Μήπως ξέρετε; - Διάφορες, σκόρπιες απορίες

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αυτά απ΄ό,τι είδα έχουν να κάνουν με μεσίτες μόνο.
Απορία: Αν κάποιος ενδιαφέρεται να νοικιάσει ένα σπίτι και ο ιδιοκτήτης το έχει αναθέσει σε μεσιτικό γραφείο, στην πράξη ποια είναι η διαφορά για τον ενδιαφερόμενο ενοικιαστή; Πρέπει να καταβάλλει και αυτός προμήθεια;

ένα έξτρα ενοίκιο
(κανονικά πληρώνεις ένα ενοίκιο για εγγύηση στον ιδιοκτήτη και το τρέχον του μήνα που ξεκινάς να νοικιάζεις το σπίτι...βάλε τώρα κι άλλο ένα για τον ... μεσαζοντα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
να σας ρωτησω κατι σχετικα με το καλυμμα της λαμπας του φουρνου. Πρεπει να ειναι ιδια μαρκα με το φουρνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αναλόγως τη λάμπα του φούρνου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bulukitsa

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
τι πιστεύετε θα υλοποιηθούν ποτέ??
images.jpg

Σημείωση Συντονιστή:Τα μηνύματα #64-67 προήλθαν έπειτα απο συγχώνευση με το θέμα:" west athens towers"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
μπᾶ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ντουμπάι θα γίνουμε...



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
H Aκρόπολη έχει υπάρξει και θα υπάρξει ανασταλτικός παράγοντας σε αυτά τα μεγαλεπήβολα σχέδια και όσο αρχιτέκτονες και πολεοδόμοι θα αντιτίθενται σε τέτοιου είδους καθ' ύψους παρεμβάσεις .
Όσοι "ουρανοξύστες" έχουν χτιστεί στην Αθήνα έχουν χτιστεί όλοι πριν το '85 όταν με το ΓΟΚ κρίθηκε ως απαγορευτικό το ύψος αυτό. Βέβαια ο νέος ΓΟΚ αφήνει κάποια παραθυράκια, αλλά νομίζω ότι ακόμα απέχουμε πολύ από την πραγματοποίηση ενός τέτοιου έργου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ερώτηση κρισεως: η κατασκευη μιας σηραγγας σε εναν ορεινο τοπο τι προβληματα δημιουργει στο περιβάλλον; ως θετικά της σηραγγας τι θα λεγατε; σκεφτηκα καποια βεβαια. θενξ!

ΤΟ ακυρο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν ήξερα που να το βάλω, τέλος πάντων...
Είδα σήμερα στην είσοδο της πολυκατοικίας πως η διαχειρίστρια κόλλησε ένα χαρτί που λέει "παρακαλώ μην πετάτε υπολείμματα τροφών στην αποχέτευση γιατί μπορεί να προκληθεί ζημιά". Μου φάνηκε τελείως ηλίθιο, αλλά ψάχνοντας στο ιντερνετ βλέπω διάφορα site να λένε το ίδιο. Η απορία μου λοιπόν είναι: πως γίνεται να περνάνε τόσα σκατά στην αποχέτευση χωρίς πρόβλημα και τα "υπολείμματα τροφών" να μπορούν να προκαλέσουν ζημιά? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Στις πόσες μέρες περίπου σου κόβουν το νερό αν δεν πληρώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Στις πόσες μέρες περίπου σου κόβουν το νερό αν δεν πληρώσεις?

Στα Γιάννενα πάντως δεν το κόβουν ποτέ. Είναι θέμα της εκάστοτε υπηρεσίας άι γκεςς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Στις πόσες μέρες περίπου σου κόβουν το νερό αν δεν πληρώσεις?

Το νερό δεν το κόβουν υποτίθεται ποτέ.
Παλιότερα επειδή βαριόμουν να πηγαίνω και να περιμένω στην ουρά με τις ώρες στην ΕΥΔΑΠ το άφηνα για μήηηνες και πήγαινα κάποια στιγμή και το πλήρωνα μαζεμένο.
Τώρα που τα πληρώνω βέβαια ηλεκτρονικά είμαι τυπικότατη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Στις πόσες μέρες περίπου σου κόβουν το νερό αν δεν πληρώσεις?
To κόβουν αλλά πρέπει πρώτα ο λογαριασμός να φτάσει στα 250+ ευρώ.
Πάντως αν στο κόψουν την γ*μησες επειδή πρέπει να ξανακάνεις σύνδεση που απαιτεί πολλά χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις :happy:

κι άλλη μια στα γρήγορα!!
στο σίδερο κάνει να βάλεις νερό βρύσης αν ξέμεινες από απιονισμένο ή δημιουργεί άλατα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις :happy:

κι άλλη μια στα γρήγορα!!
στο σίδερο κάνει να βάλεις νερό βρύσης αν ξέμεινες από απιονισμένο ή δημιουργεί άλατα?

