Ευρωπαϊκή Ένωση... τι σας λέει;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επειδή μέσα στις συμμαχίες υπάρχουν μυστικές συμμαχίες και κάποιες χώρες παίζουν το ρόλο του καρπαζοεισπράκτορα δεν είδα ποτέ με ιδιαίτερα θετικό μάτι την είσοδό μας στην ΕΕ.
Η διάλυση της ΕΕ είναι θέμα χρόνου να γίνει. (επισήμως)
Θα συμφωνώ μόνο από την οπτική εδώ και κάποιες δεκάδες μηνών ότι η ΕΕ λειτουργεί όπως περιγράφεις. Θα συμφωνήσω και στο ότι τα πράγματα στην ΕΕ είναι άσχημα, πολύ άσχημα.

Μην κάνουμε όμως το λάθος να εγκαταλείψουμε την πίστη σε ειρηνικές συμμαχίες μεταξύ των κρατών. Είναι απαραίτητο και πρωτίστως όμορφο οι λαοί να είναι ενωμένοι. Κάποτε άκουγα πολύ συχνά πολλούς να λένε ότι το σύνταγμα μας θέλει γράψιμο από την αρχή ώστε να μπορέσουμε να (ξανά) πιστέψουμε σε αυτό. Αυτό που λέω εγώ είναι αυτό πρέπει να γίνει σε επίπεδο ΕΕ. Δεν φταίει η ένωση, ως ένωση. Φταίει ότι αυτοί που είχαν τα ηνία μάλλον πάσχουν με τα ίδια κόμπλεξ και σύνδρομα με αυτά του Hitler :/:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πάντα ήμουν ενάντιος, τώρα επιβεβαιώνομαι στις απόψεις μου.
Τα τελευταία χρόνια, ενώ θεωρούσα πάντα την Ενωμένη Ευρώπη, σαν Ευρώπη των μονοπωλίων, είχα αρχίσει περιέργως να βολεύομαι με αυτή την "φούσκα" των παροχών που φαινόταν ότι έδινε και είχαμε βολευτεί όλοι μας, αλλά στα τελευταία χρόνια έδειξε το αληθινό της πρόσωπο.

Σήμερα διάβασα δύο ενδιαφέροντα άρθρα που σας τα παραθέτω:
Το πρώτο είναι αυτό:
https://www.newsbomb.gr/diethnh/story/292264/kinima-exodoy-apo-to-eyro-ston-noto

Και το δεύτερο του Χάρυ Κλιν που δημοσιεύται σε πολλά σάιτς, ένα από αυτά τυχαία από το google :
https://olympia.gr/2012/09/17/εμπροσ-λοιπον-ασ-χρεοκοπησουμε/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Ουσιαστική Ένωση χωρίς (οικο)νομική ένωση δεν μπορεί να υπάρξει. Οι λαοί μπορούν να νιώθουν ενωμένοι και να ζουν ειρηνικά χωρίς να ανήκουν σε κάποια Ένωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Μην κάνουμε όμως το λάθος να εγκαταλείψουμε την πίστη σε ειρηνικές συμμαχίες μεταξύ των κρατών.
Αν το καλοσκεφτείς πάντως οι έννοιες ειρήνη και συμμαχία είναι λίγο οξύμωρες.
Η δημιουργία μιας συμμαχίας ανάμεσα σε κάποια κράτη προυποθέτει ότι υπήρχε ήδη μια άλλη συμμαχία/ες ανάμεσα σε κάποια άλλα κράτη με αντίθετα συμφέροντα από τα δικά μας οπότε και δημιουργείται αυτή η ανάγκη στα κράτη να συμμαχούν εναντίον κάποιων άλλων χωρών.

Άρα εκ των πραγμάτων μια συμμαχία δεν μπορεί να είναι ειρηνική διότι δημιουργήθηκε για να συγκρουστεί με μια ήδη υπάρχουσα συμμαχία. Αλλιώς δε θα υπήρχε λόγος να μιλάμε για συμμαχίες.
Αν τα κίνητρα σύναψης μιας συμμαχίας ήταν τόσο αγνά για κάθε κράτος θα έπρεπε όλη η πλάση να είναι μια συμμαχία.

