Μανωλάδα : Aιματηρή επίθεση κατά αλλοδαπών - εργατών

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Επειδη καταγωμαι απο την περιοχη της Βουπρασιας αλλα δεν μενω εκει εχω να πω το εξης το μπ οικοταρισμα δεν πρεπει κνα σταματησει.Αυτο το λεω γιατι ποτε οι φραουλοπαριαγωγοι δεν βοηθησαν καπιον που ειχε αναγκη μονο Nissan navara ηξεραν να αγοραζουν και να κανουν επειδιξη.Γιατι πανω απο ολα ανθρωπια ρε ζωα(φραουλαδες)

Γιατί αυτό συμβαίνει μόνο εκεί; τώρα που έγινε είδηση ξαφνικά όλοι εξαγριώθηκαν; δηλαδή που ζείτε; Αν όχι όλη η επαρχία, το μεγαλύτερο μέρος της επαρχίας σε επίπεδο αγροτικής παραγωγής εξαρτάται αποκλειστικά από τους μετανάστες. Οι ντόπιοι το παίζουν τσιφλικάδες με τα τζιπ από τις επιδοτήσεις και τις κομπίνες με τους συναιτερισμούς και έχουν είτε τους "Αλβανούς τους" να μαζεύουν τις ελιές είτε τους πακιστανούς τους και όποιον άλλον βρουν με 20 ευρώ θα τους κάνουν τη δουλειά κλπ. Και ως αμόρφωτοι τσιφλικάδες νεοελληναράδες με περισσή έπαρση και μεγαλομανία νομίζουν ότι είναι και επιχειρηματίες.

Εμένα εντύπωση μου προξενεί το ότι τόσος κόσμος στις "πόλεις" εξεπλάγην με την όλη υπόθεση.

Και για το μποϋκοτάζ να πω, σήμερα στην κεντρική λαχαναγορά της Αθήνας, ενώ πριν το σκάνδαλο με τις φράουλες οι ταμπέλες έγραφαν "Φράουλες Ηλείας" τώρα γράφουν "Φράουλες Μανωλάδας". Εκεί να δείτε κόσμος που αγόραζε, καλή δουλίτσα κάνουν και τα μίντια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ρε συ φίλε exc, σε διαβάζω, σε ξαναδιαβάζω και σε ματαξαναδιαβάζω. Και ενώ είμαι χαλαρουίτα τύπος εσύ με κάνεις να τρίβω τα μάτια μου ώρες ώρες με ότι γράφεις. :confused:
WTF ρε φίλε;
Απλά είπα ότι δεν περιμένεις από μία υποτιθέμενα «ανεπτυγμένη-πολιτισμένη» χώρα να γίνονται τέτοια πράγματα.

Ξέρω τι σκατά γίνεται στην καπιταλιστικότατη πλέον Κίνα, αλλά αν μου βάζει και Βιετνάμ μέσα στο ίδιο σακί, υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
H επίθεση καταδικάζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Επειδη ετυχε ενω ετρωγα το παστιτσιο μου να δω τις θεσεις του καθε κομματος στο μεγκα για αυτο το σ υμβαν , απλα διαβαστε τι ειπε η Χρυση Αυγη πανω στο θεμ ααυτο , πιστευω το πιο λογικο και το πιο σωστο απο ολες τις αλλες σοσιαλιστικες μαλακιες που ειπωθηκαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Επειδη ετυχε ενω ετρωγα το παστιτσιο μου να δω τις θεσεις του καθε κομματος στο μεγκα για αυτο το σ υμβαν , απλα διαβαστε τι ειπε η Χρυση Αυγη πανω στο θεμ ααυτο , πιστευω το πιο λογικο και το πιο σωστο απο ολες τις αλλες σοσιαλιστικες μαλακιες που ειπωθηκαν
Αν αυτό που είπε η ΧΑ σου φάνηκε λογικό και σωστό και τα άλλα σοσιαλιστικές μαλακίες, κάνε μία χάρη στην ανθρωπότητα: βάψου μπλε και πέσε στη θάλασσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Και έτσι όπως γυρνούσα με το αστικό βλέπω σταματημένο ένα αγροτικό γεμάτο φράουλες και μέσα δυο πακιστανούς....αμέσως μου ρθε αυτή η εικόνα της Μανωλάδας! Τους λυπήθηκα μωρέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γιατί υποκρίνεστε στην συμφορά κάποιων ανθρώπων; Η καθημερινή σας συμπεριφορά στον συνάνθρωπό σας είναι αρκετή ως δείγμα ανθρωπισμού, όταν έχουμε ξεχάσει τι πάει να πει ανιδιοτελές συναίσθημα, ανθρώπινος αυθορμητισμός και αλληλεγγύη. Μείνετε στο iphone σας, στις φωτοτυπημένες σημειώσεις κάποιας ΔΑΠ, στο πληρωμένο φροντιστήριο γνώσης και στη ζέστη του δωματίου σας. Μέχρι εκεί μπορείτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Επειδη ετυχε ενω ετρωγα το παστιτσιο μου να δω τις θεσεις του καθε κομματος στο μεγκα για αυτο το σ υμβαν , απλα διαβαστε τι ειπε η Χρυση Αυγη πανω στο θεμ ααυτο , πιστευω το πιο λογικο και το πιο σωστο απο ολες τις αλλες σοσιαλιστικες μαλακιες που ειπωθηκαν
μμμμμμμ...............μήπως στο παστίτσιο αντί για κανέλλα γαρύφαλλο κτλπ που βάζουν στον κιμά είχε πέσει κάτι άλλο;
:hmm::hmm::hmm::confused:;):redface:

