Γιατί τόση ειρωνεία για την αστυνομία;

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Παρατηρώ το γνωστό πλέον σύνθημα "ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ" να χρησιμοποιείται ευρέως και από την κουτσή Μαρία και γενικά οποιαδήποτε αναφορά γίνεται στους αστυνομικούς χρησιμοποιείται ο υποτιμητικός όρος ΜΠΑΤΣΟΙ. Άντε πες να το λέει κανένας αναρχικός που έχει φάει και καμιά κλωτσιά σε καμιά πορεία ή κανένας μετανάστης που έφαγε ξύλο να το καταλάβω. Οι υπόλοιποι γιατί το λέτε συνέχεια; Είναι καμιά μόδα να είσαι εναντίον της αστυνομίας; Μαγκιά; Τι είναι ακριβώς; Κάποτε μπορεί να ήταν αστείο. Τώρα πλέον πάλιωσε. Τουλάχιστον, σκεφτείτε κανένα άλλο σύνθημα.

Καμιά φορά τόσο μένος που βλέπω εναντίον της αστυνομίας, μου δίνετε την εντύπωση ότι θα θέλατε να μην υπάρχει καν. Δηλαδή αν σας ληστέψουν το σπίτι, θα καλέσετε την πυροσβεστική; Δεν πρέπει να υπάρχει και κάποιος που θα βάζει την τάξη ή προτιμάτε το χάος;

Προφανώς, αυτό το σύνθημα έχει προκύψει από κάποιες περιπτώσεις (και φυσικά δεν είναι λίγες) που έγινε κατάχρηση εξουσίας. Οκ. Το δέχομαι. Αλλά σε όλα τα επαγγέλματα μπορεί να γίνει κατάχρηση εξουσίας είτε με τη μορφή βίας είτε με άλλους τρόπους και μάλιστα πολύ πιο ύπουλους.

Το ότι υπάρχουν κακοί και βαρεμένοι αστυνομικοί δεν το αμφισβητώ, αλλά με ενοχλεί αυτή η δηθενιά που βγάζουν κάποιοι γύρω από αυτό το θέμα.

ΥΓ1:Αν υπάρχει ανάλογο θέμα, you know...

ΥΓ2: Παρακαλώ το γιουχάρισμα με όσο το δυνατόν πιο πολιτισμένο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.

μαυρουλης

Νεοφερμένος

Ο μαυρουλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλη ερωτηση ! Δεν ειμαι μεταναστης ουτε αναρχικος,οποτε μπορεις να με ενταξεις στην κατηγορια της κουτσης μαριας και προσωπικα μισω τους μπατσους απο τα 16 μου οταν ενας ζητας επριξε το προσωπο ενος συνομηλικου φιλου μου επειδη οδηγουσε μηχανακι χωρις διπλωμα !απο τοτε εχω 10δες λογους προσωπικους και οχι μονο αφου βλεπω τι κανουν καθημερινα να λεω το συνθηματακι και να το εννοω με ολη μου την ψυχη !μονο αναρχικους και μεταναστες χτυπανε οι μπατσοι?τι ωρα?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
καλη ερωτηση ! Δεν ειμαι μεταναστης ουτε αναρχικος,οποτε μπορεις να με ενταξεις στην κατηγορια της κουτσης μαριας και προσωπικα μισω τους μπατσους απο τα 16 μου οταν ενας ζητας επριξε το προσωπο ενος συνομηλικου φιλου μου επειδη οδηγουσε μηχανακι χωρις διπλωμα !απο τοτε εχω 10δες λογους προσωπικους και οχι μονο αφου βλεπω τι κανουν καθημερινα να λεω το συνθηματακι και να το εννοω με ολη μου την ψυχη !μονο αναρχικους και μεταναστες χτυπανε οι μπατσοι?τι ωρα?????
Καμιά φορά νομίζω επίτηδες πιάνεστε από τις λέξεις. Ανέφερα τα πιο συνηθισμένα παραδείγματα που μου ήρθαν στο μυαλό. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που έχουν κάποιο λόγο να το λένε. Αλλά δε με πείθεις με την καμία ότι υπάρχουν και αυτοί που το λένε γιατί το λέει η μάζα. Και γενικά έχουν απόψεις της μάζας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καμιά φορά νομίζω επίτηδες πιάνεστε από τις λέξεις. Ανέφερα τα πιο συνηθισμένα παραδείγματα που μου ήρθαν στο μυαλό. Σίγουρα υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που έχουν κάποιο λόγο να το λένε. Αλλά δε με πείθεις με την καμία ότι υπάρχουν και αυτοί που το λένε γιατί το λέει η μάζα. Και γενικά έχουν απόψεις της μάζας.