Εδώ μέσα στην ίδια συμμαχία βλέπουμε να δημιουργούνται μικρότερες συμμαχίες ή βλέπουμε κράτη να αποχωρούν από τη συμμαχία τους και να πηγαίνουν στο αντίπαλο στρατόπεδο.
Ποτέ η ιστορία δεν επιβεβαίωσε την πραγματική έννοια της συμμαχίας .
Ανά τους αιώνες οι συμμαχίες διαλύονταν για τον α' ή β' λόγο, ακόμα και αν αρχικά φαινόταν ότι είχαν κοινά συμφέροντα και φυσικά η πίτα πάντοτε μοιραζόταν δυσανάλογα πετώντας ψαροκόκαλα στις μικρότερες χώρες.
Άρα υπό αυτήν την έννοια δεν πιστεύω στις συμμαχίες και μου προκαλούν έντονη καχυποψία.
Είναι απαραίτητο και πρωτίστως όμορφο οι λαοί να είναι ενωμένοι.
Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο αξίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η δημιουργία μιας συμμαχίας ανάμεσα σε κάποια κράτη προυποθέτει ότι υπήρχε ήδη μια άλλη συμμαχία/ες ανάμεσα σε κάποια άλλα κράτη με αντίθετα συμφέροντα από τα δικά μας οπότε και δημιουργείται αυτή η ανάγκη στα κράτη να συμμαχούν εναντίον κάποιων άλλων χωρών.
Και η πρώτη-πρώτη συμμαχία λόγο ποίας συμμαχίας δημιουργήθηκε; ;)

Ποτέ η ιστορία δεν επιβεβαίωσε την πραγματική έννοια της συμμαχίας .
ΗΠΑ

Υ.γ.: Δεν χρησιμοποιώ την λέξη συμμαχία με την αυστηρή έννοια. Απλά για εμένα είναι η ξεκάθαρη η ανάγκη ύπαρξης ισχυρών και ουσιαστικών συμμαχιών, ακόμη και σε επίπεδο επιχειρήσεων και επιχειρηματικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Απλά για εμένα είναι η ξεκάθαρη η ανάγκη ύπαρξης ισχυρών και ουσιαστικών συμμαχιών, ακόμη και σε επίπεδο επιχειρήσεων και επιχειρηματικότητας.
Συμμαχίας κεφαλαίων, εναντίων των λαών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Και η πρώτη-πρώτη συμμαχία λόγο ποίας συμμαχίας δημιουργήθηκε; ;)
Φαντάζομαι από την εποχή των σπηλαίων ο άνθρωπος κατάλαβε ότι δεν μπορεί να επιβιώσει μόνος του. Οπότε δημιούργησε τις κοινωνίες. Άρα έχουμε την πρώτη συμμαχία ενάντια στα στοιχεία της φύσης κτλ τα οποία για τον τον άνθρωπο τότε ήταν ο αντίπαλος του.:P
Στην πιο πρόσφατη ιστορία λογικά η πρώτη συμμαχία δημιουργήθηκε εξαιτίας κάποιας μεγάλης υπερδύναμης της εκάστοτε περιόδου.
Στην αρχαιότητα συμμαχίες εναντίον της Αθήνας.
Στα ρωμα'ι'κή / βυζαντινή περίοδο εναντίον της Ρωμα'ι'κής και αργότερα Βυζαντινής Αυτοκρατορίας.
Αργότερα εναντίον της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας ....σήμερα εναντίον των ΗΠΑ κοκ.



