Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτό με τους έξι μήνες δεν είναι υποχρεωτικό, δλδ μπορείς να το βάλεις το Ν και πολύ αργότερα.. εγώ το έβαλα πριν κάνα 3μηνο για κάνα 3μηνο, παρόλο που έχω δίπλωμα από τα 18, γιατί τότε άρχισα να οδηγώ.. :redface: Και το έβαλα πιο πολύ γιατί ένιωθα πιο ασφαλής να ξέρω πως οι άλλοι ξέρουν πως είμαι νέα, ακόμα κι αν επρόκειτο για ..κάφρους! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Αυτό με τους έξι μήνες δεν είναι υποχρεωτικό, δλδ μπορείς να το βάλεις το Ν και πολύ αργότερα.. εγώ το έβαλα πριν κάνα 3μηνο για κάνα 3μηνο, παρόλο που έχω δίπλωμα από τα 18, γιατί τότε άρχισα να οδηγώ.. :redface: Και το έβαλα πιο πολύ γιατί ένιωθα πιο ασφαλής να ξέρω πως οι άλλοι ξέρουν πως είμαι νέα, ακόμα κι αν επρόκειτο για ..κάφρους! :mad:

Εγώ πήρα δίπλωμα πριν ένα χρόνο και στο βιβλίο με τα τεστ έλεγε οτι είναι υποχρεωτικό να έχεις το σηματάκι "Ν" για ένα χρόνο! Αν σε πιάσει η τροχαία μπορεί ( δεν είμαι σίγουρη για αυτό) να σου κόψει κλήση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ξέρω για πόσο χρόνο είναι υποχρεωτικό, δεν εννοούσα πως δεν πρέπει να το βάλεις στην αρχή, εννοούσα πως αν για κάποιο λόγο έχεις το δίπλωμα χρόνια και δεν έχεις οδηγήσει, δεν υπάρχει πρόβλημα να το βάλεις όταν τελικά οδηγήσεις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Είναι υποχρεωτικό το Ν???? Δεν το ήξερα.
Πάντως κακό δεν νομίζω ότι κάνει, οπότε άστο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Πάντως έχω ακούσει από πολλούς να λένε ότι με το που έβγαλαν το "Ν" η αντιμετώπιση που είχαν στο δρόμο ήταν πολύ καλύτερη. :confused:
Τι να πει κανείς...:kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ως ζαμανφουτιστρια που ειμαι, δεν παει να χαλαει ο κοσμος, εγω κανω τα δικα μου..το πολυ πολυ να ανταπαντησω στους χαρακτηρισμους...μια συνηθισμενη ατακα μου ειναι "παρε αεροπλανο την επομενη φορα".:)
Συμπεριφερομαι με αναισθησια και μου αρεσει.....το διασκεδαζω!
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
βασικά όταν έιναι να σταματήσετε γιατί μπροστά σας έχει κίνηση δεν πατάτε τέρμα συμπλέκτη βάζετε νεκρά και μετά φρένο σιγά σιγά? ο πατέρας μου λέει ότι ναι μεν πατάω συμπλέκτη τέρμα για να βάλω νεκρά αλλα μετά πρέπει να αφήνω τεείως το συμπλέκτη και πατάω φρένο (για να μη λιώσω το συμπλέκτη) αλλά ρε παιδιά αν είσαι ευθεία και βάζεις νεκρά και αφήσεις το συμπλέκτη και πατας μόνο φρένο δε θα σταματήσει η κίνηση του αμαξιού? όχι να σβήσει η μηχανή αλλά να σταματήσει το αυτοκίνητο? σόρρυ για την άσχετη ερώτηση απλά μαθαίνω ακόμη :redface:
Εγω δεν κανω ετσι εδω και καποια χρονια πλεον. Ειδικα οταν υπαρχει μια αποσταση σεβαστη, οχι 2 μετρα. Ειναι καλυτερο να μενει μεσα η σχεση, και να αποσυμπλεκεις λιγο πριν σταματησεις (ή αρχισει να τσιναει).

Οσο για αυτους που βριζουν τους νεους, ειναι απαραδεκτοι, ζωα, και μη δινεις σημασια. Δυστυχως εχει καταντησει το Ν να ειναι χειροτερο μερικες φορες να υπαρχει, παρα να μην υπαρχει.

Προσωπικα, επειδη ξερω οτι αγχωνονται, οταν βλεπω Ν, τους αφηνω χωρο και δε τους πιεζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν δεχτούμε οτι στα " Ν " συμπεριφερόμαστε καλύτερα, είναι σαν να παραδεχόμαστε οτι στους υπόλοιπους συμπεριφερόμαστε απαράδεκτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αν δεχτούμε οτι στα " Ν " συμπεριφερόμαστε καλύτερα, είναι σαν να παραδεχόμαστε οτι στους υπόλοιπους συμπεριφερόμαστε απαράδεκτα.
Μάλλον παίρνουμε ως δεδομένο ότι συμπεριφερόμαστε απαράδεκτα σε όλους, απλά στους "Ν" περιμένουμε καναδύο δευτερόλεπτα πρώτα...:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν δεχτούμε οτι στα " Ν " συμπεριφερόμαστε καλύτερα, είναι σαν να παραδεχόμαστε οτι στους υπόλοιπους συμπεριφερόμαστε απαράδεκτα.

