Κατανάλωση αλκοόλ από ανηλίκους (;)

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ξέρεις πόσους χημικούς ξέρω που πίνουν 5 μπύρες τη μέρα, καπνίζουν μπάφο όλη μέρα και άλλα πολύ όμορφα πραγματάκια; :)

Για να καταλάβεις τη σημασία του είπα, όχι για να το τηρείς.:P
:drunk:
Μου 'χε λείψει το know-it-all αυτής της ηλικίας.

Και εγώ έκανα το come back8).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Πίνω ποτά με χαμηλό αλκοολικό βαθμό. Δεν πλάκωσα το ουίσκυ, ήπια μπύρα. Έχουν διαφορά. Όταν κάνεις κ εσύ παιδιά, κρίνε τα δικά τους καμώματα. Με έχουν μάθει στο μέτρο και το έχω υπέρβει μια φορά. Απο τότε δεν το έχω ξανακάνει. Η παρουσία των γονέων σημαίνει έγκριση για μένα. Εγκρίνουν κάτι και με αφήνουν να το κάνω. Έχεις δει και μικρότερα τι κάνουν;
Ξέρω παιδιά πρώτης γυμνασίου που πίνουν τον άμπακο, και συμμαθήτριες που το κάνουν. Γενικότερα δεν είναι σωστό για ανήλικο να πίνει τόσο πολύ. Δική μου άποψη. Απο τη στιγμή που ενηλικιωθεί ας πιει οτι θέλει. Ας παρανομήσει όσο θέλει. Ας βλάψει όσο θέλει τον εαυτό του, υποτίθεται πως έχει πάρει κάποιο μάθημα. Οι γονείς στην επαρχία συχνά αφήνουν τα παιδιά τους να πίνουν λίγο, τα ενημερώνουν για το κάπνισμα, τα ναρκωτικά κτλ, για να μη μπλέξουν. Αν κάποιος που δεν έχει πιει ποτέ στη ζωή του πιεί για πρώτη φορά χάνει τον έλεγχο. Κατά την άποψή μου, καλό είναι να δοκιμάζεις, όχι να υπερβάλλεις.

Κρίνεις ότι ένα παιδί 2 χρόνια μικροτερό σου πίνει πολύ λες και εσύ ξεκίνησες φέτος τις μπύρες και ξέρεις σε αυτή την ηλικία ποια ποσότητα αλκοόλ είναι μικρή ή μεγάλη.
Από επαρχία είμαι, σε χωριό μεγάλωσα και ξέρω ότι η συμπεριφορά των γονιών απέναντι στο παιδί δεν αλλάζει με βάση το αν μένεις σε πόλη ή χωριό,αλλά με το τι κρίνει ορθό και μη ο καθένας. Το γεγονός ότι δίνουν στο παιδί αλκοόλ ή του μιλάνε για σεξ,για να μάθει και να μην μπλέξει, το λένε απλά για να δικαιολογήσουν την ελαστικότητα τους ως προς ποτό,τσιγάρο,σεξ κλπ. Από τη στιγμή που κάθε παιδί έχει υπολογιστή,facebook,τσατάρει με τις ώρες και ξέρει τι γίνεται γύρω του(πέρα από τη μικρή κοινωνία του χωριού), δεν είναι κανένα άμαθο που δεν ξέρει πως είναι η πόλη ή τα ναρκωτικά.Οπότε βρες άλλες δικαιολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ντάξει ρε πούστη μου...όλοι μας ήπιαμε αλκοολ στην εφηβεία μας(σιγά μήν περιμέναμε να γίνουμε 18) αλλά δεν το αρχίσαμε απο τα 13!! μας.
Ήμαρτον δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ντάξει ρε πούστη μου...όλοι μας ήπιαμε αλκοολ στην εφηβεία μας(σιγά μήν περιμέναμε να γίνουμε 18) αλλά δεν το αρχίσαμε απο τα 13!! μας.
Ήμαρτον δηλαδή...
Άλλες εποχές...
Τώρα αν πας σε ένα γυμνάσιο και ρωτήσεις ποιές είναι παρθένες ζήτημα να σηκώσουν το χέρι 3 άτομα και πάει λέγοντας με το ποτό,κάπνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ντάξει ρε πούστη μου...όλοι μας ήπιαμε αλκοολ στην εφηβεία μας(σιγά μήν περιμέναμε να γίνουμε 18) αλλά δεν το αρχίσαμε απο τα 13!! μας.
Ήμαρτον δηλαδή...

