Ανταλλαγή δώρων μεταξύ συντρόφων

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Με αφορμή μια συζήτηση που είχα το Σάββατο με ένα γνωστό μου είπα να το θέσω εδώ..
Θα παραθέσω μερικά απο τα λόγια μας, και πείτε μου την άποψη περί του θέματος. [Στο συγκεκριμένο θέμα τον θεωρώ μεγάλο βλάκα, και θα δείτε γιατί!]


-Καιρό έχω να σε δω με αυτή την μπλούζα...Την έδωσες και αυτή στην ... ;
-Όχι ρε. Τόσα δώρα της έκανα όσο ήμασταν μαζί. Τι κάρτες, τι κινητά, τι παπούτσια, τι ρούχα...
-Και δεν μετάνιωσες που πέταξες όλα σου τα λεφτά γι'αυτήν;
-Αμ το μετανιώνω. Αλλά τι να την κάνω. Με είχε του χεριού της βλέπεις, δεν είμασταν και λίγο καιρό μαζί...

Θεωρείτε σωστά τόσα δώρα;
Έχετε κάνει τόσα δώρα σε μια κοπέλα/ένα αγόρι;
Θα δεχόσασταν τόσα δώρα;

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Με είχε του χεριού της βλέπεις
Αυτή η πρόταση τα λέει όλα, για την περίπτωσή του. :)

Δεν θα μπω καν στην διαδικασία "σωστού-λάθος". Ο φίλος σου επέλεξε μόνος του να ακολουθήσει το κοινωνικό πρωτόκολλο, δηλαδή να κάνει δώρα στην "γκόμενά" του με αντάλλαγμα να είναι μαζί του. Εφόσον συνειδητά το επέλεξε, πρόβλημά του. Τα δώρα αυτά δεν είναι ούτε σωστά ούτε λάθος. Το λάθος ήταν να μπει σε μια διαδικασία που ο ίδιος δεν ήθελε.

Το βρίσκω σωστό όμως αυτό. Ναι, παροτρύνω όλους τους άντρες να το ακολουθούν. Κάντε όσο πιο πολλά δώρα μπορείτε στην (wanna-be) κοπέλα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
με ποιο σκεπτικο τους παροτρυνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
σορρυ δεν σε καταλαβα
παντως εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικη μπροστα σε προφορες-δωρα μεχρι να φανει ο απωτερος σκοπος. Προτιμω να ειναι ισοσταθμισμενα τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Κάνει την δουλειά μου πιο εύκολη, φυσικά.
Η οποία είναι?
Πάντως, προσωπικά, δε συμφωνώ με αυτό το σκεπτικό των πολλών δώρων. Εν τέλει, εάν θέλει τόσο πολύ ο άλλος να μου κάνει κάποιο δώρο, γιατί πρέπει να είναι κάποιο από τα κλασικά (ρούχα, παπούτσια); Θα προτιμούσα κάτι το οποίο απαιτεί χρόνο και κόπο και όχι τόσο ένα (μεγάλο) χρηματικό ποσό. Ρούχα και παπούτσια αγοράζω και μόνη μου, δε χρειάζομαι το boyfriend για κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θα προτιμούσα κάτι το οποίο απαιτεί χρόνο και κόπο



είχα πάει δώρο ενα χαρτόνι που είχα φτιάξει παζλ από καπάκια μπύρας. :drunk:
δεν το εκτίμησε :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
είχα πάει δώρο ενα χαρτόνι που είχα φτιάξει παζλ από καπάκια μπύρας. :drunk:
δεν το εκτίμησε :(
Ίσως περίμενε το μπουκάλι της μπύρας (έστω και χωρίς το καπάκι). :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανατολή

Νεοφερμένος

Η ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου είναι πολύ ωραία τα δώρα, βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση τα τόσα και ακριβά δώρα, είναι λες και τον πληρώνεις για να είναι μαζί σου. Άλλο πράγμα να κάνεις δώρα γιατί το έχεις ανάγκη, το ζητάει ο οργανισμός σου βρε παιδάκι μου, που στο κάτω κάτω δεν θα το μετανιώσεις κιόλας και άλλο να τον πληρώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου είναι πολύ ωραία τα δώρα, βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση τα τόσα και ακριβά δώρα, είναι λες και τον πληρώνεις για να είναι μαζί σου. Άλλο πράγμα να κάνεις δώρα γιατί το έχεις ανάγκη, το ζητάει ο οργανισμός σου βρε παιδάκι μου, που στο κάτω κάτω δεν θα το μετανιώσεις κιόλας και άλλο να τον πληρώνεις.