Μείνετε στο iphone σας, στις φωτοτυπημένες σημειώσεις κάποιας ΔΑΠ, στο πληρωμένο φροντιστήριο γνώσης και στη ζέστη του δωματίου σας. Μέχρι εκεί μπορείτε..
.........δήλωσε ο άνθρωπος που επικοινωνεί μαζί μας μέσω ίντερνετ άρα και υπολογιστή άρα και σπίτι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γιατί υποκρίνεστε στην συμφορά κάποιων ανθρώπων; Η καθημερινή σας συμπεριφορά στον συνάνθρωπό σας είναι αρκετή ως δείγμα ανθρωπισμού, όταν έχουμε ξεχάσει τι πάει να πει ανιδιοτελές συναίσθημα, ανθρώπινος αυθορμητισμός και αλληλεγγύη.
Κάτι συναισθηματικές κρίσεις που σε πιάνουν τελευταία... αρχίζουν και πυκνώνουν επικίνδυνα...
Μείνετε στη ζέστη του δωματίου σας. Μέχρι εκεί μπορείτε..
Να χαρώ εγώ έναν επαναστάτη που διεκδικεί τα δικαιώματά του και το μέλλον του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Χαθηκαν ζωές και μιλας για οικονομία.
Ναι ρε φίλε γιατί πρώτον τώρα θα μείνουν οικογένειες χωρίς χρήματα για να πάρουν τα απαραίτητα(τρόφιμα ρε γμτ)!!!Δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα δεν με ενδιαφέρει η οικονομία αλλά όταν εξαρτιέται το μέλλον και ο πατέρας μου από τους αγρότες με ενδιαφέρει γιατί εγώ θα πεινάσω όχι εσύ!Και δεύτερον όπως πρόλαβε και κάποιος άλλος είπε δεν πέθανε κανένας μόνο τραυματίστηκαν είτε λίγο είτε πιο σοβαρά...Αυτά ;)
Εξευτελιστικό το μήνυμά σου...
Εσείς οι κάτοικοι δεν ξέρατε τίποτα για τις συνθήκες εργασίας των ανθρώπων εκεί;
Οι μπάτσοι δεν ήξεραν τίποτα; Όταν το 2008 ήθελε να πάει αντιπροσωπεία του ΚΚΕ εκεί, ο τότε υπουργός Χηνοφώτης, είπε να ενημερώσουν πρώτα την ΕΛΑΣ για την ασφάλειά τους! Πήγαν και ξέρεις τι έγινε; Καμία διαφορά, οι τραμπούκοι των φραουλάδων συνέχισαν να συμπεριφέρονται σαν σε ζώα στους εργάτες και να τραμπουκίζουν τα μέλη της αντιπροσωπείας του ΚΚΕ. Οι μπάτσοι δεν έκαναν απολύτως τίποτα!
Αν δε θέλατε να καταστραφεί η γαμημένη οικονομία σας, ας φροντίζατε όλοι οι κάτοικοι να σταματούσαν αυτές οι συνθήκες δουλείας στην περιοχή.
Μπορεί μερικοί να σήκωσαν το όπλο, αλλά πολύ περισσότεροι είστε συνένοχοι.

