• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πόσο φοβάστε την ακτινοβολία που εκμπέμπουν τα κινητά;

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Εγώ πάντος έχω ακούσει ότι το hands free σε κάνει κεραία γιατί μέσα απο το ακουστικό περνάει τό σήμα για να φτάσει στο κινητό σου. Τώρα αν ισχύει η όχι δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Εγώ πάντος έχω ακούσει ότι το hands free σε κάνει κεραία γιατί μέσα απο το ακουστικό περνάει τό σήμα για να φτάσει στο κινητό σου. Τώρα αν ισχύει η όχι δεν ξέρω.

joke mode on:
κεραία μάι άς.... ούτε την ΕΤ1 στα κατσάβραχα δε μπορώ να πιάσω..:P :P :P
joke mode off

είμαστε καλοί αγωγοί, γι'αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
joke mode on:
κεραία μάι άς.... ούτε την ΕΤ1 στα κατσάβραχα δε μπορώ να πιάσω..:P :P :P
joke mode off

είμαστε καλοί αγωγοί, γι'αυτο.

:D :D :D

Δοκίμασε να μετακινηθείς λίγο.... ώπα ... για σήκωσε το πόδι σου λίγο.... λίγο ακόμα... οκ..... τώρα το δεξί χέρι.... εκεί.... στρίψε λίγο..... μείνε εκεί. Τώρα βλέπεις καθαρά? κάνε store και πάμε να πιάσουμε το μακεδονία τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paris

Νεοφερμένος

Ο paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
η ακτινοβολία στο κινητό θα μας επηρεάζει με οτιδήποτε μέσο να χρησιμοποιήσουμε..το hands free μεταφέρει την ακτινοβολία μέσω του καλωδίου. αν θες δοκίμασε να κανεις αυτό το test. μιλα στο κινητό με οποιοδήποτε hands-free πάνω από 10 λεπτά k θα νιώσεις ένα μικρό μούδιασμα στο κεφάλι από την ραδιενέργεια.
Eπίσης υπάρχουν παρα πολλές συχνότητες με πληροφορίες οι οποιες είναι ανάμεσα μας,αλλα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό..ο άνθρωπος προσπαθεί να κάνει πιο απλούστερη την ζωή του χωρίς να κοιτάει μερικές φορες τις συνέπειες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Προσωπικα δεν χρησιμοποιω και τοσο πολυ το κινητο λογου του οτι εκπεμπουν υψηλη ακιτνοβολια. Το αν ειναι βλαβερη ή οχι, πιστευω πως θα φανει στα επομενα χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από paris:
η ακτινοβολία στο κινητό θα μας επηρεάζει με οτιδήποτε μέσο να χρησιμοποιήσουμε..το hands free μεταφέρει την ακτινοβολία μέσω του καλωδίου. αν θες δοκίμασε να κανεις αυτό το test. μιλα στο κινητό με οποιοδήποτε hands-free πάνω από 10 λεπτά k θα νιώσεις ένα μικρό μούδιασμα στο κεφάλι από την ραδιενέργεια.
1) Το συγκεκριμένο πράγμα μπορεί η μπορεί να μήν συμβένει σε κάθε μοντέλο με το ενσύρματο handsfree. Απο τεχνικής απόψεως είναι απόλυτα δυνατό ενα μοντέλο να μήν έχει συνδεδεμένο το handsfree με την κεραία. Στα ασύρματα handsfree δε γίνεται σιγουρα.
2) Δεν βγάζει ραδιενεργεια!! Είναι ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία και είναι αρκετά διαφορετικό πράγμα απο τη ραδιενέργεια σε ο,τι αφορά τις επιπτώσεις στον οργανισμό και τους ιστούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
2) Δλδ έχει και η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία επιπτώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δλδ έχει και η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία επιπτώσεις;
1) Βαλε κατι μεσα στο φούρνο μικροκυματων
2) Ανοιξε το φούρνο
3) Παρατηρησε τις επιπτώσεις :D :D :D
Anyway μήν το κάνετε, απλά δείτε τα.