Για μια δυο φορές δεν έγινε τίποτα, αλλά γενικά μην το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,003 μηνύματα.
Είδα σήμερα στην είσοδο της πολυκατοικίας πως η διαχειρίστρια κόλλησε ένα χαρτί που λέει "παρακαλώ μην πετάτε υπολείμματα τροφών στην αποχέτευση γιατί μπορεί να προκληθεί ζημιά". Μου φάνηκε τελείως ηλίθιο, αλλά ψάχνοντας στο ιντερνετ βλέπω διάφορα site να λένε το ίδιο. Η απορία μου λοιπόν είναι: πως γίνεται να περνάνε τόσα σκατά στην αποχέτευση χωρίς πρόβλημα και τα "υπολείμματα τροφών" να μπορούν να προκαλέσουν ζημιά?

Στην Ελλάδα σε όλες τις τουαλέτες γράφει "ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΧΑΡΤΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ" και αυτό μας μαθαίνουν οι γονείς μας από μικρά. Όταν βρέθηκα για πρώτη φορά σε έλλη χώρα (Σκωτία), μετά τη ...δημιουργία μου έψαξα για καλαθάκι και δεν υπήρχε, οπότε ρώτησα και η απάντηση ήταν: "Τα ρίχνουμε στη λεκάνη". Παντού στα μαγαζιά έγραφε "Please throw papers in the toilet". Το έκανα, αλλά αισθανόμουν ότι διαπράττω κάποιο ...αμάρτημα. Το ερώτημά μου είναι: Εκεί έχουν καλύτερες αποχετεύσεις από εμάς ή το δικό μας αποτελεί ...τοπικό έθιμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Ναι έχουν άλλου είδους σωλήνες, μεγαλύτερους σε διάμετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.

Στην Ελλάδα σε όλες τις τουαλέτες γράφει "ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΧΑΡΤΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΕΚΑΝΗ" και αυτό μας μαθαίνουν οι γονείς μας από μικρά. Όταν βρέθηκα για πρώτη φορά σε έλλη χώρα (Σκωτία), μετά τη ...δημιουργία μου έψαξα για καλαθάκι και δεν υπήρχε, οπότε ρώτησα και η απάντηση ήταν: "Τα ρίχνουμε στη λεκάνη". Παντού στα μαγαζιά έγραφε "Please throw papers in the toilet". Το έκανα, αλλά αισθανόμουν ότι διαπράττω κάποιο ...αμάρτημα. Το ερώτημά μου είναι: Εκεί έχουν καλύτερες αποχετεύσεις από εμάς ή το δικό μας αποτελεί ...τοπικό έθιμο?

τελείως θέμα αποχέτευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!

ζητώ απεγνωσμένα μία βοήθεια!

Πριν περίπου 4-5 χρόνια απ'όσο θυμάμαι είχα ένα επιτραπέζιο παιχνίδι σε στυλ αυτού του παιχνιδιού,αλλά ταυτόχρονα δεν είχε και καμία σχέση με αυτό.

Είχε σιδερένιες μπίλιες τις οποίες χτυπούσες σε ένα είδος πλεχτού-τραμπολίνο που είχε στη βάση του και στόχευες σε 3 τρύπες καθεμία από τις οποίες σου έδινε βαθμούς.Είχε διάφορα στυλ παιχνιδιού που τα επέλεγες από το πλάι και είχε και εκφωνητή (ελληνόφωνο) που σου έδινε οδηγίες και σου έλεγε τους πόντους σου μόλις η μπάλα έμπαινε σε τρύπα.
έχω την εντύπωση ότι η ονομασία του ήταν κάτι σε hotshot αλλά μπορεί να θυμάμαι και εντελώς λάθος.
Σας θυμίζει κάτι; ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μία απορία που έχει σχέση με το internet:

Χθες μία νέα μου γειτόνισσα, επειδή νοίκιασε δίπλα μου δωμάτιο, με παρακάλεσε να την αφήσω να μπαίνει στο ίντερνετ.

Από ανοησία μου (και από ευγένεια που δεν μπορώ ο ανόητος να λέω εύκολα όχι), της έδωσα τους κωδικούς μου και το άφησα όλη τη νύχτα ανοιχτό.

Όποτε το βράδυ κοιτούσα τον ρούτερ δούλευε ακατάπαυστα και άρχισα να προβληματίζομαι μήπως κατεβάζει τίποτε παράνομα και βρω εγώ κάποιον μπελά εξ' αιτίας της.

Το πρωί το αποσύνδεσα και τώρα δουλεύω με τον παλιό ενσύρματο ρούτερ με καλώδιο.

Υπάρχει περίπτωση να κατεβάσει κάποιος κάτι παράνομο και να διωχθεί κάποιος άλλος;
Γιατί μου έγινε έμμονη ιδέα από χθες το απόγευμα, και δεν ξέρω και τι να της απαντήσω αν με ρωτήσει γιατί το αποσύνδεσα.

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top