Και εγώ αυτό λέω..
Αυτή η πρόταση τα λέει όλα, για την περίπτωσή του. :)

Δεν θα μπω καν στην διαδικασία "σωστού-λάθος". Ο φίλος σου επέλεξε μόνος του να ακολουθήσει το κοινωνικό πρωτόκολλο, δηλαδή να κάνει δώρα στην "γκόμενά" του με αντάλλαγμα να είναι μαζί του. Εφόσον συνειδητά το επέλεξε, πρόβλημά του. Τα δώρα αυτά δεν είναι ούτε σωστά ούτε λάθος. Το λάθος ήταν να μπει σε μια διαδικασία που ο ίδιος δεν ήθελε.

Το βρίσκω σωστό όμως αυτό. Ναι, παροτρύνω όλους τους άντρες να το ακολουθούν. Κάντε όσο πιο πολλά δώρα μπορείτε στην (wanna-be) κοπέλα σας.

Καλά ένα δωράκι σε επέτειο, αλλά τόσα; :confused:

[:rofl: αλμολιμπριδίου]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
δεν μου αρέσει η διαρκής προσφορά δώρων,προτιμώ να μου δείχνει την εκτίμηση και το σεβασμό του με τη συμπεριφορά του απέναντί μου.

πόσο κουβαρντάς παίζει να είσαι πια? ε, σε τέτοιες εποχές, δεν το πιστεύω. μάλλον κάτι θέλεις να κρύψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ax δεν τον ξέρετε το Γιώργο ακόμα ε; :P Θέλει οι άλλοι να παίρνουν δώρα στις κοπέλες ώστε να μην τους αρέσει και να τους χωρίζουν ώστε να μένουν γι' αυτόν. Τςςςςς τςςςς....

Εγώ δε θέλω δώρα, δε θέλω κεράσματα, δε θέλω να πληρώνει ο άλλος για μένα όσο το δυνατό γίνεται. Το ξεκαθαρίζω από την αρχή. Αν μου φέρει λουλούδια βέβαια μια φορά θα το εκτιμήσω, αλλά φυσικά δε θα περιμένω αυτό για να καταλάβω τι άνθρωπος είναι. Αλίμονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ δε θέλω δώρα, δε θέλω κεράσματα, δε θέλω να πληρώνει ο άλλος για μένα όσο το δυνατό γίνεται. Το ξεκαθαρίζω από την αρχή. Αν μου φέρει λουλούδια βέβαια μια φορά θα το εκτιμήσω, αλλά φυσικά δε θα περιμένω αυτό για να καταλάβω τι άνθρωπος είναι. Αλίμονο...

Έχεις δίκιο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Κάνει την δουλειά μου πιο εύκολη, φυσικά.

Οι χαμαιλέοντες παραμένουν χαμαιλέοντες, ακόμα κι αν εξολοθρευτούν όλοι οι αετοί που τους απειλούν. Δε θα βγάλουν φτερά οι χαμαιλέοντες αν πεθάνουν όλοι οι αετοί. Σκοπός είναι κανείς να βγάζει φτερά από μόνος του για τη βελτίωση της συμπεριφοράς και του χαρακτήρα του, κι όχι να ελπίζει να καούν τα φτερά των άλλων και να πέσουν στη Γη. Τώρα, αν η βελτίωση συμπέσει με κάψιμο αλλότριων φτερών, είναι επιθυμητό, αλλά κανείς δεν πρέπει να περιορίζεται στα στραβά των άλλων αλλά να βελτιώνεται ταυτόχρονα και ο ίδιος απεμπολώντας πρώτα τα δικά του στραβά τα οποία συνήθως είναι και τα πιό δυσδιάκριτα.

"Ανθρώπων έκαστος πήρας δύο φέρει/ την μεν έμπροσθεν/ την δε όπισθεν/ γέμει δε κακών εκατέρα…αλλά η έμπροσθεν αλλοτρίων γέμει, η δε όπισθεν τα αυτού του φέροντος/ δια τούτο οι άνθρωποι/ τα μεν εαυτών κακά ουχ ορόσι/ τα δε αλλότρια/ πάνυ ακριβώς θεώνται…."