Ε, όχι και απόλυτη εξαθλίωση. Δεν νομίζω ότι σε αυτές τις χώρες του στοιβάζουν σε χωράφια και τους βάζουν να δουλεύουν 12ωρα υπό την απειλή του όπλου.
Όσο για τα ημερομίσθια είναι ανάλογα της γενικότερης ανάπτυξης της χώρας. Τα τοπικά προϊόντα σε εκείνες τις χώρες είναι σε τιμές ανάλογες με τους μισθούς τους. Δεν υπάρχει, όμως, κανένας εκφυλισμός του να έχεις μία «ανεπτυγμένη» χώρα με ανθρώπους με σχετικά καλές συνθήκες διαβίωσης και κάποιους που να πλουτίζουν και άλλους τους οποίους να τους έχεις κυριολεκτικά σκλάβους!
Πώς να το κάνουμε, δεν είναι το ίδιο να ακούς για ένα τέτοιο περιστατικό σύγχρονης δουλείας, στην Αφρική και το ίδιο να το ακούς στην Ευρώπη...
Έλα αγαπητέ μου κατά Μανωλάδα μεριά και δες από κοντά μην σχολιάζεις μέσω του Pc σου.Κουνήσου από την καρέκλα σου και έλα να διορθώσεις την κατάσταση γιατί εγώ μόνη μου όσο και να το θέλω δεν μπορώ να τα βάλω με τόσους.Είμαι υπέρ των Μπαγκλαντέζων και της εργατικής τάξης,ρώτησα συμμαθητές μου που οι γονείς τους έχουν φυτέψει φράουλες και παίρνουν Μπαγκλαντέζους υπό την δούλεψη τους ότι τους πλήρωναν στο τέλος κάθε εβδομάδας,δεν ρώτησα το ποσό του μεροκάματου αλλά τους πληρώνουν και αυτό το παιδί δεν μου λέει ψέματα γιατί το θεματάκι το είχαμε θίξει κάτι εβδομάδες πριν.Τι γκαντέμω που είμαι:worry:.
Εγώ ήξερα και ξέρω γιατί και στο χωριό μου υπάρχουν πολλοί εργάτες αλλά εμείς τουλάχιστον τους παραχωρήσαμε σπίτια στους περισσότερους.Έχω βοηθήσει κάποιους από τους Μπαγκλαντέζους και τους έχω δώσει ψωμί και χρήματα όταν είχα περάσει από τα χωράφια και την πλατεία της Μανωλάδας. Εγώ ανννννν ξαναέρθετε ως ΚΚΕ θα έρθω σαν μαθήτρια και θα σας στηρίξω.Ελάτε ξανά κάτω και κάντε κάτι ελάτε....
Συγγνώμη για τον τρόπο που γράφω αλλά νευριάζω ρε γμτ ;)
"Mπήκες παράνομα; Ας πρόσεχες. Σου αξίζει μία σφαίρα στο κεφάλι."

Και γαμώ τις λογικές...
Είπα εγώ κάτι τέτοιο;;;;;;Δεν είπα.Είπα απλά ότι ήξεραν ότι στην αρχή δεν θα είχαν και την καλύτερη αντιμετώπιση και συνθήκες διαβίωσης όπως και οι Έλληνες μετανάστες στην Γερμανία κτλ κτλ κτλ..οκ;;;;
Είμαι υπέρ των Μπαγκλαντέζων ,όχι και να τους σκοτώσουμε άνθρωποι είναι και αυτοί ;):)

Κανείς Μπαγκλαντέζος δεν σκοτώθηκε.
Πες τα γιατί δεν μπορώ να το λέω :P

Εσυ αυτο καταλαβες?Ή την ταξικη εκμεταλλευση,την εκμεταλλευση αφεντικου-εργαζομενου.
Αμα το θεμα σχετιζονταν με το αν ηταν παρανομοι ή οχι,ας τους ελεγε ο εργοδοτης εξ αρχης ''ειστε παρανομοι,δεν σας θελω στα χωραφια μου,εγω θα παρω ελληνες''.
Δεν καταλαβαινεις οτι το παραπανω γεγονος,αποτελει μια μικρογραφια της συμπεριφορικης και των σχεσεων,που επικρατουν στο σημερινο οικονομικο μας συστημα?
Το θεμα ειναι πολυ απλο:Γινεσαι δουλος του εργοδοτη.Και αν θες να μην μιλησουμε για μη παρανομους,ας παμε να δουμε την σημερινη κοινωνια και την σχεση αφεντικων-υπαλληλων.Που ο σημερινος εργαζομενος φοβαται να ζητησει μια αδεια,φοβαται να πει οτι αρρωστησε,φοβαται να πει οτι δεν μπορει με τα λεφτα που παιρνει να πληρωσει ουτε το ρευμα,και συνεχιζει να υποδεχεται με ανοιχτες αγκαλες τις καταπιεσεις που ασκουν τα αφεντικα,για ενα κομματι -στην κυριολεξια- ψωμι.

