Χριστουγεννιάτικες παιδικές αναμνήσεις, θυμάσαι;

LiZardKing69

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Παντα οταν ερχονται οι μερες των Χριστουγεννων εκτος απ το Χριστουγεννιατικο δεντρο, τον Α.Βασιλη, τα καλαντα, τα υπεροχα γλυκα, τις φωτισμενες μεγαλουπολεις και γενικα ολη αυτη την γιορτινη ατμοσφαιρα, θυμαμαι οταν ημουν παιδι ακομα στο χωριο μου καπου στην Ηπειρο.
Θυμαμαι λοιπον νυχτες να μας μαζευει η γιαγια μου ,εμενα, τον αδερφο μου και τα ξαδερφια μου γυρω απο το τζακι και μεσα απ το μελωδικο τρεμοπεγμα των φωτων του Χριστουγενιατικου δεντρου και τις μυρωδιες απο φρεσκοψημενους κουραμπιεδες, μελομακαρονα και διπλες που γεμιζαν την ατμοσφαιρα στο πατρικο μου, να μας λεει ιστοριες για τα καλικαντζαρακια, τα παγανα.
Τα ζαβολιαρικα αυτα δαιμονικα οντα που ανεβαινουν στον κοσμο μας μια βδομαδα πριν την γεννηση του Χριστου, αφηνοντας για λιγο το κοψιμο του δεντρου που καραταει ορθια την γη μας, για να κανουν τις κατεργαργιες τους και να μολυνουν τους ανθρωπους και τα σπιτια ετσι ωστε να μην ειναι καθαρα για να υποδεχθουν την γεννηση του μικρου Χριστου.
Οι ιστοριες τις γιαγιας μου παρα πολλες και οι φιγουρες των καλικαντζαρων που επλαθε η φαντασια μας να ξεπεταγονται μεσα απ τις φλογες του τζακιου ακομα περισσοτερες ,καθως κανενας μας δεν μιλουσε, παρα μονο ακουγε και μεταφερομασταν ολοι μαζι με εναν μοναδικα μαγικο τροπο μεσα στις ιστοριες της.Κανενα απο εκεινα τα βραδυα δεν ηταν το ιδιο με το προηγουμενο και ολα ειχαν κατι διαφορετικο να μας δωσουν, μια νεα ιστορια για ξωτικα και καλικαντζαρους, αλλη μια νικη του καλου εναντια στο κακο και υποσυνειδητα αλλο ενα ηθικο διδαγμα που μπορει να μην καταλαβαιναμε τοτε, αλλα η αξια του ριζωσε στην ψυχη μας μαζι με την αναμνηση και εγινε το ομορφοτερο βιωμα.
Ετσι μας επαιρνε ο υπνος ολους μας εκεινες τις μαγικες νυχτες, γυρω απ την ζεστη της φωτιας και την θαλπωρη απ την αγαπη της γιαγια μας, αλλα παντα το επομενο πρωι, το ξημερωμα μας εβρισκε στα κρεβατια μας, μεσα στο αρωμα της φρεσκοτηγανισμενης τηγανιτας που γαργαλουσε ευχαριστα τις παιδικες μας μυτουλες και με σιγουρα ενα νεο αποκτημα θησαυρου στην καρδια μας και την ψυχη μας απ την προηγουμενη νυχτα καθε φορα.
Καλες γιορτες σε ολους σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Dammit ...περιμενα θα χει καποιο αποτροπαια βιαιο α-λα Stephen King, συστατικο η ιστορια !:tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

Αξέχαστες εποχές.:)
Τί να πρωτοθυμηθεί κανείς.Η πρώτη ανάμνηση που μου ρχεται είναι οι μυρωδιές στο σπίτι από γλυκά.Το φωτισμένο δέντρο, και μετά όλα τα ξαδέρφια μαζί στο σπίτι της γιαγιας και του παππού να μας λένε ιστορίες..
Αχ..Μεγαλωσαμε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
η ποιο γλυκια αναμνηση μου ειναι αυτη του συγχωρεμενου Παππου μου που μας μαζευε ολα τα εγγονια του (12 ημασταν) και μας επαιρνε σε ενα μαγαζι στυλ jumbo και μας αφηνε να αλονιζουμε για 4 ωρες.

