Πιστωτικές κάρτες: Ευκολία ή κίνδυνος;

Ποιας τράπεζας είναι η πιστωτική κάρτα που έχετε;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 60)
  • Τράπεζα Πειραιώς

  • Εθνική Τράπεζα

  • HSBC

  • Alpha Bank

  • Eurobank

  • Attica Bank

  • Άλλη

  • Δεν έχω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πρόσφατα μου ήρθε το κάτωθι κείμενο σε mail.

Μια πρόσφατη αλλαγή στον τρόπο χρήσης των πιστωτικών καρτών έχει γίνει τον τελευταίο καιρό από αρκετές τράπεζες. Σύμφωνα με το άρθρο της Ελευθεροτυπίας αρκετές τράπεζες (μεταξύ των οποίων Eurobank, Εθνική, Citybank) έχουν αρχίσει να βάζουν τόκους στις αγορές από την ημέρα της αγοράς και όχι από την ημέρα λήξης του λογαριασμού (όπως γινόταν μέχρι τώρα).

Αποτέλεσμα αυτού είναι να μην υπάρχει πλέον η άτοκη περίοδος των 10-20 ημερών και για να μην μπαίνουν τόκοι θα πρέπει να πηγαίνετε μετά από κάθε
αγορά σας στην τράπεζα για να την εξοφλείτε. Επίσης θα πρέπει όταν αγοράζετε με άτοκες δόσεις να ξέρετε πότε μπαίνει η δόση ή πότε μπαίνει ο λογαριασμός του τηλεφώνου κτλ (και το ακριβές ποσό) για να το εξοφλείτε αμέσως.

Από προσωπική εμπειρία είδα την παραπάνω ειδοποίηση στον τελευταίο λογαριασμό της εθνικής (θα εφαρμοστεί από Οκτώβριο) και σκοπεύω να κλείσω την παραπάνω κάρτα.

Αν κάνουν αρκετοί ακόμα το ίδιο ίσως καταφέρουμε να τους αλλάξουμε πολιτική (ίσως και όχι αλλά απλά δεν θα πληρώνουμε πράγματα που δεν έχουμε συμφωνήσει αφού το παραπάνω αποτελεί μονομερώς αλλαγή του συμβολαίου (που δικαιούται να κάνει η τράπεζα).


Αυτό ήταν. Ημουν που ήμουν επιφυλακτικός με τις κάρτες επειδη το καθεστώς που έχουμε στην ελλάδα είναι οτι παντα πληρώνεις και μετά ψάχνεις να βρείς το δίκιο σου αμα γίνει καμιά στραβή. Είδα και αυτο το "μονομερώς αλλαγή του συμβολαίου που δικαιούται να κάνει η τράπεζα" και φρίκαρα. Εξω τα πάντα θέλουν πιστωτική για να τα πληρώσεις. Εδώ με τους τόκους ο μόνος τρόπος να μήν πληρώνεις κερατιάτικα είναι να αγοράζεις κάτι και μετά να τρεχεις στην τράπεζα να το εξωφλήσεις αυθημερών. Η κατάσταση έχει γίνει "ευκαιρία να αρμέξουμε τον πελάτη" όπως με τόσα πράγματα στη χώρα μας.. Ελεος πλέον.

Αχ, τα είπα και ξεθύμανα. Περιμένω να ακούσω τη σύσσομη αποστροφή του φόρουμ στις πιστωτικές κάρτες. Uα δεχτώ επιφυλακτική αποδοχή των χρεωστικών (Οχι, δεν είμαι προκατηλειμμένος :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Eleytherotipia.jpg
    Eleytherotipia.jpg
    98.3 KB · Εμφανίσεις: 438
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τι είπες τώρα????!!!!!!!!!????
αυτό ήταν!!!! πάω τώρα να πάρω το ψαλίδι!!!! την κόβω επιτόπου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Οχι, Όχι, μή, μή την κόψεις, θα σου χρειαστεί !!
Οι αγορές ον λάϊν πώς θα γίνονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Οχι, Όχι, μή, μή την κόψεις, θα σου χρειαστεί !!
Οι αγορές ον λάϊν πώς θα γίνονται;
Νομίζω υπάρχουν και κάτι προπληρωμένες... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
υπάρχουν και προπληρωμένες, πολύ καλά λέει η michelle.. κάνεις τις ονλάιν αγορές εύκολα και γρήγορα, χωρίς να ανησυχείς για κλοπή.

Δυστυχώς έχω κι εγώ μία πιστωτική της Εθνικής και άκουσα τον ντόρο για την τοκοχρέωση από την ημερομηνία αγοράς. Επειδή το έψαξα λίγο, και επειδή είμαι από τους ανθρώπους που ποτέ δεν χρωστάω (πάντα πληρώνω ότι μου αναλογεί το μήνα είτε από δόσεις, είτε από αγορές στις πρώτες μέρες του μήνα), δεν πρόκειται να χρεωθώ για τίποτα έξτρα. Όλα θα συνεχίσουν ως έχουν για μένα.
Αν πλήρωνα την ελάχιστη δόση μόνο, τότε θα είχα πρόβλημα.