Και αναφορικα με τις φραουλες σας,χεστηκα.
Ρε ξέρω τι συμβαίνει και μου την σπάει η όλη κατάσταση απλά μην ρίχνεστε όλοι από πάνω μου...Ξέρω το οικονομικό σύστημα που επικρατεί και είμαι κατά αυτού. Ποσώς με ενδιαφέρει και εμένα η φράουλα εφόσον δεν την πολυτρώω...
Όπως συζητάγαμε και με μία καθηγήτρια αν δεν κινηθούμε όλοι κατά της εκμετάλευσης των εργαζομένων τίποτα δεν θα γίνει....
βρε Νεφέλη,τους παράνομους μετανάστες θα έπρεπε να τους απελάσουν όχι να τους πυροβολήσουν......άσχημη αντιμετώπιση είναι να είναι δακτυλοδεικτούμενοι,να παίρνουν μισό μισθό από αυτόν των ελλήνων εργατών,να τους κάνουν μειώσεις,όχι να προσπαθούν να τους εξοντώσουν


τις αντιδράσεις τους δεν τις ξέρεις ούτε εσύ.είσαι από εκείνη την περιοχή αλλά δεν ήσουν παρούσα-ειδάλλως θα μας έλεγες από πρώτο χέρι τι εγινε-στο συμβάν.


μισο...............το 75% της παραγωγής της περιοχής στηρίζεται αποκλειστικά σε εκείνον;γιατί στην εταιρία του κάνουν αποκλεισμό...

άλλο οι συνθήκες διαβίωσης (και εμένα στο χωριό της μάνας μου οι παράνομοι μετανάστες δεν καλοπερνάνε,παίρνουν λίγα χρήματα,δουλεύουν πολλές ώρες,τους δίνουν όσο φαγητό και στέγη χρειάζονται ακριβώς,με το σταγονόμετρο,οπότε κάτι ξέρω κι εγώ για τις συνθήκες διαβίωσης των λαθρομεταναστών στη χώρα ;) )και άλλο το να τους επιτίθενται



άλλο πονεμένα,άλλο ματωμένα χέρια
Το 75% της παραγωγής είναι των υπόλοιπων φραουλοπαραγωγών,τα οποία αποθέματα φραουλών θα μείνουν και θα σαπίσουν στις αποθήκες λόγω του μποικοτάζ. Αυτό εννοούσα ;)
Επειδη καταγωμαι απο την περιοχη της Βουπρασιας αλλα δεν μενω εκει εχω να πω το εξης το μπ οικοταρισμα δεν πρεπει κνα σταματησει.Αυτο το λεω γιατι ποτε οι φραουλοπαριαγωγοι δεν βοηθησαν καπιον που ειχε αναγκη μονο Nissan navara ηξεραν να αγοραζουν και να κανουν επειδιξη.Γιατι πανω απο ολα ανθρωπια ρε ζωα(φραουλαδες)
Εσένα θα σου έλεγα κάτι αλλά δεν θα το συνεχίσω γιατί θα χαλάσει το τόπικ ;)


Απλά αν δεν σηκωθείτε από τους καναπέδες και τα γραφεία σας δεν θα γίνει τίποτα όσο και αν εγώ θέλω να κάνω κάτι :):):)
Για να αλλάξει η όλη κατάσταση πρέπει όλοι μας να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο :)Αυτάαααα και συγγνώμη αν νευριάσατε με όσα είπα ήταν στιγμή θυμού απλά αυτό ;);)Και πάλι συγγνώμη σε όλους σας,ακόμα και αν δεν σας γνωρίζω...Αυταααααα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Ναι ρε φίλε γιατί πρώτον τώρα θα μείνουν οικογένειες χωρίς χρήματα για να πάρουν τα απαραίτητα(τρόφιμα ρε γμτ)!!!Δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα δεν με ενδιαφέρει η οικονομία αλλά όταν εξαρτιέται το μέλλον και ο πατέρας μου από τους αγρότες με ενδιαφέρει γιατί εγώ θα πεινάσω όχι εσύ!Και δεύτερον όπως πρόλαβε και κάποιος άλλος είπε δεν πέθανε κανένας μόνο τραυματίστηκαν είτε λίγο είτε πιο σοβαρά...Αυτά ;)
αν μιλάς για το ότι θα κλείσει η συγκεκριμένη εταιρία,άρα άνθρωποι θα μείνουν άνεργοι,υπάρχει και το ενδεχόμενο,με το κλείσιμο της συγκεκριμένης εταιρίας,να αναπτυχθούν άλλες και να έχουν ανάγκη από εργατικά χέρια ;)

Το 75% της παραγωγής είναι των υπόλοιπων φραουλοπαραγωγών,τα οποία αποθέματα φραουλών θα μείνουν και θα σαπίσουν στις αποθήκες λόγω του μποικοτάζ. Αυτό εννοούσα ;)
το να γίνει αποκλεισμός στις "φράουλες μανωλάδας"γενικά είναι όντως ηλίθιο διότι θα πληγούν και άλλοι.άμα γίνει αποκλεισμός στα προιόντα "ΒΑΓΓΕΛΑΤΟΣ Α.Ε."