2013 έχουμε τα νέα δε κυκλοφορούν με περιστέρια, αν κάποιος το θέλει μπορεί να είναι ενήμερος για την ΕΛ.ΑΣ και τα μεμονωμένα περιστατικά της χωρίς να χρειαστεί να τα ζήσει από πρώτο χέρι. Όταν καθημερινά σχεδόν ακούμε για κάτι τέτοιο δε μπορώ να καταλάβω με τι σκεπτικό αποδίδουμε τα αίτια στους πολλούς. Εκτός κι αν το target group σου είναι το κάθε καβλωμένο 15χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαυρουλης

Νεοφερμένος

Ο μαυρουλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κοιταξε απο την στιγμη που τα φαινομενα αστυνομικης βιας απο την ελας ειναι αναριθμητα και καθημερινα,εχουν σκοτωσει εν ψυχρω αθωους πολιτες,δυο 15χρονα κλπ κλπ..μου ακουγεται λογικο η μαζα να μην εχει ιδιαιτερη αδυναμια στην αστυνομια.Μεμονομενα περιστατικα θα μου πεις.ποσα πια??
κατι ακομα:το οτι οπως λες οι μεταναστες τρωνε ξυλο δεν ειναι απο μονο του αιτια να φωναζεις ΜΓΔ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Είναι όπως το φαινόμενο των ταξιτζήδων. Νταβατζήδες του δρόμου τους ανεβάζουμε, κίτρινη φυλή τους κατεβάζουμε, επειδή μία μερίδα απ' αυτούς έχει αποκτήσει ιδιοτροπίες ή λόγω κακής ανατροφής έχει αποκτήσει κακές συνήθειες. Φυσικά, όλοι μας κρίνουμε από το κλασσικό, κοινό κίτρινο αυτοκίνητο κι όχι από τον οδηγό που το κινεί, ο οποίος αποτελεί και διαφορετική προσωπικότητα ανά περίπτωση. Είναι η λογική του τσουβαλιάσματος, με λίγα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Σίγουρα είναι μια μορφή μαγκίας, όπως ήταν το κάπνισμα κάποτε. Δε γίνεται το κάθε 15χρονο να έχει βγάλει απόφαση για τους μπάτσους. Εν πάση περιπτώσει, σίγουρα υπάρχει μίσος λόγω γνωστής κατάχρησης εξουσίας, δε νομίζω να αρνηθεί κανείς πως είναι σημερινό φαινόμενο. Ωστόσο καλό θα ήταν να μη πιστεύουμε ό,τι διαβάζουμε ή βλέπουμε και να θυμόμαστε πως βασικός λίθος στο σημερινό δίκαιο είναι ο <<αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου>>. Αnyways, εγώ 3ης φορές που ήρθα σε επαφή με αστυνόμους (η 3η ήταν σήμερα!), δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ευγενικοί, λογικοί, αποτελεσματικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πάντως σὲ πολλὲς περιπτώσεις καὶ οἱ ἴδιοι οἱ ἀστυνομικοὶ μεταξύ τους φωνάζουν ὁ ἕνας τὸν ἄλλον μὲ αὐτὸν τὸν χαρακτηρισμό, ἰδίως οἱ πιὸ χαμηλόβαθμοι οἱ ὁποῖοι εἶναι συνήθως καὶ οἱ πιὸ «λαϊκοι» τύποι... Πολλὲς φορὲς λειτουργεῖ καὶ σὰν ὑποκοριστικὸ ὅπως ἀντίστοιχα οἱ Ἀμερικανοὶ ἔχουν τὴ λέξη «cop». Τολμῶ δὲ νὰ πῶ ὅτι πολλοὶ ἀστυνομικοὶ ἡδονίζονται κιόλας μὲ τὸ νὰ τοὺς λένε μπάτσους ἀφοῦ ἔτσι ἐπιβεβαιώνεται ἡ βασική τους ἰδιότητα, δηλαδὴ τὸ γεγονὸς ὅτι ῥίχνουν ξῦλο...:P Ἐνίοτε ὑπάρχει καὶ ὁ πιὸ «ὑποκοριστικὸς» ὅρος, τὸ «μπατσόνι».