Τα αγορια καναμε διαγωνισμο ποιος θα παρει το μεγαλυτερο αυτοκινητο και τα κοριτσια την ποιο κουκλα barbie.

αξεχαστες στιγμες....


νασαι καλα εκει που εισαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Αχ τι μου θύμισες τώρα...:)
Εγώ θυμάμαι ότι έφτιαχνα το δέντρο νωρίς (αυτό μου έχει μείνει ακόμα δλδ :P) κ ξημεροβραδιαζόμουν δίπλα του με τα λαμπιόνια να αναβοσβήνουν. Δλδ διάβασμα, τηλεόραση, φαγητό κτλ...όλα δίπλα στο δέντρο:D.
Επίσης, έβαζα κάτι χριστουγεννιάτικους δίσκους (ναι δίσκοι ήταν τότε:redface:) που μου είχε φέρει ο dad μου από τη δουλειά του κ τα έπαιζα όλη μέρα στο τέρμα (απορώ πως άντεχαν οι γονείς μου:D).
Κ τέλος, θυμάμαι που με έπαιρνε πάλι ο dad στη δουλειά του που διοργάνωνε εκδήλωση για τα παιδιά του προσωπικού, μας μοίραζαν δώρα κ πριν έρθει ο Αγ. Βασίλης, κ καλά για να μας τα δώσει, είχε απόλυτη ησυχία κ ακούγαμε από το υπερπέραν τους ταράνδους με τα κουδουνάκια τους κ ξαφνικά έσκαγε μύτη ο "Άγιος"... πολύ παραμύθι βρε παιδάκι μου, οκ, αλλά τότε μου φαινόταν ως κάτι μαγικό :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά τις βόλτες στο Μινιόν, τουλάχιστον 3 επισκέψεις κατά τη διάρκεια των γιορτών! Είχα βγάλει και φωτογραφία με τον Άγιο Βασίλη, αμέ! :D

Κατά τα άλλα, συνήθως στην Αθήνα βρισκόμουν, και περνούσαμε πολύ ωραία, δεν μπορώ να πω! Είχα και τα ξαδέρφια μου τότε εδώ..

Τι ωραία, πόσο μ' αρέσουν τα Χριστούγεννα! :yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εγώ αυτό που θυμάμαι από τα Χριστούγεννα ήταν οτι πήγαινα στο χωριό μου και κάθε πρωί χωνόμουν στο κρεββάτι του παππού μου και μου έλεγε ιστορίες για τους καλικάτζαρους!!! Αυτή την ιστορία δεν την βαριόμουν ποτέ!!! :)

Την Πρωτοχρονία πάντα την περνούσαμε στην Αθήνα ή στο σπίτι της θείας μου ή στο δικό μας! Μαζευόμασταν συγγενείς και φίλοι και περνάγαμε τέλεια!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά τις βόλτες στο Μινιόν

Τί μου θύμισες τώρα..:D

Καλά τις πρωτοχρονιές με έπαιρνε ο υπνος οταν ημουν μικρός.Ξύπναγα οταν ήταν να πάω στο δέντρο να βρω το δώρο μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά τις βόλτες στο Μινιόν, τουλάχιστον 3 επισκέψεις κατά τη διάρκεια των γιορτών! Είχα βγάλει και φωτογραφία με τον Άγιο Βασίλη, αμέ! :D
...

σωστά :D κ αυτό...


:santa::santa::santa:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Φωνές, φασαρίες και κόσμος, ερχόντουσαν σπαστικοί συγκενείς με κοπμπλέξικά ξαδέρφια, εμείς για να κάνουμε τραπέζι σε τόσο κόσμο ο χάρος μου ήταν να ξυπνάω Χρηστουγεννιάτικα και να ετοιμάζουμε με την μάνα μου τραπέζι για 25-30 άτομα που δεν σήκωνε κανένας το βρομόχερο του να βοηθήσει.