Άλλες εποχές τότε και άλλες τώρα.

Κρίνεις ότι ένα παιδί 2 χρόνια μικροτερό σου πίνει πολύ λες και εσύ ξεκίνησες φέτος τις μπύρες και ξέρεις σε αυτή την ηλικία ποια ποσότητα αλκοόλ είναι μικρή ή μεγάλη.
Από επαρχία είμαι, σε χωριό μεγάλωσα και ξέρω ότι η συμπεριφορά των γονιών απέναντι στο παιδί δεν αλλάζει με βάση το αν μένεις σε πόλη ή χωριό,αλλά με το τι κρίνει ορθό και μη ο καθένας. Το γεγονός ότι δίνουν στο παιδί αλκοόλ ή του μιλάνε για σεξ,για να μάθει και να μην μπλέξει, το λένε απλά για να δικαιολογήσουν την ελαστικότητα τους ως προς ποτό,τσιγάρο,σεξ κλπ. Από τη στιγμή που κάθε παιδί έχει υπολογιστή,facebook,τσατάρει με τις ώρες και ξέρει τι γίνεται γύρω του(πέρα από τη μικρή κοινωνία του χωριού), δεν είναι κανένα άμαθο που δεν ξέρει πως είναι η πόλη ή τα ναρκωτικά.Οπότε βρες άλλες δικαιολογίες.

Δεν το χρησιμοποίησα ως δικαιολογία. Η Ενημέρωση δεν είναι κακή. Όταν όμως μεγαλώνεις σε κάποια οικογένεια καπνιστών, καταλαβαίνεις οτι το κάπνισμα βλάπτει και είναι δύσκολο να κοπεί[...] ενώ όταν μεγαλώνεις σε καθως πρέπει οικογένεια και περιβάλλεσαι απο τείχη, πέφτεις ευκολότερα θύμα σε τέτοιες καταστάσεις. Άφησε ένα παιδί μόνο του σε ένα μπαρ, αλλά πρόσεξε, ένα παιδί που το περιβάλλουν μόνο γονείς και του απαγορεύουν τα πάντα, όχι ένα παιδί που ζει ουσιαστικά ελεύθερο, και δες ποιο θα μπλέξει. Τα τείχη τα βάζουμε δήθεν για προστασία, στην πραγματικότητα: Τείχη+Απουσία Ενημέρωσης= Ευάλωτο παιδί σε ουσίες κτλ.
Δεν είναι όλα ένα γαλάζιο σύννεφο, δεν θα μας παίρνουν όλη μας τη ζωή οι γονείς μας απο πίσω.
Η διασκέδαση στο χωριό παρόλα αυτά είναι πιο απλή, δεν βγαίνεις για να βρεις γκόμενο, να σε γαμήσουν, ή οτιδήποτε άλλο. Βγαίνεις για να περάσεις καλά. Δεν βάφεσαι σαν 40άρα, πας και άβαφη. Δε σε νοιάζουν τέτοια θέματα. Plus, οτι ξέρω πολλούς γονιούς που δεν έχουν μιλήσει στα παιδιά τους για σεξ [και οι δικοί μου το ίδιο έχουν κάνει] αλλά περιμένουν το παιδί να ξέρει απο μόνο του, ειδικά όταν αυτό δεν έχει διάθεση να ανοίξει βιβλίο να ενημερωθεί. Και αν το κάνει μια κοπέλα με κάποιον, της κρεμάνε κουδούνια[..]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Άλλες εποχές τότε και άλλες τώρα.
Και να φανταστώ ότι σε εκείνες τις εποχές εβλαπτε περισσότερο η κατανάλωση αλκοόλ από παιδιά της ηλικίας σου άρα εσύ μπορείς να πίνεις όσο θέλεις.