Τώρα γενικώτερα γιατί οἱ ἀστυνομικοὶ εἶναι θύματα τέτοιου χλευασμοῦ, ὀφείλεται ἀφ' ἑνὸς μὲν στὴν ἐπικράτηση τῆς ἀριστερῆς σκέψης στὴν Ἑλλάδα καθὼς οἱ ἀριστεροὶ δὲν τὰ εἶχαν καὶ ποτὲ καλὰ μὲ τοὺς ἀστυνομικούς, ἀφ' ἑνὸς δὲ στὸ γεγονὸς ὅτι σπανίως οἱ χαμηλόβαθμοι ἀστυνομικοὶ μὲ τοὺς ὁποίους ὁ πολίτης συνήθως ἔρχεται σὲ ἐπαφὴ ἦταν ἄνθρωποι ἰδιαιτέρως μορφωμένοι καὶ ἦταν αὐτοὶ οἱ ὁποῖοι ἀναλάμβαναν πάντοτε τὴ «βρώμικη» δουλειὰ νὰ κάνουν τὴ σύλληψη καὶ γενικὰ ὁ ῥόλος του, πλὴν τῆς περίπτωσης ποὺ θὰ παρέμβουν σὲ ἕνα ἐπεῖγουν περιστατικό, δὲν εἶναι καὶ ὁ πλέον κοινωνικὰ δημοφιλής. Μὲ αὐτὰ καὶ μὲ αὐτά, τοὺς πῆρε ἡ μπάλα ὅλους τοὺς ἀστυνομικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι υπάρχει μια αρνητικότητα με την ΕΛ.ΑΣ αλλά είμαι της άποψης ότι τη φήμη τη κερδίζεις με κόπο δε στη χαριζουν όπως και το σεβασμό... απο τη δική μου άποψη έχω μια αρνητικότητα μάλλον επείδη δεν κανει σωστά τη δουλειά της πάντα...δε λεω ότι δεν υπάρχουν καλοι στην ΕΛΑΣ η ότι όλοι ειναι σκάρτοι αλλά πως μπορεί έτσι να λειτουργήσει σωστά....και το χειρότερο για μένα είναι παρα την όλη ειρωνία βελτιωση δεν υπάρχει.....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Μια άποψη του Χρήστου Μπρατάκου συγγραφέα του "Τα ΜΑΤ, οι κρανοφόροι" που θήτευσε στο νεοσύστατο, τότε, σώμα των Μονάδων Αποκατάστασης Τάξης.

"Η πολιτεία έχει δώσει στο αστυνομικό όργανο όπλο και εξουσία που συνήθως γίνεται ‘‘εξουσία’’ για εκτόνωση του οργάνου. Με θλιβερά και πολύ επιζήμια αποτελέσματα, σε βάρος του λαού όπως ξυλοδαρμοί στους δρόμους σε νεαρούς που αντιμίλησαν, σ’ αυτούς που έφεραν για εξακρίβωση στο τμήμα ή σ’ αυτούς που πιάσανε σε λέσχες, σ’ αυτούς που πιάσανε με μηχανάκια."