επίσης το να δικαιολογείς αυτή την κατάσταση και τους δημιουργούς της λέγοντας ότι "δεν κοτώθηκε κανείς απλά τραυματίστηκαν μερικοί" από μόνο του......δεν στέκει
οι εργάτες δεν είναι playmobil -παίξει όσο θέλεις μαζί τους αλλά μην τα πετάξεις στα σκουπίδια.......είνναι άνθρωποι με κάποια-ελάχιστα -δικαιώματα.το να μπορεί ο εργάτης άφοβα να πάει και να ζητήσει-σε ήρεμο τόνο-τα χρήματα που του χρωστάνε χωρίς να κινδυνεύει να τραυματιστεί-αφού όπως τονίζεις δεν σκοτώθηκαν,απλά τραυματίστηκαν-είναι ένα δικαίωμα αυτονόητο.............νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γιατί άραγε, οι νεοελληναράδες που λέει και η Δαλιδά, δεν κάνουν τις εργασίες των μπαγκλαντεζάνων, των αλβανών, των βουλγάρων ..στην ελληνική ύπαιθρο; :hmm: Βάλθηκαν όλοι να γίνουν πυρηνικοί υπερφυσικοί. :worry:

Υ.Γ. Τουλάχιστον φιλόσοφε, δεν κομπάζω για κάτι που ισχυρίζομαι ότι πρέπει να αλλάξει στα λόγια. Απλά όσοι έτρεξαν να εκδηλώσουν πολιτική συμπόνια επειδή το θέμα μονοπώλησε τηλεοπτικώς και ιντερνετικώς, απέχουν πολύ από την πραγματικότητα για την οποία μιλάει η nefeli. Μάθετε πρώτα πως φυτεύει κάποιος ένα λαχανικό και μετά μιλήστε για δικαιώματα, αντουανέτικες συμπόνιες..κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Το θέμα ξέρεις ποιο είναι; Συνεχίζεις να υιοθετείς την λογική ότι «νταξ' δεν πέθανε και κανένας», επειδή προφανώς ως μέλος της τοπικής κοινότητας έχεις συμφέρον να μην στοχοποιηθούν τα προϊόντα της περιοχής, γιατί μετά θα την πληρώσετε όλοι.
Ουσιαστικά, δηλαδή, ούτε που σε νοιάζει (έτσι τουλάχιστον φαίνεται) το τι γίνεται με αυτούς τους ανθρώπους. Αν τυχόν δεν γινόταν θέμα τώρα με τους πυροβολισμούς, ούτε καν θα σας ένοιαζαν οι συνθήκες διαβίωσης τους.
Το θέμα αυτό το έχει ξαναβγάλει στη δημοσιότητα ο Ριζοσπάστης από το 2007 και αν ο Ρ το έμαθε το 2007, προφανώς οι κάτοικοι το γνωρίζατε πολύ καιρό πριν.

https://www.rizospastis.gr/page.do?id=14543&publDate=21/4/2013&direction=&pageNo=12

Γιατί άραγε, οι νεοελληναράδες που λέει και η Δαλιδά, δεν κάνουν τις εργασίες των μπαγκλαντεζάνων, των αλβανών, των βουλγάρων ..στην ελληνική ύπαιθρο; :hmm: Βάλθηκαν όλοι να γίνουν πυρηνικοί υπερφυσικοί. :worry:

Υ.Γ. Τουλάχιστον φιλόσοφε, δεν κομπάζω για κάτι που ισχυρίζομαι ότι πρέπει να αλλάξει στα λόγια. Απλά όσοι έτρεξαν να εκδηλώσουν πολιτική συμπόνια επειδή το θέμα μονοπώλησε τηλεοπτικώς και ιντερνετικώς, απέχουν πολύ από την πραγματικότητα για την οποία μιλάει η nefeli. Μάθετε πρώτα πως φυτεύει κάποιος ένα λαχανικό και μετά μιλήστε για δικαιώματα, αντουανέτικες συμπόνιες..κλπ.
Εσύ γιατί δεν πήγες εργάτης στα χωράφια, που είσαι και Πελοποννήσιος, νεοελληναρά; Είχες φιλοδοξίες να γίνεις ο Gauss της εποχής σου;

Νομίζω πως δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς να φυτεύει ή να αρμέγει τα βυζιά της αγελάδας για να ξέρει τι θα πει ανθρώπινα και εργατικά δικαιώματα. Τι λες εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έλα αγαπητέ μου κατά Μανωλάδα μεριά και δες από κοντά μην σχολιάζεις μέσω του Pc σου.Κουνήσου από την καρέκλα σου και έλα να διορθώσεις την κατάσταση γιατί εγώ μόνη μου όσο και να το θέλω δεν μπορώ να τα βάλω με τόσους.Είμαι υπέρ των Μπαγκλαντέζων και της εργατικής τάξης,ρώτησα συμμαθητές μου που οι γονείς τους έχουν φυτέψει φράουλες και παίρνουν Μπαγκλαντέζους υπό την δούλεψη τους ότι τους πλήρωναν στο τέλος κάθε εβδομάδας,δεν ρώτησα το ποσό του μεροκάματου αλλά τους πληρώνουν και αυτό το παιδί δεν μου λέει ψέματα γιατί το θεματάκι το είχαμε θίξει κάτι εβδομάδες πριν.Τι γκαντέμω που είμαι:worry:.
Το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Μη ξεχνάς ότι οι αγρότες πανελληνίως έχουν τους εργάτες τους ανασφάλιστους. Tην ίδια στιγμή απολαμβάνουν επιδοτήσεις και φοροαπαλλαγές.

