Γιατί τόση ειρωνεία για την αστυνομία;

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Μ'αρέσει που από τόσο κείμενο, σ'αυτό επέλεξες να εστιάσεις :P

Τέλος πάντων. Anarchists gonna hate

Ε ναι, αν είναι επιτυχής ο επαναπροσδιορισμός τα υπόλοιπα υπολείπονται βαρύτητας και σημασίας.
Όταν το κακό χτυπηθεί στην ρίζα του, δεν σε προβληματίζουν στην συνέχεια τα παρακλάδια του και οι καρποί του, γιατί έχουν καταρρεύσει ήδη.

Έρχεται η ανά(σ)ταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Είναι απόρροια ενός ψευδοαριστερισμού που έχουν υιοθετήσει κάποια άτομα για να πουλάνε μούρη και να νομίζουν ότι με αυτόν τον τρόπο χτυπάνε το κατεστημένο.
Φαντάζομαι έχετε ακουστά για την ψυχολογία του όχλου και πώς εύκολα αυτός παρασύρεται σε λανθασμένες αντιλήψεις και καταστάσεις.

Τέλος πάντων κάτι που θα είναι χρήσιμο στην ανθρωπότητα. Όλα τα άλλα για μένα είναι μαγκιά κλ@νιά.


Κυρίως είναι οι καθαρά αναρχικοί. Σπάνια να υπάρχουν και λίγοι αριστεροί μέσα. Είναι οι γνωστοί Μπακουνιστές. Που το βράδυ πριν κάνουν νάνι, έχουν πάρει αγκαλίτσα την φώτο του Μπακούνιν και την φιλάνε. Είναι γύρω στα 16 με 28 και βρίσκονται στον αναρχικό χώρο σχεδόν κατά λάθος ή γιατί τους αρέσει (επειδή βράζει το αίμα τους) να τα κάνουν όλα πουτ@ν@ ή ίσως γιατί δεν γουστάρουν τις εκλογές ή απλά την κωλοζωή που δεν δίνει ίδιες ευκαιρίες σε όλους. Μισούν και ζηλεύουν ό,τι κινείται και έχει την ελάχιστη καπιταλιστική οσμή. Συνήθως τεμπέληδες που κωλοβαράνε και προφέσορες του κ*λου, καμιά φορά και της φιλοσοφικής, θα τους δεις να ανοίγουν φιλοσοφικές συζητήσεις, για το πώς θα ξεχωρίσεις το θηλυκό από το αρσενικό ψάρι. Θα τους πετύχεις είτε να αράζουν κάπου στα Εξάρχεια πίνοντας μπύρες ή να κατεβαίνουν στις πορείες με λογική πύρκαυλου που είναι έτοιμος να ισοπεδώσει τα πάντα. Συνήθως δεν τα πάνε καλά με τους αριστερούς, γιατί τους θεωρούν ψευτοκουλτουριάρηδες και ακούνε μόνο Άσιμο ως το απόλυτο αναρχικό αδέρφι! Είναι οι γνωστοί «Ρομπέν των βλακών», που πιστεύουν πως οι τράπεζες θα καούν και τα λεφτά από τα ταμεία θα πάνε στις τσέπες των φτωχών (εννοώντας τους ίδιους φυσικά). Είναι οι ίδιοι που στα δικά τους φόρουμς αναρχικών συζητήσεων τρώγονται μεταξύ τους, αλλά και οι ίδιοι που πιστεύουν πως άμα φύγει η αστυνομία (οι μπάτσοι ήθελα να πω) από τα πόδια τους, θα καταφέρουν αδερφωμένοι να συνυπάρξουν :lol: και όχι να φάνε ο ένας τον άλλον. Μόλις τα γουρούνια και οι δολοφόνοι σιωπήσουν, είναι αυτοί που θα αναλάβουν να καθαρίσουν τον ορίζοντα από ότι έχει χρώμα σκατουλί. Φυσικά είναι τόσο σίγουροι για τον εαυτό τους, που κατεβαίνουν μόνο με κουκούλες, :/:διότι άμα πιαστούν από τα μπατσικά, αλλάζουν αμέσως ιδεολογία, και λένε τον Δεσπότη – Παναγιώτη. Είχα φίλους αναρχικούς, σημερινούς 30άρηδες και βάλε, βολεμένους πλέον, που όταν κάτι συμβεί τηλεφωνούν στο τμήμα σαν κοτούλες. Και το μπάτσος δίνει την θέση του, στο κύριε αστυνόμε! Φυσικά πίσω από το πισι, μπορώ να βρίσω, να υποτιμήσω, να γ@μ*σω, να πουλήσω μαγκιά, κλανιά και κωλοκουβαρίστρα. Το πρόβλημα είναι πως τα παιδιά του Κροπότκιν και του Νετσάγιεφ μπορούν πραγματικά με την βλακεία που τα δέρνει να σου σπάνε τα @@ για ώρες.