«Όταν βγαίνετε από τη σχολή στον έξω κόσμο, να είσαστε κόσμιοι. Πρέπει να το καταλάβετε ότι είσαστε οι αυριανοί αστυφύλακες. Να προσέχετε με ποιους κάνετε παρέα. Η Αθήνα δεν είναι σαν τα χωριά σας. Μακριά από πουτάνες, πούστηδες και κομμουνιστές». (σελ. 28 ) Η εκπαίδευση περιλαμβάνει και το καμάρι για το υπηρεσιακό περίστροφο που κουβαλάνε μαζί τους στις εξόδους. «Αισθάνονται όλοι συμπρωταγωνιστές του Αλαίν Ντελόν, στο έργο ‘‘για το τομάρι ενός μπάτσου’’». (σελ. 29)

και μια άποψη μετά μουσικής
ή δεν υπάρχει τίποτα πιο τρομερό απο τον σκλάβο που περνιέται για αφέντης,κατά Νίτσε.
ή θυμήσου το "das experiment" που βασίζεται σε ενα επιστημοικό πείραμα.
ή το πείραμα του Milgram και το τι μπορεί να κάνει η αίσθηση της εξουσίας.
ή τη δασκάλα που με χτύπαγε δε θα κατηγορώ,
αφού το γκλομπ μου τώρα θα ’ναι συνέχεια σκληρό.

Anyway εννοείται πως υπάρχουν και καλά όργανα, αλλά όταν οι οργανοπαίχτες και ο διευθυντής της ορχήστρας
δεν επιθυμούν να χειριστούν σωστά τα όργανα τους πως περιμένεις ενα καλό αποτέλεσμα;
Πως σου κάνει εντύπωση που το κοινό που υπομένει αυτήν την παράσταση τους γιουχάρει;
Δεν μπορούμε να χειροκροτούμε την καθημερινή παραφωνία της ζωής αν έχουμε αυτιά, και οι περισσότεροι έχουμε,
οι 15χρόνοι δε, μπορεί να τα έχουν και πιο ευαίσθητα, μιας και δεν έχουν συνηθίσει αυτόν το σαματά.
Μπορεί και ελπίζω να τους βγαίνει πιο αυθόρμητη η αντίδραση,
σαν φυσιολογικού αντανακλαστικού ενός λιγότερου εκτεθειμένου κυττάρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris Van

Νεοφερμένος

Ο Dimitris Van αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
έτσι ειναι. πολλές φορές πάμε με τους πολλους για να μη μας πουνε οπιστοδρομικούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Πως σου κάνει εντύπωση ...
Ξέρω τι γίνεται γύρω μου. Μην μπαίνετε άδικα στον κόπο να μου παρουσιάζετε την πραγματικότητα.

Ξεκαθαρίζω τη θέση μου για άλλη μια φορά.
Οι περιπτώσεις κατά τις οποίες η αστυνομία ξεφεύγει από το νόμο και οι ενέργειές της είναι πέρα από τις δικαιοδοσίες που της έχουν οριστεί ή ασκεί πλημμελώς τα καθήκοντά της σαφώς και καταδικάζονται και τα όργανα αυτά πρέπει να απομακρύνονται από το αστυνομικό σώμα με συνοπτικές διαδικασίες.

Από κει και πέρα θίγω μια πολύ συγκεκριμένη συμπεριφορά κάποιων ατόμων που όπως έχω ξαναπεί και στο παρελθόν για άλλο θέμα, ξέρουν να εκφράζονται μόνο μέσα από οχλο-απόψεις.