Ολοι μου μηλούσαν μόνο και μόνο για να ζητήσουν κάτι για το τραπέζι τους και τίποτε άλλο, τα άλλα παιδάκια παιζανε στην αυλή και εμείς μαζέυαμε το σπίτι και τα πιάτα, μετά εγώ έκανα καφέ σε όλους και άν είχα δύναμη έβγενα στις κούνιες της αυλής και τσακωνόμουνα με τα κομπλέξικά ξαδέρφια που μας έλεγαν τα πόσα δώρα τους έπερναν οι γονείς τους και κοροίδευαν εμένα που οι γονείς μου δεν μου έπερναν δωρα(είμασταν φτωχοί, στερίσεις και κόποι των γονιών μου όλα για το σπίτι που μέναμε).
Το απόγευμα τσακιζόντουσαν απο το σπίτι και τελείωνα την καθαριώτητα, μετά πέυταμε στον καναπέ ξεθεωμένοι και νωρίς για ύπνο.

Η χαρά ήταν όταν το πρωί την επόμενη που ο άγιος Βασίλης μου έβαζε κάθε χρόνο ένα ζευγάρι κάλτσες κάτω απο το μαξιλάρι, αλλα η χαρά μου τότε δεν περιγραφότανε, ήρθε και σε μένα, όχι μόνο στα ξαδέρφια μου:)

Καλά ήταν, ο άγιος βασίλης πάντα μας σκευτόταν, όση δουλειά κιάν είχε, όσο φτωχός και να ήταν, πάντα υπήρχε το ζευγάρι κάλτσες κάτω απο το δέντρο ή το μαξιλάρι, ότι και να ήταν ήταν ο δικός μας άγιος Βασίλης και μπορώ να πώ ότι όσο δύσκολη μέρα και να ηταν για μένα αυτό ήταν η πληρωμή:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αυτό που θυμαμαι έντονα είναι κάποια Χριστούγεννα που ο θείος μου ντύθηκε Άγιος Βασίλης και μας μοίρασε δώρα! Φανταστείτε 8-10 (δεν θυμάμαι πόσα ήμασταν τότε) ξαδελφάκια να χοροπηδάνε από τη χαρά τους βλέποντας τον Άγιο Βασίλη με τα δώρα, να συγκρίνουν τα παιχνίδια τους, να προσπαθούν να τραβήξουν την γενιάδα του Αγίου για να μάθουν ποιος κρύβεται από κάτω κτλ :P

Ήταν από τις χαρακτηριστικότερες χριστουγεννιάτικες στιγμές της ζωής μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Μάνια μου: :bigarmhug:bigarmhug:bigarmhug

Είμαι σίγουρη οτί η ζωή σε αντάμειψε μετά :)!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια μου: :bigarmhug:bigarmhug:bigarmhug

Είμαι σίγουρη οτί η ζωή σε αντάμειψε μετά :)!!!!


Ναι τώρα μου φέρνει πάντα δώρο, μεγάλο και όμορφο, πάντα ξέρει τι θέλω, αλλα και τώτε δεν ήταν άσχημα, πάντως τις κάλτσες τώρα μαζί με τα δώρα του άντρα πάντα του βάζω ένα ζευγάρι, το κουσούρι βλέπεις δεν κόβετε:P:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Θυμάμαι που πάντα έβρισκαν τρόπο οι δικοί μου όταν ήμουν μικρός να βάζουν τα δώρα στο δέντρο χωρίς να το παίρνω χαμπάρι αν και ήξερα ότι το έκαναν αυτοί!!!Μέχρι που έκαναν το μοιραίο λάθος κάποια χρονιά και αποκαλύφθηκαν όλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiZardKing69

