Συμφωνείτε με το έθιμο του πασχαλινού οβελία;

τα αρνάκια και το "γύρισμα",εσεις σουβλίζετε αρνί;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • σουβλίζω και μ'αρέσει αυτό το έθιμο

    Ψήφοι: 21 56.8%
  • σουβλίζουν οι γονείς μου,αλλά εγώ δεν θέλω

    Ψήφοι: 6 16.2%
  • δεν σουβλίζω το θεωρώ αηδιαστικό

    Ψήφοι: 6 16.2%
  • δεν σουβλίζω,δεν έχω λεφτά

    Ψήφοι: 4 10.8%

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
συμφωνείτε με αυτή το έθιμο του να σουβλίζουμε κάθε κυριακή του πάσχα,ένα σχεδόν αρνί ανά οικογένεια;
είναι σωστό μερικές ώρες αφού γιορτάζεται η ανάσταση του χριστού να σφάζουμε χιλιάδες αρνάκια και μάλιστα να γιορτάζουμε,να πίνουμε και να τραγουδάμε καθώς αυτά βασανίζονται;
σας ακούγεται χριστιανικό;
σας ακούγεται όμορφο;
που κρύβονται όλοι όσοι μιλάνε με αηδία γιαα το γεγονός ότι ο αθανάσιος διάκος σουβλίστηκε;μήπως πίσω από την πιατέλα με το κοκορέτσι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
συμφωνείτε με αυτή το έθιμο του να σουβλίζουμε κάθε κυριακή του πάσχα,ένα σχεδόν αρνί ανά οικογένεια;
είναι σωστό μερικές ώρες αφού γιορτάζεται η ανάσταση του χριστού να σφάζουμε χιλιάδες αρνάκια και μάλιστα να γιορτάζουμε,να πίνουμε και να τραγουδάμε καθώς αυτά βασανίζονται;
σας ακούγεται χριστιανικό;
σας ακούγεται όμορφο;
που κρύβονται όλοι όσοι μιλάνε με αηδία γιαα το γεγονός ότι ο αθανάσιος διάκος σουβλίστηκε;μήπως πίσω από την πιατέλα με το κοκορέτσι; :P

Μα αν δεν σφαζοντουσαν τα αρνακια αυτα ,θα ηταν κατι αλλο στην θεση τους.Το κρεας ειναι στην ανθρωπινη διατροφη ,οποτε ουτος η αλλος αρκετοι θα τρωγανε κρεας εκεινη την μερα ,απλα οχι τοσοι πολλοι.Αυτο ''αντισταθμιζεται'' απο ολες τις προηγουμενες μερες που υπαρχει η νηστεια ,αρα και 'σωζεται κρεας'.Δεν τιθεται ηθικο θεμα εκει
Σχετικα με το δευτερο upsize, οτι σχετιζεται με θρησκεια συνηθως ειναι απαρχαιωμενο και ''καθυστερημενο''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
είναι σωστό μερικές ώρες αφού γιορτάζεται η ανάσταση του χριστού να σφάζουμε χιλιάδες αρνάκια
Συμφωνώ με την τρελή και το επεκτείνω: είναι σωστό του Αγ. Βαλεντίνου να "γιορτάζεται" η γιορτή αυτή και να απομυζούμε χιλιάδες δέντρα κακάου στην Βραζιλία, προκειμένου να καταναλωθούν χιλιάδες σοκολάτες; Jamais! Να καταργηθεί και εκείνο το έθιμο, πάραυτα. Λευτεριά στα σοκολατόδεντρα της Βραζιλίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μαζεύεται πολύς κόσμος σε ένα μέρος, παίρνει ένα ζωο και του περνάει μια σιδηρόβεργα από το κεφάλι. Πιο πριν του είχαν βγάλει τα εντόσθια, τα άδειασαν από τη μισοχωνευμένη τροφή, και τα γέμισαν με το ίδιο του το συκώτι. Μετά, ψήνουν το ζωο πάνω από κάρβουνα, και δίπλα τα εντόσθιά του, ενώ χορεύουν και τραγουδούν γύρω του. Οι μεγαλύτεροι κάνουν θόρυβο με τα όπλα τους.