Έχω έναν φίλο μου που τελειώνοντας το Λύκειο έγινε αγρότης και αυτή τη στιγμή βγάζει μεγαλύτερο εισόδημα από μένα. Σε πληροφορώ ότι το κράτος με βάζει να πληρώνω περισσότερο εφορία από αυτόν.

Επίσης σύγκρινε τις ασφαλιστικές εισφορές ενός αγρότη με τους υπόλοιπους ελεύθερους επαγγελματίες. Για παράδειγμα ένας ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός πριν κλείσει πενταετία πληρώνει 2500 ευρώ το χρόνο ασφάλεια ενώ όταν κλείσει πενταετία πάνω από 4000 ευρώ το χρόνο. Αν δεν το κατάλαβες ως νέος μηχανικός πληρώνω για την ασφάλεια μου περισσότερα από τον πλουσιότερο αγρότη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Έχω έναν φίλο μου που τελειώνοντας το Λύκειο έγινε αγρότης και αυτή τη στιγμή βγάζει μεγαλύτερο εισόδημα από μένα. Σε πληροφορώ ότι το κράτος με βάζει να πληρώνω περισσότερο εφορία από αυτόν.

...Για παράδειγμα ένας ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός πριν κλείσει πενταετία πληρώνει 2500 ευρώ το χρόνο ασφάλεια ενώ όταν κλείσει πενταετία πάνω από 4000 ευρώ το χρόνο. Αν δεν το κατάλαβες ως νέος μηχανικός πληρώνω για την ασφάλεια μου περισσότερα από τον πλουσιότερο αγρότη...

...και μου δημιουργήθηκε ο εξής συνειρμός (μπας και γελάσουμε λιγάκι):

«Τι έγινε Κωστάκη; Σε γουστάρει η χωριάτισσα;» :P :spasiklas: ---> μοντέλο πλούσιου αγρότη κτηματία με 4χ4 τζιπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Γιατί άραγε, οι νεοελληναράδες που λέει και η Δαλιδά, δεν κάνουν τις εργασίες των μπαγκλαντεζάνων, των αλβανών, των βουλγάρων ..στην ελληνική ύπαιθρο; :hmm: Βάλθηκαν όλοι να γίνουν πυρηνικοί υπερφυσικοί. :worry:

Υ.Γ. Τουλάχιστον φιλόσοφε, δεν κομπάζω για κάτι που ισχυρίζομαι ότι πρέπει να αλλάξει στα λόγια. Απλά όσοι έτρεξαν να εκδηλώσουν πολιτική συμπόνια επειδή το θέμα μονοπώλησε τηλεοπτικώς και ιντερνετικώς, απέχουν πολύ από την πραγματικότητα για την οποία μιλάει η nefeli. Μάθετε πρώτα πως φυτεύει κάποιος ένα λαχανικό και μετά μιλήστε για δικαιώματα, αντουανέτικες συμπόνιες..κλπ.

σε πληροφορώ ότι έχω φυτέψει και μαρούλια και τομάτες,ο θείος μου και η γυναίκα του έχουν χωράφια και συσκευαστήριο και έχω βοηθήσει.
ακόμη να σε πληροφορήσω ότι μέχρι την παρασκευή δεν ήξερα τπτ,από το στέκι έμαθα τι συμβαίνει και έπειτα έψαξα

επίσης δεν μπορώ να κάνω κάτι πέρα από το να μην αγοράζω τα συγκεκριμένα προιόντα και να το πω και στους γνωστους μου

ας κάνεις εσύ κάτι που θέτεις άσχετους προβληματισμούς,δεν μπαίνεις στον κόπο να πεις την άποψή σου για το θέμα,και ούτε ρίχνεις καμιά ιδέα για το πως να δραστηριοποιηθούμε εμείς οι κοινοί θνητοί...........