Παρόλαυτά, θα πρέπει να σου δώσω εύσημα για ένα και μοναδικό σωστό πράγμα που είπες σε όλο το θρεντ. Την έκφραση "έκανε κάτι που δεν ήθελε". Όλοι έχουμε κάνει λάθη στη ζωή μας, σε πολλούς τομείς, όχι μόνο στον ερωτικό. Μπορεί να είναι στα οικογενειακά, μπορεί στα επαγγελματικά ή και στα φιλικά. Να κάναμε πράγματα που δε θέλαμε, πιστεύοντας ότι θα εξευμενίσουμε τη μητέρα μας, τον πατέρα μας, ότι θα ανέβουμε θέση στην εταιρεία μας ή ότι θα μας πουν μάγκες οι φίλοι μας.

Η συνειδητοποίηση της υπερβολής και η αποφυγή της για "να τα χουμε καλά με τη μαμά/τον φίλο/την κοπέλα" είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να γίνεται. Από το "κάνω κάτι υπερβολικά ακόμα κι όταν οι άλλοι δεν το αξίζουν", ως το "δεν το κάνω ακόμα κι αν το θέλω για να μη με πούν κακό παιδί" υπάρχει πολύς δρόμος. Η δημιουργία μιας στάσης ζωής είναι επιβεβλημένη. Για παράδειγμα θα ήθελα να μοιραστώ τη δική μου στάση ζωής η οποία έπειτα από πολλές αναμορφώσεις, έχει πλέον καταλήξει στο εξής απλό:

"Κάνε τα δώρα που γουστάρεις, στη στιγμή που το νιώθεις, όχι στη στιγμή που "πρέπει"". η οποία είναι υποσύνολο της στάσης "Ζήσε για σένα, γι αυτά που θες εσύ κι όχι γι αυτά που θέλουν οι άλλοι για σένα. Η ζωή είναι μια και είναι μικρή".

Αγίου Βαλεντίνου πχ ποτέ δεν κάνω δώρα. Θέμα αρχής. Η αγάπη δε γιορτάζεται τη μέρα που της ορίσανε και προφανώς όχι για χάρη ενός ...άγιου!
Στα γενέθλια πάντα μα πάντα το θεωρω έκφραση αισθήματος να τιμήσω κάποιον για την ύπαρξή του σ' αυτό τον κόσμο, εφόσον η ύπαρξή του είναι θετική για την ζωή μου.
Στη γιορτή δεν καίγομαι να πάρω δώρο και απλά περιορίζομαι σε μια ευγενική χειρονομία.
Στην καθημερινότητα, νομίζω κάθε λογικός άνθρωπος που βασίζεται στον μη-υλισμό θα μπορούσε να εκτιμήσει την καλή συμπεριφορά των δικών του ανθρώπων, δίχως να απαιτήσει δώρα.

Έτσι λοιπόν κάνω δώρα. Σπάνια μεν, αλλά όταν το κάνω δε θέλω να με κρίνει κανείς. Είναι η έκφραση του πως νιώθω. Μέχρι εκεί.

Να είμαστε τρελοί στην έκφραση της αγάπης, μα ζουρλομανδύες (δηλ. μετρημένοι) στα δώρα. Μόνο τότε δεν θα είμαστε πραγματικά ασθενικοί στην ομορφότερη πτυχή της ζωής μας. Τον έρωτα και τη συντροφικότητα.

Η άποψή μου, η οπτική μου, η στάση ζωής μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Τα πολλά δώρα όπως προείπαν και κάποια από τα παιδιά είναι υπερβολή ;)Ούτε εγώ είμαι των πολλών δώρων.Προτιμώ κάτι απλό και χειροποίητο που θα το έφτιαξε ο άλλος με αγάπη παρά να είχε σπαταλήσει πολλά χρήματα γι'αυτό ;).Κάτι δηλαδή που θα μείνει για πάντα στο μυαλό μου σαν δώρο(μία ζωγραφιά-κάτι τόσο απλό δηλαδή ;)):redface:
Εκτός και αν τα οικονομικά είναι χάλια οπότε το καλύτερο δώρο μεταξύ συντρόφων είναι πολλές αγκαλίτσεςςςς και πολλά φιλάκια :P :D:redface:.Τα ρούχα και τα παπούτσια κτλ κτλ :P είναι υπερβολή (ξαναλέω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το δώρο μπορεί να γίνει από κάτι συναρπαστικό όταν μιλάμε για ανθρώπους με καλή σχέση μεταξύ τους, έως κάτι εντελώς αδιάφορο όταν εξυπηρετεί απλές κοινωνικές συμβατικότητες.

Το ζήτημα είναι όταν μιλάμε για συντρόφους, να μη μπαίνει το δώρο και η προσφορά του στο καλούπι της υποχρέωσης ή του συρμού βλ. Αγίου Βαλεντίνου π.χ. ...