Αν το δεις αντικειμενικά, μοιάζει με τελετή μύησης αγοριών φυλής του Αμαζονίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τα παθη του χριστου σου λεει μετα γιορταζουμε.Οποιος θελει να γιορτασει ρε τα παθη του χριστου,να παει να ανεβει σε εναν σταυρο,και να σταυρωθει.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
*Πέφτει το μάτι στον τίτλο* χμμ this should be interesting...

*διαβάζει ποστς*

yy-ννννννοοοοουπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Τα παθη του χριστου σου λεει μετα γιορταζουμε.Οποιος θελει να γιορτασει ρε τα παθη του χριστου,να παει να ανεβει σε εναν σταυρο,και να σταυρωθει.:mad:

για την ακριβεια δε νομιζω πως γιορταζει κανεις τα παθη του Χριστου , περισσοτερο η Ανασταση ειναι η γιορτη (Κυριακη του Πασχα δηλαδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
συμφωνείτε με αυτή το έθιμο του να σουβλίζουμε κάθε κυριακή του πάσχα,ένα σχεδόν αρνί ανά οικογένεια;
ΟΧΙ

είναι σωστό μερικές ώρες αφού γιορτάζεται η ανάσταση του χριστού να σφάζουμε χιλιάδες αρνάκια και μάλιστα να γιορτάζουμε,να πίνουμε και να τραγουδάμε καθώς αυτά βασανίζονται;
[FONT=&quot]Δεν έχει να κάνει με την ανάσταση κανενός.
Είναι άδικο και σκληρό να αφαιρείται η ζωή από οτιδήποτε πριν από λίγο περπατούσε και είχε αντίληψη (όση είχε- μην πεταχτεί κανείς ξερόλας)

[/FONT]
σας ακούγεται χριστιανικό;

Μου ακούγεται άδικο και σκληρό, ανεξάρτητως θρησκείας.

που κρύβονται όλοι όσοι μιλάνε με αηδία γιαα το γεγονός ότι ο αθανάσιος διάκος σουβλίστηκε;μήπως πίσω από την πιατέλα με το κοκορέτσι; :P

Λογοπαίγνιο ….not good.
Δυστυχώς τα ήθη και τα έθιμα πολλές φορές επιτάσσουν την θυσία.

Για να αλλάξει αυτό…. θέλει πρώτα πολύ ατομική δουλειά και στην συνέχεια συνολική.
If you know what I mean…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
ΟΧΙ

Δεν έχει να κάνει με την ανάσταση κανενός.
Είναι άδικο και σκληρό να αφαιρείται η ζωή από οτιδήποτε πριν από λίγο περπατούσε και είχε αντίληψη (όση είχε- μην πεταχτεί κανείς ξερόλας)

δηλαδη να αφαιρεθει το ψαρι και το κρεας απο τη διατροφη του ανθρωπου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
δηλαδη να αφαιρεθει το ψαρι και το κρεας απο τη διατροφη του ανθρωπου ?

ο elepan επεκτάθηκε και μίλησε γενικά για τα ζώα.Βασικά το θέμα μας είναι αν συμφωνούν οι υπόλοιποι,με το εθιμο,του να σουβλίζονται(που το σούβλισμα είναι κάτι σαν βασανισμός,δεν είναι απλά το βάζω στο φούρνο) χιλιάδες-για να μην πω εκατομμύρια-αρνάκια,προβατάκια και λοιπά ζωάκια,την κυριακή του πάσχα-κυριακή δεν γίνεται αυτό;συγχωρήστε με αλλλά δεν θυμάμαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
δηλαδη να αφαιρεθει το ψαρι και το κρεας απο τη διατροφη του ανθρωπου ?

Κώστα δεν έχω ακούσει για ψάρια.... σε θυσίες και σουβλίσματα. Όσο για το κρέας (είτε μιλάμε για γουρούνοπουλο σουβλιστό, είτε για κατσικάκι - αρνάκι γάλακτος (που σημαίνει δεν έχει απογαλακτιστεί), αν δεν φάμε τι θα πάθουμε? Δεν μπορούμε να πάρουμε τα στοιχεία αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός μας απο άλλες τροφές? Αν μπορεί να τα πάρει ο οργανισμός από άλλες παραπλήσιες τροφές.... καλά είναι να το αποφύγουμε, αν πάλι κάποιος δεν μπορεί με την καμία χωρίς κρέας ας κάνει ότι θέλει (ανεξαρτήτως πάσχα). :)