Τα κινητά είναι σε μικρότερη ένταση και συχνώτητα (δεν συντονίζει εκει το νερό) απο το φούρνο, αλλά λενε οτι μακροπρόθεσμα έχουν επιπτώσεις, κυρίως γιατι αυξάνουν (ελάχιστα) τη θερμοκρασία στον εγκέφαλο.
Ιδια συχνώτητα με το φούρνο έχει το wifi και το bluetooth, που όμως είναι μικρής ισχύως, στα 100 και 10 mW αντίστοιχα (το κινητό φτάνει τα 3W, η 5W τα πιο παλια μοντέλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Καταρχήν να ξαναπώ και εγώ ότι τα κινητά δεν εκπέμπουν ραδιενέργεια!
Αν εξέπεμπαν ραδιενέργεια θα είχαμε πεθάνει όλοι προ-πολλού!!!


Επίσης, το hands-free ΔΕΝ λειτουργεί σαν κεραία! (τουλάχιστον για το σήμα του κινητού, για κανένα ραδιόφωνο ή ΕΤ-1 που λέει η dooο κάτι κάνουμε!:P) και να μας προστατεύει, καθώς αν το χρησημοποιείς και έχεις το κινητό στο χέρι, το μεγαλύτερο ποσό ακτινοβολίας πάει στο χέρι, το οποίο έχει σαφώς μεγαλύτερη ανοχή!
Τα όργανα με την μεγαλύτερη απορρόφηση ακτινοβολίας είναι ο εγκέφαλος και τα γεννητικά όργανα!!! (γι' αυτό όχι το κινητό στην μπροστινή τσέπη!!!)


Η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία με απλά λόγια "ζεσταίνει" τα κύταρα...
ΑΛΛΑ είναι μη ιονίζουσα! Το οποίο σημαίνει ότι τα αποτελέσματά της ΔΕΝ είναι μόνιμα!(κοινώς αν αφήσετε τα κύταρα να κρυώσουν είναι όλα μέλι-γάλα!)

Όλα αυτά βέβαια με φυσιολογική χρήση του κινητού! (όχι σαν κάτι κοπελιές που ξέρω που έχουν το κινητο γαι σκουλαρίκι!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Θα μου λύσει και κανείς την απορία ποια hands free είναι καλύτερα αυτά με το καλώδια ή τα ασύρματα που που λειτουργουν με hands free?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Θα μου λύσει και κανείς την απορία ποια hands free είναι καλύτερα αυτά με το καλώδια ή τα ασύρματα που που λειτουργουν με hands free?:hmm:

Εγώ προτείνω ενσύρματο...
Μη ξεχνάμε ότι... το ασύρματο έχει και αυτό κάποια ακτινοβολία!!!
Σαφώς πολύ μικρότερη από του κινητού, αλλά παρόλα αυτά υπάρχει και είναι σε υψηλότερη συχνότητα από ότι το κινητο (και βλαβερότερη!)
Εξάλλου με το hands-free θέλουμε να αποφύγουμε όσο μπορούμε την ακτινοβολία, γιατί λοιπόν να βάλουμε άλλη μια κεραία (όσο αδύναμη και αν είναι) δίπλα στ' αυτί μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Εγώ προτείνω ενσύρματο...
Μη ξεχνάμε ότι... το ασύρματο έχει και αυτό κάποια ακτινοβολία!!!
Σαφώς πολύ μικρότερη από του κινητού, αλλά παρόλα αυτά υπάρχει και είναι σε υψηλότερη συχνότητα από ότι το κινητο (και βλαβερότερη!)
Εξάλλου με το hands-free θέλουμε να αποφύγουμε όσο μπορούμε την ακτινοβολία, γιατί λοιπόν να βάλουμε άλλη μια κεραία (όσο αδύναμη και αν είναι) δίπλα στ' αυτί μας;
Σωστός :hmm::hmm:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
(γι' αυτό όχι το κινητό στην μπροστινή τσέπη!!!)
Μια ζώη έχω το κινητό στην ζώνη :( δεν με βλέπω καλά. Γμτ το ξέρω αυτό εδώ και 2 χρόνια και δεν λέω να το κόψω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Κι εγω μια ζωή στην μπροστινή τσέπη το χω και δε με βολεύει πουθενά αλλού γμτ!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Και εγώ στην μπροστινή τσέπη δίπλα στα αμελετητα.Μου φένεται ότι θα τα καταστρεψω.....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ το καλοκαίρι στη μπανάνα (δηλ φατσα φόρα) αλλά το χειμώνα στη στηθότσεπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Εγώ το καλοκαίρι στη μπανάνα (δηλ φατσα φόρα) αλλά το χειμώνα στη στηθότσεπη.
Δεν νομίζω, ότι αυτό είναι καλλίτερο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
το κινητό μου κάτω απο το μαξιλάρι

