Ας κρίνουμε το κομμάτι

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Βάζω λοιπόν.

Sol Seppy - "Wonderland"

Οι στίχοι:

I found this picture the other day
It was so amazing I hung it up
My friends said "That's by the girl next door
She doesn't think she's very good at all."

And then one day Sara came around
"Please would you take that thing down?"
She blacked it out and then she ripped it up
And hid herself in a paper bag

Roses are red and the dinner is done
You seem to be happy and so in love
She had disappeared long ago
Waiting for Arthur to come through her window

Here I am, my love

But nobody came and the mist fell down
Her friends transformed into cane toads
Sitting in a room knowing all's a gas
And Arthur was replaced by a spacecraft

You want the kiss of life
Open up your heart
Then step inside
And you'll be alright

You want the kiss of life
Open up your heart
And step inside
And you'll be alright

But she can sing like my shore
It calls her name it's pure and true
And she runs toward this unbelievable love
A love she's dreaming of
My child I am you
I am


Είναι η τραγουδίστρια Sol Seppy, ελληνικής καταγωγής. Κομμάτι ταξιδιάρικο και πρωτότυπο. Ταιριάζει με τα ιδιόρρυθμα ακούσματά μου, αν και πολλοί θα πούνε πως είναι ένα κομμάτι έυκολο και απλά εμπορικό. Για εμένα είναι ίσως το πιο αυθεντικό κομμάτι που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια από νέο καλλιτέχνη, μέσα σε όλο αυτό το μπάχαλο της εμπορευσιμότητας και του τσιχλοpop των δισκογραφικών εταιρειών. Σε συνδυασμό και με το εξ'ίσου εκπληκτικό clip, με ταξιδεύει σε κόσμους που θα ήθελα να ζω και σε κόσμους που έζησα. Ξεχώρισα στο κομμάτι τις εναλλαγές στη μουσική από τα χαμηλά στα ψηλά και το αντίστροφο. Και φυσικά τη ναζιάρικη χροιά της τραγουδίστριας.

Οι γνώμες πιστεύω θα είναι ενδιαφέρουσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ακουσματα μου : rock, blues, πολλα ειδη metal, κλασικη, ατμοσφαιρικη, ηλεκτρονικη, soundtracks κλπ.
Αποψη για το Sol Seppy - "Wonderland" : Aπλή, αλλά ταξιδιαρικη μουσικουλα. Δουλευει.Δεν την ξερω, καλη φωνη φαινεται να εχει (για αυτην την ενταση και συχνοτητα που χρησημοποιησε εδω).
Τελικά : 6/10. Οι στιχοι δε με επεισαν και πολυ (περα απο το ρεφρεν). Γενικα ειναι οντως αυθεντικο, δε θα το λεγα εμπορικο. Ισορροπημενο. Ομως δεν νομιζω οτι ακουγεται ευκολα ουτε συχνα ουτε ολες τις ωρες, ουτε σκετο. Θα το χρησημοποιουσα σ εσυνδυασμο με εικονα/βιντεο περισσοτερο.


Προηγούμενα κομμάτια :

1 )
Blackfield - Hello ====(Niya)
2 ) Gary Jules - Mad World ==== (Lorien)
3 ) Lynyrd Skynyrd - Simple Man ====(shaman)
4 ) Pantera - Art Of Shredding ====(Dark Kronos)
5 ) Metallica/Bob Seger - Turn The Page ====(Niya)
6 ) Praying Mantis - Nowhere to hide ====(weak and powerless)
7 ) Kid Dakota - Ten Thousand Lakes ====(QsLv)
8 ) Demons And Wizards - Fiddler on the green ====(Idril)
9 ) Αλκίνοος Ιωαννίδης - Κεμάλ ==== (MonaXoS)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Ακουσματα μου : rock, metal, κλασικη, world/ambient, soundtracks
Αποψη για το Sol Seppy - "Wonderland" : Δε με ενθουσίασε, μονότονη η επανάληψη του ίδιου μοτίβου σε ολη τη διάρκεια του τραγουδιού, και υπεραπλουστευμένη μελωδία. Είναι ο τύπος τραγουδιού που πάει για χαλί σε διαφήμιση αλλά μόνο του δε λέει και πολλά πράγματα. Οι στίχοι παραείναι "από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα", δε βγάζω νόημα και δεν είναι και τόσο "όμορφα" γραμμένοι ώστε να τους δω σαν ποίηση. Για την αυθεντικότητά στου δε θέλω να εκφέρω άποψη αλλά δε νομίζω ότι ένα τραγούδι το οποίο αποτελείται από μια απλή αρμονική αλυσίδα είναι τόσο δύσκολο να γραφτεί, μένει όμως εύκολα στο μυαλό και αυτό είναι χαρακτηριστικό των εμπορικών τραγουδιών. Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ ήταν η "ξεκούρδιστη" αρχή του, προϊδέαζε για κάτι διαφορετικό, τελικά όμως δεν ξέφυγε από τα τετριμμένα όσο θα ήθελα!
Τελικά : 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ακουσματα μου : rock, alternative, metal, chill, electronic, ska, punk.
Αποψη για το Sol Seppy - "Wonderland" : Απαλή μουσική, χαλαρή κ κάπως chill. Επαναλαμβανόταν συνέχεια, αλλά σε γενικές γραμμές μου άρεσε ο ήχος κ η φωνή της τραγουδίστριας. Δεν μου περνάει αδιάφορο, αλλά δε με ξετρελαίνει κιόλας. Επίσης, συνήθως στα τραγούδια προσπαθώ να βρω κάποιο κρυμμένο μήνυμα, αλλά οι στίχοι του Wonderland δεν με "άγγιξαν" καθόλου.
Τελικά : 6/10