Keep going.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τα παραδείγματα που δίνεις είναι αρκετά ελιτίστικα θαρρώ.

Η μη αποδοχή της άρχουσας τάξης και των οργάνων επιβολής της, ακόμη και αν κυκλοφορεί σαν αστειάκι μέσω του όχλου τουλάχιστον κυκλοφορεί.
Κάτι κινείται, και από τους 100 που θα περάσει μπορεί για τους 95 να είναι μόδα και μαγκιά αλλά κάτι θα μείνει.
Η δυσφορία ακούγεται σαν φασαρία, αλλά η ιστορία του ανθρώπου έχει επηρεαστεί αρκετές φορές από την βουή και τον όχλο των ατάκτων.

Μήπως όπως ο κόσμος μας έλεγε τρελούς.
Έτσι ο κόσμος μας λέει ψευτόμαγκες;

Ελπίζω να είναι κάπως έτσι, αυτή η υπερβολή με το μπάτσο να σημαίνει οτι ο κόσμος ετοιμάζεται να αντισταθεί στην άκρως διεφθαρμένη εξουσία που του επιβάλλεται με τόση βία καθημερινά, στο σχολείο, στην εργασία, στο δρόμο, στο σπίτι, παντού.

Ελπίζω στα 15χρόνα και στους μετανάστες που έχεις μέσα στην κοιλιά σου.
Καλή μου thallala, που πολύ σε συμπαθώ και γενικά σε αρκετά θέματα έχουμε την ίδια οπτική γωνία, το ξέρω ότι τα παραδείγματα που έδωσα είναι αρκετά ελιτίστικα. Αυτό που θέλω να πω, όμως, είναι ότι για την κατάντια που βλέπουμε γύρω μας ...δε γίνεται συνέχεια να κατηγορούμε μόνο το σύστημα ή να στοχοποιούμε μόνο μια συγκεκριμένη ομάδα και να την κατηγορούμε ότι αυτή φταίει για όλα.
Εφόσον είμαστε όλοι μέρη αυτού του συστήματος ο καθένας έχει τις ευθύνες του. Υπάρχουν περισσότερο εποικοδομητικοί τρόποι αν θες να αλλάξεις το σάπιο κατεστημένο από το να τα κάνεις όλα λαμπόγυαλο. Καταρχήν το πιο εύκολο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αλλάξουμε τη νοοτροπία μας. Απο κει και πέρα από τη θέση που βρίσκεται ο καθένας και στο βαθμό που μπορεί...ας βάλει το δικό του λιθαράκι.
Αντιλαμβάνομαι την οργή όλων των ανθρώπων για αυτά που ζούμε. Κι εγώ τα ίδια τραβάω. Δε λέω να μην αντιδράμε στις αδικίες που βλέπουμε γύρω μας. Κι εγώ έχω κατέβει σε πορείες κι εγώ έχω σηκώσει το ανάστημά μου όταν αισθάνθηκα ότι καταπατήθηκαν τα δικαιώματά μου ή κάποιου διπλανού μου.
Άλλο το ένα...άλλο το άλλο.
Από τη στιγμή που αποφασίσαμε να ζούμε όλοι μαζί σε οργανωμένες κοινωνίες θα πρέπει να υπάρχουν κάποιοι κανόνες και κάποια όργανα τα οποία θα είναι υπεύθυνα για την τήρηση αυτών των κανόνων, ώστε να μπορούμε να ζούμε όλοι μαζί αρμονικά. Αν απαξιώνουμε τα πάντα....τότε να πάμε να ζήσουμε με τους νόμους της ζούγκλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
καλη ερωτηση ! Δεν ειμαι μεταναστης ουτε αναρχικος,οποτε μπορεις να με ενταξεις στην κατηγορια της κουτσης μαριας και προσωπικα μισω τους μπατσους απο τα 16 μου οταν ενας ζητας επριξε το προσωπο ενος συνομηλικου φιλου μου επειδη οδηγουσε μηχανακι χωρις διπλωμα !απο τοτε εχω 10δες λογους προσωπικους και οχι μονο αφου βλεπω τι κανουν καθημερινα να λεω το συνθηματακι και να το εννοω με ολη μου την ψυχη !μονο αναρχικους και μεταναστες χτυπανε οι μπατσοι?τι ωρα?????

