το πλέον δύσκολο, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς απο που ξεκίνησε, και προσωπικά χαίρομαι που πάνε εκεί τα λεφτά μου, το βλέπω και σαν επιδοκιμασία, σαν ένα respect για αυτό που κατάφεραν. Το οποίο όσοι κράζουν τις πολυεθνικές αμφιβάλλω αν θα μπορούσαν να το πετύχουν και σε χίλια χρόνια οι περισσότεροι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οποιος γυρίζει, μυρίζει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top