αλλά εσύ είσαι απασχολημένος στο να δρας,και όχι στο να κάθεσαι στο σπιτάκι σου,μπαίνοντας στο στεκάκι σου,όπως εμείς......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
αν μιλάς για το ότι θα κλείσει η συγκεκριμένη εταιρία,άρα άνθρωποι θα μείνουν άνεργοι,υπάρχει και το ενδεχόμενο,με το κλείσιμο της συγκεκριμένης εταιρίας,να αναπτυχθούν άλλες και να έχουν ανάγκη από εργατικά χέρια ;)


το να γίνει αποκλεισμός στις "φράουλες μανωλάδας"γενικά είναι όντως ηλίθιο διότι θα πληγούν και άλλοι.άμα γίνει αποκλεισμός στα προιόντα "ΒΑΓΓΕΛΑΤΟΣ Α.Ε."

επίσης το να δικαιολογείς αυτή την κατάσταση και τους δημιουργούς της λέγοντας ότι "δεν κοτώθηκε κανείς απλά τραυματίστηκαν μερικοί" από μόνο του......δεν στέκει
οι εργάτες δεν είναι playmobil -παίξει όσο θέλεις μαζί τους αλλά μην τα πετάξεις στα σκουπίδια.......είνναι άνθρωποι με κάποια-ελάχιστα -δικαιώματα.το να μπορεί ο εργάτης άφοβα να πάει και να ζητήσει-σε ήρεμο τόνο-τα χρήματα που του χρωστάνε χωρίς να κινδυνεύει να τραυματιστεί-αφού όπως τονίζεις δεν σκοτώθηκαν,απλά τραυματίστηκαν-είναι ένα δικαίωμα αυτονόητο.............νομιζω
Δεν νομίζω,εδώ στην περιοχή επικρατεί η καλλιέργεια ;);) Όσοι άλλοι επιχείρησαν να ανοίξουν είτε συσκευαστήρια τα οποία συνεργάστηκαν με τους αγρότες είτε κάτι άλλο απλά απέτυχαν...
Ρε παιδί μου δεν δικαιολογώ την κατάσταση λέγοντας ''ότι αφού δεν σκοτώθηκε και κανένας τι έγινε;;''
Όλοι έχουμε δικαιώματα στην εργασία,στην ασφάλεια και στην στέγαση και όλα τα υπόλοιπα που είναι αναγκαία στον καθένα από εμάς το ξέρω και το υποστηρίζω γι'αυτό βοηθάω πολλούς από αυτούς δίνοντας τους ρούχα τρόφιμα και ο,τι άλλο μπορώ ;)
Ναι είχαν το δικαίωμα να πάνε δεν είπα κάτι αντίθετο εγώ απλά για αρχή θα έπρεπε να απαιτήσει μία ομάδα τα χρήματα και μετά αν ήθελαν να πάνε όλοι μαζί στον ίδιο τον Βαγγελάτο;)Η συμπεριφορά των επιστατών ήταν όντως ανόητη και σίγουρα πρέπει να τιμωρηθούν με τον χειρότερο τρόπο γιατί δεν σκέφτηκαν τους συνανθρώπους τους που έχουν μήνες να πληρωθούν....
Αν κατάλαβες τι ήθελα να πω θα είσαι τυχερή ;)

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι; Συνεχίζεις να υιοθετείς την λογική ότι «νταξ' δεν πέθανε και κανένας», επειδή προφανώς ως μέλος της τοπικής κοινότητας έχεις συμφέρον να μην στοχοποιηθούν τα προϊόντα της περιοχής, γιατί μετά θα την πληρώσετε όλοι.
Ουσιαστικά, δηλαδή, ούτε που σε νοιάζει (έτσι τουλάχιστον φαίνεται) το τι γίνεται με αυτούς τους ανθρώπους. Αν τυχόν δεν γινόταν θέμα τώρα με τους πυροβολισμούς, ούτε καν θα σας ένοιαζαν οι συνθήκες διαβίωσης τους.
Το θέμα αυτό το έχει ξαναβγάλει στη δημοσιότητα ο Ριζοσπάστης από το 2007 και αν ο Ρ το έμαθε το 2007, προφανώς οι κάτοικοι το γνωρίζατε πολύ καιρό πριν.

https://www.rizospastis.gr/page.do?id=14543&publDate=21/4/2013&direction=&pageNo=12
Ξέρεις ποιο είναι το θέμα μου;;;;Ότι εντάξει οι περισσότεροι φραουλοπαραγωγοί ,ας πω καλύτερα όλοι,τους είχαν ανασφάλιστους αλλά και σε άθλιες συνθήκες διαβίωσης (του Μπαγκλαντέζους ).Στο χωριό μου όμως αυτό δεν συμβαίνει :confused::confused:.Στο 90% των εργατών εδώ έχουν σπίτια τα οποία πρόσφερε το ίδιο το χωριό μου σε αυτούς....
Ούτε εσένα θα σου άρεσε να στοχοποιηθεί η δουλειά σου από κάποιον άλλο μόνο και μόνο επειδή αυτός δεν ήταν σωστός..Κάνω λάθος;;;
Εμείς είμαστε μία μικρή κοινότητα και όχι μια μεγάλη πόλη ;)
Δεν με ενδιαφέρουν οι Μπαγκλαντέζοι και οι οικογένειες τους;;;;;;;;Πόσο μεγάλο λάθος κάνεις,όταν δεν ξέρεις και μιλάς ;).
Έχω δώσει τσάντες ολόκληρες με ρούχα για τους ίδιους και τα παιδιά τους και πολλά τρόφιμα και λαχανικά από τον δικό μου κήπο για να φάνε και επειδή ξέρω ότι και αυτοί σαν άνθρωποι έχουν δικαίωμα στα βασικά.Σπίτι δεν μπορώ να τους προσφέρω αλλά νοιάζομαι γι'αυτούς και βοηθάω όσο μπορώ!