Προηγούμενα κομμάτια :

1 )
Blackfield - Hello ====(Niya)
2 ) Gary Jules - Mad World ==== (Lorien)
3 ) Lynyrd Skynyrd - Simple Man ====(shaman)
4 ) Pantera - Art Of Shredding ====(Dark Kronos)
5 ) Metallica/Bob Seger - Turn The Page ====(Niya)
6 ) Praying Mantis - Nowhere to hide ====(weak and powerless)
7 ) Kid Dakota - Ten Thousand Lakes ====(QsLv)
8 ) Demons And Wizards - Fiddler on the green ====(Idril)
9 ) Αλκίνοος Ιωαννίδης - Κεμάλ ==== (MonaXoS)
10)Wonderland - Sol Sepry ==== (Αρκτούρος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Tα ακούσματά μου: Εντεχνοπόπ, Σονάτες, Σερενάτες (γιαμ), γαβγίσματα από τα κοπρόσκυλα του γείτονα (μόνο το βράδυ).

Αποψη για το Sol Seppy - "Wonderland": Συμπαθητικούλι! Γλυκειά μελωδία, απαλές φωνές... Στα δέκα δευτερόλεπτα το σκότωσα και έβαλα Μότορχεντ.

Τελικός βαθμός: 4.9/10, το σεπτέμβρη ξαναέλα.


Προηγούμενα κομμάτια :

1 ) Blackfield - Hello (γιάκ...:/: )
2 ) Gary Jules - Mad World (...λόριεν -5 στη φήμη)
3 ) Lynyrd Skynyrd - Simple Man (...?)
4 ) Pantera - Art Of Shredding (ποιός κάφρος το έβαλε αυτό?)
5 ) Metallica/Bob Seger - Turn The Page (άι δε τη παλεύω...)
6 ) Praying Mantis - Nowhere to hide (το μέταλ διαβρώνει τις αγνές νεανικές ψυχές.)
7 ) Kid Dakota - Ten Thousand Lakes (Ο_ο ε όχι, μου χάλασε ο ειρμός)
8 ) Demons And Wizards - Fiddler on the green (σαν χτες μου φαίνεται που το άκουγα... ναι, χτες τετάρτη ήταν.)
9 ) Αλκίνοος Ιωαννίδης - Ρεμάλ
10)Wonderland - Sol Sepry (ωραίο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εϊιιιι, μου τρωτε τη σειραααα, εγω ημανε μεταΑΑΑαααααααΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ..πφφφ.

Το κομματακι δεν το ακουσα φυσικα, θα γραψω μετα και γι'αυτο:X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλε που εισαι εσυ ;
Λοιπον μετα η Corpse και μετα η Εδαδ.
Αντε, να οργανωθουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη δεν ήθελα να πάρω τη σειρά κάποιου. Εσείς μου είπατε και έβαλα. Μετά από εμένα είναι η Εδάδ, αλλά προτρέχει να πει τη γνώμη της για το κομμάτι. Θέλω πολύ να την ακούσω.. Και της Corpse φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Καλε που εισαι εσυ ;
Λοιπον μετα η Corpse και μετα η Εδαδ.
Αντε, να οργανωθουμε. :)