Τι άλλο θα ακούσουμε δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Και να φανταστώ ότι σε εκείνες τις εποχές εβλαπτε περισσότερο η κατανάλωση αλκοόλ από παιδιά της ηλικίας σου άρα εσύ μπορείς να πίνεις όσο θέλεις.

Τι άλλο θα ακούσουμε δηλαδή.

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Ούτε το άφησα να εννοηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πιει ποτέ στη ζωή μου αλκοόλ :look: Το ποτάκι μου όταν βγαίνω έξω είναι ή σοκολάτα ή χυμός ή καφές :P Δεν νιώθω πάντως ''πίσω''. Τι να σας πω, σιχαίνομαι τα οινοπνευματώδη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dresden

Νεοφερμένος

Ο Dresden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Υπερβολικη η αντιδραση σας παντως.Και εμας στην τριημερη (14 χρονων) μας ειχαν αφησει οι καθηγητες μεχρι και ουισκι να πιουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Υπερβολικη η αντιδραση σας παντως.Και εμας στην τριημερη (14 χρονων) μας ειχαν αφησει οι καθηγητες μεχρι και ουισκι να πιουμε.

Εμείς είμαστε υπερβολικοί και όχι μα%$#κες οι καθηγητές σας που σας άφησαν 14 χρονών να πιείτε ουίσκι.Λες και δεν έχουμε δει έφηβους σε εκδρομές να γίνονται λιώμα και να πηδάνε μεθυσμένοι σε πισίνες ή να τους τρέχουν στα νοσοκομεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dresden

Νεοφερμένος

Ο Dresden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ναι, γιατι με ενα ποτο σε μια ειδικα περισταση δεν θα παθεις κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Θλίβομαι που η νέα γενιά σε μερικούς τομείς δυστυχώς ξεσαλώνει τόσο εύκολα.

Τί να το κάνεις το αλκοόλ από τα 13 σου ρε μάναμ? :) Άφησε τον οργανισμό σου καθαρό όσο είναι νωρίς.

Βέβαια θα μου πεις ποια είμαι εγώ που θα σε κρίνω ή ο χ ή ο ψ, απλά συμβουλευτικά στο λέω γιατί από 2,3 5 μπύρες δεν αργείς να καταλήξεις στις 10 στα 18 σου. Μην παίζεις με τέτοια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να αρέσει η μπύρα σε 13χρονα :P

μήπως τα πρωινά πριν πας σχολείο χτυπάς και καμιά φραπεδιά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dresden

Νεοφερμένος

Ο Dresden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Θλίβομαι που η νέα γενιά σε μερικούς τομείς δυστυχώς ξεσαλώνει τόσο εύκολα.

Τί να το κάνεις το αλκοόλ από τα 13 σου ρε μάναμ? :) Άφησε τον οργανισμό σου καθαρό όσο είναι νωρίς.

Βέβαια θα μου πεις ποια είμαι εγώ που θα σε κρίνω ή ο χ ή ο ψ, απλά συμβουλευτικά στο λέω γιατί από 2,3 5 μπύρες δεν αργείς να καταλήξεις στις 10 στα 18 σου. Μην παίζεις με τέτοια πράγματα.

Δεν ξερω αν απευθύνεσαι σε μένα, πάντως εγώ δεν ανήκω στη νέα γενιά.

Το γεγονός ότι κάποιος στα 13-14 του έπινε δυο μπύρες δεν σημαίνει ότι θα καταλήξει αλκοολικός στα 18 του, για την ακρίβεια έχει τις ίδιες ακριβώς πιθανότητες να καταλήξει αλκοολικός με καποιον που δεν είχε δοκιμάσει καθόλου μέχρι τα 18 του. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Το γεγονός ότι κάποιος στα 13-14 του έπινε δυο μπύρες δεν σημαίνει ότι θα καταλήξει αλκοολικός στα 18 του, για την ακρίβεια έχει τις ίδιες ακριβώς πιθανότητες να καταλήξει αλκοολικός με καποιον που δεν είχε δοκιμάσει καθόλου μέχρι τα 18 του. ;)