Δηλαδή η οδήγηση άνευ διπλώματος είναι νόμιμη. Και προάγει την οδική ασφάλεια. Κρίμα το παρεξηγησαν το παιδί και του βγάλανε άδικα τη ρετσινιά. Τς τς και δε τον μαυρίσατε στο ξύλο τον ζητά για το ατόπημά του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι πως τα παιδιά του Κροπότκιν και του Νετσάγιεφ μπορούν πραγματικά με την βλακεία που τα δέρνει να σου σπάνε τα @@ για ώρες.

Keep going.

λολ.

το τσουβάλιασμα μας παίρνει και μας σηκώνει...
μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι :P

υγ. είσαι εκτός θέματος - σοβαρέψου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά της οποιασδήποτε διάκρισης μεταξύ ανθρώπων. Όσο οι παραπάνω τύποι παραμένουν... άνθρωποι, δεν με ενοχλούν. Παρόλα αυτά το επάγγελμά τους βρίσκεται κάπως χαμηλά στα μάτια μου, όχι οι ίδιοι, και αυτό ξεκινά από θέματα που δεν χρειάζεται ούτε έχω διάθεση να θίξω εδώ.

Το 'χεις πει ποτέ αυτό face to face σε κάποιον "μπάτσο" ;

Πιστεύεις πως έχει κάποιο νόημα αυτή η ερώτηση; :confused:

Διακρίνω μια δυσκολία στο να ξεχωρίσουμε το σοβαρό από την πλάκα και μια υπερευαισθησία of the ass στο συγκεκριμένο αστείο. Γνωρίζω άτομα που επαγγέλονται αστυνομικοί και κάνουν και οι ίδιοι χαβαλέ με το γνωστό σύνθημα, εσείς τι πρόβλημα έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

Και μετά και μετά; Τι έγινε μετά; Στις βρέξανε; :eek:

Φαντάζομαι θα έχει αγωνία να μάθει η ερωτούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

Παρακαλώ κάποιος να σημειώσει την γενναία πράξη αυτού του νεαρού. Είναι μία από τις αγωνιστικές κινήσεις του ανυπότακτου Borat και των ομοίων του ενάντια στο σύστημα.

-Σύντρουφοι, μια φορά πήγα σε έναν μπάτσο και του είπα: Μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι!

- Είσαι μεγάλος ρε! Είσαι σπουδαίος σύντρουφε! Πω, το τσάκισες το τσιράκι του συστήματος!

- Ουγκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
καλη ερωτηση ! Δεν ειμαι μεταναστης ουτε αναρχικος,οποτε μπορεις να με ενταξεις στην κατηγορια της κουτσης μαριας και προσωπικα μισω τους μπατσους απο τα 16 μου οταν ενας ζητας επριξε το προσωπο ενος συνομηλικου φιλου μου επειδη οδηγουσε μηχανακι χωρις διπλωμα !απο τοτε εχω 10δες λογους προσωπικους και οχι μονο αφου βλεπω τι κανουν καθημερινα να λεω το συνθηματακι και να το εννοω με ολη μου την ψυχη !μονο αναρχικους και μεταναστες χτυπανε οι μπατσοι?τι ωρα?????
Δηλαδή η οδήγηση άνευ διπλώματος είναι νόμιμη. Και προάγει την οδική ασφάλεια. Κρίμα το παρεξηγησαν το παιδί και του βγάλανε άδικα τη ρετσινιά. Τς τς και δε τον μαυρίσατε στο ξύλο τον ζητά για το ατόπημά του;
Τους πρόλαβε αυτός όπως (παρα)βλέπεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι κατά της οποιασδήποτε διάκρισης μεταξύ ανθρώπων.
Άσχετο
Όσο οι παραπάνω τύποι παραμένουν... άνθρωποι, δεν με ενοχλούν..
Πού διαφωνούμε;
ούτε έχω διάθεση να θίξω εδώ...
το περίμενα
Πιστεύεις πως έχει κάποιο νόημα αυτή η ερώτηση; :confused: ..
Μια απλή ερώτηση σου έκανα. Αφού δε θες να απαντήσεις, μην απαντάς.:)

Διακρίνω μια δυσκολία....
Εγώ διακρίνω έναν εκνευρισμό...

υπερευαισθησία of the ass στο συγκεκριμένο αστείο
οκ
Φαντάζομαι borat όταν σου στούκαρε το αυτοκίνητο εκείνη η κοπελίτσα, όταν έφτασε το περιπολικό άρχιζες να φωνάζεις "ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ,ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ" ή έγινε αργότερα αυτό όταν (και αν) πήγες στο αστυνομικό τμήμα να υποβάλλεις μήνυση;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Φαντάζομαι borat όταν σου στούκαρε το αυτοκίνητο το αμάξι εκείνη η κοπελίτσα, όταν έφτασε το περιπολικό άρχιζες να φωνάζεις "ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ,ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ" ή έγινε αργότερα αυτό όταν (και αν) πήγες στο αστυνομικό τμήμα να υποβάλλεις μήνυση

Φαντάζομαι την υπερηφάνεια με την οποία έγραφε το ΝΑΙ.

Κορδώθηκε σαν το γάλο:



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τους πρόλαβε αυτός όπως (παρα)βλέπεις...

Δώσε μου τα γυαλιά σου, να δω κι εγώ σωστα. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
ειλικρινα τι να πουμε για την γελας,ευτυχως παντως υπαρχει αυτη η γενικη καταδικη εναντιον τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
ψαραδελη σε λαθος θεμα ποσταρες μου φαινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
ψαραδελη σε λαθος θεμα ποσταρες μου φαινεται
΄
Δεν πειράζει. Λίγη τροφή για προβληματισμό μπορεί να φανεί χρήσιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
΄
Δεν πειράζει. Λίγη τροφή για προβληματισμό μπορεί να φανεί χρήσιμη.
οταν παραθετεις κατι πρεπει να εκφραζεις και τις αποψεις σου,το ποστ σου μπορει να ερμηνευθει ποικιλοτροπως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
οταν παραθετεις κατι πρεπει να εκφραζεις και τις αποψεις σου,το ποστ σου μπορει να ερμηνευθει ποικιλοτροπως
Οι απόψεις μου έχουν εκφραστεί γενικότερα. Τώρα αν θες να σου σχολιάσω κάτι συγκεκριμένο από το βίντεο πες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top