Καιρικά φαινόμενα-Διάθεση

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Λοιπόν; Επηρεάζουν τα εκάστοτε καιρικά φαινόμενα την ψυχική σας διάθεση και αν ναι με ποιον τρόπο;

Για παράδειγμα η βροχή... Ξέρω άτομα που μισούν την βροχή, την θεωρούν καταθλιπτική και νιώθουν ευάλωτοι ή και νευρικοί. Ενώ ξέρω άλλους που την λατρεύουν, νιώθουν δυνατοί και ελεύθεροι, θέλουν να βγουν έξω να τρέξουν, να ουρλιάξουν από χαρά κλπ.

Το ίδιο συμβαίνει και με άλλα καιρικά φαινόμενα.

Εσάς πως σας επηρεάζουν, αν συμβαίνει αυτό; Και σε τι βαθμό; Τόσο που να σας ρίουν εντελώς ψυχολογικά ή αναπαίσθητα, σχεδόν καθόλου;

Αν υπάρχει κάτι παρόμοιο ξέρετε τι να κάνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LongTom

Νεοφερμένος

Ο LongTom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Η έντονη ηλιοφάνεια επηρεάζει θετικά την έκριση κάποιων ουσιών που εκτός των άλλων που αυξάνουν την καλή διάθεση ->https://preventdisease.com/news/articles/cold_weather_blues_serotonin.shtml.

Προσωπικά απολαμβάνω τον καλό καιρό αλλά δεν έχω και μεγάλο πρόβλημα με τον μουντό.Η βροχή δεν με επηρρεάζει (εκτό και εάν δεν έχω ομπρέλα και γίνομαι μούσκεμα, τότε πραγματικά αλλάζει άρδην η ψυχολογία μου προς το: :verymad::verymad:)

Γενικά όμως είμαι παντός καιρού:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Προσωπικά δεν βλέπω καμιά αλλαγή στην ψυχολογία μου, είτε είναι καλός ο καιρός είτε όχι, είτε βρέχει είτε έχει ηλιοφάνεια, αλλά δεν ξέρω γιατί, πολλές φορές με πιάνουν τα ψυχολογικά μου όταν αρχίζει η άνοιξη και αρχίζει να ανοίγει ο καιρός, δλδ γύρω στον Μάρτιο-Απρίλιο, αλλά ίσως έχει να κάνει και με διάφορα δυσάρεστα γεγονότα που μου συνέβησαν γύρω στην περίοδο εκείνη τα τελευταία 5-6 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά αισθάνομαι καλύτερα στον ''καταθλιπτικό'' καιρό....

Βροχές, καταιγίδες, ομίχλη, γενικά χαλασμός. Δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά μου αρέσει πολύ περισσότερο από τον συνηθισμένο πλεόν στη χώρα μας καιρό με ηλιοφάνεια και ζέστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Σοβαρά?! Εμένα με επηρεάζει και με χαλάει η βροχή αλλά κυρίως από την άποψη ότι δυσκολεύομαι να κυκλοφορήσω εκείνες τις ημέρες. Πολλοί δρόμοι γίνονται "ποτάμια" και δε μπορείς να πατήσεις πουθενά, έχει πολλή υγρασία οπότε έχω την αίσθηση ότι "κολλάω", το μαλλί μου γίνεται αφάνα και είναι άθλιο (<--- "φοβερός" λόγος για να σου τη σπάει η βροχή ας πούμε), αν έχει αέρα σου τραβάει την ομπρέλα, στα αστικά τα τζάμια γίνονται χάλια και υπάρχουν παντού νερά με κόσμο νευρικό κτλπ... Αν και ο κόσμος είναι νευρικός και τις υπόλοιπες μέρες αλλά λέμε τώρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει να κυκλοφορώ στη βροχή, αρκεί να είμαι ζεστά ντυμένη.

Επίσης, αν κυκλοφορείς με φίλους στη βροχή, έχει απίστευτη φάση, κυρίως όταν σε πιάνει απροετοίμαστο. Εγώ, τουλάχιστον το διασκεδάζω πολυ!

Αλλά και μέσα στο σπίτι αν είσαι και βρέχει είναι σούπερ. Στη βεράντα με ένα καλό βιβλίο, να βλέπεις τη βροχή. Με γεμίζει χαρά και ηρεμία. Ή να κοιμάσαι ακούγοντας τον ήχο της. Είναι πολύ ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Δεν μ' αρέσει καθόλου η μονοτονία!! Έτσι κατά τον Οκτώβριο όταν αρχίζουν οι πρώτες βροχές θέλω να βγω έξω να κοιτάξω τον ουρανό! Τον βρίσκω πανέμορφο!!!

Όπως και τον χειμώνα όταν έχουμε κάποιες ηλιόλουστες μέρες είμαι όλο χαρά κ ετοιμάζομαι για βολτούλα στην εξοχή, η διάθεση μου αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Mισώ τη βροχή..με ρίχνει πάρα πολυ,ειδικά όταν αλλάζει η ώρα κ βραδιάζει νωρίς.....δεν μπορώ καθόλου πραγματικά.Εγώ αγαπώ την ημέρα,τον ήλιο,τη ζέστη,τα μπάνια.......γενικά παρέα με την ήλιο λάμπω κι εγώ!!!!!!
Αγαπώ το καλοκαίρι !!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εντάξει, επηρεάζει ο καιρός, αλλά νομίζω ότι είναι περισσότερο ψυχολογικό. Προσωπικά έχω ζήσει στην Γλασκώβη, πόλη που φημίζεται για τις συνεχείς καταρρακτώδεις βροχές της. Το να βγαίνω έξω και να γυρίζω σπίτι έχοντας ακόμα και το σλιπ μου βρεγμένο ήταν συχνό φαινόμενο. Ομπρέλα δεν κουβαλούσα επειδή ήταν παντελώς άχρηστη. Παρόλα αυτά, όταν ήμουν καλά η ίδια καθόλου δεν επηρεαζόμουν από τον καιρό. Στάνταρ τις ελάχιστες μέρες που έβγαινε ο ήλιος αισθανόμουν χαρούμενη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πάθαινα κατάθλιψη τις υπόλοιπες μέρες.

