Θέματα συγκατοίκησης

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι θα προτιμούσατε, να μένετε μόνοι ή με συγκάτοικο?
Από ποια ηλικία και μετά, θεωρείτε ότι πρέπει κάποιος να φύγει από το σπίτι των γονιών του?

Πιστέυω ότι αυτό παίζει ανάλογα με το πόσο μυαλό και τι έχει λάβει κάποιος άπο την οικογένεια του, άν μπορεί να συντηριθεί άπο τα 20 του να το κάνει γιατί όχι άν πάλι δεν ειναι έτοιμος θα πρέπει να το κάνει το πολλύ μέχρι τα 25, μετά δεν υπάρχει λόγος να ζείς με τους γονείς...
Εγώ είχα πεί ή θα βρώ κάποιον που θα άγαπήσω πραγματικά ή στα 25 μου θα ζήσω μόνη μου, έτοιχε και παντρέυτηκα:D

Πάντος θα ήθελα να ζήσω μόνη μου τελείος άν έχω συγκάτηκο τότε έμενα και με τους δικούς μου, δεν θα έχω το μακρύ και το κοντό κανενός:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
δεν θα μου σρεσε να μενω τελειως μονη σε ενα σπιτι.....
αν ειχα φτασει σε μια ηλικια και ημουν και πολυ ανετα οικονομικα ομως ναι θα πηγαινα να μεινω μονη μου...δεν θα θελα να μαι με τους γονεις μου μεχρι να παντρευτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι το να μένει κάποιος μόνος του, τον κάνει να αισθάνεται περισσότερο ανεξάρτητος και άρα έχει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Ισχύει κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι το να μένει κάποιος μόνος του, τον κάνει να αισθάνεται περισσότερο ανεξάρτητος και άρα έχει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Δεν νομίζω οτι συνδέονται άμεσα η ανεξαρτησία και η αυτοπεποίθηση.
Το να μενεις μόνος σου ναι μεν σε κάνει να να αισθάνεσαι περισσότερο ανεξάρτητος (αλλά κουβαλά μαζί του όλα τα συνακόλουθα βλ. υποχρεώσεις :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω οτι όσο πιο γρήγορα αποχωριστεί κάποιος το πατρικό σπίτι, τόσο το καλύτερο. Αρχίζει και φτιάχνει σιγά σιγά τη δική του ζωή έτσι ακριβώς όπως την ονειρεύεται.
Προσωπικά το έκανα στα 15, στην αρχή συγκατοικώντας, και λίγο αργότερα μόνος μου. Βέβαια το να μένεις μόνος σου, είναι ασύγκριτα καλύτερο για αυτό και από τότε δεν το αλλάζω με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρώ πως το να μένεις μόνος και σε κάνει πιο ανεξάρτητο και σαφέστατα σου δίνει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση! Δεν το πίστευα μέχρι που το είδα να συμβαίνει σε μένα - είναι φοβερό πόσο πολύ κάποιες φίλες μου φοβούνται να γυρίζουν σε άδειο σπίτι, τη στιγμή που για μένα αυτό είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να σκεφτώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι αυτούς που τους αρέσει η μοναξιά; όταν μάθετε σε έναν τρόπο ζωής με την ηρεμία της μοναξιάς στον χώρο, όταν είναι να κάνετε μιά σχέση που μπορεί(άνθρωποι είμαστε)να καταλίξει σε συγκατικηση, πώς μπορείτε να ανεχτήτε τον άλλο στον χώρο απο την στιγμή που μάθατε αλλιώς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ δεν απαντώ, ας απαντήσει κάποιος άλλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι αυτούς που τους αρέσει η μοναξιά; όταν μάθετε σε έναν τρόπο ζωής με την ηρεμία της μοναξιάς στον χώρο, όταν είναι να κάνετε μιά σχέση που μπορεί(άνθρωποι είμαστε)να καταλίξει σε συγκατικηση, πώς μπορείτε να ανεχτήτε τον άλλο στον χώρο απο την στιγμή που μάθατε αλλιώς;:hmm:
Yπάρχουν πάντοτε βράδια που θα ήθελα να μην πρέπει να κοιμηθώ μόνη, υπάρχουν βράδια που μια αγκαλιά μοιάζει βάλσαμο κι όμως κανείς δεν είναι εκεί να μου την προσφέρει. Δεν θεωρώ πως το να μένεις μόνος σε κάνει ακοινώνητο και μετά δυσκολεύεσαι να πεις ότι συζείς. Απλά σε κάνει να μαθαίνεις πολλά για τον εαυτό σου, να ανακαλύπτεις πτυχές του που δεν ήξερες και σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. Το αν θα μπορέσεις τελικά να συζήσεις με κάποιον, εξαρτάται κατά κύριο λόγο από εκείνον τον κάποιον κι όχι από σένα - αν αυτός ο κάποιος μπορεί να σεβαστεί την ατομικότητα και την ανεξαρτησία σου, τότε μπορείς άνετα να συμβιώσεις μαζί του. :)