Το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Μη ξεχνάς ότι οι αγρότες πανελληνίως έχουν τους εργάτες τους ανασφάλιστους. Tην ίδια στιγμή απολαμβάνουν επιδοτήσεις και φοροαπαλλαγές.

Έχω έναν φίλο μου που τελειώνοντας το Λύκειο έγινε αγρότης και αυτή τη στιγμή βγάζει μεγαλύτερο εισόδημα από μένα. Σε πληροφορώ ότι το κράτος με βάζει να πληρώνω περισσότερο εφορία από αυτόν.

Επίσης σύγκρινε τις ασφαλιστικές εισφορές ενός αγρότη με τους υπόλοιπους ελεύθερους επαγγελματίες. Για παράδειγμα ένας ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός πριν κλείσει πενταετία πληρώνει 2500 ευρώ το χρόνο ασφάλεια ενώ όταν κλείσει πενταετία πάνω από 4000 ευρώ το χρόνο. Αν δεν το κατάλαβες ως νέος μηχανικός πληρώνω για την ασφάλεια μου περισσότερα από τον πλουσιότερο αγρότη...
Σίγουρα στο ένα μέρος έχεις δίκιο αλλά σκέψου και κάτι άλλο,για την ακρίβεια αυτό που θα σου πω εγώ.
Ο αγρότης με λίγο αέρα παραπάνω έχασε την σοδειά του,εσύ το γραφείο σου όμως όχι...
Πριν μια εβδομάδα ίσως και κάτι παραπάνω έκανε τρομερό αέρα εδώ,χάλασε η πλειοψηφία των θερμοκηπίων με αποτέλεσμα να χαθεί ο κόπος των αγροτών...Απλά σκέψου λιγάκι και ότι το επάγγελμα των αγροτών στηρίζεται στις καιρικές συνθήκες και δεν είναι όπως το δικό σου επάγγελμα ;).
Και επίσης μαζί με τους κόπους πάνε χαμένα και χιλιάδες χρήματα τα οποία πήγαν για σπόρους,αγρότες κτλ κτλ...
:)Εν τέλει δηλαδή πολλές οικογένειες αγροτών θα μείνουν χωρίς χρήματα για τα βασικά μόνο σου λέω όχι τίποτα παραπάνω :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Στο χωριό μου όμως αυτό δεν συμβαίνει :confused::confused:.
Γύρω-γύρω Σάββατο, εκεί που είστε εσείς Κυριακή.
Τέλος πάντων μπορεί, δεν το ξέρω αυτό.
Εμείς είμαστε μία μικρή κοινότητα και όχι μια μεγάλη πόλη ;)
Δεν με ενδιαφέρουν οι Μπαγκλαντέζοι και οι οικογένειες τους;;;;;;;;Πόσο μεγάλο λάθος κάνεις,όταν δεν ξέρεις και μιλάς ;).
Μη μου κλείνεις εμένα το μάτι κάθε τρεις και λίγο, γιατί παίρνω λάθος μηνύματα... :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Γύρω-γύρω Σάββατο, εκεί που είστε εσείς Κυριακή.
Τέλος πάντων μπορεί, δεν το ξέρω αυτό.
Μη μου κλείνεις εμένα το μάτι κάθε τρεις και λίγο, γιατί παίρνω λάθος μηνύματα... :P:P

Εντάξει έχεις ένα δίκιο δεν πρέπει να μιλάω μόνο για την δική μου περιοχή απλά θέλω να σου πω πως η δική μου κοινωνία είχε αντιδράσει με την άφιξη των αλλοδαπών εργατών και πως τους συμπεριφέρθηκε:):):).
χαχαχαχαχα είναι τικ αυτό στο μάτι μην το παρεξηγείς :Pχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αυτό που χρησιμοποιούν τη lifo σαν έγκυρη πηγή ....... Κατάντια.


https://www.dailymail.co.uk/news/art...op-workers-toil-34-hour-shifts-make-iPod.html

:/:

:whistle:


σημ: την επόμενη φορά θα βάλω από τον ριζοσπάστη και μόνο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top