ΗΠΑ

Υ.γ.: Δεν χρησιμοποιώ την λέξη συμμαχία με την αυστηρή έννοια. Απλά για εμένα είναι η ξεκάθαρη η ανάγκη ύπαρξης ισχυρών και ουσιαστικών συμμαχιών, ακόμη και σε επίπεδο επιχειρήσεων και επιχειρηματικότητας.
Για τις ΗΠΑ δεν κατάλαβα τι εννοείς.
Επειδή είναι ομοσπονδιακό κράτος θεωρείται συμμαχία;

Η συμμαχία όντως μπορεί να υπάρξει σε πολλά επίπεδα και εγώ δεν είμαι αντίθετη στις συμμαχίες γενικά, άσχετα αν από τα γραφόμενά μου φαίνομαι αντίθετη.
Απλά με προβληματίζουν κάποιες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Καθὼς φαίνεται ὅτι τὸ συγκεκριμένο θέμα ἀναθερμάνθηκε, παραθέτω αὐτὸ τὸ ὁποῖο εἶχα γράψει τὸ 2008 προτοῦ ξεσπάσῃ ἡ κρίση. Ὅπως φαίνεται, μᾶλλον ἔπεσα μέσα σὲ πολλά (καὶ ἀναφέρομαι κυρίως στὸ ποιοί κάνουν κουμάντο στὴν Ε.Ε.). Ἐγὼ πάντως ἤμουν συνεπὴς στὰ λεγόμενά μου καὶ δὲ μοῦ ἔφταιξε ἡ Ε.Ε. ξαφνικὰ λόγῳ τῆς κρίσης...

Εμένα η Ευρωπαϊκή Ένωση δε μου λέει τίποτα. Το 1204, οι Σταυροφόροι ληρθαν και κατέκτησαν την Ελλάδα, προσπαθώντας με το ζόρι να επιβάλουν την "κοινή ταυτότητα". Τώρα το καταφέρνουν χρησιμοποιώντας τα πουλημένα όργανά τους σε κάθε χώρα (πολιτικούς, επιχειρηματίες, δημοσιογρα΄φους, διανοούμενους) και αναίμακτα. Κρίμα. Εγώ δε νιώθω τίποτα να με συνδέει με τον Ολλανδό, τον Βέλγο, το Γερμανό, το Γάλλο,τον Άγγλο, το Σουηδό (κακά τα ψέματα, αυτές οι χώρες ουσιαστικά κυβερνούν την Ευρ. Ένωση, οι άλλες...). Τί ζηλέψαμε από δαύτους; Την κοινοβουλευτική τους ολιγαρχία; Την αθεΐα τους; Το νομικιστικό τους καθεστώς; Την αποικιοκρατία τους; Φάγμαε σαν δόλωμα τις επιχορηγήσεις τους, και απωλέσαμε ό,τι πολυτιμότερο είχαμε, την ταυτότητά μας. Γίναμε όπως οι Πολωνοί και οι Γεωργιανοί τώρα, μπαλάκ στα χέρια των Η.Π.Α. και των πουλημένων οργάνων τους στην Ε.Ε. Ελπίζω κάποια στιγμή να ξυπνήσουμε. Δεν είναι ακόμα αργά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καθὼς φαίνεται ὅτι τὸ συγκεκριμένο θέμα ἀναθερμάνθηκε, παραθέτω αὐτὸ τὸ ὁποῖο εἶχα γράψει τὸ 2008 προτοῦ ξεσπάσῃ ἡ κρίση. Ὅπως φαίνεται, μᾶλλον ἔπεσα μέσα σὲ πολλά (καὶ ἀναφέρομαι κυρίως στὸ ποιοί κάνουν κουμάντο στὴν Ε.Ε.). Ἐγὼ πάντως ἤμουν συνεπὴς στὰ λεγόμενά μου καὶ δὲ μοῦ ἔφταιξε ἡ Ε.Ε. ξαφνικὰ λόγῳ τῆς κρίσης...
Πλάκα κάνεις:eek::eek::eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
H E.E. έχει προσφέρει και προσφέρει πολλά θετικά στην Ελλάδα. Κακά τα ψέματα χωρίς αυτήν ούτε μετρό δεν θα είχε η Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
H E.E. έχει προσφέρει και προσφέρει πολλά θετικά στην Ελλάδα. Κακά τα ψέματα χωρίς αυτήν ούτε μετρό δεν θα είχε η Αθήνα.
Και μετά ξύπνησες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Από το άρθρο του D_G:
Στο βάθος της δήλωσης αυτής είναι η κυπριακή λίρα και ήδη στο πολιτικό παρασκήνιο της νότιας Ευρώπης έχουν αρχίσει μυστικές επαφές των πολιτικών δυνάμεων Ελλάδας, Ιταλίας, Πορτογαλίας, Ισπανίας και Κύπρου, που αντιστέκονται στα σκληρά μέτρα της τρόικα και διατυπώνουν το «όχι» τους σε μνημόνια και μονομερείς, σκληρές αποφάσεις των Βρυξελλών.
Ποιες πολιτικές δυνάμεις της Ελλάδας εννοεί;
Ο Σαμαράς το ξέρει αυτό;:ropalo:

Ήδη μεγάλα ΜΜΕ σε όλο τον κόσμο υποστηρίζουν από χθες ότι τα εξοντωτικά μέτρα που επιβλήθηκαν στην Κύπρο είχαν στόχο κυρίως να αποσταλεί το μήνυμα από τη Γερμανία και τους δορυφόρους της, ότι όποια χώρα τολμήσει να πει όχι στην τρόικα, καταδικάζεται σε στιγμιαίο θάνατο.
Αυτό μπορεί να εφαρμοστεί σε μία μοναχική Κύπρο που όρθωσε το ανάστημά της απέναντι στα θηρία του Βορρά, δεν μπορεί όμως να υπάρξει μια τέτοια καταδίκη για πέντε χώρες που οργανωμένα μπορεί κάποια στιγμή να αναγγείλουν την έξοδό τους από την ευρωζώνη.
Δεν είναι κακή ιδέα.:hmm:


Δείτε το από τη θετική του πλευρά.Υπάρχουν και χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγώ δε νιώθω τίποτα να με συνδέει με τον Ολλανδό, τον Βέλγο, το Γερμανό, το Γάλλο,τον Άγγλο, το Σουηδό
Επειδή οι Ευρωπαίοι δε μας ξηγήθηκαν καλά και επειδή ούτε εγώ νιώθω να μας συνδέει τίποτα με τους Βίκινγκς προτείνω να ενωθούμε με πιο ανατολικούς λαούς που έχουμε πιο πολλά κοινά. Λοιπόν, η λίστα μου είναι:
ΕΛΛΑΔΑ
ΤΟΥΡΚΙΑ
ΣΥΡΙΑ
ΛΙΒΑΝΟΣ
ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
ΙΣΡΑΗΛ
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
ΗΝΩΜΕΝΑ ΑΡΑΒΙΚΑ ΕΜΙΡΑΤΑ
ΙΡΑΚ
ΙΡΑΝ
ΚΟΥΒΕΙΤ
ΥΕΜΕΝΗ
ΚΑΤΑΡ
ΟΜΑΝ
ΜΠΑΧΡΕΙΝ

Καιρός να αγαπηθούμε . Άντε.
Να ακούμε και τα τσιφτετέλια μας, να τρώμε και τα σουτζουκάκια μας, τους μπακλαβάδες μας , να ενώσουμε και τα πετρελαιάκια μας και μια χαρά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις:eek::eek::eek::eek::eek:
Orlih Sin, Νέρωνας, Ερούλοι...είναι καθοριστικές μορφές που άφησαν το στίγμα τους στην Αρχαία Ολυμπία.

Οσο για τους Ερούλους, (σκανδιναβικό φύλο με διαβολική λειτουργία. Μέγιστη η πληροφοριακή αξία της γνώσης του πώς λειτουργούσαν), κατέστρεψαν την Αθήνα. Μη αναστρέψιμες οι καταστροφές τους και καθοριστικής σημασίας το μέγεθος των.
https://www.eie.gr/archaeologia/gr/chapter_more_6.aspx

Υ,Γ. για νε εμπεδώσουμε το τί μας συμβαίνει, χρίζει να ερμηνεύσουμε την υπόσταση της ΕΟΚ.
Αλλά, για να το κάνουμε αυτό, θα χρειαστούμε να μας διαθέσουν και τα υπόλοιπα σενάρια που μας επιφυλάσσουν και θα υλοποιήσουν για το καλό μας στο μέλλον...
Το 1997 είχα παρακολουθήσει στην Λεόντιο, στη Νέα Σμύρνη, μια εκδήλωση που πρόβαλε το Ευρώ, απο παιδιά της πρώτης Δημοτικού και νήπια. (δηλ. 5-6 χρονών). Η εκδήλωση, με την ζωντάνια των παιδιών, ήταν πολύ ωραία.