:eek: :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
Tι ακριβώς σου κάνει εντύπωση;
Δλδ μόνο όσοι κοιμούνται με αρκουδάκια είναι νορμάλ;:P
Εντάξει ξέρω ότι σου φαίνεται παράξενο μου προέκυψε σαν συνήθεια απο το καλοκαίρι που κανω καμπινγκ,επειδή και στο πιο οργανωμένο δεν κουβαλάς το κομοδίνο σου συνήθιζα να βάζω το κινητο κάτω απο το μαξιλάρι(για πολλούς λόγους κυρίως για να μην έχει κάνει φτερά το πρωί).Ε!Λοιπόν αυτό με βόλεψε και στην Αθήνα γιατί απο το να τεντώνομαι(δεν είμαι πρωινός τύπος:P ) και να το ψάχνω με μισάνοιχτα μάτια στο κομοδίνο το τραβάω τσουπ κάτω απο το μαξιλάρι και βλέπω τι ώρα είναι και πόσες αναπάντητες έχουν γίνει στην προσπάθεια να με ξυπνήσουν:D
Τόσο παράξενο σου φάνηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Το παραξενο που του φανηκε ειναι οτι καθεσαι και ψηνεις τα μυαλα σου επι συνεχομενη βαση και απαγορευεται ρητα απο τους επιστημονες να το εχεις ιδιως οταν κοιμασαι διπλα στο κεφαλι σου γιατι δεν παυει να σου ψηνει το μυαλο σαν αρνακι στην σουβλα το πασχα.

Πρεπει να ειναι το λιγοτερο 1.5 μετρο μακρια απο σενα και ΟΧΙ στο ιδιο υψος με το κεφαλι σου.

Βεβαια εσυ δεν το σκεφτηκες για το καλο σου,παρα μονο για το καλο των φιλων σου (να σε βρισκουν) και το καλο του κινητου σου (μην στο κλεψουν)

Να ηξερες ποσο κακο κανεις στον πολυτιμο εγκεφαλο σου...το ιδιο πραγμα που ειδα (οχι διαβασα οπως την δικια σου συνηθεια) χτες στο δρομο μια μανα να δινει στο 2 χρονο αγορακι να μιλησει με τον μπαμπα...ανατριχιασα μονο που το ειδα,οχι να ημουν εγω το μωρακι...

Αγορασε ρολοι με φωτισμο (καρπου) να βλεπεις την ωρα το βραδι οταν ξυπνας και ξυπνητηρι να σε ξυπναει.Του κινητου θα το εχεις backup στην περιπτωση που εχεις αποκοιμηθει ξανα με το κανονικο.Αν το εχεις 1.5 μετρο μακρια σου θα πρεπει να σηκωθεις να το κλεισεις οταν χτυπαει και να χαρεις βλεποντας τις αναπαντητες.Το υπνος ειναι ιερο πραγμα οπως και η υγεια μας.Το καθετι εχει και την ωρα του.
Με ολη την καλοσυνη που εχω,γιατι με στεναχωρησε που ψηνεις το μυαλουδακι σου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top