ΥΓ: Κι όσο κι αν θεωρώ πως το να μένεις μόνος σου δίνει πολλά, δεν κατακρίνω όσους δεν το κάνουν ποτέ. Απλά μου μοιάζει αδιανόητο να υπάρχουν άτομα που για κάποιους λόγους καταλήγουν μόνα για μερικές ημέρες στο σπίτι που κανονικά μένουν με άλλους και ψάχνουν απεγνωσμένα κάποιον να τους φιλοξενήσει, μόνο και μόνο για να αποφύγουν αυτές τις λίγες ώρες με τον εαυτό τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Yπάρχουν πάντοτε βράδια που θα ήθελα να μην πρέπει να κοιμηθώ μόνη, υπάρχουν βράδια που μια αγκαλιά μοιάζει βάλσαμο κι όμως κανείς δεν είναι εκεί να μου την προσφέρει. Δεν θεωρώ πως το να μένεις μόνος σε κάνει ακοινώνητο και μετά δυσκολεύεσαι να πεις ότι συζείς. Απλά σε κάνει να μαθαίνεις πολλά για τον εαυτό σου, να ανακαλύπτεις πτυχές του που δεν ήξερες και σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. Το αν θα μπορέσεις τελικά να συζήσεις με κάποιον, εξαρτάται κατά κύριο λόγο από εκείνον τον κάποιον κι όχι από σένα - αν αυτός ο κάποιος μπορεί να σεβαστεί την ατομικότητα και την ανεξαρτησία σου, τότε μπορείς άνετα να συμβιώσεις μαζί του. :)

Οταν π.χ. γυρνάς σπίτι και θές να κάνεις κάποια στάνταρ πράγματα που σε χαλάρώνουν και αυτά δεν τα κάνεις έυκολα επειδή και ο άλλος έχει την ατομικότητα και την ανεξαρτησία του πώς μπορείς να το κόψεις; δεν νοιώθεις ότι πνήγεσαι; ότι δεν σε αφήνει να απνέυσεις;

Π.χ. εγώ κάθε μεσημέρι για να ξεκουραστώ θελω καναπέ και τηλεώραση μόνη, ο άντρας κοιμάτε και είμαστε οκ, όταν όμως δεν κοιμηθεί για κάποιο λόγο με φρικ'άρει, νοιώθω ότι είμαι πολλύ κουρασμένη την υπόλοιπη μέρα.

Οταν λοιπόν έχεις τέτοιες στιγμές συνεχώς πιστέυεις ότι θα νοιώθεις πίεση;

Υ.Γ δεν μηλάω μόνο προσωπικά, μηλάω γενικά, απλά σε πρώτο πρόσωπο μηλάω καλύτερα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Yπάρχουν πάντοτε βράδια που θα ήθελα να μην πρέπει να κοιμηθώ μόνη, υπάρχουν βράδια που μια αγκαλιά μοιάζει βάλσαμο κι όμως κανείς δεν είναι εκεί να μου την προσφέρει. Δεν θεωρώ πως το να μένεις μόνος σε κάνει ακοινώνητο και μετά δυσκολεύεσαι να πεις ότι συζείς. Απλά σε κάνει να μαθαίνεις πολλά για τον εαυτό σου, να ανακαλύπτεις πτυχές του που δεν ήξερες και σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. Το αν θα μπορέσεις τελικά να συζήσεις με κάποιον, εξαρτάται κατά κύριο λόγο από εκείνον τον κάποιον κι όχι από σένα - αν αυτός ο κάποιος μπορεί να σεβαστεί την ατομικότητα και την ανεξαρτησία σου, τότε μπορείς άνετα να συμβιώσεις μαζί του. :)