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δεν υπαρχει πιο ομορφο πραγμα πιστευω απ τις παιδικες μας χριστουγεννιατικες αναμνησεις...
Μερικοι λενε οτι αυτες οι γιορτες ειναι πλεον μονο για μικρα παιδια, εγω λεω οτι αυτες οι γιορτες ειναι η αφορμη για να ξυπνησουμε τον πιτσιρικα ή την πιτσιρικα αντιστοιχα που κρυβεται παντα μεσα μας..
Σας ευχαριστω ολους πολυ που μοιραζεστε εδω με τους υπολοιπους κομματια απ την ομορφη παιδικη σας αθωοτητα, να ειστε καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
θυμάμαι που τέτοιες μέρες γράφαμε το γράμμα στον αγιο βασίλη, για τα δώρα που θέλαμε να μας φέρει τη Πρωτοχρονιά... θυμάμαι τη λαχτάρα το πρωί της Πρωτοχρονιάς, να ξυπνήσουμε και να τρέξουμε στο δέντρο, να πάρουμε τα δώρα μας!! (είμασταν λογικά παιδάκια με το αδέρφι, ένα παιχνίδι ο καθένας ζητάγαμε).
θυμάμαι που λέγαμε τα κάλαντα σε όλη τη γειτονιά, το αδέρφι με τη κιθάρα του, εγώ με το τρίγωνο..μαζεύαμε γερό κομπόδεμα! πρώτα από όλους όμως, τα "λέγαμε" στο μπαμπά, που μας εγκαινίαζε το πουγκί:)
θυμάμαι το χριστουγεννιάτικο και πρωτοχρονιάτικο τραπέζι στο σαλόνι, όλη η οικογένεια.. να τραγουδάμε το "πάει ο παλιός ο χρόνος", πριν κόψουμε τη πίτα:)
δεν νομίζω να αλλάξουμε κάτι φέτος...(καλά, δε θα βγω να πω τα κάλαντα, μη τρελαίνεστε:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά τις βόλτες στο Μινιόν, τουλάχιστον 3 επισκέψεις κατά τη διάρκεια των γιορτών! Είχα βγάλει και φωτογραφία με τον Άγιο Βασίλη, αμέ! :D

Αχ...κι εγώ κι εγώ! Όταν μέναμε οικογενειακώς Αθήνα! :D

Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά ήταν η αγωνία μου αν ο Αι-Βασίλης θα μου φέρει τελικά δώρο (για να έχω αυτή την αμφιβολία σημαίνει κάτι για το ποιόν μου :whistle:) και ποτέ δεν έπαιρνα είδηση τον μπαμπά μου που μας έβαζε τα δώρα :redface:
Όπως επίσης και την απορία μου γιατί στην Αμερική ο Αι-Βασίλης πήγαινε Χριστούγεννα και σε εμάς Πρωτοχρονιά αλλά η μαμά μου έλεγε ότι έτσι προλάβαινε όλα τα παιδάκια και μέχρι να μοιράσει όλα τα δώρα έφτανε σε εμάς Πρωτοχρονιά και το πίστευα κιόλας :P
Θυμάμαι το οικογενειακό τραπέζι τα Χριστούγεννα στον θείο μου και μετά πάντα με τους γονείς και τον αδερφούλη μου πηγαίναμε στα Χάνια στο καταφύγιο για σοκολάτα και καρυδόπιτα (κάτι το οποίο πάντα κάνω τέτοια εποχή όταν είμαι Βόλο ακόμα και τώρα :))

Και από τότε με τον Αι-Βασίλη κάθε χρόνο ο μπαμπάς μου μας βάζει κάτω από το δέντρο μία κούκλα κι ένα αυτοκινητάκι για εμένα και τον αδερφό μου...νι...ξέρω ότι δεν υπάρχει αλλά εμείς το έχουμε κρατήσει :P

Και...αχ...λάτρευα και λατρεύω τα στολίδια και τα λαμπιόνια!
Λατρεύω τα Χριστούγεννα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν υπήρξε, υπάρχει ή θα υπάρξει ποτέ γονιός που να μην κάνει τον Αη-Βασίλη! :P