(που το σούβλισμα είναι κάτι σαν βασανισμός,δεν είναι απλά το βάζω στο φούρνο) -κυριακή δεν γίνεται αυτό;συγχωρήστε με αλλλά δεν θυμάμαι :P

Σε συγχωρούμε :P

Όμως όταν το βάζουν στη σούβλα είναι ήδη νεκρό. Του έχουν αφαιρέσει την ζωή νωρίτερα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
οχι δεν συμφωνω. Ειναι σαν να κανουμε θυσια στο θεο. ενταξει ειναι η φυση μας ετσι που τρεφομαστε με ζωα, αλλα ειναι αλλιως αυτο.Ολοι κανονιζουν απο την πρωτη μερα της μεγαλης εβδομαδας για το αρνι και περιμενουν πως κ πως την ανασταση. Το σουβλιζουν και χαιρονται τοσο πολυ που το γιορταζουν. Γενικα εμενα αυτη η μερα ποτε δεν μου αρεσε γιατι μου φαινεται ηλιθιο το γεγονος οτι ολοι περιμενουν πως κ πως να σουβλισουν ενα αρνι.Ειναι σαν να περιενουμε το πασχα για να σουβλισουμε αρνι και να φαμε κοκορετσι. Ελεος δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Εγώ λέω όλα τα μέλη του στεκιου σαν ένδειξη διαμαρτυρίας να σουβλίσουμε κάτι άλλο φέτος.Πχ χόρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Όμως όταν το βάζουν στη σούβλα είναι ήδη νεκρό. Του έχουν αφαιρέσει την ζωή νωρίτερα.

το ξερω.απλά δεν είναι ανόητο ενώ το έχεις ήδη σφάξει,να πρέπει να το σουβλίσεις κιόλας;
σαν να θέλεις να το εξευτελίσεις.
μπορεί αυτή η παρομοίωση να σας φανεί γελοία και πολύ τρελοφιλοσοφικού στυλ ( :P ),αλλά μου θυμίζει αυτό που έκανε ο αχιλλέας:αφού είχε σκοτώσει τον έκτορα ,τον περιέφερε νεκρό και περιγελούσε τον νεκρό και γιόρταζε τη νίκη του.
έτσι περίπου δεν κάνουμε κι εμείς;μπορεί να μην κοροιδεύουμε το νεκρό ζώο,όμως κακομεταχειριζόμαστε το ήδη νεκρό σώμα του και το ταπεινώνουμε με μόνη δικαιολογία τον εορτασμό της ανάστασης του χριστού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτό, δηλαδή αν το αρνί δεν το σουβλίζαμε την Κυριακή του Πάσχα, αλλά μια άλλη μέρα θα είχε διαφορά; Που το πρόβλημα; Και μην μου πείτε τώρα ότι το ζώο το σκέφτεστε γιατί έχει ψυχή, και γιατί το ένα, και γιατί το άλλο, γιατί και η κοτούλα στο φούρνο με πατάτες ζωντανή ήταν πιο πριν αλλά δε σε σταμάτησε τίποτα, την έφαγες, και το σαλάμι που βάζεις στον τοστ, πάλι κρέας είναι και αυτό το τρως... οπότε;
Μικρότερη ναι δεν άντεχα ούτε να το βλέπω, αλλά μικρότερη ήμουν τελείως κάθετη και δεν έτρωγα γενικότερα κρέας, οπότε δεν γκρίνιαζα μόνο για το αρνί μια φορά το χρόνο, γκρίνιαζα κάθε μέρα που έβλεπα τους δικούς μου να καταναλώνουν κρέας...
Άρα όχι δεν έχω κανένα θέμα με το σούβλισμα του αρνιού, όπως δεν έχω θέμα και με την τσικνοπέμπτη που οι ψησταριές παίρνουν μπρος και σιγοψήνονται τα σουβλάκια όχι σε κάθε σπίτι μόνο, αλλά σε κάθε γωνία της γειτονίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
το ξερω.απλά δεν είναι ανόητο ενώ το έχεις ήδη σφάξει,να πρέπει να το σουβλίσεις κιόλας;
σαν να θέλεις να το εξευτελίσεις.
μπορεί αυτή η παρομοίωση να σας φανεί γελοία και πολύ τρελοφιλοσοφικού στυλ ( :P ),αλλά μου θυμίζει αυτό που έκανε ο αχιλλέας:αφού είχε σκοτώσει τον έκτορα ,τον περιέφερε νεκρό και περιγελούσε τον νεκρό και γιόρταζε τη νίκη του.
έτσι περίπου δεν κάνουμε κι εμείς;μπορεί να μην κοροιδεύουμε το νεκρό ζώο,όμως κακομεταχειριζόμαστε το ήδη νεκρό σώμα του και το ταπεινώνουμε


Έχω απαντήσει.
Δυστυχώς τα ήθη και τα έθιμα πολλές φορές επιτάσσουν την θυσία.