ΥΓ: Κι όσο κι αν θεωρώ πως το να μένεις μόνος σου δίνει πολλά, δεν κατακρίνω όσους δεν το κάνουν ποτέ. Απλά μου μοιάζει αδιανόητο να υπάρχουν άτομα που για κάποιους λόγους καταλήγουν μόνα για μερικές ημέρες στο σπίτι που κανονικά μένουν με άλλους και ψάχνουν απεγνωσμένα κάποιον να τους φιλοξενήσει, μόνο και μόνο για να αποφύγουν αυτές τις λίγες ώρες με τον εαυτό τους!



+1000 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά Μάνια μου, σε τέτοια περίπτωση θα τον έστελνα να ποτίσει τα λουλούδια, να βγάλει τα σκουπίδια, να σκουπίσει το διαμέρισμα του αποκάτω, να κάνει κάτι τέλος πάντων και να με αφήσει στην ησυχία μου ή κάνω αίτηση διαζυγίου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η ας πούμε να διαπραγματευτεί το Κυπριακό, μετά το Σκοπιανό και όταν τα λύσει, ας επιστρέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ το έχω αυτό... Ενώ λατρεύω το σπίτι μου και έχω τους ιδανικούς συγκατοίκους, η μια είναι φιλί μου και ο άλλος είναι γλυκύτατος και... συχνά απών, πολλές φορες γυρνάω σπίτι και βιάζομαι να κλειδωθώ στο δωμάτιο μου, η απλά εύχομαι να μην είναι κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η ας πούμε να διαπραγματευτεί το Κυπριακό, μετά το Σκοπιανό και όταν τα λύσει, ας επιστρέψει.
Πως με πιάνεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
δεν θέλετε σύντροφο, call boy θέλετε... :D

(κατά το call girl :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Επειδή όταν θέλω να είμαι μόνη και να ξύνομαι, απαιτώ από τον άλλον να το σεβαστεί, όπως αντίστοιχα θα έκανα κι εγώ το ίδιο για εκείνον, εσύ βγάζεις το συμπέρασμα πως θέλω call boy; :confused:

(είμαι σίγουρη πως όχι, απλά έχεις πάθει άλλη μια κρίση βλακείας.. :bleh: Και θα βγεις οφφ.. :ropalo::crazy:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Επειδή όταν θέλω να είμαι μόνη και να ξύνομαι, απαιτώ από τον άλλον να το σεβαστεί, όπως αντίστοιχα θα έκανα κι εγώ το ίδιο για εκείνον, εσύ βγάζεις το συμπέρασμα πως θέλω call boy; :confused:

(είμαι σίγουρη πως όχι, απλά έχεις πάθει άλλη μια κρίση βλακείας.. :bleh: Και θα βγεις οφφ.. :ropalo::crazy:)

και γιατί να με σε ξύσει ο άλλος; :P

(έφτασα τα όρια του μπάν, ή όχι ακόμη; :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γιατί γουστάρω να αυτοξύνομαι χωρίς παρεμβολές! :P

(είσαι πολύ κοντά, για την ώρα θα φύγουν μερικά μνματα οφφ.. :mastigio :bleh: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικά Μάνια μου, σε τέτοια περίπτωση θα τον έστελνα να ποτίσει τα λουλούδια, να βγάλει τα σκουπίδια, να σκουπίσει το διαμέρισμα του αποκάτω, να κάνει κάτι τέλος πάντων και να με αφήσει στην ησυχία μου ή κάνω αίτηση διαζυγίου! :P

Η ας πούμε να διαπραγματευτεί το Κυπριακό, μετά το Σκοπιανό και όταν τα λύσει, ας επιστρέψει.

Πάντως παιδάκια ζόρικο πράγμα μου φένετε, περίεργο, το να είσαι μόνος τελικά μήπως μπορεί αργότερα να είναι πρόβλημα στην συγκατοίκηση;

Π{ειρατή απαντάω και σε σένα γενικά, εσύ ξέρω πότε θα συγκατοικίσεις, όταν ο άνθρωπος θα πατήσει στον ήλιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top