Εσείς πιθανώς θεωρείτε ότι δεν υπάρχουν τέτοια άτομα ή είναι μειοψηφία ή μόνο κ@λωμένα 15χρονα.
Άποψη σας, άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μεγάλο ῥόλο ἔπαιξαν καὶ οἱ ταινίες πιστεύω μὲ τὶς ὁποῖες γαλουχήθηκαν καὶ γαλουχοῦνται ἀκόμα γενιὲς ἑλληνοπαίδων. Ὅταν ἔχῃς ἀφίσα στὸ σπίτι σου τὸν «Σημαδεμένο» ἤ ἔχεις δεῖ ἀπὸ δέκα φορὲς ὅλη τὴν τριλογία τοῦ «Νονοῦ» ἤ οἱ νεώτεροι ἀντίστοιχα ὅλη τὴ σειρὰ τοῦ «Fast and the furious» κ.α., λογικὸ εἶναι νὰ ἀντιμετωπίζῃς ἔτσι τοὺς ἀστυνομικούς. Μόδα εἶναι κατ' ἐμέ. Τὸ νὰ εἶσαι «ἀλήτης» καὶ ἑκτὸς νόμου θεωρεῖται λίγο ὡς πολὺ μαγκιὰ στὶς νέες ἡλικίες ἔστω κι ἂν αὐτὸ πολλὲς φορὲς ἐκφράζεται σὲ ἕνα καθαρὰ θεωρητικὸ ἐπίπεδο καὶ δὲν φθάνει στὴν ἴδια τὴν παρανομία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Από κει και πέρα θίγω μια πολύ συγκεκριμένη συμπεριφορά κάποιων ατόμων που όπως έχω ξαναπεί και στο παρελθόν για άλλο θέμα, ξέρουν να εκφράζονται μόνο μέσα από οχλο-απόψεις.

Εσείς πιθανώς θεωρείτε ότι δεν υπάρχουν τέτοια άτομα ή είναι μειοψηφία ή μόνο κ@λωμένα 15χρονα.
Άποψη σας, άποψή μου.

Οκ λοιπόν κάνε το θέμα οχλο-απόψεις.:)

Γιατί όλες οι γυναίκες είναι πουτά..ες;
Γιατί όλοι οι Χρυσαυγίτες είναι ουγκ;
Γιατί όλοι οι τρομοκράτες είναι μουσουλμάνοι;
Γιατί όλοι οι Αμερικάνοι είναι φονιάδες των λαών;
Γιατί όλοι οι μπάτσοι είναι γουρούνια δολοφόνοι;
(Αυτό κάνει τους Αμερικανους μπάτσους, φονιάδες δολοφόνους ; )
Γιατί τέτοια μανία με την κά..λα των 15χρόνων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τουλάχιστον, σκεφτείτε κανένα άλλο σύνθημα.
Μπάτσοι Γουρούνια Ανεμώνη (σουρεάλ)

Τουλάχιστον, σκεφτείτε κανένα άλλο σύνθημα.
Όντας εκ φύσεως ρομαντικός πίστευα πάντα στη συμπαράσταση.

Τουλάχιστον, σκεφτείτε κανένα άλλο σύνθημα.
666 το χάος είναι σέξι. Έμμα τσίχλα όλο δικό σου.

Τολμῶ δὲ νὰ πῶ ὅτι πολλοὶ ἀστυνομικοὶ ἡδονίζονται κιόλας μὲ τὸ νὰ τοὺς λένε μπάτσους
Δε θέλω να ξέρω περισσότερα.

Μεγάλο ῥόλο ἔπαιξαν καὶ οἱ ταινίες πιστεύω μὲ τὶς ὁποῖες γαλουχήθηκαν καὶ γαλουχοῦνται ἀκόμα γενιὲς ἑλληνοπαίδων.
Εγώ μεγάλωσα με μάτριξ για αυτό
Πράκτορες Γουρούνια Εργαλεία του Μάτριξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Οι υπόλοιποι γιατί το λέτε συνέχεια; Είναι καμιά μόδα να είσαι εναντίον της αστυνομίας; Μαγκιά; Τι είναι ακριβώς; Κάποτε μπορεί να ήταν αστείο. Τώρα πλέον πάλιωσε.

[.........]
Το ότι υπάρχουν κακοί και βαρεμένοι αστυνομικοί δεν το αμφισβητώ, αλλά με ενοχλεί αυτή η δηθενιά που βγάζουν κάποιοι γύρω από αυτό το θέμα.