Ομως, όσο φέρνω στο νου μου την προετοιμασία που έχουμε υποστεί για να υποδεχτούμε την Οικονομική Κοινότητα, με αυτό που συντελείται τώρα, νοιώθω έναν μεγάλο κόμπο στο στομάχι μου. Δεν είναι αυτή η Ευρώπη των λαών που ονειρεύτηκα εγώ και οι περισσότεροι έλληνες.

Αυτό που τότε νόμιζα, με αυτό που τώρα ζώ, απέχει όσο η μέρα απο τη νύχτα. Αυτό δεν είναι η Ευρώπη των λαών.
Αυτό είναι μια νέα επέλαση των σύγχρονων Ερούλων... και εμείς θα πρέπει, όχι μόνο να υποστούμε τον βιασμό τους, αλλά να το φωνάζουμε κιόλας, ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ...
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ήταν και πολλές γυναίκες στην παρέα αλλά λέγανε μ@λ@κίες γκομενικής φύσης, οπότε δεν τις συμπεριέλαβα στη συζήτηση :P
Κακώς, ήταν απόλυτα μέσα στο θέμα. Η Ευρωπαϊκή ένωση δεν είναι άλλο από μια...διεφθαρμένη συνουσία! :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Η ευρωπαϊκή ένωση ξεκίνησε το 1952 σαν μία κοινότητα άνθρακα και χάλυβα, με μόνο σκοπό την από κοινού εκμετάλλευση αυτών των δύο . Και παρά το ότι από τότε, άλλαξε πολλά ονόματα, η ουσία της παραμένει ίδια : οικονομική συνεργασία. Το προσωπείο της κοινωνικής αλληλεγγύης μεταξύ των κρατών-μελών , για μένα δε λέει κάτι. Αυτό είναι χρήσιμο κυρίως σαν επιχείρημα σε έκθεση του λυκείου . Βέβαια, δε θέλω να είμαι απόλυτη. Έχει συνεισφέρει σε κάποια πράγματα. Απλά σκέφτομαι με τι κόστος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αγροτικές επιδοτήσεις,πακέτα στήριξης, προγραμματα εσπα, και συνχρηματοδοτούμενα έργα μου λέει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αγροτικές επιδοτήσεις,πακέτα στήριξης, προγραμματα εσπα, και συνχρηματοδοτούμενα έργα μου λέει

Εντελώς ανεξέλεγκτα σου λέει, πάρε κόσμε σου λέει, φάτε λαμόγια σου λέει, αυτό θέλουμε άλλωστε σου λέει, για να έρθουμε μετά σου λέει, να μπούμε στα υπουργεία σας σου λέει, να ελέγχουμε σου λέει, και το κολόχαρτο στις χέστρες σου λέει, και να σας κάνουμε οικονομικό προτεκτοράτο μας σου λέει!

Αυτό που δεν σου λέει όμως είναι ότι σε κάτι σαν του λόγου σου βασίστηκαν και είμαστε εδώ που βρεθήκαμε, μπατσάκη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Αγροτικες επιδοτησεις και πακετα που ποτε δεν φτανουνε στην αγορα,απο το 2002 130 δις δεν ξερουμε που εχουν παει,και 107 δις εχουν εξαφανιστει εντελως χωρις καμια εξεταστικη επιτροπη για να δουμε που τελικα πηγανε τα λεφτα.Ολα αυτα με την υποστηριξη του ευρωπαικου επενδυτικου ταμειου.Το οτι ειμαστε εδω που ειμαστε ειναι πολιτικη επιλογη του πολιτικου συστηματος και της εισαγωμενης πολιτικης των thinktanks και των ευρωπαικων κεντρων ληψεων αποφασεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Eυρωπαική ένωση σημαίνει αλληλεγγύη, ανάπτυξη, πολιτισμός και ειρήνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top