Όλα αυτά μέχρι το τέλος του Ιουνίου πάνω-κάτω. Όταν κατάλαβα ότι το καλοκαίρι απλώς δεν αγγίζει αυτή την γωνιά του πλανήτη κι όταν γνώριζα ότι όλοι οι φίλοι μου στην Ελλάδα έκαναν μπάνια, φορούσαν καλοκαιρινά, μαύριζαν, πήγαιναν διακοπές. Εκεί άρχισα να καταθλίβομαι, με αποκορύφωμα το τέλος του Ιουλίου. Αν ήξερα πως ο χειμώνας ήταν παντού δεν θα με ενοχλούσε νομίζω, αλλά η σύγκριση με την Ελλάδα με έκανε κομμάτια. Θα πρέπει να αναφέρω επίσης ότι η συγκεκριμένη περίοδος ήταν πολύ δύσκολη για μένα και για άλλους λόγους, οπότε ο καιρός ήταν μέρος της όλης κατάστασης.

Κάτι που με χαρακτηρίζει από μικρή τώρα που το σκέφτομαι είναι η υπνηλία όταν βρέχει κι έχει συννεφιά, κάτι που με δυσκολεύει όταν δουλεύω και το αντιμετωπίζω πίνοντας τα τσαγάκια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Λατρεύω το φθινόπωρο και την άνοιξη! Μου αρέσουν πάρα πολύ αυτές οι εποχές ακριβώς επειδή συνδυάζουν τον ήλιο με τη συννεφιά και τη βροχή με τη ζέστη. Μ'αρέσει πάρα πολύ να βρέχει και να είμαι στο σπίτι με φίλους, καφέ και κουβέντα ή μόνη μου να χαζεύω στον υπολογιστή, να περνάω την ώρα μου γενικά χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο. Σίγουρα όταν βρέχει και είμαι έξω δεν το αντιμετωπίζω το ίδιο ευχάριστα :P

Έχω παρατηρήσει ότι η διάθεσή μου επηρεάζεται από τον καιρό όταν είμαι "ευάλωτη". Αν δεν είμαι καλά μάλλον μελαγχολώ με τη βροχή και τη συννεφιά και αντίστοιχα περιμένω να κάνει καλό καιρό για να βρω ένα λόγο να χαρώ, να βγω, να πάω μία βόλτα.
Σε γενικές γραμμές δηλαδή ο καλός καιρός μπορεί να μου φτιάξει τη διάθεση όταν το έχω ανάγκη και ο άσχημος καιρός να με ρίξει. Όταν είμαι καλά είμαι παντός καιρού :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Παντα μου αρεσε ο χειμώνας γιατι ουσιαστικα αυτος προετοιμαζει το περιβαλλον για τη ζωή της Ανοιξης....:)

Αλλα η Ανοιξη εχει αλλη γλύκα...θες να βγαινεις εξω να πηγαινεις βολτες, να περπατάς στο δασος...να κοιτας τον ήλιο που ανατελλει.....να μυρίζεις τα λουλουδια...να απολαμβανεις τα χρωματα....Ονειρο...που επαναλαμβάνεται....

Ανοιξη = Ζωή
Χειμώνας = Προετοιμασία για ζωή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
εμενα η διαθεση μου ειναι κυριως καλυτερη με ανοιξιατικο-φθινωπορινο καιρο, δηλαδη οταν εχει αερακι, ουτε ζεστη ουτε κρυο και συννεφια
ο χειμωνας και το κρυο με φερνει κουραση καπως και διαθεση να κοιμαμαι ολη μερα
και το καλοκαιρι ειναι το χειροτερο μου in a way νταξ δεν με χαλαει ο ηλιος και η κανονικη ζεστη που παλευεται- οντως μπορει να σε κανει να νιωθεις καλα
αλλα μιλαμε για ελλαδα so, καλοκαιρι=καυσωνας και δεν ξερω δεν αντεχω την πολυ ζεστη με εκνευριζει:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
και εγω θα πω πως καλυτερα αισθανομαι φθινοπωρο-ανοιξη.. ειδικα την ανοιξη νιωθω παρα πολυ ωραια.. περναω τις καλυτερες στιγμες του χρονου..!
τον χειμωνα δεν εχω προβλημα.. καθολου θα ελεγα.. αλλα το καλοκαιρι... αρρωσταινω.. δεν μαρεσει καθολου που ζεστενομαι τοσο πολυ... και χανομαι και με τους φιλους μου... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
πράγματι άνοιξη - φθινόπωρο είναι οι πιο γλυκές εποχές και για μένα.. το χειμώνα με το τρελό κρύο δεσμεύεσαι μέσα στο σπίτι. με τον καύσωνα του καλοκαιριού δε θες να αποχωριστείς το κλιματιστικό.. αν είσαι χαρούμενος δε σε χαλάει ότι καιρό να χει .. όμως αν είσαι κακοδιάθετος σε πειραζουν όλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top