Δεν τα ξες καλά..
https://www.tovima.gr/science/article/?aid=290769
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πιει ποτέ στη ζωή μου αλκοόλ :look: Το ποτάκι μου όταν βγαίνω έξω είναι ή σοκολάτα ή χυμός ή καφές :P Δεν νιώθω πάντως ''πίσω''. Τι να σας πω, σιχαίνομαι τα οινοπνευματώδη :P

Μια από τα ίδια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dresden

Νεοφερμένος

Ο Dresden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Απο το αρθρο:

Οι ερευνητές συστήνουν στους νέους να καθυστερούν όσο μπορούν να ξεκινούν το ποτό, όμως επισημαίνουν ότι υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που ξεκινούν να πίνουν από μικροί, χωρίς να έχουν πρόβλημα αλκοολισμού αργότερα, ενώ αντίθετα υπάρχουν άνθρωποι που αργούν να ξεκινήσουν το ποτό, αλλά αναπτύσσουν σοβαρή εξάρτηση από αυτό. Γι΄ αυτό το λόγο, οι επιστήμονες εργάζονται ήδη προκειμένου να καταλάβουν τους μηχανισμούς του αλκοολισμού. Πάντως, για καλό και για κακό, ενθαρρύνουν την όσο το δυνατό πιο καθυστερημένη έναρξη στην κατανάλωση του αλκοόλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
από το αρθρο
Σε όσο μικρότερη ηλικία ένα παιδί πρωτογευτεί το αλκοόλ, τόσο αυτό μπορεί να επηρεάσει τα γονίδιά του, τα οποία συνδέονται με τον αλκοολισμό, ενώ η κατανάλωση αλκοόλ στην εφηβεία αυξάνει τον κίνδυνο για υιοθέτηση παραβατικών συμπεριφορών μετά την ενηλικίωσή του νέου
Όσο νωρίτερα ένα παιδί ή έφηβος πιει το πρώτο ποτηράκι του, τόσο αυξάνει ο κίνδυνος για την μελλοντική εξάρτησή του από το αλκοόλ και τόσο πιο σημαντικός γίνεται ο ρόλος που μπορεί να παίξουν οι γενετικοί παράγοντες στον αλκοολισμό
Aν θέλετε να το παίξετε κορόνα-γράμματα,οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν ξερω αν απευθύνεσαι σε μένα, πάντως εγώ δεν ανήκω στη νέα γενιά.

Το γεγονός ότι κάποιος στα 13-14 του έπινε δυο μπύρες δεν σημαίνει ότι θα καταλήξει αλκοολικός στα 18 του, για την ακρίβεια έχει τις ίδιες ακριβώς πιθανότητες να καταλήξει αλκοολικός με καποιον που δεν είχε δοκιμάσει καθόλου μέχρι τα 18 του. ;)

Θα συμφωνήσω. Και θα προσθέσω (όπως και παραπάνω) πως όταν κάποιος μεγαλώσει μέσα σε ένα "τείχος προστασίας" γίνεται ευάλωτος και έχει περισσότερες πιθανότητες να μπλέξει με ουσίες.

εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να αρέσει η μπύρα σε 13χρονα :P

μήπως τα πρωινά πριν πας σχολείο χτυπάς και καμιά φραπεδιά; :P

Γιατί να μην αρέσει; :hmm:
Δεν αρέσει σε όλους, όπως δεν αρέσουν σε όλους διάφορα πράγματα.

Θλίβομαι που η νέα γενιά σε μερικούς τομείς δυστυχώς ξεσαλώνει τόσο εύκολα.

Τί να το κάνεις το αλκοόλ από τα 13 σου ρε μάναμ? :) Άφησε τον οργανισμό σου καθαρό όσο είναι νωρίς.

Βέβαια θα μου πεις ποια είμαι εγώ που θα σε κρίνω ή ο χ ή ο ψ, απλά συμβουλευτικά στο λέω γιατί από 2,3 5 μπύρες δεν αργείς να καταλήξεις στις 10 στα 18 σου. Μην παίζεις με τέτοια πράγματα.

Δε διαφωνώ με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top