Για να αλλάξει αυτό…. θέλει πρώτα πολύ ατομική δουλειά και στην συνέχεια συνολική.
If you know what I mean…

με μόνη δικαιολογία τον εορτασμό της ανάστασης του χριστού

Αν θέλουμε οι άνθρωποι, μπορούμε να βρούμε δικαιολογίες για όλα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σιγα μην ειναι "εξευτελιστικο" το σούβλισμα...αμα είναι έτσι, μην ξαναφάς σουβλάκι και γύρο. Το ψήσιμο στο φούρνο, το βράσιμο και το τηγάνισμα δηλαδή είναι εξευγενισμένες μορφές μαγειρέματος που "τιμούν" το ζώο? :/: Ο κιμάς?
Σχετικά με το αρνί του πασχα δεν έχω άποψη γιατί δεν μου αρέσει γενικά το κρέας και δεν το τρώω ποτέ, δεν θα επιτεθω όμως σε αυτούς που τους αρέσει. Ούτε ψάρια/θαλασσινά τρώω, ούτε πουλερικά, αλλά όχι επειδή είναι "βάναυσοι" αυτοί που το κάνουν, απλά δεν μου αρέσει η γέυση. Με αυτή την λογική κάποιος που δεν τρώει γαλακτοκομικά (που εγώ τρώω αρκετά) θα μπορούσε να μου πει πως βασανίζω αγελάδες οι οποίες αρμέγονται όλη μέρα από μηχανήματα και υποφερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σιγα μην ειναι "εξευτελιστικο" το σούβλισμα...αμα είναι έτσι, μην ξαναφάς σουβλάκι και γύρο. Το ψήσιμο στο φούρνο, το βράσιμο και το τηγάνισμα δηλαδή είναι εξευγενισμένες μορφές μαγειρέματος που "τιμούν" το ζώο? :/: Ο κιμάς?
Συμφωνώ απόλυτα. Ούτε κι εγώ τρώω αρνί, αλλά δεν βλέπω και τι θα γλιτώναμε αν αντί να σουβλίζουμε αρνιά ψήναμε κοτόπουλα ή τσακίζαμε καλαμαράκια και χταπόδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
αλλά δεν βλέπω και τι θα γλιτώναμε αν αντί να σουβλίζουμε αρνιά ψήναμε κοτόπουλα ή τσακίζαμε καλαμαράκια και χταπόδια.

γιατί όμως πρέπει να τσακίζουμε;γιατί να μην τρώμε όπως όλες τις μέρες και να πρέπει να σκάμε από το φαί ειδικά εκείνη την ημέρα

οκ,πες ότι έκανες νηστεία 40 μερες γιατί πρέπει μετά να τσακίσεις αυγά,κρές,τυρί γάλα γιαούρτια;αυτός είναι ο σκοπός της νηστείας;να φανείς εγκρατής για 40 μέρες και ότι δεν έφαγες σε αυτές τις μέρες να τ φάς την κυριακή του πάσχα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
γιατί όμως πρέπει να τσακίζουμε;γιατί να μην τρώμε όπως όλες τις μέρες και να πρέπει να σκάμε από το φαί ειδικά εκείνη την ημέρα

οκ,πες ότι έκανες νηστεία 40 μερες γιατί πρέπει μετά να τσακίσεις αυγά,κρές,τυρί γάλα γιαούρτια;αυτός είναι ο σκοπός της νηστείας;να φανείς εγκρατής για 40 μέρες και ότι δεν έφαγες σε αυτές τις μέρες να τ φάς την κυριακή του πάσχα;

Προσωπικά, σε μια κανονική βδομάδα καταναλώνω περισσότερο κρέας απ ότι την Κυριακή του Πάσχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top