E αυτο δεν απεχει πολυ απο την αληθεια.
Νομιζουμε οτι ειμαστε Σουμαχερ και οτι ο δρομος ειναι μονο για εμας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν δεχτούμε οτι στα " Ν " συμπεριφερόμαστε καλύτερα, είναι σαν να παραδεχόμαστε οτι στους υπόλοιπους συμπεριφερόμαστε απαράδεκτα.
Θα ισχυε αν η φραση ηταν :

"Αν δεχτούμε οτι στα " Ν " συμπεριφερόμαστε καλα, είναι σαν να παραδεχόμαστε οτι στους υπόλοιπους συμπεριφερόμαστε ασχημα".

Το καλυτερα, απο το καλά, αλλαζει ολο το νοημα. Το οτι θα αφησουμε παραπανω χωρο σε καποιον με Ν και θα τον προσεξουμε περισσοτερο (περισσοτερο, απο οσο πρεπει υπο ΚΣ), δεν συνεπαγεται αυτοματως οτι στους υπολοιπους ειμαστε καφροι.

Δηλαδη εγω που ειπα οτι προσεχω παραπανω τους νεους οδηγους , σημαινει αυτοματα, οτι συμπεριφερομαι απαρεδεκτα στους υπολοιπους που ειναι και πλειοψηφια ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εμενα παντος δεν με εχουν βρισει ποτε... Σαν πεζο με βριζουν, σαν οδηγο οχι....:P
Ωστοσω, οτι σου ειπαν και τα παιδια... Μην κολας στο τι σου λενε... στα @@ σου... με το πασο σου και την ανεση σου,και πανω απο ολα η ασφαλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
xaxaxa!!!

κι εγω θα βαλω Ν αλλα δε θα ειναι ενα συνηθισμενο Ν...
και η που δε θα καταλαβαινουν τι ειναι αυτο που εβαλα, η που θα μου ριχνουν χειροτερα φασκελα :P

το κακο ειναι οτι απο τοτε που εβγαινα σε κατι κατεχακες και παπαγους, αγχωνομουν η ηλιθια και για τους πισω... μη ξεκινησω μολις αναψει φαναρι και μου κορναρει κανεις, μη μου σβησει..
η αληθεια ειναι οτι με του δασκαλου το αμαξι δε μου σβηνε, το χα μαθει.. ενω με το δικο μου μου σβηνει και δυσκολευομαι με οπισθεν και παρκαρισμα, γιατι ουτε υδραυλικο ειναι, ουτε καινουριο! τεσπα, συνηθεια ειναι. απο τωρα ψαχνω να βρω καλη ατακα για απαντηση, εκτος απο το κλασσικο ξεδιαντροπο "σε γραφω στη μ... μου". παρα ειναι ξεδιατροπο για μια δεσποσυνη σαν και του λογου μου:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πρέπει να μάθετε να μην απαντάτε, να μη δίνετε καθόλου σημασία, να μην τους ακούτε...διότι, αν απαντάτε με βρισιές, φωνές κλπ, όταν θα κάνετε παιδί και θα το έχετε στο πίσω κάθισμα, τι θα λέει για σας?:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
"αγκου" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
"αγκού" με ορισμένη προφορά σημαίνει "πού πα ρε μαλάκα" και δε θέλουμε να λέει τέτοια το παιδί μας, θέλουμε?:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Tσ...τσ...τσ...:worry:
Dooo μου πλεον εισαι μητερα.:hug:
Ντροπη βρε αγαπη μου να λες τετοια πραγματα.Αυτα τα λεμε εμεις τα ρεμαλια που δεν εχουμε ακομα παιδι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και δεν έβαλε και @@ στο μ@λ@κ@! Τς τς τς! :P

Πάντως εμένα ως πολύ νέα οδηγό (τώρα είμαι απλά νέα :P) με δυσκόλευε πολύ το να πρέπει να κινώ το αμάξι σιγά.. είδα κι έπαθα να μάθω να χειρίζομαι ντεμπραγιάζ και ταχύτητες και να τσουλάω απλά (άτιμη κίνηση!) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι ότι όταν έκανα μαθήματα ο δάσκαλος μονίμως με μάλωνε ότι πάω πολύ γρήγορα, όλο "κόψε" και"κόψε" μου έλεγε. Όταν πήρα το δίπλωμα και άρχισα να κάνω βολτούλες με το dad για να συνηθίσω ο dad γελούσε παρα πολύ και έλεγε "καλά, πως πας έτσι? Με τα πόδια πιο γρήγορα θα φτάσεις! Πατα το λίγο!" Είναι πολύ βλακεία που στα μαθήματα κοιτάνε μόνο αν απέχεις 31 πόντους από το πεζοδρόμιο στην οπισθογωνια αντί να σου μάθουν να οδηγάς σαν άνθρωπος. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Α κι εμένα στα μαθήματα μου έλεγε συνέχεια ο δάσκαλος πως τρέχω! :redface: Και τελικά ..τρεχαλίτσας έχω γίνει, στην πρώτη ευκαρία το πατάω (φυσικά χωρίς να κινδυνεύω), ενώ το χειρότερό μου είναι να 'χω κολλήσει πίσω από κανέναν που νομίζει πως κουβαλά αυγά και να μη μπορώ να φύγω με κάποιο τρόπο! :devil::P

Α.. και αλήθεια το να οδηγείτε σε εθνική σας φαίνεται πιο εύκολο ή όχι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top