Μη κατακρίνουμε τις πιστωτικές. Θα υποστήριζα με τα χίλια τις χρεωστικές (έχω κι από δαύτες), αν δεχόντουσαν τις δόσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλήθεια dooo ποιές τράπεζες έχουν προπληρωμένες? Εθνική και Eurobank που είχα πάει δεν είχαν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δεν είμαι και τόσο σίγουρη..νομίζω emporiki και ίσως Alpha
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
υπάρχουν και προπληρωμένες, πολύ καλά λέει η michelle.. κάνεις τις ονλάιν αγορές εύκολα και γρήγορα, χωρίς να ανησυχείς για κλοπή.

Δυστυχώς έχω κι εγώ μία πιστωτική της Εθνικής και άκουσα τον ντόρο για την τοκοχρέωση από την ημερομηνία αγοράς. Επειδή το έψαξα λίγο, και επειδή είμαι από τους ανθρώπους που ποτέ δεν χρωστάω (πάντα πληρώνω ότι μου αναλογεί το μήνα είτε από δόσεις, είτε από αγορές στις πρώτες μέρες του μήνα), δεν πρόκειται να χρεωθώ για τίποτα έξτρα. Όλα θα συνεχίσουν ως έχουν για μένα.
Αν πλήρωνα την ελάχιστη δόση μόνο, τότε θα είχα πρόβλημα.

Μη κατακρίνουμε τις πιστωτικές. Θα υποστήριζα με τα χίλια τις χρεωστικές (έχω κι από δαύτες), αν δεχόντουσαν τις δόσεις.
Σορρύ, δεν κατάλαβα, ο καθημερίνος τόκος υπάρχει μόνο αν δεν έχεις πληρώσει ολοκλήρο τον προηγούμενο χρέος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Σορρύ, δεν κατάλαβα, ο καθημερίνος τόκος υπάρχει μόνο αν δεν έχεις πληρώσει ολοκλήρο τον προηγούμενο χρέος

ναι. όταν δίνεις μόνο την ελάχιστη δόση κάθε μήνα. Τότε έχεις πρόβλημα γιατί θα πληρώσεις παραπάνω τόκους στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αρά το κακό πολυ μικρό... εμ δεν θέλουμε να μην πληρώνουμε στην ώρα μας εμ θέλουμε να το πληρώσουμε και το ίδιο :) Κάτι τέτοιο δεν γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γίνεται βρε..με άτοκες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σώστα ύπαρχουν και άτοκες με τόκο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Σώστα ύπαρχουν και άτοκες με τόκο :)

ΓΚΝΤΟΥΠ........:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
ναι. όταν δίνεις μόνο την ελάχιστη δόση κάθε μήνα. Τότε έχεις πρόβλημα γιατί θα πληρώσεις παραπάνω τόκους στο τέλος.
Κάτσε για να καταλάβω. Πάω τον ένα μήνα και παίρνω ενα ψυγείο το οποίο δεν το πληρώνω όλο εκείνο το μήνα αλλά πληρώνω μόνο την ελάχιστη δόση. Τον δέυτερο μήνα περιμένω τόκο για το ψυγείο. Αν τώρα τον δευτερο μήνα έχω αγοράσει ΚΑΙ ενα ποδήλατο για αυτό έχω τόκο απο όταν το πήρα μέχρι να το πληρώσω λόγω του χρέους του ψυγείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτό κατάλαβα από τα λόγια της doo...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Μακριά από πιστωτικές.Εκτώς από τους τόκους υπάρχει ανά πάσα στιγμή να γίνει κλοπή του password.Ακούσατε τι έγινε με έναν ξένο haker που έκλεβαι κωδικούς πιστωτικών απο ένα επώνυμο site.Aυτόν που πιάσαν στην Κρήτη λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οταν πονάει χέρι δεν υπάρχει η μόνη λύση να κόψουμε το χέρι... αυτό που θέλω να πω είναι οτι η πιστωτική μπορει να είναι ένα χρήσιμο εργαλείο με σωστή χρήση. Εγώ είμαι υπερ τις πιστωτικής... αρκεί να γίνεται σωστή χρήση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Οταν πονάει χέρι δεν υπάρχει η μόνη λύση να κόψουμε το χέρι... αυτό που θέλω να πω είναι οτι η πιστωτική μπορει να είναι ένα χρήσιμο εργαλείο με σωστή χρήση. Εγώ είμαι υπερ τις πιστωτικής... αρκεί να γίνεται σωστή χρήση

Η σωστή χρήση είναι εφικτή αλλά η προφύλαξη του λογαριασμού σου από κάθε είδος hacker?????:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
σιγά ρε συ ήρεμησε λίγο :P από αξιόπιστα site δε παίζει πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Δεν θέλω να κάνω προπαγανδα αλλά το e-bay το θεωρείς εμπιστο ]ifrit[???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top