Κατανάλωση αλκοόλ από ανηλίκους (;)

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πίνω μπύρες. Δε μεθάω έυκολα με μπύρες, συνήθως με πιάνει προς την πέμπτη. (Ο μέγιστος είναι 5 και στην πέμπτη άρχισε να με πιάνει). Βέβαια όταν βγαίνω έξω δεν πίνω κανένα κιβώτιο, μια δυο. :P
+1 και στο σπέις που είναι ελαφρύ και συνήθης επίσης προτίμηση.

Σημείωση:
Split - Τα μηνύματα 1 έως 52 προήλθαν από το θέμα "Τι ποτάκι πίνετε οταν βγαίνετε;" για τη δημιουργία νέου θέματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πίνω μπύρες. Δε μεθάω έυκολα με μπύρες, συνήθως με πιάνει προς την πέμπτη. (Ο μέγιστος είναι 5 και στην πέμπτη άρχισε να με πιάνει). Βέβαια όταν βγαίνω έξω δεν πίνω κανένα κιβώτιο, μια δυο. :P

Γιατί βρε παιδί μου 5; Γιατί από τέτοια ηλικία τόσο πολύ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γιατί βρε παιδί μου 5; Γιατί από τέτοια ηλικία τόσο πολύ; :worry:


Έχει τύχει να πιω πέντε. Διευκρίνισα πως κάθε φορά που βγαίνω πίνω 1-2. Αυτή η συγκεκριμένη φορά ήταν σε τραπέζι, στο σπίτι. Απο τότε 1-2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Έχει τύχει να πιω πέντε. Διευκρίνισα πως κάθε φορά που βγαίνω πίνω 1-2. Αυτή η συγκεκριμένη φορά ήταν σε τραπέζι, στο σπίτι. Απο τότε 1-2.

Ναι κοπέλα μου, αλλά 1.5L μπύρα το ίδιο κακό είναι είτε το ήπιες σπίτι είτε έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ναι κοπέλα μου, αλλά 1.5L μπύρα το ίδιο κακό είναι είτε το ήπιες σπίτι είτε έξω.

Δε διαφωνώ. :P
Απλώς τότε έτυχε. Συνήθως δεν πίνω πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Να υποθέσω το ξέρεις ότι δεν επιτρέπεται να σου πωλούν αλκοόλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Να υποθέσω το ξέρεις ότι δεν επιτρέπεται να σου πωλούν αλκοόλ.
Σε ποιο κράτος αναφέρεσθε παρακαλώ ντεσποινίς? (Εντώ στο Eladistan εμείς ντεν έχουμε τέτοιες προκαταλήψεις. Στο κάτω-κάτω μας μαθαίνουν το ποτό οι ίντιοι οι γκονείς μας.)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Να υποθέσω το ξέρεις ότι δεν επιτρέπεται να σου πωλούν αλκοόλ.

Παραπάνω έγραψα οτι τόσο ήπια στο σπίτι.
Όταν βγαίνω βγαίνω με γονέα και καθορίζει το πόσο θα πιω.
Εξάλλου όπως έχω χιλιοπει, μένω σε χωριό, δεν βγαίνω για να κάνω φιγούρα όπως νομίζετε οι περισσότεροι, βγαίνω για να περάσω καλά, και όχι, ούτε πιστεύω πως το πολύ ποτό χαρίζει κέφι. Μέτρο. Αυτό πάνω απ'όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Παραπάνω έγραψα οτι τόσο ήπια στο σπίτι.
Όταν βγαίνω βγαίνω με γονέα και καθορίζει το πόσο θα πιω.
Εξάλλου όπως έχω χιλιοπει, μένω σε χωριό, δεν βγαίνω για να κάνω φιγούρα όπως νομίζετε οι περισσότεροι, βγαίνω για να περάσω καλά, και όχι, ούτε πιστεύω πως το πολύ ποτό χαρίζει κέφι. Μέτρο. Αυτό πάνω απ'όλα.