Εγώ θυμάμαι που λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα πηγαίναμε όλοι μαζί βόλτα στο κέντρο, και μετά σε ένα βιβλιοπωλείο (πάντα το ίδιο, αλλά δεν θυμάμαι ποιο ήταν) και μας πέρναν δώρα βιβλία. Εννοείται πως και ο Αη-Βασίλης μας έφερνε δώρα, συνήθως τα παιχνίδια που θέλαμε.
Θυμάμαι που πάντα γιορτάζαμε όλοι μαζί τα Χριστουγεννα (λόγω της γιορτής του μπαμπά μου), γιαγιάδες, παππούδες, θείοι, ξαδέρφια και την Πρωτοχρονιά πάλι όλοι μαζί λόγω της γιορτής του θείου μου. Τώρα πια η μια γιαγιούλα δεν ζει, η άλλη με αλτσχάιμερ, ο μπαμπάς με το θείο δεν μιλιούνται...:(
Και θυμάμαι που φτιάναμε μελομακάρονα κι εγώ ήθελα πάντα να τα μελώνω και εννοείται έτρωγα 2-3 στο μέλωμα!!! Και το γάτο μας που πάταγε πάνω στους κουραμπιέδες αν ξεχνάγαμε να τους βάλουμε κάπου πολύ ψηλά και μετά γεμιζε το σπίτι ασπρα πατουνάκια!!! :D
Αι στο καλό θέλω πίσω τα παλιά Χριστούγεννα. Οχι ότι τώρα δεν είναι καλά...με τον φιλο μου, σπιτάκι μας, ετοιμαζόμαστε να παντρευτούμε, είμαστε καλά...αλλά ρε γαμώτο δακρύζω κάθε φορά που θυμάμαι εκείνα τα Χριστουγεννα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Hmm, Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά, γιορτές, λαμπιόνια, δώρα....


Κάτι ωραίες αναμνήσεις μου 'χουν μείνει από την πάλαι-ποτέ λαμπρή δεκαετία του '90. Να σπάω γυάλινες μπάλες και να τις αλλάζουν οι δικοί μου με πλαστικές, να βγαίνω 2-3 χρονιές για κάλαντα στις 24/12, κι ενίοτε στις 31/12.
Και το εκάστοτε δέντρο που στολίζαμε φυσικά.
Αλλά και με το πώς υποδέχτηκα την νέα χιλιετία....... :|

Αυτά όλα τα ωραία σε μικρές ηλικίες, φυσικά, άντε μέχρι 7-8.








Μετά, το Great Chaos (όχι ο δικός μας, άλλο χάος).

Θέλω ψώνια, μια βόλτα στο στολισμένο Σύνταγμα, λίγο xmas mood παραπάνω από τον κόσμο και να σταματήσω να κρυώνω. Ζητάω πολλά γ@μώτο; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Θυμάμαι όταν έμενα ακόμη με την μητέρα μου την χαρά μου, όταν κατέβαζε τις κούτες για να στολίσουμε το δέντρο.... Μου άρεσε πολύ να την βοηθάω καθώς κ επεξεργαζόμουν ένα ένα στολίδι, παρατηρούσα τα χρώματα του, κάθε λεπτομέρεια! Θυμάμαι, όταν τελείωνε το στόλισμα έβγαινα έξω από το σπίτι κ κοίταγα αν φαίνετα καλά το δεντράκι μας απο το παράθυρο! Ύστερα, καθόμουν με τις ώρες στο δεντράκι να κοιτάζω τα λαμπάκια του που αναβοσβήνουνε κ την φάτνη κάτω από το δεντράκι με τον Χριστούλη, τα ζωάκια, τους μάγους κλπ κλπ..
Θυμάμαι τις βόλτες με τον μπαμπά μου στα μαγαζιά, τα δώρα, το μικρό στολισμένο δεντράκι που είχε σπίτι του, τις χριστουγεννιάτικες ταινίες που μου έβαζε τα μεσημέρια, τα μπαλόνια που μου αγόραζε τα απογεύματα κ τα χριστουγεννιάτικα παραμυθάκια που μου έλεγε για να κοιμηθώ...
Υπήρχαν βέβαια κ γιορτές που δεν ήταν κ τόσο όμορφες, ήταν δύσκολες! Κ αυτές τις θυμάμαι! Προσπαθώ να θυμάμαι μόνο όμως τα καλά, γι'αυτό κ μόνο αυτά σας αναφέρω...!!:santa:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top