Δώρα στις γιορτές, στα γενέθλια, στις επετείους, δώρα που δεν χρειάζεται να δίνονται αν η προσφορά τους υπακούει σε εξωτερικές επιταγές...

Τα μόνα δώρα που πρέπει να προσφέρονται για μένα είναι αυτά που εκείνη τη στιγμή αισθανόμαστε πως θέλουμε να προσφέρουμε.
Το αντικείμενο που μόλις είδαμε μπροστά μας, μας θύμισε την/το σύντροφο μας,
Το δώρο που ψάχνουμε επειδή ξέρουμε τον άλλο, ξέρουμε τί του αρέσει, τί θα την/τον έκανε να αναπηδήσει από χαρά μόλις το δει επειδή την/τον παρατηρούμε με αγάπη για να ξέρουμε τις επιθυμίες της/του
Το δώρο που θέλουμε να κάνουμε για να δείξουμε ένα συναίσθημα, μια χαρά, μια ευχαριστία προς τον άλλο...

Διαλέξτε πότε επιθυμείτε να κάνετε ένα δώρο και προσφέρετε το, άσχετα με την αξία του ή την χρονική στιγμή, αν γίνει με πραγματικό ενδιαφέρον για τον άλλο και αγάπη θα το εκτιμήσει και δεν θα αναρωτηθεί ποτέ γιατί δεν του κάνατε πχ δώρο του Αγίου Βαλεντίνου...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Το δώρο μπορεί να γίνει από κάτι συναρπαστικό όταν μιλάμε για ανθρώπους με καλή σχέση μεταξύ τους, έως κάτι εντελώς αδιάφορο όταν εξυπηρετεί απλές κοινωνικές συμβατικότητες.

Το ζήτημα είναι όταν μιλάμε για συντρόφους, να μη μπαίνει το δώρο και η προσφορά του στο καλούπι της υποχρέωσης ή του συρμού βλ. Αγίου Βαλεντίνου π.χ. ...

Δώρα στις γιορτές, στα γενέθλια, στις επετείους, δώρα που δεν χρειάζεται να δίνονται αν η προσφορά τους υπακούει σε εξωτερικές επιταγές...

Τα μόνα δώρα που πρέπει να προσφέρονται για μένα είναι αυτά που εκείνη τη στιγμή θεωρούμε ότι αισθανόμαστε πως θέλουμε να προσφέρουμε.
Το αντικείμενο που μόλις είδαμε μπροστά μας, μας θύμισε την/το σύντροφο μας,
Το δώρο που ψάχνουμε επειδή ξέρουμε τον άλλο, ξέρουμε τί του αρέσει, τί θα την/τον έκανε να αναπηδήσει από χαρά μόλις το δει επειδή την/τον παρατηρούμε με αγάπη για να ξέρουμε τις επιθυμίες της/του
Το δώρο που θέλουμε να κάνουμε για να δείξουμε ένα συναίσθημα, μια χαρά, μια ευχαριστία προς τον άλλο...

Διαλέξτε πότε επιθυμείτε να κάνετε ένα δώρο και προσφέρετε το, άσχετα με την αξία του ή την χρονική στιγμή, αν γίνει με πραγματικό ενδιαφέρον για τον άλλο και αγάπη θα το εκτιμήσει και δεν θα αναρωτηθεί ποτέ γιατί δεν του κάνατε πχ δώρο του Αγίου Βαλεντίνου...


Αυτό.. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για εκμεταλλευση!
Τα πολλά δώρα όπως προείπαν και κάποια από τα παιδιά είναι υπερβολή ;)Ούτε εγώ είμαι των πολλών δώρων.Προτιμώ κάτι απλό και χειροποίητο που θα το έφτιαξε ο άλλος με αγάπη παρά να είχε σπαταλήσει πολλά χρήματα γι'αυτό ;).Κάτι δηλαδή που θα μείνει για πάντα στο μυαλό μου σαν δώρο(μία ζωγραφιά-κάτι τόσο απλό δηλαδή ;)):redface:
Εκτός και αν τα οικονομικά είναι χάλια οπότε το καλύτερο δώρο μεταξύ συντρόφων είναι πολλές αγκαλίτσεςςςς και πολλά φιλάκια :P :D:redface:.Τα ρούχα και τα παπούτσια κτλ κτλ :P είναι υπερβολή (ξαναλέω :P)

Συμφωνώ. Και εγώ έχει τύχει, αντί να πάρω δώρο να φτιάξω ζωγραφιά, κάρτα αλλά και αντί για δώρο να μου έχουν απλώς χαμογελάσει[...] Μερικές φορές είναι τα μικρά που δεν συγκρίνονται με τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αυτό.. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για εκμεταλλευση!