Σόρρυ αλλά 13 χρονών οι γονείς σου δεν θα έπρεπε σου επιτρέπουν να πίνεις αλκοόλ.Τι σημασία έχει αν πίνεις μπύρες όταν είναι παρόντες?Το ίδιο βλαβερό δεν είναι για ένα παιδί το ποτό?
Την επόμενη άναψε και τσιγάρο γιατί είναι διαφορετικός ο καπνός όταν είσαι με τους γονείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Σόρρυ αλλά 13 χρονών οι γονείς σου δεν θα έπρεπε σου επιτρέπουν να πίνεις αλκοόλ.Τι σημασία έχει αν πίνεις μπύρες όταν είναι παρόντες?Το ίδιο βλαβερό δεν είναι για ένα παιδί το ποτό?
Την επόμενη άναψε και τσιγάρο γιατί είναι διαφορετικός ο καπνός όταν είσαι με τους γονείς.
Κανονικά όντως δεν θα έπρεπε, αλλά λίγο με την εποπτεία των γονιών δεν βλάπτει και τοσο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σόρρυ αλλά 13 χρονών οι γονείς σου δεν θα έπρεπε σου επιτρέπουν να πίνεις αλκοόλ.Τι σημασία έχει αν πίνεις μπύρες όταν είναι παρόντες?Το ίδιο βλαβερό δεν είναι για ένα παιδί το ποτό?
Την επόμενη άναψε και τσιγάρο γιατί είναι διαφορετικός ο καπνός όταν είσαι με τους γονείς.

Είναι πάρα πολύ μικρή στα 13 για ποτό. Και καλά η μπύρα έχει 5% αλκοόλ, οπότε σου λένε λίγο είναι μωρέ, δεν πίνεις βότκες και ουίσκι.
Διάβαζα στο Βήμα ένα άρθρο για την κατανάλωση αλκοόλ σε ηλικίες 10-15 , έλεγε ότι επηρεάζει την ανάπτυξη του εγκεφάλου, κάνει κακό στο συκώτι, συν ότι αναταράσσει τις ορμόνες που φουντώνουν σε αυτή την ηλικία. Anyway ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Σόρρυ αλλά 13 χρονών οι γονείς σου δεν θα έπρεπε σου επιτρέπουν να πίνεις αλκοόλ.Τι σημασία έχει αν πίνεις μπύρες όταν είναι παρόντες?Το ίδιο βλαβερό δεν είναι για ένα παιδί το ποτό?
Την επόμενη άναψε και τσιγάρο γιατί είναι διαφορετικός ο καπνός όταν είσαι με τους γονείς.

Πίνω ποτά με χαμηλό αλκοολικό βαθμό. Δεν πλάκωσα το ουίσκυ, ήπια μπύρα. Έχουν διαφορά. Όταν κάνεις κ εσύ παιδιά, κρίνε τα δικά τους καμώματα. Με έχουν μάθει στο μέτρο και το έχω υπέρβει μια φορά. Απο τότε δεν το έχω ξανακάνει. Η παρουσία των γονέων σημαίνει έγκριση για μένα. Εγκρίνουν κάτι και με αφήνουν να το κάνω. Έχεις δει και μικρότερα τι κάνουν;
Ξέρω παιδιά πρώτης γυμνασίου που πίνουν τον άμπακο, και συμμαθήτριες που το κάνουν. Γενικότερα δεν είναι σωστό για ανήλικο να πίνει τόσο πολύ. Δική μου άποψη. Απο τη στιγμή που ενηλικιωθεί ας πιει οτι θέλει. Ας παρανομήσει όσο θέλει. Ας βλάψει όσο θέλει τον εαυτό του, υποτίθεται πως έχει πάρει κάποιο μάθημα. Οι γονείς στην επαρχία συχνά αφήνουν τα παιδιά τους να πίνουν λίγο, τα ενημερώνουν για το κάπνισμα, τα ναρκωτικά κτλ, για να μη μπλέξουν. Αν κάποιος που δεν έχει πιει ποτέ στη ζωή του πιεί για πρώτη φορά χάνει τον έλεγχο. Κατά την άποψή μου, καλό είναι να δοκιμάζεις, όχι να υπερβάλλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πίνω ποτά με χαμηλό αλκοολικό βαθμό. Δεν πλάκωσα το ουίσκυ, ήπια μπύρα. Έχουν διαφορά.

5% στη μπύρα σημαίνει :

5ml αλκοόλ στα 100ml μπύρας
Όταν εσύ πίνεις 1 λίτρο μπύρα πίνεις 50ml αλκόολ.

Ένα ουίσκι 40άρι συνεπώς έχει 40ml αλκοόλ στα 100ml ποτού. Μόνο που η μερίδα ουίσκι είναι 40ml.

Τουλάχιστον μην νομίζεις ότι δεν παίρνεις υπεραρκετή ποσότητα αλκοόλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
5% στη μπύρα σημαίνει :

5ml αλκοόλ στα 100ml μπύρας
Όταν εσύ πίνεις 1 λίτρο μπύρα πίνεις 50ml αλκόολ.

Ένα ουίσκι 40άρι συνεπώς έχει 40ml αλκοόλ στα 100ml ποτού.

Τουλάχιστον μην νομίζεις ότι δεν παίρνεις υπεραρκετή ποσότητα αλκοόλ.


Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω, έχει τύχει να μετράω πόσο αλκοόλ παίρνω.
Και συγγνώμη που σου την σπάω, αλλά ξέρω τι είναι οι αλκοολικοί βαθμοί. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω, έχει τύχει να μετράω πόσο αλκοόλ παίρνω.
Και συγγνώμη που σου την σπάω, αλλά ξέρω τι είναι οι αλκοολικοί βαθμοί. :hehe:

Μπράβο σου και εγώ. Κόρη οινολόγου είμαι :D
Μην κάνεις τότε ότι δεν καταλαβαίνεις ;)

Μα δεν μου τη "σπας" καθόλου. Σχολίασα μία συμπεριφορά που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να λέγεται δημόσια (και με τουπέ) σε φόρουμ που κυκλοφορούν πολλοί ανήλικοι, καθώς μπορεί να προωθήσει συμπεριφορές που αφενός είναι παράνομες και αφετέρου βλάπτουν την υγεία. Το ότι είσαι 13 και πίνεις όσο εγώ πχ δεν πίνω, μπορεί να γίνει παράδειγμα προς μίμηση από κάποιον άλλο ανήλικο-συνομίλικο όπως θες πάρτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μπράβο σου και εγώ. Κόρη οινολόγου είμαι :D
Μην κάνεις τότε ότι δεν καταλαβαίνεις ;)

Μα δεν μου τη "σπας" καθόλου. Σχολίασα μία συμπεριφορά που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να λέγεται δημόσια (και με τουπέ) σε φόρουμ που κυκλοφορούν πολλοί ανήλικοι, καθώς μπορεί να προωθήσει συμπεριφορές που αφενός είναι παράνομες και αφετέρου βλάπτουν την υγεία.

Εγώ δεν είμαι οινολόγου [απογοήτευση; :P], απλώς τυχαίνει να έχουμε μιλήσει στη χημεία για το % v/v και να έχω δώσει βάση. Σε τέτοια χώρα, τα παράνομα είναι νόμιμα και τα νόμιμα παράνομα. Τη μοναδική φορά που πήρα την απόφαση να βγω με τη παρέα μου για ποτό, τσέκαρα όλα τα υποψήφια ποτά στους αλκοολικούς βαθμούς και κατέληξα σε: Μπύρα, κρασί, μπρίζερ.
Και τότε είχα παραγγείλει θυμάμαι δύο μπύρες, όλοι στη παρέα χόρευαν και εγώ καθόμουν έκανα πράξεις για το οινόπνευμα. :hehe: :P
Ούτε τη μία δεν είχα προλάβει να πιω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι οινολόγου [απογοήτευση; :P], απλώς τυχαίνει να έχουμε μιλήσει στη χημεία για το % v/v και να έχω δώσει βάση. Σε τέτοια χώρα, τα παράνομα είναι νόμιμα και τα νόμιμα παράνομα. Τη μοναδική φορά που πήρα την απόφαση να βγω με τη παρέα μου για ποτό, τσέκαρα όλα τα υποψήφια ποτά στους αλκοολικούς βαθμούς και κατέληξα σε: Μπύρα, κρασί, μπρίζερ.
Και τότε είχα παραγγείλει θυμάμαι δύο μπύρες, όλοι στη παρέα χόρευαν και εγώ καθόμουν έκανα πράξεις για το οινόπνευμα. :hehe: :P
Ούτε τη μία δεν είχα προλάβει να πιω..

Και πάλι δείχνεις να μην έχεις καταλάβει το point μου. Παρόλο που έδωσες βάση στη χημεία. Δεν είναι χημεία, απλή λογική είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Και πάλι δείχνεις να μην έχεις καταλάβει το point μου. Παρόλο που έδωσες βάση στη χημεία. Δεν είναι χημεία, απλή λογική είναι.

Μόνο που για να καταλάβεις τη σημασία του, πρέπει να στο έχει πει κάποιος ή να έχεις διαβάσει κάτι σχετικό ή να ξέρεις απο χημεία.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μόνο που για να καταλάβεις τη σημασία του, πρέπει να στο έχει πει κάποιος ή να έχεις διαβάσει κάτι σχετικό ή να ξέρεις απο χημεία.
:P

:drunk:
Μου 'χε λείψει το know-it-all αυτής της ηλικίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μόνο που για να καταλάβεις τη σημασία του, πρέπει να στο έχει πει κάποιος ή να έχεις διαβάσει κάτι σχετικό ή να ξέρεις απο χημεία.
:P

Ξέρεις πόσους χημικούς ξέρω που πίνουν 5 μπύρες τη μέρα, καπνίζουν μπάφο όλη μέρα και άλλα πολύ όμορφα πραγματάκια; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top