Γιατί έχει παγιωθεί μια αντίληψη. Η αντίληψη αυτή, μπορεί να έχει παγιωθεί για πολλούς λόγους. Ο κυριότερος είναι η «μεταδοτικότητα» της tv. Ένα συγκεκριμένο θέμα με κατάχρηση εξουσίας «αναμεταδίδεται» με ταχύτητα φωτός από δελτίο σε δελτίο, και από εκπομπή σε εκπομπή. Όταν αναμεταδίδεται… δυστυχώς δεν λείπει και η προσωπική θέση του εκάστοτε παρουσιαστή.
Αυτό στέλνει ένα μήνυμα στον δέκτη. Ο αστυνομικός κλώτσησε έναν αναρχικό, ο αστυνομικός έριξε δακρυγόνα, άρα όλοι οι αστυνομικοί είναι γουρούνια και δολοφόνοι (το ίδιο ισχύει με τον γιατρό που «έσφαξε» ασθενή – άρα όλοι οι γιατροί είναι χασάπηδες, και πάει λέγοντας).

Αν σκεφτείς πως οι φανατικοί χρήστες της tv είναι παιδιά από 12 και μέχρι το πολύ 20 ετών, τότε μπορείς να καταλάβεις γιατί μπορεί εύκολα να αναμεταδoθεί το μήνυμα αυτό. Σε αυτές τις ηλικίες έχεις την ανάγκη να μοιάζεις με τον\την διπλανό\ή σου. Θέλεις να είσαι μέσα στα πράγματα και η επιρροή είναι τόσο μεγάλη που έχει ως αποτέλεσμα την ολοκληρωτική μετάλλαξη του ατόμου και την υιοθέτηση κοινών αντιλήψεων, απόψεων αλλά και αντιδράσεων. Οπότε η μάζα αποτελείται από άτομα, που ενώνονται σε μια κοινή οντότητα σκέψης και συναισθήματος.

Γι’ αυτό, αν το άτομο χαρακτηρίζεται από την κριτική ικανότητα, τη συνείδηση και τη λογική, αν μπορεί να σκεφτεί από μόνο του πότε πραγματικά είναι αντικειμενική μια είδηση ή μια φράση ή μια ενέργεια, αν μπορεί να αντιληφθεί πως μεμονομένα περιστατικά, δεν μπορούν να αποτελούν απόδειξη για να χαρακτηριστεί μια ολόκληρη ομάδα, νομίζω πως δεν θα μπεί καν στην διαδικασία να αναπαράγει τέτοιες τετριμμένες εκφράσεις.

Εκτός κι αν γίνεται πια για λόγους αστειότητας ή μαγκιάς (που προαναφέρθηκε), οπότε εκεί λες φάση είναι, θα περάσει.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΨΑΡΑΚΙ1993

Πολύ δραστήριο μέλος

Η BLOODY MARY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Παιδαγωγός και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,816 μηνύματα.
γιατι δεν αντεχω το ηλιθιο υφακι τους την ωρα που σε σταματανε για ελεγχο και νομιζουν επειδη φορανε στολη οτι εχουν ταυτοχρονα και εξουσια.βρε ουστ απο κει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.

Δεν έβαλα στον λογαριασμό τους θεατές των πρωινάδικων, των μεσημεριανών και των απογευματινών βραζιλιανοτουρκικων, γιατί πάμε σε άλλες συνομοταξίες. :/: Εσύ βέβαια θα γνωρίζεις καλύτερα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά πιστεύω πως περισσότερο ΤΙΒΙ βλέπουν οι γιαγιάδες! :P
Εμείς στο λύκειο πάντως, στην πλειονότητά μας, βλέπουμε ελάχιστη τιβί, από τα παιδιά που γνωρίζω τουλάχιστον.
Internet for the win :clapup:

άκυρο, αλλά τώρα ακούω αυτό και θα σας το βάλω ν' απολαύσετε κι εσείς.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top