Η εκμετάλλευση θέλει δύο ... τον εκμεταλλευτή και τον εκμεταλλευόμενο, ή τον θύτη και το θύμα αν το θέλεις πιο απλά.

...κι επειδή ξαναδιάβασα την αρχική σου ανάρτηση...

Σαφώς και κάποιες/οι προσπαθούν να εκμεταλλευθούν την/τον σύντροφο τους σε πολλά ζητήματα, ένα εξ' αυτών είναι και η προσφορά δώρων ή μάλλον η εξαναγκασμένη προσφορά σε αυτή την περίπτωση μια και συνήθως, υποβάλλεται στον άλλο η ιδέα ότι το χ, ψ αντικείμενο είναι κάτι που θέλεις/χρειάζεσαι απόλυτα και τον κάνεις να θέλει να στο προσφέρει.

Στο σημείο αυτό έχει ευθύνη και το θύμα της εκμετάλλευσης καθώς σίγουρα μπορεί να βρει έναν τρόπο να αποφύγει κάποια πράγματα χωρίς να προκαλέσει εντάσεις και φυσικά χωρίς να έρθει στη δύσκολη θέση να πληρώνει συνέχεια, αν βέβαια του βρίσκεται και λίγη νηφαλιότητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Αυτό.. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για εκμεταλλευση!


Συμφωνώ. Και εγώ έχει τύχει, αντί να πάρω δώρο να φτιάξω ζωγραφιά, κάρτα αλλά και αντί για δώρο να μου έχουν απλώς χαμογελάσει[...] Μερικές φορές είναι τα μικρά που δεν συγκρίνονται με τα υπόλοιπα.

Ακριβως! Και εγω !^^
Επισης μου αρεσει να βρισκω ωραιες κορνιζες και να φτιαχνω κολλαζ φωτογραφιων με το συγκεκριμενο ατομο!
π.χ περσυ σε μια πολυ καλη μου φιλη ειχα παρει κορνιζα σε τετοια φαση γιατι ξερω οτι θελει να ασχοληθει με τον κινηματογραφο και εβαλα μια φωτογραφια μας με ευχες κλπ απο πισω . Της αρεσε πολυ και το εκτιμησε =) Αυτο μετραει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ακριβως! Και εγω !^^
Επισης μου αρεσει να βρισκω ωραιες κορνιζες και να φτιαχνω κολλαζ φωτογραφιων με το συγκεκριμενο ατομο!
π.χ περσυ σε μια πολυ καλη μου φιλη ειχα παρει κορνιζα σε τετοια φαση γιατι ξερω οτι θελει να ασχοληθει με τον κινηματογραφο και εβαλα μια φωτογραφια μας με ευχες κλπ απο πισω . Της αρεσε πολυ και το εκτιμησε =) Αυτο μετραει.


Καλό αυτό! ;)
Η εκμετάλλευση θέλει δύο ... τον εκμεταλλευτή και τον εκμεταλλευόμενο, ή τον θύτη και το θύμα αν το θέλεις πιο απλά.

...κι επειδή ξαναδιάβασα την αρχική σου ανάρτηση...

Σαφώς και κάποιες/οι προσπαθούν να εκμεταλλευθούν την/τον σύντροφο τους σε πολλά ζητήματα, ένα εξ' αυτών είναι και η προσφορά δώρων ή μάλλον η εξαναγκασμένη προσφορά σε αυτή την περίπτωση μια και συνήθως, υποβάλλεται στον άλλο η ιδέα ότι το χ, ψ αντικείμενο είναι κάτι που θέλεις/χρειάζεσαι απόλυτα και τον κάνεις να θέλει να στο προσφέρει.

Στο σημείο αυτό έχει ευθύνη και το θύμα της εκμετάλλευσης καθώς σίγουρα μπορεί να βρει έναν τρόπο να αποφύγει κάποια πράγματα χωρίς να προκαλέσει εντάσεις και φυσικά χωρίς να έρθει στη δύσκολη θέση να πληρώνει συνέχεια, αν βέβαια του βρίσκεται και λίγη νηφαλιότητα...


Εγώ αυτό με τα παπούτσια το βρήκα υπερβολικό. Αν ήθελε παπούτσια, ας μάζευε λεφτά να τα έπαιρνε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top