Επιτελους μιλησε και καποιος σωστα!
Μην απαντατε στον αρκτουρο, μου φαγε τη σειρα.
Αυτη τη σολ πεπη τη διαβασα καπου τελευταια (soul νομιζω) κι ειμαι περιεργη να δω τι λεει, ερχομαι ξανα σε 5':P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
λόγω ιδιοσυγκρασίας, τρέφω από τόσο δα σκατό μια παθολογική αγάπη για μελαγχολικά, μονότονα μουσικά κομμάτια. κι επειδή έχει και ταιριαστή φωνή η μικρά, ένα 9 από μένα. όμορφη επιλογή αρκτούρους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Όποιος κρατάει λίστα με σειρά προτεραιότητας, παρακαλώ θα μπορούσα να πάρω σειρά κ εγώ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aναμενουμε Corpse Bride + Εδαδ. Μετα αν δε θελει καποιος που δεν εχει βαλει, ας μπει το παιδακι με τις mars. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
οκζ :P ευχαριστώωωωωωωωωωωωωω, αν κ έχω ήδη βάλει 2 φορές, δλδ 1 φορά παραπάνω από τους άλλους, οπότε αν επιθυμεί κανένας άλλος πριν από μένα θα δείξω κατανόηση :)

Άρα :
1) Corpse Bride
2) Εδαδ
3) Νιγια
4) ...


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Για το κομματι του αρκτουρου..Γενικα μου αρεσουν τα αργα και γλυκουλιαρικα με γυναικεια φωνητικα κομματακια, που φανταζεσαι οτι τα λεει μια αερινη υπαρξη την ωρα που κανει κουνια, αλλα το συγκεκριμενο δε μου εκανε το κλικ που μου κανουν αλλα τετοια υφους κομματια. Βεβαια ειναι αρκετα εντυπωσιακο για μενα το οτι η τυπισσα ειναι ελληνιδα γιατι δεν ακουμε πολλα παρομοια made in γκρις(η δεν ακουγονται οσο πρεπει). Ενα 7αρακι απο μενα.
(Το κλιπακι το αγαπησα)

Οταν ερθει η σειρα μου πειτε μου, μη φαω μερες απ'τον αρκτουρο και με κυνηγαει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
οκζ :P ευχαριστώωωωωωωωωωωωωω, αν κ έχω ήδη βάλει 2 φορές, δλδ 1 φορά παραπάνω από τους άλλους, οπότε αν επιθυμεί κανένας άλλος πριν από μένα θα δείξω κατανόηση :)

Άρα :
1) Corpse Bride
2) Εδαδ
3) Νιγια
4) ...


:)

Εΐ! Εμενα με ξεχασατε! Εχω δηλωσει.... Πριν την niyia παρακαλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τα ακούσματα μου: ελληνικό έντεχνο και ροκ, alternative και ροκ ξένο (αγγλικά κυρίως), ορχηστρική μουσική, ατμοσφαιρική μουσική

Η άποψή μου για το τραγούδι "Wonderland"" της Sol Seppy. Όπως μάλλον θα υποψιάζεστε, μου άρεσε. Είναι μελαγχολικούλι όπως τα περισσότερα τραγούδια του γούστου μου, ταξιδιάρικο και με αρκετά πρωτότυπους στίχους. Α! μου άρεσε και το βίντεο κλιπ btw... Θα το άκουγα μάλλον στο λεωφορείο/τραίνο/αεροπλάνο κοιτώντας έξω από το παράθυρο και βλέποντας τον μικρό μας κόσμο να περνάει μπροστά από τα ματιά μου :P

Τελική βαθμολογία από εμένα: 8/10 :)

πολύ μου αρέσει αυτό το θέμα! Χάρη σε εσάς παίδες ανακάλυψα τραγουδιστές/τριες και συγκροτήματα που δεν τα ήξερα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
βάλτε κι εμένα στη λίστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Άρα, η λίστα έχει ως εξής :

1) Corpse Bride
2) Εδαδ
3) Dark_Kronos
4) Weak and Powerless
5) Νιγια

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Τα ακουσματά μου: Πολλά και διάφορα, δεν έχω καμία συγκεκριμένη προτίμηση! Κυρίως όμως ξένα!

Η άποψή μου για το: Sol Seppy - "Wonderland'': Το κομμάτι έχει απαλή μουσική που σε ταξιδευει! Θα μπορούσα να το ακούσω στο τρένο και να ταξιδεύω και να σκέφτομαι το παρελθόν! Οι στίχοι του δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα! Το βιντεκλίπ, όμως είναι πάρα πολύ ωραίο!!!

Τελικός βαθμός:
7/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Τα ακούσματα μου: Απ'όλα (χωρίς τζατζίκι α.)

Η άποψή μου για το Sol Seppy - Wonderland: :tongue:
Καλή φωνούλα όμως. 2/10

Δεν θα με χάλαγε να βάλω κι εγώ κομμάτι φυσικά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top